Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Marian Moraru, povești de luptător

Lupte libere, CS Amara

Marian Moraru, povești de luptător

Sâmbătă, 3 mai 2020, a fost «Ziua Luptă­torului» și tot atunci am găsit prilejul oportun de a purta o discuție lejeră cu an­trenorul de lupte libere Marian Moraru. Cu toate relaxările produse în ultima vreme, continuăm să ne hrănim din amintiri. Sportul încă face eforturi să revină la viață, dar va mai dura ceva vreme până când va reuși. Noroc că în Ialomița, cu toată viața sportivă extrem de pauperă, avem oameni ca Marian Moraru, care au ce povesti...

Un buzoian la Amara
Puțină lume știe că Marian Moraru este din Buzău. El se confundă cu orașul Amara de atât de mulți ani încât este foarte greu să-l extragi de acolo... S-a născut în Buzău în 1974 și tot acolo a deprins arta luptelor libere. Antrenor i-a fost regretatul Ștefan Isfache. A urcat treaptă cu treaptă în ierarhie, a evoluat ca senior la Steaua și Vulcan București. Cu trupa militară a obținut un titlu de vicecampion național pe echipe și o medalie de bronz la individual: «Din păcate, după Olimpiada de la Atlanta din 1996, a fost ridicată ștacheta în privința categoriilor de greutate la seniori. Practic, eu luptam la 48 de kilograme, iar pentru a putea merge la Olimpiada din 2000 trebuia să urc la 55 kilograme. Mi-au fost tăiate aripile... Eram încă un sportiv de perspectivă, dar era greu de crezut că aș putea crește astfel încât să intru în acea categorie de greutate. Evoluam pe atunci la Vulcan București, unde îl aveam antrenor pe domnul profesor Nicolae Pârvu. Dumnealui a avut ideea de a mă înrola în proiectul „Lupte Club Ialomița“ și de a înființa apoi o secție de lupte la Amara!» rememorează Marian Moraru. Și astfel s-a produs, în 1998, descinderea antrenorului, mai întâi la Slobozia și apoi la Amara, unde performanțele ulterioare au uimit lumea luptelor din România.

De la Bucur la Băjan
Marian Moraru avea doar 24 de ani când s-a apucat de antrenorat. L-au ajutat ambiția și bagajul tehnico-tactic. Primul luptător șlefuit de tandemul Pârvu-Moraru a fost George Bucur, recrutat de la Murgeanca. Campion național la toate categoriile de vârstă (numai la seniori a strâns 11 titluri!), George a obținut medalii europene la cadeți și juniori, iar la seniori a fost vicecampion mondial la Jocurile Militare. A fost, totodată, portdrapelul unei generații de excepție a «Lupte Club Ialomița», pe urme călcându-i și fratele său, Marius. Din această ge­nerație s-au distins și alți luptători: Cristian Neculai, Alin Neagu, Ion Damian, Adrian Bucur, Ștefan Vizitiu, Adrian Ion și Vasile Drăgan. Toți s-au făcut remarcați pe plan național, o parte dintre ei având rezultate foarte bune și în Europa. Patru dintre acești luptători, în frunte cu George Bucur, au migrat ulte­rior către Steaua București. Povestea «Lupte Club Ialomița» a mai rulat o perioadă, dar problemele financiare i-au grăbit sfârșitul: «Domnul Pârvu s-a gândit și la continuitatea acestui proiect și la mine, iar cu sprijinul domnului Gabi Ionașcu am fost angajat la CSM Slobozia, unde am lucrat vreo 3 ani... Am plecat de acolo pentru că am consi­derat că elevii mei nu erau sprijiniți pe măsura performanțelor pe care ei le obțineau în competițiile naționale și europene. Începusem să simt o oarecare lipsă de motivație din partea lor. Cu ajutorul primarului de la Amara am înființat Clubul Sportiv și am adus copiii acasă...» completează Marian Moraru. Povestea CS Amara începea în 2011, cu Adrian Turcu, Doru Măiță și Alina Moraru, fiica antrenorului. Continuarea o știți, pentru că se regăsește în totalitate în paginile ziarului nostru. Au preluat ștafeta Cristian Lungu, Marian Stanciu, Cristian Miu sau Robert Câlțea. Amara devenea tot mai cunoscută grație acestui sport, iar plajele stațiunii începeau să găzduiască turnee și chiar campionate naționale de lupte pe plajă. Afluența medaliilor și titlurilor naționale a continuat cu actuala grupă de performanță, de unde se desprinde Nicoleta Băjan, multiplă medaliată la Campionatele Europene și Balcanice.

«Toată ziua sunt la antrenamente, în parc!»
Tabloul performanțelor este întregit de Steluța Subțirică, Denisa Negoiță, Marian Subțirică, Răzvan Jeaca. Este o generație extrem de promițătoare care cuprinde și alți campioni precum Alexandru Minea, Oana Dumitru, Valentin Tache, Robert Gresianu, Cristian Toader, Elena Morar, Constantin Morar și Ștefan Stancu. Cum spuneam, e o perioadă grea pentru toate disciplinele sportive, iar în privința luptelor lucrurile stau și mai rău, fiind 100% sport de contact. Cum trec luptătorii de la Amara peste această perioadă? «Avem copii foarte ambițioși de care sunt tare mândru. Au răspuns cu entuziasm la antrenamentele on-line, dar și la cele din parc, pe care le-am început pe 15 mai. Momentan ne antrenăm în grupe de câte trei. Practic, eu stau toată ziua în parc!» explică Moraru. Deocamdată, antrenamentele se bazează pe acumulare fizică, folosindu-se greutăți și dispozitive din cauciuc. Antrenorul Moraru așteaptă cu nerăbdare momentul când i se va permite să folosească saltelele: «Noi nu suntem nici halterofili, nici atleți... Stăm bine la pregătirea fizică generală, dar dacă nu ni se permite să facem antrenamentul specific disciplinei noastre nu facem nimic și am putea pierde generațiile astea care promit foarte mult. Antrenamentele on-line au avut unele impedimente, dar grație unor oameni de bine, toți copiii au primit dispozitivele necesare pentru a intra în direct cu antrenorul!». Acum Marian Moraru așteaptă cu încredere reluarea competițiilor: «Sunt în parc și mă uit la copii cum se antrenează! Au fost serioși și în pregătirea individuală și, astfel, nu a trebuit să o luăm de la zero... Nu știu când vom relua competițiile, dar momentul acela vreau să ne găsească perfect pregătiți. Luptătorii Amarei trebuie să rămână campioni!».

30 Mai 2020, 10:55 (1205 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Încă o ploaie de medalii
Rezultate excelente la Reghin
Nicoleta Băjan, printre luptătorii anului 2019

Comentariile cititorilor:


Vicol Vasile:
(31 Mai 2020, 11:56)
Un antrenor care a inceput de tânăr , un om de sport extraordinar , avid de a face performanță, de a crește copiii frumos . Sport înseamnă DISCIPLINĂ, educație , minte FRUMOASĂ, corp zeiesc . Sport înseamnă multe, iar acest artezan , șlefuitor de talente, a pus Amara pe harta Europei . Bravo , felicitări tuturor , cât și autorităților locale , pentru sprijinul acordat . Sănătate la domnul primar , să îl țină Dumnezeu sănătos ȘI să ajute la "creșterea copiilor urbei " frumoși si sănătoși . Jos pălăria la toată lumea de acolo .

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 03 Iul 2020
146 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Proxenet din Axintele, arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:50
(105 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Femei reținute pentru contrabandă cu țigări

Două femei, de 43 și 66 de ani, au fost reținute de polițiștii ialomițeni într-un dosar privind contrabanda cu țigări. Oamenii legii au efectuat în cursul zilei de joi, 2 iulie a.c., 10 percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:45
(150 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru încălcarea Codului Rutier

Un tânăr de 22 de ani și un altul de 30 de ani s-au ales cu dosare penale după ce au fost suprinși în trafic încălcând regulile de circulație. Tânărul de 22 de ani s-a urcat la volan în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:40
(81 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 436 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 2 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 436, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de miercuri, ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 13:05
(86 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

O persoană din Sudiți a descoperit un proiectil de artilerie exploziv, de calibru 120 mm, miercuri, 1 iulie a.c., în jurul orelor 12,50, în grădina din propria gospodărie. Conștientizând ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 09:10
(144 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Contestații la Bacalaureat 2020

La nivelul județului Ialomița, 661 de contestații au fost depuse după afișarea primelor rezultate obținute de către candidații prezenți la probele din sesiunea curentă a examenului de Bacalaureat. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 07:15
(123 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

97 de persoane amprentate, 122 de autoturisme controlate, 23 de sancțiuni contravenționale aplicate și 6962 de kilograme de deșeuri feroase ridicate de polițiști. Este bilanțul unei ample acțiuni de prevenire ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 14:40
(256 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la centrele rezidențiale

Având în vedere prevederile Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19,  în  perioada 3-15.06.2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 13:20
(202 vizualizări - 0 comentarii)


8

Grupul de Comunicare Strategică: 432 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 1 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 432, cu 2 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 13:05
(150 vizualizări - 0 comentarii)


9

RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Principală din localitatea Dridu, județul Ialomița, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 2 iulie 2020, în intervalul orar 9,00-15.00. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 11:40
(51 vizualizări - 0 comentarii)


10

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

30 Iunie 2020, 19:10


Țăndărei: Copil de 9 ani, rănit într-un accident rutier

Un tânăr de 17 ani din orașul Țăndărei s-a ales cu un dosar penal după ce a provocat un accident rutier. Acesta se deplasa pe un moped înmatriculat cu un număr fals și fără a avea permis de conducere, moment ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 14:25
(152 vizualizări - 0 comentarii)


12

Slobozia: Razie a polițiștilor

În cursul zilei de luni, 29 iunie 2020, polițiștii din cadrul tuturor serviciilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat o razie de amploare pe străzile din Slobozia. În urma acțiunii ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 14:10
(178 vizualizări - 1 comentariu)


13

AJOFM Ialomița: 4,13%-rata șomajului în mai 2020

La sfârșitul lunii mai 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3864 șomeri (din care 1777 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 13:20
(145 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 430 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 30 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 430, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 13:05
(178 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 425 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 29 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 425, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 13:05
(223 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește localitatea Dridu, RAJA Constanța va sista furnizarea apei marți, 30 iunie 202 ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 11:55
(120 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Borănești

Razie de amploare la Borănești

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat vineri după amiază, 26 iunie a.c., în comuna Borănești, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și asigurarea climatului de ordine publică. Au ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2020, 10:40
(157 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Un mort și trei răniți, este bilanțul unui accident petrecut în urmă cu aproximativ 40 de minute, în zona Urziceni. Din primele informații, se pare că două mașini s-au ciocnit. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:15
(605 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

26 Iunie 2020, 16:30


Țăndărei: Căruță implicată într-un accident rutier

Trei tineri din Țăndărei, cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, au ajuns la spitalul din oraș fiind victime ale unui accident rutier. Aceștia se aflau într-o căruță care a fost lovită de o mașină. În cauză ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:20
(193 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Scânteia, arestat pentru «conducere fără permis»

Un bărbat, de 49 de ani, din localitatea Scânteia, care se sustrăgea executării unei pedepse de 2 ani și 20 de zile, a ajuns după gratii. El a fost identificat de polițiștii din Grivița vineri, 26 mai ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:15
(225 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: 3 hectare de grâu, incendiate

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 25 iunie 2020, pentru stingerea unui incediu produs într-un lan de grâu de pe raza localității Bărcănești. Flăcările au distrus aproximativ 3 hectare de grâu, cauza ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:10
(209 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 420 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 26 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 420, cu 2 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 13:05
(199 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașini de lux cu defecțiuni tehnice

În urma unei acțiuni desfășurată la Țăndărei miercuri, 24 iunie 2020, polițiștii au descoperit faptul că multe dintre mașinile de lux cu care o parte dintre cetățeni se afișează prin oraș au serioase probleme ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 14:20
(348 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Abateri la regulile de circulație sancționate de polițiști

5 șoferi din zona Urziceni și Țăndărei au fost sancționați de polițiștii ialomițeni pentru abateri la Codul Rutier. Aceștia au fost identificați în trafic fie sub influența băuturilor alcoolice, fie fără ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 14:10
(181 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Comandamentul pentru Situații de Urgență, activ până luni, 29 iunie 2020

Ținând cont de avertizările Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) de instabilitate atmosferică temporar accentuată în următoarele zile, cu ploi torențiale, vijelii, descărcări electrice și grindină ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 13:40
(149 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 418 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 25 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 418, cu 3 cazuri mai mult față de ziua precedentă, ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 13:05
(192 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Un ialomițean de 45 de ani este cercetat penal de polițiști pentru săvârșirea infracțiunilor de «contrabandă calificată» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor», după ce a fost depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 14:55
(306 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Fetești, arestată pentru «evaziune fiscală» și «spălarea banilor»

Marți, 23 iunie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 14:45