Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Stația de autocar din fața Consiliului Județean a fost desființată

Stația de autocar din fața Consiliului Județean a fost desființată

În urmă cu 3 luni, înainte ca autoritățile județene să se jure cu mâna la piept că bugetul județului va fi sacrificat pentru combaterea pandemiei, Consiliul Județean Ialomița și-a cumpărat un autocar nou-nouț. Până mai ieri, acesta stătea abandonat în fața instituției, drept încă o dovadă că banii publici pot fi cheltuiți după bunul plac al aleșilor. Dar nu despre asta voiam să vă povestim...

Avem precedent. Și Regulament! În urmă cu vreun an, administrația locală era zguduită de un scandal model Garcea, varianta 2019. Un polițist local, deranjat de tupeul unui șofer de autocar rătăcit prin oraș, i-a aplicat acestuia o amendă piperat-regulamentară, de a ajuns șoferul să mănânce timp de 3 luni numai pită cu apă ca să o plătească. Fapta de vitejie a ajuns la urechile primarului Adrian Mocioniu care, deranjat că i se alungă și turiștii de ocazie, a fost la un pas să-l demită pe șeful Poliției Locale, Laurențiu Abaza. Mai mult decât atât, în efortul său civilizator, Adrian Mocioniu a impus în Consiliul Local reguli noi pentru toți șoferii care parchează autovehicule mai grele de 3,5 tone pe spațiile publice din oraș.

Ocaua lui Cuza la Slobozia La începutul anului în curs, așa cum vă informam, Consiliul Județean a achiziționat un autocar inutil de nou din banii noștri. Și l-a parcat moț în fața instituției, încurcând traficul într-una dintre cele mai aglomerate zone din oraș. Cât a fost pandemia, am tăcut, că traficul a fost diminuat de amenințările prietenoase ale autorităților că vom muri dacă respirăm mai mult de trei inși în spațiul public. Dar pe 15 mai 2020, când s-a reluat circulația, autocarul bloca vizibilitatea pentru jumătate din șoferii orașului. Ca să nu rămânem proști, am cerut un punct de vedere oficial de la același șef al Poliției Locale, Laurențiu Abaza. «Am discutat problema cu cei de la Consiliul Județean. Se caută o soluție, o așteptăm...» ne-a declarat acesta.

Băgăm seamă că se poate
La 3 zile distanță de la de­cla­rația aceasta, autocarul Consiliu­lui Județean a dispărut. Nu știm unde și nici nu vrem să aflăm, că iar ne amintim că s-au cheltuit banii inutil pe el. Și-atunci, poate veți spune, ce rost mai are po­vestea noastră? Ei, bine, noi credem că are și că ea trebuia spusă. Pentru că, iată, acesta pare a fi singurul mod în care poți determina autoritățile publice să res­pecte legea și să o aplice. Haideți să facem un exercițiu de imagina­ție și să ne închipuim că mâine tot orașul îl sună pe primarul Adrian Mocioniu și îi cere să tacă. Sau unui politician (nu contează care!) să își dea demisia. Sau po­li­țiștilor care ne legiti­mează să fie politicoși. Sau funcționari­lor plătiți din bani publici să muncească «la fel ca la patron»! Știm, ultimul exemplu e exagerat, că suntem un oraș de bugetari. Dar nu-i nicio crimă să visezi cu ochii deschiși!

1 Iunie 2020, 12:10 (2105 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Petre si Mos Craciun :
(3 Iunie 2020, 08:40)
Preș moraru acorda atentie deosebita locuitorilor din judet prin banii pentru autobuz si nebunia cu constructia unui centru de perfectionare.Absolventii de SNSPA nu invata legislatia tarii?Contabilitatea si managementul predat in facultati de specialitate are o alta abordare in Ialomita?Sau fiindca a angajat"echipa"din Amara(vai de profesionalismul acestora)trebuie sa parcurga abecedarul institutional?Ca avem absolventi licentiati in universitati de renume in judet.De ce nu sunt angajati prin concurs?Aceștia venind perfectati din secunda unu!Pentru ca nu sunt pupincuristi?Ori ca fetele nu fac sex cu babacioii din institutie?Care era nevoia achizitionarii autobuzulu? Prin analiza competenta se dovedea ca e o risipa bugetara.Dar sa lasam imbuibatele Curtii de Conturi sa motaie in continuare ca mititelele obosesc si se streseaza cu atata zarva despre cheltuieli aiuriristice!
Gigel:
(3 Iunie 2020, 01:18)
Ieri, 2 iunie 2020, autocarul cu pricina era parcat din nou in acelasi loc!
muta autocaruuu:
(2 Iunie 2020, 08:09)
visuri...sub cheie. Nu ne este permis noua muritorilor de rand sa aflam cu ce scop a fost achizitionat acest autocar. Teoretic, ar fi putut aduce vreo delegatie straina in Ialomita, ca navalesc investitorii straini si arunca cu "investitia" in giudet mai rau decat cocalarii cu euroii in manelisti. Sau, poate va transporta bugetarii la cursurile de pregatire care se vor tine in borde(l)iul de la Amara. Cum care? Mega vila aia numita centrul de perfectionare bla, bla, bla...perfectionare in ce? daca este prevazuta cu dormitoare. Asa ca, indiferent daca achizitia o fi respectat legislatia in vigoare, se pune problema oportunitatii. Iar de condus, cine-l conduce, vreun nou angajat pe bani publici? Costuri intretinere, revizii, reparatii, taxe, consumabile, carburant, salariul lunar sofer, etc. Este clar ca o solutie mult mai ieftina ar fi reprezentat-o inchirierea ocazionala a altui autocar. Care este avantajul tuturor locuitorilor judetului? Cu banii acestia se puteau face unele investitii de real ajutor. Altfel, subscriu celor care cred ca va fi folosit in scopuri electorale si va plimba ocazional bugetarii pe la cine stie ce cursuri (odata pe an). Cat despre amendarea CJ de catre politia locala - via primar...nu cred ca se va realiza; le este frica de mai marele giudetului, ca asa e modelul in Romania, capul plecat in fata stapanilor de sclavi. O petitie ceva, prin care sa cerem primariei si politiei locale sa amendeze CJ-ul pentru ocuparea permanenta a unei benzi de circulatie f aglomerate? Pe acolo trec frecvent ambulante cu urgente mai nesimtitilor! Asa intelegeti voi sa le faceti loc pentru a se deplasa rapid la urgente?
Intreb ptr un prieten:
(2 Iunie 2020, 07:55)
Ce dracu sa transporți cu autocarul?Daca eram Cluj,se explica,prin economie puternica,zona dezvoltata turistic,schimb de experienta.Dar pentru Ialomita,care se invecineaza cu Vaslui si Teleorman ca sărăcie?Nu s a miscat 2 metru magaoaia,sa credem ca a transportat carantinati.Autobuzul a fost cumparat inainte de criza medicala,cineva a aprobat achizitia acestuia.Cum a justificat aceasta investitie?De ce nu un microbuz?Cheltuieli pe masura bugetului si potentialului judetului care nu se prea poate lauda cu investitori.Avem procent mare de cheltuitori,nicidecum de producatori.Si de ce trebuie sa incurce traficul acolo?
Antonio :
(2 Iunie 2020, 07:45)
Oare Patronii ar saracii daca"angajatii "lor ar muncii ca la bugetari?
MMC:
(2 Iunie 2020, 00:13)
Autocarul este parcat binemersi tot pe bd Chimiei, sa vedem ce masuri legale va lua domnul Abaza pe care il platim lunar cu 10.000ron. Altfel, asteptam demisia sau pensia stimabilului director care este
@Grecu:
(1 Iunie 2020, 20:08)
Actualul autocar il va inlocui pe acela care este destul de vechi.
Respectivul autocar a fost la dispozitia ISU pe perioada aceasta pentru transportul celor carantinati
Nu suntem singurul judet unde consiliul judetean are autocar.
Autocarul respecta legislatia in vigoare asa ca orice cursa pe care o face va fi cu actele in regula si se pot solitita informatii pe baza liberului acces la informatii despre orice cursa.
Daca a fost sau nu util/rentabil se poate face un calcul peste 5 ani care sunt costurile de exploatare in cei 5 ani si care ar fi fost costurile cu o eventuala inchiriere.
St.Anton:
(1 Iunie 2020, 18:36)
Se vorbeste ca (...) se pregateste pt. permis categoria D. Sa fie oare pt. acest autovehicul? Deja se fac inscrieri la Amara pt. alegerea primarului. O urna urmeaza sa fie amplasata in autocar.
Grecu:
(1 Iunie 2020, 14:17)
Consiliul judetean mai avea un autocar , dat in administrare la Centrul cultural sau Centrul de promovare a traditiilor ... Obrejan + Catalin Stanciu ! Ce s-a întimplat cu autocarul ? 
Costel:
(1 Iunie 2020, 13:16)
Autocarul era pentru transportul fraierilor la pupat moaste, pe la sectiile de votare si la mitinguri. A innebunit de tot taranusul ala de (...)... Crede ca e averea mamei lui acolo...
colocatar katanga:
(1 Iunie 2020, 12:35)
Poate e vreunul mai destept si mai informat pe acilea, sa-mi spuna cu ce scop a achizitionat CJ acest autocar ? Daca prioritatile lui Moraru si ale consilierilor judeteni erau achizitia unui autocar MAN suntem de cascadorii rasului-plansului.