Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Terasele Sloboziei se redeschid ilegal

Sub ochii autorităților locale

Terasele Sloboziei se redeschid ilegal

La sfârșitul lunii mai, în plin centru al orașului, la doi pași de Primărie, doi antreprenori locali au ridicat ilegal ziduri pe amplasamentul unei viitoare terase estivale. Tot atunci, profitând de înceta­rea Stării de Urgență, terasa de la Clubul Tineretului, și ea ilegală, s-a redeschis. Sunt două exemple dintr-un lung șir. Și totul se întâmplă sub ochii îngăduitori ai autorităților care promit că vor lua măsuri.

Nicio vară fără terase ilegale Povestea teraselor deschise ilegal la Slobozia e veche de când administrația. În anul 2017 însă, după un scandal public legat de extinderea terasei de la Clubul Tineretului, admi­nistrația a fost determinată să conceapă un Regulament referitor la condițiile de desfășurare a activităților comerciale. Aprobat de către Consiliul Local, Regulamentul a intrat în vigoare în același an, dar fără efecte notabile. Conform rezultatelor unui control efectuat la momentul respectiv de către Poliția Locală, doar 4 terase din cele 40 controlate au primit «termene de rezolvare a proble­melor». În realitate, nimeni nu a făcut nimic, iar indiferența autorităților a generat noi ilegalități.

Ilegal, dar să fie bine Ultima dintre ilegalități s-a consumat la sfârșitul lunii mai 2020, când cei doi antreprenori locali care au preluat locația cunoscută drept «Hambar» au demolat (fără autorizație!) și au construit (tot fără autorizație!) ziduri de BCA care înconjoară terasa. Solicitați să ofere un punct de vedere cu privire la situație, cei doi au recunoscut senin că nu au autorizații, dar le vor obține. La fel stau lucrurile și în cazul terasei de la Clubul Tineretului, care funcțio­nează pe cel puțin 400 mp în condițiile în care Regulamentul prevede 100 mp... Să nu mai aducem în discuție plata concesiunii către Primărie căci, în fiecare an, firmele care «închiriază» locația «omit» achitarea taxelor către bugetul local. Și nici nu mai vorbim despre construcțiile «definitive» existente și plata impozitelor aferente...

Adrian promite din nou Convins că afacerile locale trebuie sprijinite cu orice preț, primarul Adrian Mocioniu este dispus să închidă ochii la tot ce s-a făcut până în prezent cu condiția ca antreprenorii locali să intre în legalitate. «Vrem să venim în spriji­nul celor care și-au deschis terase și desfășoară activități în domeniul administrației publice, după modelul promovat la București... Evident, cu condiția să o facă legal! De aceea am cerut Poliției Locale să efectueze un control la toate terasele și să verifice dacă acestea au documentele în ordine...» a declarat primarul. Ca de obicei, Adrian Mocioniu nu a putut preciza când va fi finalizat acest control, dacă rezultatele vor fi fă­cute publice și dacă vor exista măsuri coercitive. Dar s-a jurat că nu are habar de zidurile ridicate ilegal la «Hambar»!

Un oraș sufocat de construcții ilegale
Aparent, problema teraselor estivale poate fi considerată una marginală pentru oraș, în condițiile în care ne confruntăm cu lipsa apei potabile, invazia țânțarilor și investițiile lipsite de orice logică edilitară. De aceea, vom rea­minti câteva dintre construcțiile ilegale pe care primarul Adrian Mocioniu a promis pu­blic că le va demola pentru a descuraja aceste practici. Bazarul Municipal, unde există un șir de construcții ridicate ilegal cu acordul ex-primarului Alexandru Stoica, Autogara «Nana», transformată din construcție P+1 în construcție P+3 de către actualul consilier local Nicu Pericli, gardul juristului Vasile Zamfir, construit pe spațiul public și demolat in extremis, după ce primarul Adrian Mocioniu... dar mai bine nu mai amintim de ce! Ce s-a construit ilegal și a rămas așa în Slobozia? Multe, atât de multe că nu le-am putut ține șirul... Amintim, totuși, câteva la întâmplare: salonul de nunți al Resta­urantului Central, din imediata vecinătate a Școlii nr. 2 «Sfântul Andrei», Cartierul «Pepi­nieră», al cărui PUZ este contestat acum în instanță, gara din Slobozia, care nu are nici acum autorizație de funcționare, magazinul PROFI din imediata vecinătate a stadionului «1 Mai», edificii banale, care au fost ridicate «fără autorizație de construire», precum cea din Cartierul Gării Noi, pe strada George Folescu, nr. 1, sau cea de pe str. Aleea Garofiței, lot 2, din Slobozia, sau cea de pe strada Viilor, nr. 56, tot din Slobozia. Sau cea de pe strada Prunului, nr. 72B, din Slobozia Nouă...

15 Iunie 2020, 07:50 (3057 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gigi :
(17 Iunie 2020, 12:02)
De ce nu dați nume? Sa știm cine este favorizat de autorități.
Curiosu':
(15 Iunie 2020, 22:45)
Dar cine sunt persoanele din spatele teraselor Hambar si Clubul Tineretului?
legalul fara egal:
(15 Iunie 2020, 13:54)
Compania Omega Invest are declarata la primarie o constructie (Hala productie) la valoarea de 235.000 lei iar banca i-a dat credit cu gaj hala....suma de 1.800.000 lei. Ce pazesc functionarii de la prtimarie ?? Asta nu este caz izolat !!!
Bucă Maria :
(15 Iunie 2020, 13:53)
La Slobozia Nouă pe Prunului 72 sunt atâtea ilegalități. Autoritățile locale sunt avizate, se așteaptă soluționării.
Du-te, Dică, du-te!:
(15 Iunie 2020, 13:18)
Du-te, (...), du-te!
Degeaba platesti o armata de politisti locali, daca nu au habar sa ceara si sa verifice minimele documente privitoare la autorizatii. Care culmea aceste autorizatii le elibereaza Primaria Slobozia, asta inseamna ca Politia Locala Slobozia nu respecte in niciun fel prevedreile legale si obligatiile din fisa postului lor ! 
Cum sa nu verifici si sa nu aplici intocmai Hotararile Consiliului Local Slobozia ? Cum sa nu ai habar de legile organice ce au aplicabilitate in Romania ?
 Habarnamismul asta are un nume (...)!
asa ca Du-te, (...), du-te! du-te si tu odata cu (...)!
Nicu:
(15 Iunie 2020, 12:44)
Daca exista ilegalitati, de ce nu se autosesizeaza Primaria?
Anonimus:
(15 Iunie 2020, 11:50)
Ia vezi cine a luat terasele astea, cine a cumparat si apoi o sa ti dai seama ca e ceva normal , nume sonore locale ce naiba domnle....
Cetatean:
(15 Iunie 2020, 11:26)
20 ani cat a fost hambaru n a fost pr0bleme, la fel si la club! Vindeti orasu pe gratis la "afaceristi" de genu....smecheri de comitet daca are platiti tot aparatu bugetar?deaia nu mai dorm ei noaptea....nu le ajungi la nas se stiu ei!!!!
colocatar cartier katanga:
(15 Iunie 2020, 10:59)
Cand vezi cata zbatere este pentru redeschiderea restaurantelor si teraselor te cuprinde melancolia. Numarul de infectati este la peste 300 bucati iar politicienii (mai ales din PSD) o balangane cu ''starea intermediara'' , cu redeschidere mall-uri (daca in mall nu poposesti, nu existi), cu redeschiderea teraselor bla,bla. 
PSDu:
(15 Iunie 2020, 10:00)
Pai cum ati vrea sa se intample treaba intr un oras psd ist plin de corupti care iau spagi pe banda rulanta si inchid ochii, afaceristu'isi vede interesu restu e poveste pai daca ii intrebi ei se jura ca n au nicio legatura , sunt curati ca lacrima de ambele parti !investitori dastia aparuti peste noapte cu dorinta de afirmare ....si autoritatile dornice sa i ajute ilegal doar..pai tot de ai lor,cines investitorii astia de la tineretului si hanbar , precis oameni de vaza! Totio apa si un pămant....!!!!
ilegalul:
(15 Iunie 2020, 08:18)
Mergeti si in curtile firmelor Omega Invest si Itaro si vedeti acolo constructii fara autorizatie, fara declarare la primarie si implicit fara impozite platite. Omega Invest si-a transformnat sediul de pe B-dul Chimiei in frizerie, a schimbat destinatia constructiei, a modernizat fostul sediu dar n-are nicio autorizatie si nici nu declara la primarie. Un sir intreg de ilegalitati.