Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean vrea să reabiliteze podurile din Ialomița

Consiliul Județean vrea să reabiliteze podurile din Ialomița

Joi, 28 mai 2020, Consiliul Județean Ialo­mița va supune aprobării plenului 3 note conceptuale privitoare la reabilitarea a 3 poduri din Ialomița. Conform declarațiilor oficiale, într-o primă fază, ar putea fi reabilitate po­du­rile de la Țăndărei, Bucu și Fierbinți. Va­loarea notelor conceptuale oscilează între 400 și 500 mii de lei, iar valoarea estimată a acestor investiții se ridică la 18 milioane de lei.

Pe urmele ex-președintelui Ciupercă
Administrația județeană a declarat public că intenționează reabilitarea a 3 poduri din Ialomița. Este vorba despre podul peste râul Ialomița de la Țăndărei, cel de la Bucu și cel de la Fierbinți. Notele conceptuale ale celor 3 obiective se vor afla pe ordinea de zi a Consiliului Județean Ialomița din 28 mai 2020. Conform datelor oficiale, podul de la Țăndărei a fost construit în 1960, an din care nu a mai suferit nicio intervenție majoră. Expertiza realizată a reliefat faptul că «există o stare avansată de degradare a structurii de rezistență». Valoarea estimată a acestei inves­tiții se ridică la 7 milioane de lei. În cazul podului de la Bucu, valoarea investiției este ceva mai mică. Conform estimărilor, pentru reabilitarea acestui pod ar fi nevoie de 5,4 milioane de lei. Podul de la Bucu a fost dat în exploatare în anul 1984. Ultimul dintre podurile vizate de autorități este cel de la Fierbinți, peste râul Ialomița. Podul a fost construit în 1997 și ar urma să fie reabilitat și «dublat cu o structură independentă pe toată lungimea lui». Valoarea estimată a acestei investiții este de 5,5 milioane de lei.

Vise administrative și atât
În pofida declarațiilor oficiale, administrația județeană nu dispune de fonduri pentru realizarea acestor investiții. De aceea, joi, 28 mai 2020, plenul Consiliului Județean Ialomița va aproba notele conceptuale aferente acestor obiective edi­litare. Votul în plen deschide calea procedurilor de ini­țiere a studiilor de fezabilitate, proiectelor teh­nice și DALI (documentație de avizare a lucră­rilor de intervenție). În cazul fiecăreia dintre cele 3 inves­tiții, valoarea acestora oscilează între 400 și 500 mii de lei. Reamintim că la nivelul Consi­liului Județean Ialomița, în ultimii 4 ani, au fost cheltuiți aproximativ 1 milion de lei pentru elaborarea unor astfel de documente. Multe dintre aceste studii de fezabilitate nu s-au concretizat nici până acum în investiții reale. În cazul celor 3 poduri, oficialii administrației județene deja au recunoscut că nu există surse de finanțare. Investițiile urmează a fi realizate în decursul următorilor ani, în măsura în care se vor identifica fonduri disponibile la nivelul bugetului județean sau din surse atrase.

28 Mai 2020, 09:10 (1237 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean Ialomița trebuie să modernizeze spitalul pe care îl administrează!
SE CONTINUĂ PROIECTELE ADMINISTRAȚIEI «CIUPERCĂ»

Comentariile cititorilor:


@Mary:
(2 Iunie 2020, 13:09)
In legatura cu pasajul de la Drajna s-a laudat actualul sinistru al transporturilor ca il va face, iar lucovid orbit a spus "de acord" afirmand ca a stat o ora jumate la Drajna (nu radeti, a stat si a cantat la balalaica, nu cum a facut coana veorica atunci cand a venit la pesedeaua din Slobozia, de au oprit trenurile ca sa nu astepte ea!). Obiectiv vorbind, cred ca in urmatorii 5, 6 ani nu se va face: actualii vor face SF-urile, apoi peneleii pleaca de la butoane si vin ailalti rosii; apoi ne vor spune senatorii lu peste (de Ialomita) cum se zbat ei si fac demersuri pentru pasaj...care este de fapt in judetul Calarasi. Iar pe aia ii doare la basca. Firmele lor din CL au acces la autostrada A2 fara sa fie nevoite sa treaca prin infecta bariera!
Asa ca...Sfantul Asteapta este un termen optimist!
Cat despre celelalte poduri spre care arunca cu bani CJ-ul...no comment, desi, cele de la Tandarei si de la Bucu/Ograda au fost reparate recent. Probabil s-a gaurit doar bugetul firmelor care trebuie sa le reabiliteze iar.
Ion:
(2 Iunie 2020, 08:52)
De podul de la Poiana ai auzit Morarule? Podul de la Ciochina il reparati din doi in doi ani.
De fapt:
(29 Mai 2020, 11:05)
Se reabiliteaza studiile de fezabilitate, un fel de "pregatiti-va o felie de paine ca noi va dam mirosul de gratar". Seful CJ poate sa faca oricand podul in direct , la Tv, arcuidu-se pe spate si canzand usor in maini fara sa atinga solul cu spatele..
Mary:
(29 Mai 2020, 10:02)
 Nimei nu spune să nu se reabiliteze podurile, dar de construit, așa cum se lăudau la tv, nu este nimeni interesat? 
 S-a vorbit despre o pasarelă peste calea ferată la Drajna! De interes național, de interes internațional, bla, bla, bla!!! Mai aveau să facă și un aeropor, cosmodrom să zboare pe Lună!!!  Și atât!! Nimic mai mult!! Doar vorbe!!!
 Pâi de vorbe suntem sătui! De primari lăudăroși, deasemenea!! 
Să vedem cu ce minciuni se mai vine în campania electorală??!!
Era de scris o carte cu atâtea minciuni spuse din '90 și până în prezent.

Multumiri preș ului CJ! :
(29 Mai 2020, 09:24)
Pentru podul rutier Slobozia,presedintele județului a comandat deja niste elastice solide,ce vor fi montate luna viitoare,pentru grija ce o poarta semenilor sai.Elasticele vor fi montate alaturi de un sistem audio performamt,ce va reda între orele 06.oo-22.oo "un elefant se legana pe o panza de paianjen..".La podul pietonal,pe langa sunetul jetului de apa ce tasneste sub pod va aduce zilnic DJ renumiti din intreaga tara pentru a da un ritm rapid de deplasare fluxului de trecatori.Multumim dlui preș al CJ!
Ion nedumeritul:
(29 Mai 2020, 08:03)
Iar ????????????
tratat cu tratament:
(28 Mai 2020, 09:16)
Sa se achite ''notele conceptuale'' (ce tare si fentos suna, note conceptuale) si studiile de fezabilitate ...in rest vom vedea cand se vor prabusi.