Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația locală din Țăndărei continuă proiectele edilitare

După ridicarea Carantinei

Administrația locală din Țăndărei continuă proiectele edilitare

După o lună și jumătate de Carantină care a blocat întreaga activitate în orașul Țăndărei, administrația locală face demersuri pentru a relua cele mai importate proiecte edilitare. În perioada următoare vor fi reparate cele mai mari străzi din oraș și parcul central din Țăndărei va fi reamenajat. «Cu pași mici, ne îndreptăm către normalitate... Administrația trebuie să le ofere sprijin tuturor locuitorilor din Țăndărei!» a precizat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Reparația străzilor, o prioritate Perioada de Carantină a blocat nu doar activitatea economică a orașului Țăndărei, ci și proiectele edilitare inițiate de administrația locală. Cel mai important dintre acestea face referire la arterele de circulație. Primăria Țăndărei derulează încă de anul trecut un proiect multi-anual de reparație a străzilor. Astfel, cele mai importante 6 străzi din loca­litate au fost incluse într-un proiect de reabilitate ce prevede, pe lângă asfaltare, și reface­rea bordurilor și a trotuarelor. Termenul estimat de realizare este anul 2022. «Cu pași mici, ne îndreptăm către normalitate... Admi­nistrația trebuie să le ofere sprijin tuturor locuitorilor din Țăndărei! Orice cetățean din orașul nostru dorește să circule pe străzi asfaltate. Tocmai de aceea primul proiect care va începe este cel care vizează reparația străzilor principale, proiect pe care îl aveam deja în lucru. Am făcut toate demersurile, am discutat și cu constructorii, iar oamenii se vor prezenta pe șantier în cel mai scurt timp!» a dat asigurări Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Un oraș mai verde O prioritate pentru actuala administrație a orașului Țăndărei o reprezintă și zonele verzi. Astfel, aleșii locali au inițiat un proiect de modernizare a parcului central din oraș. Amplasat vizavi de primărie, parcul a fost înființat în primii ani după 1990 și este pentru prima dată când beneficiază de un proiect real de reabilitare. «Este locul cel mai însuflețit din oraș, pentru că toți oamenii vin să se relaxeze în acest parc... Îl vom transforma într-un loc cu mult mai multă verdeață!» a mai spus Nicoleta Toma. Totodată, nici parcul mare de lângă malul râului Ialomița nu va fi uitat. El va intra într-un proiect complex de reabilitare ce include refacerea aleilor și a întregului ansamblu de mobilier, fondurile fiind obținute printr-un proiect depus în cadrul Grupului de Acțiune Locală cu care administrația locală se află în parteneriat. Totodată, Primăria Țăndărei urmează să primească avizele din partea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, în ceea ce privește amenajarea zonei verzi din fața instituției.

7 Iunie 2020, 09:05 (1630 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
În orașul Țăndărei se mențin restricțiile de circulație și după 15 mai 2020
Proiect de 2 milioane de euro la Spitalul Orășenesc din Țăndărei
Orașul Țăndărei investește 5,8 milioane de lei în infrastructură

Comentariile cititorilor:


"gunoaie":
(22 Iunie 2020, 10:12)
se reabiliteaza parcul dar la periferie , pamantul colcaie de gunoaie si plastice. Sunt curios daca pe aceste strazi exista sisteme de canalizare, apa si gaze ca la Tandarei se poarta sa torni asfalt apoi sa-l spargi si sa faci...halal conducere, halal oras...pacat...
@doru:
(10 Iunie 2020, 20:26)
investitii mici - 6 strazi prapadite de terminat in 2-3 ani! - , comentarii mici! :)
Dan:
(10 Iunie 2020, 19:38)
Doru, te miri ca s doua comentarii? Am pus si eu, dar nu mi apar. Golani astia de pe aici. Am observat ca le e teama de astia din Tandarei, ciudat.
doru:
(10 Iunie 2020, 15:12)
Doar doua comentarii? ciudat, foarte ciudat
Alt tandarean:
(7 Iunie 2020, 15:10)
"Termenul estimat de realizare este anul 2022" - pentru cele 6 strazi! Citi km au in toyal de trebuie aproape 3 ani - la prima strigare? o trece fo autostrada pe ele si nu am aflat!!!

Bravo, halal termen - pai de ce naibii le-ati decopertat pe toate din 2019 si ati pus rahatul ala de piatra de terasament cai ferate, nu de drumuri auto? !? 
Pe str. Garii, I. Perlea si celelalte rupi masina pe piatra aia! bime ca ati inceput cu str.Spitalului... sa puneti bordurile, ca nu mai intra oamenii in curte de ele!

Tot cu Ulei companii, tot cu ei, nu? ca dau banu' la partid...
Macar trimiteti pe careva de la urbanism sa stea dupa ei, ca deja se prefigureaza un mare kkt in loc de strada.
Tandarean:
(7 Iunie 2020, 10:16)
Lucrarile din parc se fac cu utilajele DADP-ului. Firma care se ocupa cu amenajarea nu are utilaje? Lucratorii sunt cei de la DADP, pana la urma cine amenajeaza acest parc?