Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Vor fi investiții macroeconomice pentru Ialomița!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«Vor fi investiții macroeconomice pentru Ialomița!»

bonus: «Mocioniu minte!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a anunțat recent că Ialomița va deveni epicentrul unui nou reviriment economic. El a declarat că primul pas îl reprezintă deblocarea investiției pentru pasajul de la Drajna. Deputatul liberal estimează că investiția de la Drajna va fi inițiată până la sfârșitul acestui an. Deputatul ialomițean susține că ea va fi dublată de investiții similare pentru construirea unui al doilea pod peste râul Ialomița și transformarea Brăila-Slobozia-Călărași într-un drum expres...

PNL mai face un pas În urmă cu câteva zile, deputatul PNL Gheorghe Tinel a anunțat deblocarea procedurilor pentru construirea pasajului de la Drajna. «Ieri (n.red.: 28 mai 2020), Guvernul PNL a aprobat, în ședința de guvern, indicatorii tehnico-economici pentru pasajul de la Drajna! Urmează ca în perioada imediată să se realizeze de către CNAIR toate procedurile legale pentru a putea începe execuția lucrării. Am promis, facem!» a susținut Gheorghe Tinel. Declarațiile sale dublează declarațiile făcute anterior de către ministrul Transporturilor, Lucian Bode, care a declarat în cadrul ședinței de Guvern de joi, 28 mai a.c., printre altele: «După ani de așteptări, astăzi facem un pas important înainte în eliminarea blocajelor înregistrate într-unul dintre cele mai aglomerate noduri rutiere din România!». Potrivit proiectului inițiat de Ministerul Transporturilor, noul pasaj va avea 2,74 kilometri iar construcția sa va costa 111,23 milioane de lei, inclusiv TVA. Valoarea totală a investiției va fi de 133,43 milioane de lei, inclusiv TVA, iar durata execuției va fi de 18 luni.

Promisiuni noi Deputatul liberal Gheorghe Tinel susține că investiția de la Drajna va fi dublată în anii imediat următori de altele similare: «Avem nevoie de un al doilea pod peste râul Ialomița... Și îl vom construi! De asemenea, vom reabilita podul existent la acest mo­ment peste râul Ialomița, pod care repre­zintă în acest moment un pericol pentru participanții la trafic. Înțeleg că există niște probleme de proiectare mai vechi, motiv pentru care firmele ezită să își asume responsabilități suplimentare. Dar avem voință politică și vom reuși! Bani la buget există, însă ei trebuie drămuiți. Vă asigur că noi putem face într-o pe­rioadă de criză ceea ce PSD nu a reușit în perioada în care raporta că avem o creștere economică de 4,9% anual...». In­vestițiile anunțate de către Gheorghe Tinel fac parte dintr-un proiect național mai larg, al cărui scop îl reprezintă «îmbu­nătățirea condițiilor socio-econo­mice și de circulație pentru traficul de tranzit al mărfurilor și al călătorilor, pe relația cu Municipiul Slobozia, zona Brăila-Galați, zona Tulcea, spre Ucraina și Republica Moldova, respectiv cu autostrada A2».

«Mocioniu minte!»
În contextul declarațiilor de mai sus, deputatul PNL Gheorghe Tinel a ținut să precizeze că finalizarea sensului giratoriu de la intrare în orașul Slobozia nu are nicio legătură cu eforturile administrative ale primarului Adrian Mocioniu: «Vă reamintesc că această investiție a fost deblocată după preluarea guvernării de către PNL. Mocioniu minte! El nu are niciun merit administrativ în finalizarea acestei investiții. Proiectul era mort, banii fuseseră cheltuiți pentru interesele clienților de partid... A trebuit să identificăm noi surse de finanțare și să le alocăm cu prioritate pentru fina­lizarea acestei investiții. Acesta este adevărul! Mocioniu să se laude cu rea­lizările lui... Groapa din centrul Slobo­ziei, parcul industrial gol, stația de tratare a apei cu instalații din China care nu au mai ajuns... Asta e ceea ce a putut face el pentru oraș și nimic mai mult!».

2 Iunie 2020, 16:20 (1838 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
«Șansa acestui județ este resursa umană!»
Legea pentru amânarea ratelor bancare, în viziunea parlamentarilor ialomițeni
«PSD Ialomița nu are politicieni bărbați!»

Comentariile cititorilor:


Vio :
(6 Iunie 2020, 09:45)
Sa construiti inca un pod? Deja măcăne rățoiul in portbagaj!CNAIR ul a facut 1 giratoriu si l a facut prost,iar tu spui ca veti face un drum si un pod de la zero..?Voi nu aveti oameni sa proiecteze un amarat de giratoriu in anul 2019 si vreti sa faceti un pod?Cautati proiectantii si i gi erii ce au facut podul rutier existent,ca altfel e jale.
Aurel :
(6 Iunie 2020, 09:39)
Investitia de la Drajna trebuie privita ca proiect national,nu doar pentru judetele Calarasi si Ialomita.Legatura cu A2 prezinta interes major pentru zona de Sud a tarii,ce se tot balbaie politicienii?Ca pnl ul trage tare...trage pe dracu!Acel punct de trecere trebuia modernizat inainte sau in acelasi timp cu autoatrada pentru fluidizare.Referitor la investitie,in giratoriul MBuri,din 2 benzi rutiere dinspre Braila,la intrare se sugruma traficul intr o singura banda. De ce??
Gri de roz ,dar galben !:
(4 Iunie 2020, 07:21)
Stai bre usor cu macro ...cum zici matale acolo.Sa nu cazi pe scari cu asa tonaj de economie ialomiteana,auzi macro !Baga haine si sprit de vara nene tinele ca nu suntem canton elvetian !Ne bagi naibi la ganduri de ne imprumutam la banci ca-n 1997 !Zau !A dracu politica ,ce fel te face sa vezi viata!Roz,roz,roz,totul din fotoliul sefului de partid !Cum o fi ??Astia ca matale nu stau la cozi,la paine,la cratiti,sa auda realitatea?Nu ...?
@Marius N.:
(3 Iunie 2020, 14:20)
Ai dreptate, din pacate. Lucrez intr-o institutie si vreau sa confirm ca asa este. Eu de exemplu am iesit de curand la pensie si vreau sa spun ca : Nu conteaza legea sau aplicarea ei, daca ai blat cu seful, pentru tune nu se aplica squ se aplica partial. Sefii vechi insurubati de 15-20 de ani pe scaun aplica sau nu legea, in fuctie de interese. Cei mici executa asa cu li se zice, altfel sunt striviti. Rar mai sunt functionari care se pot opune, care pot comunica direct cu cei din politica, ca sa il calmeze pe imparat. Schimbarea acestora este o necesitate, insa banii negrii sunt la ei si sunt multi.
Cetățean:
(3 Iunie 2020, 13:20)
Tinel de la PDL face microscopie în macroeconomie....
tratat cu tratament:
(3 Iunie 2020, 11:36)
Daca noul pasaj va avea 2,74 km (in grosime sau in adancime) si va costa 111,23 milioane lei, inclusiv TVA, exclusiv parandarat si anexele la contract, sa se precizeze cat avea vechiul pasaj si cat a costat dansul ????
ASE nu Padurari:
(3 Iunie 2020, 10:37)
Auziti-l pe asta:"investitii macroeconomice in Ialomita", Baaaa! unde ai invatat tu economie bo$$?!!!
Macroeconomia ca stiinta are alte probleme, nu doar ca sa dea bine ca declaratie in gura ta.

(macroeconomia lucrează cu mărimi agregate, cercetează comportamentul economiei în general, cum ar fi venitul total sau gradul de ocupare al forței de muncă, rata inflației sau oscilațiile conjuncturale. Macroeconomia încearcă să găsească explicații pentru aceste oscilații, să găsească factorii de control relevanți și să stabilească dependențele acestora-https://ro.wikipedia.org/wiki/Macroeconomie)
o cultua mondiala:
(3 Iunie 2020, 08:14)
Sursa de finantare, care ar fi? Banii pentru pensiile alea speciale, de lux? Nu, ca de aia nu va atingeti, doar mimati ca vreti sa le taiati. Probabil veti lua banii de la alocatiile copiilor (pe care nu le mai dublati) si de la pensiile amaratilor, pe care nu le mai majorati deloc. Acum, in pandemie, ati cheltuit fara numar pe masti si pe echipamente de protectie supraevaluate. S-o sesiza cineva ca sa verifice costurile uriase platite din buget pentru achizitiile astea facute pe spranceana? Expertii avertizeaza in legatura cu o posibila criza, iar voi plusati cu investitii (f necesare, dealtfel) care nu s-au facut atunci cand ne mergea bine, iar acum, in prag de criza, vreti sa avem incredere ca gasiti voi surse de finantare pentru megaproiecte de infrastructura. Romania este imprumutata enorm, atat de ciumatii rosii, cat si de voi, actualii. Asa ca...lasati-o jos, ca macane, singura logica a acestor gogosi este faptul ca se apropie alegerile si, incercati sa mai recuperati ceva capital electoral pierdut. Nu e mai simplu cu uleiul si zaharul? pe principiul: "Ia plasa cu FSN" (PNL, PDL, PSD). Logic, doar am luat plasa cu toti politicienii de pana acum!
O sa va cred atunci cand voi vedea lucrarile respective realizate; abia dupa aceea aveti dreptul sa ne spuneti: AM FACUT!
Marius N.:
(3 Iunie 2020, 05:04)
Eu o sa il cred pe acest politician, atunci cand va schimba din functii toti imparatii care conduc de 20 de ani institutiile ialomitene. Oameni care au realizat un sistem caracatita prin care stapanesc societatile si pe toti cei care produc ceva in acest judet. Toti politicienii accepta sa intre cu ei in joc si astfel sunt de acord cu aceste practici. Nu mai insir despre cine este vorba, stie toata lumea. Institutille unde sunt acestia sefi sunt de fapt ingenuncheate, stapanite, sunt de fapt propritatea acestora.
cetatean:
(2 Iunie 2020, 19:54)
 Area dreptate Tinel sensul giratoriu nu a fost construit de primaria lui Mocioniu ci de CNADR .Primaria a platit racordurile la utilitatile din sens .
colocatar katanga:
(2 Iunie 2020, 19:35)
Io crez ca daca se starneste mai agresiv, Tinel poa' sa faca trei poduri peste Ialomita, chiar nestand pe scaunel.
In alte ordine de idei, cel mai mult apreciez la politicienii romani faptul ca ei cauta PERMANENT surse de finantare pentru ceva, cauta solutii, identifica noi si noi cai de ridicarea nivelului de trai. E o cautare si o identificare pe ei de te miri cum mai biruie ziulica de munca.