Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu

Dreptate pe banii contribuabililor

Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu

Demis de către primarul Adrian Mocioniu fără preaviz și în fața camerelor de filmat, ex-directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca, a câștigat în instanță «reintegrarea reclamantului în funcția deținută anterior». Decizia Tribunalului Ialomița nu este definitivă, ea putând fi atacată la Curtea de Apel București. «Vom respecta decizia instanței în momentul în care ea va fi definitivă!» a declarat primarul Adrian Mocioniu.

Primăria e moșia lui Mocioiu Susținut activ de către primarul Adrian Mocioniu, Valeriu Roșca a deținut timp de 3 ani funcția de director al DADP Slobozia. În iarna anului trecut, dată fiind «afilierea» primarului Mocioniu la PRO România, relația celor doi s-a deteriorat. După puseul de viscol din 6 februarie 2020, primarul Adrian Mocioniu l-a demis pe Valeriu Roșca fără preaviz, în fața camerelor de filmat. În replică, Valeriu Roșca l-a acționat în instanță pe primarul Sloboziei, reclamând maniera ilegală de demitere și solicitând repunerea în funcție. Procesul și-a urmat cursul, iar marți, 16 iunie a.c., Tribunalul Ialomița a dispus «reintegrarea reclamantului în funcția deținută anterior încetării contractului de management, respectiv funcția de director al Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia».

Vendetă pe banii contribuabililor Vendeta primarului Adrian Mocioniu are costuri ascunse. Conform deciziei instanței, primarul Adrian Mocioniu este obligat «la plata către reclamant a unei despăgubiri egale cu salariile indexate, majorate și reactualizate și cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat acesta, de la data încetării contractului de management și până la data reintegrării efective, sumă ce va fi actualizată cu indicele de inflație la data plății efective». Surse administrative susțin că Adrian Mocioniu nu dorește revenirea lui Valeriu Roșca la conducerea DADP Slobozia. Contactat telefonic, primarul Adrian Mocioniu a declarat: «Vom respecta decizia instanței în momentul în care ea va fi definitivă!». Decizia Tribunalului Ialomița poate fi atacată, conform legii, în termen de 10 zile.

Roșca vrea să muncească
La rândul lui, Valeriu Roșca susține că este dispus să facă un compromis pentru a detensiona situația existentă. El a declarat că nu vede decizia instantei ca pe o victorie politică, ci ca pe o oportunitate de a-și relua proiectele edilitare: «Dacă decizia nu va fi atacată, îmi doresc să revin în funcție! Eu îmi voi face treaba, indiferent de culoarea politică a primarului... Întotdeauna am considerat că sunt în slujba cetățeanului. Eu mă întorc la DADP ca să muncesc!». Reamintim că unul dintre motivele pentru care Adrian Mocioniu l-ar fi demis pe Valeriu Roșca îl reprezintă potențiala sa candidatură pentru Primăria Slobozia pe listele PSD. Între timp, PSD și-a desemnat candidatul în persoana lui Alexandru Potor, fost secretar de stat la Ministerul Agriculturii...

17 Iunie 2020, 11:10 (3458 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
«Reportaj de declarații» cu primarul Adrian Mocioniu
Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!
Contract de 4 milioane de lei pentru piste de biciclete la Slobozia
Valeriu Roșca l-a dat în judecată pe primarul Adrian Mocioniu
«MMA politic» între primarul Mocioniu și fostul șef DADP, Valeriu Roșca

Comentariile cititorilor:


George:
(20 Iunie 2020, 11:05)
Zona Tribunalului nu se inunda niciodata Vali dar dupa cei 3 ani de dibacie asfaltatica,ai reușit sa adaugi inca un punct fierbinte pentru DADP si pompieri.Aceeasi situatie este in multe zone in care ai avut lucrari.Stefan cel Mare-benzinaria Colhoz,zona Axa,ele nu se inundau.Cum se explica noua situatie?Stiam doar de statia E14, MB6 si Ianache la colectare.Dupa ilustra ta suoraveghere a lucrarilor avem intreg orasul nenorocit.Nu ai corectat nici o greseala existenta ci ai mai adaugat numeroase probleme.Esti un incapabil,chiar cu decizia de fond a instantei. I N C A P A B I L !!
geamgiu:
(19 Iunie 2020, 11:59)
Un securist si doi inginfati de saaca balta unde calca .
Directori flaușați! :
(19 Iunie 2020, 08:02)
Domnu Rosca dar cum explicati ca pe bani din bugetul local ati refacut carosabilul prin oras insa canalizarile nu preiau apa pentru ca ele sunt construite gresit,fiind mai ridicate decat nivelul soselelor?Cum explicati ca dupa asfaltarile facute sub conducerea"profesionala"pe care v-o atribuiti bordurile din scuarele bulevardului Unirii nu sunt rectilinii? Va intra soarele in ochi la executia lor?Cum ati reusit sa lasati intreg orasul fara arbori si fara spatii verzi? Nu stiti cu ce ar trebui inlocuiti?Nu gasiti gazonul adaptat?Ati luat tuia din gardul verde, ca era atacat de boli si insecte.Cu ce l ati inlocuit?Frunzele arborilor si al plantelor,in general au rol de a retine praful,de a elibera oxigen dupa consumul de CO2...Este lectie in manualul clasei a 6a, nu trebuia facultate pentru asa ceva.Inginerii comunisti erau prosti,esti tu destept...Peisagistii anilor '80 au creat un oras foarte frumos,ai venit tu si multi altii si l ati umplut cu pavele,ati distrus fantanile arteziene memorabile,ceasul "cub"-emblema a orașului,sunteti voi destepti!
Aurel :
(18 Iunie 2020, 20:34)
Deci pe functia de director l a uns Adrian,pe considerente stiute doar de preparatorul politic psd al regiunii.Asya e!Plimbarile in Delta Dunarii,prieteniile legate in tsd,astea au dus la aparitia pe poaturi ale unor tineri din oras,ce aveau ca experienta doar activitati ca pateon de club de noapte,patron la gresie,patron la spalatoria auto..Adica zero experienta manageriala in administratia lpcala. Brusc,astia uita cum au fost numiti si se reped la manuta care i a hranit. Ptiu drace,ca le place!Ciudat este ca sunt platiti din bani publici si primesc multi banusori!
Cetățeanu onest:
(18 Iunie 2020, 14:18)
Simplu. Degeaba comentați ață timp cât ei justiția au salari nesimtite și pensii mai nesimțite decât salariile primite în cursul activității, fara sa fi contribuit vreodată cu 1 leu la sistemul național de pensii. Să fii fost ordin pe unitate venit de la împărăție?????? 
Era normal ca, tribunalul Slobozia sal salveze pe pe Valerica Roșca ex. și decizie actual director DADP atât timp cât la nivel central și județean la butoane avem trăgători de sfori montate pe marionete. Ce va mira, probabil a trecut omul sub protectia păpușarului pnl nascut Podul Turcului. Este ceva normal în credință lor, o regula cotidiana, regula pnl fiind simpla vii în partid ești protejat, inclusiv în fata judecătorilor de la tribunal. Poți fii un carnat de director, primar, consilier, femeie de serviciu, amanta, dama de companie, centurista, dacă ești în suflet cu pnl, esti protejat, poți avea 27 de dosare penale, în maxim 8 luni ești spălat și făcut nou la tipla, chiar și pe timp de pandemie. Nu plânge, Mocioniule ca tu singur te-ai dat cu pârnaistul lui Puie Monta, refuzând alte oferte. De Mocioniule când ți-a spus ala sa te facă mare cavaler la loja masonica din Burkina Faso ai refuzat de zgârcit ce ești. Dădeai 5000.de europeni azi erai maistru la loja Burkina Faso și câștigai procesu cu directoru schimbător de culoare. Prietene MO, dacă ia curaj ia vezi tu dacă exista pe la tribulan și judecaleprozeii vreun maistru de la Marea loja, Burkina Faso. Ei jura ca se apară între ei pana la moarte tu ai rămas cu cura căscată.  Baga recurs prietene
jurist:
(18 Iunie 2020, 13:17)
Drepturile istorice sa fie platite de primarul care a incalcat legea cu buna stiinta, in solidar cu panaramele din departamentele care au pus in aplicare ordinul de demitere. Daca primarul are o scuza( e prost si fudul), functionarii de la Administrativ, Juridic, Resurse Umane, nu au nici o scuza in aplicarea unui demers ilegal.
Ia-le banii boss, si casele, tot! Poate ca asa, data viitoare se gandesc de doua ori cand demit dupa capul lor...Oricine ar fi !
Certatean:
(18 Iunie 2020, 11:42)
Pana la decizie se schimba primarul. Poate si pseudo specialiștii din primărie.ca s varză mulți. Unii tot apar in poze ....doar cu carisma ca n rest mai e nevoie de carte.
R&B:
(18 Iunie 2020, 11:30)
Primarul ai devenit, un biet cățel leșinat de foame, alungat din fata măcelăriei care a schimbat proprietarul. 
Gogule, cetățean simplu de la țară, cetățean modest al Ialomitei te poți tăvăli în noroi până la leșin, poți aduce un camion de 30 tone cu dovezi în fața judecătorilor de la tribunalul Slobozia, nu ai nici o șansă dacă nu ai avocat(ă) o portocală fost din sistem, ori nu ai rude, pile, relații, cunoștințe sau sprijin politikului aflat la putere, sigur 100% primesti. 
În baza art. 480 Cod procedură civilă, respinge, ca nefondat, apelul declarat de apelantul......Ce dracu de justiție în Ialomița, la Slobozia, despre ce vorbiți, mai rău ca pe vremea grofilor și alor aia de dinainte de 1947, când chiaburii te tineau cu botniță la gură la culesul fructelor. 
Golăneală, cum zicea cocoțatul din deal. 
Maricica:
(18 Iunie 2020, 10:15)
A schimbat macazul în zona altei ciumi de la rosu a fugit spre liber... lism, doar avem păpușari racolat ori de marca pe plaiul secetos al Ialomiței. 
,,Avocat de succes si vanator pana in maduva oaselor, DragaPnoSiuD castiga doar la Slobozia procesele slugilor de partid,,  La Slobozia, Fetești, Urziceni, câștiga procese numai avocații ce au partyuri ascunse cu judecătorii, se câștigă procese la ordin politicoși interese legate de diferite persoane cu influenta și nu cei simpli, asta se cunoasc pana la CSM și Min. Justitiei. Da un ochi cetățene pe site-urile instantelor și ai sa vezi cum dosare trântite, facure muci de, doua instante cu așii justiției ialomițene, au fost câștigate la alte instante superioare de la Bucuresti, asta în proporție foarte mare. Vezi ca sunt motivării date de anumiți judecători, ei și ele care au dat.,, copy paste,, după indicațiile, ca să nu zic concluzii scrise, a anumitor avocați. Ceva de genul ,, urmează sa faceți, urmeaza sa admiteti, urmează sa respingeti, indicatii cu lux de amănunte,, iar judecătorul imparțial, inamovibili a  urmat întocmai indicatiile primite, care de fapt era un ordin venit de undeva, contrar realității și adevarului din dosar. De ce crezi tu cetățene ca se împotrivesc, legii răspunderii magistraților, de ce crezi tu cetățene ca doresc ei desființarea, secției de investigare a infracțiunilor din justitiei, sau o fi numai asa de amorul artei. Dumnezeu le vede pe toate și nimeni nu pleacă, fără a da socoteala, undeva, cândva. 

DragaPnoSiuD:
(18 Iunie 2020, 07:01)
Avocat de succes si vanator pana in maduva oaselor, DragaPnoSiuD castiga doar la Slobozia procesele slugilor de partid. La Bucuresti, unde se mai aplica legile, pierde pe banda rulanta....Mai vorbim!!!
covrigu19:
(17 Iunie 2020, 22:45)
Ex ditectore DDP ...V R icule, zine si noua reteta cu care ai tras lozul casigator. Ca nu esti vreo miss. Olgoș....proprie constiinta... inamovibil....impartiali.... de mult timp disparute din zona pedepsita de gastile bugetarilor. Nici mama si tata, SIIJ sau DNA nu mai readuc inapoi aceste cuvinte. Aliluia cum zice popa si duceti-va voi singuri crucea prostiei. Ma uitam azi pe niste ziare zonale vsu ce scria o doamna ziarista cu experienta despre continutu stufos al unuor declaratii de avere date de bugetari inamovibili, te ia ameteala ce sume de bani primesc.
Cetateanul onest:
(17 Iunie 2020, 22:36)
Comentez aici ca vad ca ilustrul domn Rosca mi-a sters aprecierea mea fata de situatia creata! Deci vad ca domnul fost/actual director de ferma spalatorie etc uita cum a promovat in functia de directoras la Dadp si ma simt datoare sa ii reamintesc eu atat lui cat si opiniei publice care vad ca a uitat! 1.domnu rosca a trecut proba scrisa doar datorita faptului ca a primit subiectele de la primarul Mocioniu (la momentul respectiv fiind camarazi de arme). Regretul meu este ca acesti tineri de partid pur si simplu fura orice raza de speranta altor tineri competenti, cu background profesional si cu pregatirea necesara ocuparii unui astfel de post.citez:"Proba scrisă a avut loc pe data de 2 octombrie a.c. și a fost o probă eliminatorie pentru contracandidata Elena-Alexandra Ilie, care a obținut doar 43 de puncte, spre deosebire de Valeriu Roșca, care a reușit 73 de puncte. Proba interviului a fost, apoi, floare la ureche pentru Valeriu Roșca, fiind declarat admis" 2.la urmatoarea proba domnul directoras a facut pur si simplu copy paste din alte lucrari aspect apreciat de membrii comisiei care i-au pavat drumul spre succes.citez:http://www.independentonline.ro/2017/11/06/Directorii--copy-paste---din-fruntea-institutiilor-publice-15702 Ps:eu nu inteleg dc tot cetateanul simplu trebuie sa suporte si sa plateasca mizeriile acestei politici de cadre dambovitene si nu in ultimul rand vroiam sa atrag atentia domnului Rosca ca nu este frumos sa se umfle in pene cu succesul de etapa atat de mediatizat. Motivatia sfatului meu este ca domnul primar poate oricand sa se autodenunte cu privire la atat de contestatul concurs (legea penala il exonereaza de orice raspundere daca face asta) si mai vedem vreo nefacuta;)
bugetara:
(17 Iunie 2020, 22:15)
Mocioniu primaru ăsta are jmecheria urcata rău la cap, ca multe alte capuse de primari trecuti de trei mandate, care se cred dumnezei pe pamant. De regula la aproape toate cazurile, daca primarului nui plac ochi tai frumosi albastri, sau de nui convine cum dansezi sub scaun îti da teroare pana pleaci singur ori te demite. Este posibil ca V.R. sa aiba spate asigurat din alte parti Î ori sa aiba ceva pretini sau meamuri, de i-a fost anulata demiterea. In ialomita noastra de merg doua persoane la judecata castiga aia cu proptele. Nu este nevoie de adevar, cu actuala justitie Ialomitea este ca la risca, dai stema ai pierdut, dai banu ai castigat. Sau ca sa castigi un proces in Ialomita poti fi si membru din ala care jura cu strengul de gat ori cu spate PNL, altfel esti macelarit. Mai departe urmarim subiectul. La cum merge acum Ialomita, daca mai crede vreun muritor de rand ca judecatori Ialomiteni sunt impartiali, sigur este scspat de la Sapoca. Impartialitate , modestia, corectitudinea de mult timp este dusa pe apa raului Ialomita.
Gigel:
(17 Iunie 2020, 21:55)
Nea Vali, daca te intorci "la munca", poate te ocupi de țânțariadă, ca ne mananca de vii. Oare dl primar nu stie ca e an electoral?
tratat cu tratament:
(17 Iunie 2020, 16:14)
Asa cum spunea si ministrul de finante , e imposibil de dat afara un functionar, fie el incopetent, hot,delasator si sforar. Au grija   magistratii de treaba asta , ei fiind inamovibili si luand decizii conform ...propriei constiinte. Hai ca ma apuca, rasu cu constiinta magistratilor.