Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Analizele DSP nu garantează calitatea apei potabile

Sistemul e putred

Analizele DSP nu garantează calitatea apei potabile

Administrațiile locale din Ialomița furni­zează comunităților apă sub parametrii de potabilitate impuși de legislația în vigoare. Deși practica frizează penalul, Direcția de Sănătate Publică Ialomița acceptă situația sub pretextul unor «programe de conformare». La nivelul județului, doar jumătate dintre localități au contracte de delegare/concesiune ale serviciilor de apă. În restul comunităților funcționează... legea junglei.

Unde-i apă, e... tocmeală!
Conform Legii nr. 458 din 2002 privind calitatea apei potabile, operatorii serviciilor publice de gestionare a apei au obligația de a face periodic analize pentru apa fur­nizată beneficiarilor. În Ialomița, majoritatea acestor analize sunt realizate de către Direcția de Sănătate Publică. Deși anali­zele sunt obligatorii și trebuie efectuate periodic, nu toate localitățile județului le fac. Conform informațiilor oficiale furnizate de către DSP, doar 31 dintre localități au contracte de delegare/concesiune ale serviciilor de apă. Pe cale de consecință, restul localităților furnizează locuitorilor apă ilegal, fie că fac analizele de potabilitate, fie că nu. Paradoxal însă este modul în care sunt taxate aceste analize. Vom lua două exemple, bazându-ne pe informațiile oficiale furnizate de către DSP. În 2018 și 2019, RAJA Constanța, operator care asigură furnizarea apei în 7 dintre locali­tățile județului, a plătit pentru analizele de apă 99 mii de lei și respectiv 100 mii de lei. Prin comparație, Urban SA, care gestionează furnizarea apei tot în 7 localități, a plătit 37,1 mii de lei și și respectiv 37,8 mii de lei. Situația, aparent paradoxală, poate fi explicată într-un singur fel: există două unități de măsură.

«Dijma» DSP pentru analize
Sub protecția anonimatului, primarii comunelor ialomițene au acceptat să explice în ce constă această dublă măsură. Unul dintre ei ne-a declarat: «Plătim bani pentru analize și ne lasă în pace... Apoi în­cercăm să potabilizăm apa cum putem mai bine! Nimeni nu e nebun să dea apă sub parametri în rețea, dar nu avem încotro, că apa e proastă peste tot și e nevoie de inves­tiții mari de tot... V-aș spune eu mai multe, dar mâine-poimâine vin la analize și mă închid! Așa, mă lasă cu program de conformare și oamenii se bucură că primesc apă, chiar dacă nu e bună de băut...». Con­form declarațiilor primarilor, dijma percepută de către DSP pentru a nu închide sistemele de apă din localitățile județului oscilează între 5 mii și 10 mii de lei anual, în funcție de localitate. La Valea Măcrișului, de exemplu, firma care a concesionat serviciul de apă al localității, Pama SRL Ploiești, a plătit în 2018 5,3 mii lei, iar în 2019 a plătit 5,8 mii lei. Prin comparație, o localitate similară ca dimensiuni și populație, Sfântu Gheorghe, a plătit 8 și respectiv 8,3 mii de lei. Iar pe măsură ce problemele de potabilitate cresc, cresc și sumele plătite DSP ca «taxă de protecție». Astfel, la Sălcioara, unde «apa e rea și sălcie mereu», costurile anuale s-au încadrat între 8,8 mii lei în 2018 și 11,4 mii lei în 2019. Iar la Amara, unde fondurile investite în potabilizarea apei au depășit 3 milioane de euro, costurile anali­zelor anuale au atins valoarea de 20 mii de lei anual...

Apă pentru voturi Există, evident, și un revers al medaliei. Conform acelorași informații publice, în multe dintre locali­tățile județului apa furnizată locuitorilor nu este contorizată. Sunt de notorietate situațiile de la Miloșești, unde tot satul udă grădinile fără să plătească niciun leu cu binecuvân­tarea primarului, și Platonești, unde primarul furnizează locuitorilor apă gratuit de peste 10 ani pentru voturi, în pofida sesizărilor publice repetate. Și nu sunt singurele administrații care se complac în această stare de ilegalitate cu acordul tacit al DSP. Surse din cadrul instituției susțin că asupra tuturor acestor administrații se fac presiuni repetate pentru a le obliga să între în legalitate. Însă aceste presiuni nu au fost niciodată dublate de măsuri punitive. În aceste condiții, primarii continuă să ofere locuitorilor apă necontorizată, ca semn al bunăvoinței administrative, dar în condiții de cali­tate precare și încălcând grav legislația în vigoare. Cât despre valoarea totală a acestei «dijme» instituționale percepută de DSP, vom reveni cu amănunte într-o ediție viitoare.

4 Iunie 2020, 11:20 (1093 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


normal de anormal:
(4 Iunie 2020, 17:17)
Directorul directiei de asistenta sociala si protectia copilului Ialomita poseda un salariu lunar de
16.660 lei, plus 4150 lei/an ajutor de hrana , plus 2150 lei/an vaucere de vacanta. Cat de curand tara asta se va prabusi.
Mihai:
(4 Iunie 2020, 17:15)
Dacă apa potabila nu e buna de consum, de ce nu se anunta oficial ? Exista riscul de îmbolnăviri grave. Autorități de carr or fi: prefectura, poliția, procuratura nu fac nimic? Ce se intampla se cheamă crima. Alooo DSP si altii.ce faceti? Hoti, prosti, nebuni, nenorociți. cum sa nu facem comparatii??
maikal jupanu:
(4 Iunie 2020, 14:51)
Hai ca sunteti prea pretentiosi, voi vreti apa plata la robinete. Pai la cand ati dat votul la cate 4 mandate la un primar burtos si buhait de aventuri amoroase, voi ati gandit, ca el isi face mendrele si pe voi va otraveste. Vedeti ca vin alegerile locale, mai bagatil o tura de 4 ani de primar ca va umple de bube dulci si apa minerala si va angajeaza neamurile. De ce nui reclamati la politie si parchet pentru zadarnicirea bolilor. Votati pnl ca va da si pe nas si pe goarna apa plata miere si friptura pe bat. Criminali care sunt acoperiti de politiei si procuratura.
maikal jordan:
(4 Iunie 2020, 11:44)
Oamenii astia (primarii) comit a mare si grava confuzie intre apa potabila si apa buna de baut. Sunt doua chestiuni diferite. Un primar declara (sic !) ''incercam sa potabilizam apa cum putem mai bine'''.
Avem o tara, un popor si ...un bautor de apa potabilizata cum se poate mai bine.