Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Cocoașa» comandantului Bâcu

«Cocoașa» comandantului Bâcu

Laurențiu Bâcu este șef la ISU. Da, da, instituția aia care se deschide o dată-n an ca să vadă elevii de generală mașinile de pompieri. În calitate de șef la ISU, Laurențiu Bâcu participă la ședințele Comitetului Județean pentru Situații de Urgență. Iar săptămâna trecută, într-o zi de vineri, a făcut imprudența de a vorbi. Ăsta da eveniment!

Dacă tăcea, comandant rămânea
Laurențiu Bâcu e viețaș. Adică militar de carieră. A ales uniforma și (suntem convinși, n-o spunem de complezență!) în meseria lui e competent. Din păcate însă, viața publică a domnului Bâcu nu se reduce la zidurile cazarmei pe care o conduce. El face parte, printre altele, din Comitetul pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar vineri, 5 iunie a.c., spun surse mult mai bine informate decât noi, domnul Bâcu a relatat în cadrul acestei întâlniri, atunci când i s-a cerut să explice ce măsuri a luat în privința incidentului de la Combinatul Chimic Slobozia, discuția despre... cocoașe pe care a avut-o cu unul dintre reporterii ziarului nostru. «M-a sunat un ziarist și mi-a spus că îmi dă cocoașa lui!» și-ar fi început abrupt relatarea comandantul Bâcu, spre stupefacția tuturor, în frunte cu prefectul Tonița Manea. Dacă tăcea, comandant rămânea, că un concediu de odihnă în plină pandemie nu te ferește de ce ți-e scris, oricât ți-ai lungi boala. N-o spunem noi, o spun subalternii care râd pe la colțuri de li se scutură tresele.

Pauză pentru precizări necesare
Pentru posteritate și conformitate precizăm că discuția dintre reporter și comandantul Bâcu chiar a avut loc. Și, în cadrul ei, au fost pomenită și «cocoașa», ca metaforă a responsabilității comune pe care o avem toți de a veghea la siguranța orașului. Numai că domnul Bâcu e militar de carieră, așa cum am precizat. Iar metafora n-a fost în clasă cu el, la școala militară. De aceea ne-am decis să relatăm public bancul cu cocoașa, ca să nu rămână militar toată viața: «Un cocoșat trece în miez de noapte prin cimitir. Din senin, aude o voce care întreabă: „Ce-ai în spate?“, „O cocoașă!“ răspunde terifiat... „Dă-mi-o mie!“ Și omul iese din cimitir drept, cum n-a fost niciodată... A doua zi se întâlnește cu un prieten, și el cocoșat. Îi povestește cum a scăpat de cocoașă, iar prietenul se hotărăște să facă la fel. Vine noaptea, trece prin cimitir, aude vocea: „Ce-ai în spate?“, „O cocoașă!“, „Mai na una!“». Aceasta este povestea «cocoașei», poveste pe care domnul Bâcu a luat-o ad lite­ram, în vreme ce repor­terul încerca să-i su­gereze că responsabilitățile sale de comandant al ISU impun preluarea «cocoașelor» comunității, iar nu lepădarea cazonă de ele, tupila­tul sub fustele regulamen­telor militare ori invocarea unei legislații șchioape.

În loc de concluzii Întâlnirea Comitetului Județean pentru Si­tuații de Urgență Ialomița de săptămâna trecută a avut și un deznodământ de interes pentru locui­torii Sloboziei. După ce a ascultat vreme de o oră cum șefii instituțiilor descentralizate își aruncau «cocoașa» de la unul la altul, sus­ținând cu nu au competențe în anche­tarea in­cendiului neraportat de la Combinatul Chimic Slobozia, prefectul Tonița Manea ar fi declarat: «Am înțeles... Dumneavoastră monitorizați și atât. Dar dacă sare în aer Combinatul, cu noi ce se întâmplă? Murim și atât?!».

15 Iunie 2020, 12:20 (6713 vizualizări - 76 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Dinte:
(12 Iulie 2020, 00:38)
Nu va agitati ca va fii controlat obiectivul respectiv la sange de Bucuresti curand.sa trimita si generalul un corp de control sa lamurim si noi misterul pt ce si de ce a fost pasuit atatia ani in conditiile in care se stia ca functiona cum functiona.
Nicu:
(12 Iulie 2020, 00:34)
S a dus raposatu F.N.s a incheiat baieti cu prevenirea.avea si ala bubele lui dar asta le face prea la vedere si nimeni nu ii pune frana.probabil sefii nu iau atitudine de frica de temere ii are la mana cu ceva din trecut probabil ca altfel nu se explica.pe la royalul ala cineva a cam jucat capra...pute a manjeala cu aia ca prea e pe fata...atatia ani necontrolati.neamendati si acu brusc inchisi ...ce dracu..
Pt ignat:
(12 Iulie 2020, 00:28)
Stai linistit omule.eu luna asta am luat amenda si mi s a comunicat acelasi lucru..lucrez in agricultura...ca iau amenda ca i s a spus de acelasi colonel (...) el le spune unde si pe cine sa amendeze.mi a spus inspectorul in fata acest aspect.ma voi adresa si eu catre alta institutie sa ii audieze si pe ei sa spuna toti in cor care si pe cine amendeaza cum si in ce fel ca prea e pe fata.auzi tu control pe campanie agricola si eu mi au venit la sediu nu in camp cand recoltam.direct pe amenda si cu directie....alti ani veneau in camp dupa combina pe la Ciochina.
Lili :
(10 Iulie 2020, 18:20)
Aroganta asta a lu colonelu asta facut la apelul bocancilor va fii scurta. voi credeti ca va duce la nesfarsit?chiar credeti ca in 2020 dk inspectorul sef e inert si nu ia nici o masura legata de comportamentul deviant care nu are nimic in comun cu disciplina militara etc chiar toata lumea doarme?vb de institutii care au ca atributii monitorizarea acestor derapaje comportamentale.abuzurile si atitudinea necoraspunzatoare in MAI si in relatiile interne si de subordonare in cadrul institutiei sunt lucruri grave in 2020.daca s a ajuns sa se aplice amenzi ca vrea x sau y din structura ca sef si OG.2 si inspectorii sunt fortati indrumati....deja e f.grav.cu siguranta vor fii audiati,intrebati agentii constatatori cum stau lucrurile la aplicarea sanctiunilor curand .
Pompieru:
(10 Iulie 2020, 08:51)
vad ca unii tot dau din gura si nu zic nimik. am citit si va lamuresc. eu. colonelu de la avizare (...) si cum l-o mai chema. a fost coleg de facultate cu frate-miu. piesa fratika! lucru.nu e ministru de interne. e sefu ministrului. mai sap si intreb pe frae-miu ca o sa am ce zice de el.vad ca face numa lucruri bune.
Ignat:
(9 Iulie 2020, 22:31)
Eu am luat amenda de la un domn de la isu in urziceni si cu atata nonsalanta si sinceritate am primit raspunsul ca asa i s a spus sa mi se dea amenda de seful lui.despre ce vorbim?intrebati l pe dl.S.R.la cati admistratori a transmis acest mesaj la incheierea P.V.de contraventie.oare seful dansului are procent din amenda sau trebuie sa fac ceva cu cineva si nu m am prins eu.e clar si concludent ca amenzile sunt dictate de seful lor pe control si se controleaza dupa cum vrea acel personaj.fara o regula o directie un ritm un risc.doar dupa bunul plac al acelui om.multumesc.m am lamurit dupa ce am citit aceste pagini de mesaje cum sta treaba.de aceea pe unii nu ii calcati cu anii gen acel local Roysl de tot discutati si pe altii non stop.
Pt nedumeritu si kosmo:
(9 Iulie 2020, 22:14)
Ce e de zis se zice bossule ai rabda re.nu mqncam kkt aiurea .stim unde sa ne plangem si cui.si e unu de doar se da smecher la Isu nu e smecher.e smecher haladit la voi in ograda ca i ati dat atentie aiurea si nu aveti o directie si omu cica joaca tot pe cartea lui si se p.sa pe tot poate pe voi.pt kosmo...scrie frate dk ai ceva de zis..e DGA DNA in Romania ai cui traim intr o tara libera.daia e democratie sa exprimam sa vociferam abuzurile.
Kosmo:
(9 Iulie 2020, 18:45)
vad ca toti o dati kotita... cine e ?despre cine e vorbire? e doar unul?mai multi?k nu mai pricepe nimeni nimic. sa stim si noi.... k poate avem si noi de zis..... dk citesti zici ca e lucratura pe fata.
Nedumeritu:
(9 Iulie 2020, 16:37)
Ce rahat de postari scrieti unii pe aici! sa dea dreaq daca pricepe cineva ceva. numai scris in dodii.
blonzi, smecheri, bosi, vlasca plm! ziceti pe corect ce e de zis. ce inteleg eu ca e unul sau mai multi de la isu care face ce vrea muschii lui. in rest ori doar povesti ori ceva adevar.
Ion:
(8 Iulie 2020, 19:22)
Pe soseaua Garii dl.colonel cate controale ati facut la saloanele de evenimente,saloane de nunti dupa colectiv?suntem in 2020...hehehe oare se instaleaza amnezia?de ce oare nu toata lumea e tratata egal?raspunsul il stiti dvs.... dar se va sesiza si altii ca nu se mai poate.e strigator la cer asa compoetament
Simon:
(8 Iulie 2020, 19:09)
Noi tiganii vindem tot...absolut tot.sa curga live urile....jucati o pasta.
Lady :
(8 Iulie 2020, 19:03)
Iese kkt mare si cu fetestiul asta de ies atatea mizerii la suprafata.e nenorocire in politie acum, cu siguranta va fii si la pompieri.colcaie fetestiul .arde.o sa vedeti finalul.
Petru jidanu:
(8 Iulie 2020, 18:51)
Sa intre si in pompieri dracii?cu asa smecheri haladiti care o ard dupa program cu ,,blonzii" prin urbea asta din baragan.si sa mai stai si la cafele nu e de colo bossule.bossule cu grade nu te juca cu competitia din vlasca.sambata e cumetrie mare la Fetesti vin smecheri de smecheri si reglam tiganeste multe neconforme dastea dale voastre cu controalele.nu iese nimeni pe minus.intereseaza te cine vine sambata in Fetesti dk esti asa de bazat in randul smecherilor.
Pt anghel de la Rachias:
(8 Iulie 2020, 15:15)
Isu nu a trecut pe la royal in toti acesti ani ca cineva ii iubeste...au venit nu ca au vruti ei pompierii sa ii controleze..era pe fata golania..nu erau cu aviz ISU dar ei faceau nunti si chermeze...au venit in control la ei ca deja era groasa prea pe fata. Restu fara aviz erau amendati amenintati iar astia nu.de ce?stie ala de la ei de e smecher.nici noi nu suntem prosti.
anghel s.:
(8 Iulie 2020, 14:01)
Curioasa traba cu Royalul asta. Prin Fetesti umbla vorba ca sunt singurii care au aviz de functionare de la isu. Si toti care mai sunt cu localuri pauza. Nu ca n-ar vrea. Si atunci te intrebi. Nu cumva cineva ii iubeste? Cu o dragoste cam gheboasa? Din interes?
Eu mai ma intreb ceva. Oare toti din Fetesti sunt niste fraieri? zic de cei cu restaurante. unde e adevarul? Nu se mai intreaba nimeni?
Iar treaba cu controlul e fff grava daca e asa. Adica avem La piovra si noi? Unii da, altii nu? Unii protejati, altii nu?
in rest n am inteles prea multe. se vorbeste prea cifrat. nunti, cumetrii, parandarat. legate de isu. unele persoane se pare ca stiu mult mai multe decat spun.