Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Cocoașa» comandantului Bâcu

«Cocoașa» comandantului Bâcu

Laurențiu Bâcu este șef la ISU. Da, da, instituția aia care se deschide o dată-n an ca să vadă elevii de generală mașinile de pompieri. În calitate de șef la ISU, Laurențiu Bâcu participă la ședințele Comitetului Județean pentru Situații de Urgență. Iar săptămâna trecută, într-o zi de vineri, a făcut imprudența de a vorbi. Ăsta da eveniment!

Dacă tăcea, comandant rămânea
Laurențiu Bâcu e viețaș. Adică militar de carieră. A ales uniforma și (suntem convinși, n-o spunem de complezență!) în meseria lui e competent. Din păcate însă, viața publică a domnului Bâcu nu se reduce la zidurile cazarmei pe care o conduce. El face parte, printre altele, din Comitetul pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar vineri, 5 iunie a.c., spun surse mult mai bine informate decât noi, domnul Bâcu a relatat în cadrul acestei întâlniri, atunci când i s-a cerut să explice ce măsuri a luat în privința incidentului de la Combinatul Chimic Slobozia, discuția despre... cocoașe pe care a avut-o cu unul dintre reporterii ziarului nostru. «M-a sunat un ziarist și mi-a spus că îmi dă cocoașa lui!» și-ar fi început abrupt relatarea comandantul Bâcu, spre stupefacția tuturor, în frunte cu prefectul Tonița Manea. Dacă tăcea, comandant rămânea, că un concediu de odihnă în plină pandemie nu te ferește de ce ți-e scris, oricât ți-ai lungi boala. N-o spunem noi, o spun subalternii care râd pe la colțuri de li se scutură tresele.

Pauză pentru precizări necesare
Pentru posteritate și conformitate precizăm că discuția dintre reporter și comandantul Bâcu chiar a avut loc. Și, în cadrul ei, au fost pomenită și «cocoașa», ca metaforă a responsabilității comune pe care o avem toți de a veghea la siguranța orașului. Numai că domnul Bâcu e militar de carieră, așa cum am precizat. Iar metafora n-a fost în clasă cu el, la școala militară. De aceea ne-am decis să relatăm public bancul cu cocoașa, ca să nu rămână militar toată viața: «Un cocoșat trece în miez de noapte prin cimitir. Din senin, aude o voce care întreabă: „Ce-ai în spate?“, „O cocoașă!“ răspunde terifiat... „Dă-mi-o mie!“ Și omul iese din cimitir drept, cum n-a fost niciodată... A doua zi se întâlnește cu un prieten, și el cocoșat. Îi povestește cum a scăpat de cocoașă, iar prietenul se hotărăște să facă la fel. Vine noaptea, trece prin cimitir, aude vocea: „Ce-ai în spate?“, „O cocoașă!“, „Mai na una!“». Aceasta este povestea «cocoașei», poveste pe care domnul Bâcu a luat-o ad lite­ram, în vreme ce repor­terul încerca să-i su­gereze că responsabilitățile sale de comandant al ISU impun preluarea «cocoașelor» comunității, iar nu lepădarea cazonă de ele, tupila­tul sub fustele regulamen­telor militare ori invocarea unei legislații șchioape.

În loc de concluzii Întâlnirea Comitetului Județean pentru Si­tuații de Urgență Ialomița de săptămâna trecută a avut și un deznodământ de interes pentru locui­torii Sloboziei. După ce a ascultat vreme de o oră cum șefii instituțiilor descentralizate își aruncau «cocoașa» de la unul la altul, sus­ținând cu nu au competențe în anche­tarea in­cendiului neraportat de la Combinatul Chimic Slobozia, prefectul Tonița Manea ar fi declarat: «Am înțeles... Dumneavoastră monitorizați și atât. Dar dacă sare în aer Combinatul, cu noi ce se întâmplă? Murim și atât?!».

15 Iunie 2020, 12:20 (10983 vizualizări - 85 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Sicuta:
(22 August 2020, 14:26)
Eclerosu aplecat , are tupeu maxim pentru ca  lu tanti e putin frica si cred ca prinso putin flama .. Gigoloiu mincinos , a lansat zvonul ca  GIGI STICLAND, fost  jupin sef , revine curind pe functia detinuta odata cu trecerea motiunii iar tanti zboara .. Nevertrebatu e  lacheul  lui  BAHUS iar tanti stie acest lucru  si  maninca pe saturate tot ce i  aduce  mincinosu  si spera sa ramina ajutor copil de mingii  . Nu l schimba nimeni ca minte convingator iar  urmatorului i i convine deoarece aplecatu sef al lui , rezolva toate controalele prin fostii lui colegi din scoala militara..
Alu nelu:
(3 August 2020, 22:07)
Cum a ramas comandante cu investitia voastra facuta fara cap la urziceni?plateste bossul nr.1 si lautarul.ce smenari mai sunteti.va rade un oras intreg meseriasilor,ceaparliilor.si cate ca astea mai sunt.
Vaska:
(27 Iulie 2020, 22:19)
Camerele dvs la sediu filmeaza si in weekend cand unii dintre sefi vin sa isi ridice atentiile,plocoanele?vin cu mana in buzunar si pleaca cu pungile pline...or fii acte?documente?secrete?
Laur:
(21 Iulie 2020, 18:56)
Fac ce vreau si nu mi e frica seful vostru....Laurica...
Tinu:
(21 Iulie 2020, 18:27)
Bai baieti de la ISU IL va duceti in cap cu ce aveti in prezent...degeaba va duceti in lupta cu covid 19 stingeti incendii salvati oameni....dk s a ajuns in 2020 sa faca lucrari de exceptie si sa ia 30% o turturica de slt.venita de 1 an de zile....asta spune tot.asta facea Rca la masini care nu erau in interventie si nu aveau ITP efectuat....asta e adevarata performanta pe care trebuie sa o atingeti.doar de aceea si plateste aceasta dauna impreuna cu ECLERUL minunat. .
Ovidiu:
(17 Iulie 2020, 23:09)
Multi stau cu sufletul la gura pe acest articol sa vada daca va curge multa cerneala si pe numele lor...stai linistit colonele ca intrii in con de umbra la parter institutional si vei scrie multe coli A4 curand pe fapte si acte.ca doar tu esti smecherul judetului.ai zeflemea, ai stil, ai aroganta,vedem cum o joci pana la capat.esti o provocare...tinta piept.ori tu ori noi.te incordezi unde nu trebuie si cu cine nu trebuie.vezi ca ai gresit actorii.dk sefii ti au permis si nu au frana...e vina lor.
Pt ivancea si restul:
(17 Iulie 2020, 22:59)
Sunt adevarate omule.directiile de actiune care pe care sa il amendeze sunt date de colonelu de le e sef la prevenire,restul sefilor habar nu au ce semneaza ,el taie el spanzura.majoritatea inspectorilor cand iti vin in control iti spun ca sunt trimisi de el sa te amendeze.eu am experienta de luna trecuta.controlati doar pe cine vrea ala,pe cine trebuie si unde sunt probleme flagrante de incalcari va faceti ca nu vedeti.huooo.rusine sa va fie ca incasati banii statului degeaba.controlati buticuri si sandramale si apropiatii nu ii vedeti.
reincarnatul:
(16 Iulie 2020, 15:21)
«Am înțeles... Dumneavoastră monitorizați și atât. Dar dacă sare în aer Combinatul, cu noi ce se întâmplă? Murim și atât?!» Poate nu doar atat...cine stie? poate ne reincarnam (politic vorbind).
Abia aceasta "problema existentiala" mi se pare importanta; " A fi, sau a nu fi" asta-i intrebarea! Asa cum s-a vazut si in tragedia #Colectiv, se pare ca angajatii ISU aveau rol de control, prevenire, sanctionare. N-au facut-o deloc si a vazut o lume intreaga ce s-a intamplat. Au murit in chinuri groaznice niste tineri nevinovati. Daca sare in aer combinatul pentru ca nenea ISU&comp nu controleaza ruina asta comunista, murim si noi in chinuri, doamne fere?
Restul...chiar este can-can. Faceti-va stimati angajati, actuali si fosti un grup pe retelele de socializare si balacariti-va cat vreti. Stricati rau imaginea acestui simbol, care statea cat de cat bine la increderea in randul populatiei. Cinste celor care isi fac treaba acolo unde noi nici macar nu am putea privi: accidente rutiere groaznice, incendii, inundatii. Chiar daca observ ca sunt si uscaturi in aceasta ograda (sef/sefi cu sifoane aferente) va promit ca voi da in continuare prioritate in trafic masinilor de pompieri!
Ivancea:
(15 Iulie 2020, 23:42)
Domnilor cum este posibibil ca INSTITUTIILE STATULUI sa ramana nepăsătoare și să nu ia atitudine în contextul sesizărilor agenților economici, față de pompierii aceștia, care se cred buricul pământului. Aceste nemulțumiri care sunt redactate in comentarii su nt sau nu adevarate? De ce nimeni nu se autosesizeaza? Pompierii de ce tac? Oare au ceva de ascuns? Mă asteptam la o dezmintire a tuturor ofenselor primite din partea agentilor economici, dar se pare că sunt reale, si de aceea pompierii nu au nicio replică. Rog ca INSTITUTIILE STATULUI SĂ SE AUTOSESIZEZE.
Dinte:
(12 Iulie 2020, 00:38)
Nu va agitati ca va fii controlat obiectivul respectiv la sange de Bucuresti curand.sa trimita si generalul un corp de control sa lamurim si noi misterul pt ce si de ce a fost pasuit atatia ani in conditiile in care se stia ca functiona cum functiona.
Nicu:
(12 Iulie 2020, 00:34)
S a dus raposatu F.N.s a incheiat baieti cu prevenirea.avea si ala bubele lui dar asta le face prea la vedere si nimeni nu ii pune frana.probabil sefii nu iau atitudine de frica de temere ii are la mana cu ceva din trecut probabil ca altfel nu se explica.pe la royalul ala cineva a cam jucat capra...pute a manjeala cu aia ca prea e pe fata...atatia ani necontrolati.neamendati si acu brusc inchisi ...ce dracu..
Pt ignat:
(12 Iulie 2020, 00:28)
Stai linistit omule.eu luna asta am luat amenda si mi s a comunicat acelasi lucru..lucrez in agricultura...ca iau amenda ca i s a spus de acelasi colonel (...) el le spune unde si pe cine sa amendeze.mi a spus inspectorul in fata acest aspect.ma voi adresa si eu catre alta institutie sa ii audieze si pe ei sa spuna toti in cor care si pe cine amendeaza cum si in ce fel ca prea e pe fata.auzi tu control pe campanie agricola si eu mi au venit la sediu nu in camp cand recoltam.direct pe amenda si cu directie....alti ani veneau in camp dupa combina pe la Ciochina.
Lili :
(10 Iulie 2020, 18:20)
Aroganta asta a lu colonelu asta facut la apelul bocancilor va fii scurta. voi credeti ca va duce la nesfarsit?chiar credeti ca in 2020 dk inspectorul sef e inert si nu ia nici o masura legata de comportamentul deviant care nu are nimic in comun cu disciplina militara etc chiar toata lumea doarme?vb de institutii care au ca atributii monitorizarea acestor derapaje comportamentale.abuzurile si atitudinea necoraspunzatoare in MAI si in relatiile interne si de subordonare in cadrul institutiei sunt lucruri grave in 2020.daca s a ajuns sa se aplice amenzi ca vrea x sau y din structura ca sef si OG.2 si inspectorii sunt fortati indrumati....deja e f.grav.cu siguranta vor fii audiati,intrebati agentii constatatori cum stau lucrurile la aplicarea sanctiunilor curand .
Pompieru:
(10 Iulie 2020, 08:51)
vad ca unii tot dau din gura si nu zic nimik. am citit si va lamuresc. eu. colonelu de la avizare (...) si cum l-o mai chema. a fost coleg de facultate cu frate-miu. piesa fratika! lucru.nu e ministru de interne. e sefu ministrului. mai sap si intreb pe frae-miu ca o sa am ce zice de el.vad ca face numa lucruri bune.
Ignat:
(9 Iulie 2020, 22:31)
Eu am luat amenda de la un domn de la isu in urziceni si cu atata nonsalanta si sinceritate am primit raspunsul ca asa i s a spus sa mi se dea amenda de seful lui.despre ce vorbim?intrebati l pe dl.S.R.la cati admistratori a transmis acest mesaj la incheierea P.V.de contraventie.oare seful dansului are procent din amenda sau trebuie sa fac ceva cu cineva si nu m am prins eu.e clar si concludent ca amenzile sunt dictate de seful lor pe control si se controleaza dupa cum vrea acel personaj.fara o regula o directie un ritm un risc.doar dupa bunul plac al acelui om.multumesc.m am lamurit dupa ce am citit aceste pagini de mesaje cum sta treaba.de aceea pe unii nu ii calcati cu anii gen acel local Roysl de tot discutati si pe altii non stop.