Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Aerul din Slobozia, intoxicat cu oxizi de azot

Amendă de 15 mii de lei pentru poluatorul Chemgas

Aerul din Slobozia, intoxicat cu oxizi de azot

Societatea Chemgas Holding Corporation SRL, care administrează activitatea Combinatul Chimic din Slobozia, a fost amendată în cursul zilei de miercuri, 17 iunie 2020, de către comisarii Gărzii de Mediu Ialomița. Aceștia s-au sesizat după ce în spațiul public au fost publicate imagini în care «coada de vulpe» apare deasupra Sloboziei.

Pericol de explozie Norul de poluare numit «coadă de vulpe» a putut fi observat deasupra Sloboziei încă din zorii zilei de miercuri, 17 iunie 2020. Din primele informații se pare că, pentru a evita riscul producerii unei explozii, angajații Combinatului Chimic din oraș, controlat de firma Chemgas Holding Corporation SRL, au preferat să elibereze în atmosferă aerul toxic, încărcat cu oxizi de azot. Garda de Mediu Ialomița s-a sesizat și a aplicat o amendă de 15 mii de lei societății. Nu este prima sancțiune pe care societatea o primește din partea comisarilor Gărzii de Mediu din Ialomița.
Citiți mai multe amănunte despre acest subiect în ediția de miercuri, 24 iunie 2020, a ziarului Independent.

18 Iunie 2020, 11:45 (2699 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Statul are de recuperat 127 milioane de lei de la Chemgas Holding Corporation pentru neplata taxelor de mediu
Incendiu la Combinatul Chimic Slobozia
Tribunalul Ialomița a dispus falimentul Chemgas Holding Corporation

Comentariile cititorilor:


Mary:
(23 Iunie 2020, 11:09)
                                                GARDA DE MEDIU doarme!!!
Sau se face că doarme, nu aude, nu vede, nu miroase!!! 
Câte apeluri telefonice să mai fie date??!! Aaaa! Nu se iau în calcul, trebuie să vină omul și să facă sesizarea scrisă!!! Acum când ne gâdilă și covidul!!???
Poate acum că s-a dat Legea Mirosului, toți cei responsabili, cu salarii pe mărură, să fie mai "inspirați".
Nu mai spun că principalii poluatori, Combinatul Chimic și SC Clean Tech Internațional, sunt principalii poluatori cărora NIMENI nu le face NIMIC și se merge pe principiul, aduc bani la buget și dau de lucru oamenilor, ne omoară încet și dar sigur!!!
Covrig 19:
(23 Iunie 2020, 06:48)
Eu cred că imaginea din cadrul articolului este grăitoare!!!! Dacă nu facem ceva toată vegetația si asa puțină din zona noastră se va termina ca si viața noastră de altfel!!
@ covrig 19:
(22 Iunie 2020, 08:12)
domnule covrig 19 inconstient esti tu pentru ca amesteci lucrurile .aici e vorba de o situatie punctuala care trebuie rezolvata avand dovezi clare/solide .nu se rezolva cu dupa ureche, cu pareri de analfabeti funictonali sau poate infiltrati care sa abata discutia ramanand totul la stadiul de balacareala.
@air fresj lemon:
(21 Iunie 2020, 23:17)
si pe tine cand te vede lumea parca ai fi un om serios.in realitate esti un turnator de duzina si acum mai nou un reclamangiu neverosimil pus pe scandal cu toata lumea pentru atingerea intereselor tale meschine.
chemgas:
(21 Iunie 2020, 23:09)
daca din punct de vedere medical nu exista o legatura intre poluarea de care vorbiti voi si decese sau imbolnaviri ori medicii nu sunt buni ori asa ceva nu exista.DSP Ialomita a monitorizat o clasa de copii din Ciulnita timp de 20 de ani (1975-1995).nu sa confirmat nimic din ce spuneti voi si atunci era intradevar poluare. exista o statie de monitorizare a calitatii aerului amplasata langa CJ Ialomita cu afisaj electronic ale valorilor de calitate ale aerului.urmariti de cate ori au fost depasiri . cred ca nu aveti  preocupari serioase si atunci va luati singuri in seama. 
Covrig 19:
(21 Iunie 2020, 22:42)
Domnule Chemgas cum poți fi atât de inconștient?! Bolile provocate de poluare se văd in timp nu a doua zi!!! Consecințele asupra mediului la fel!!! Am tăiat toți copacii mergem si până la pâine cu mașini poluante... Rezultatul secetă severă câteva luni... Ploi abundente de mai bine de o săptămână... Anotimpuri date peste cap... Călduri infernale... Si e doar începutul inconstientule!!
@chemgas:
(21 Iunie 2020, 19:51)
Nu exista decese avand cauza expresa"coada de vulpe" in schimb sunt o gramada de decese avand drept cauza diverse tumori: la plamani, rinichi, vezica urinara, stomac, ficat,cai respiratorii etc, etc.Sanatate multa!
chemgas:
(21 Iunie 2020, 18:47)
mai copii exista vreun caz de deces in ultimll 30 de ani in care decesul sa fi avut loc din cauza poluarii /cozii de vulpe de la combinatul chimic?. sau imbolnavirii avand aceiasi cauza? daca da spuntimi si mie.daca nu voi care comentati aici aveti probleme ,frustrari si nu stiti sa vi le rezolvati decat criticand pe altii.
Pensionar:
(21 Iunie 2020, 13:34)
Dacă scrieti pe fb inseamna ca n ati murit de la ,,norul de amoniac
Air fresj lemon:
(21 Iunie 2020, 10:30)
Cand citesti"garda de mediu"ai crede este vorba despre ceva serios.Cand colo...Niste bolnaviciosi apatici,obedienti,niste supusi ai intereselor mizerabile,parca au privirile setate pe cautat niste beneficii personale,nicidecum rezolvarea situatiilor de genul din articol.Cum s a ajuns in aceasta situatie? Se pare ca majoritatea angajatilor din instituțiile de stat au aceeasi problema.Au dat amenda.Bun..si..?Gata?Problema va continua,chiar se va agrava.De ce nu se intervine in spiritul rezolvarii problemelor?Cumva pentru ca mentalitatea acestor angajati de peste 20 ani este depasita?Adica astia de la mediu au locuinte in Buzau? Ei nu au vazut "coada de vulpe"?Amenzile se dau doar camd apare ceva in spatiul public?Daca nu... Nu?
Berbecea:
(20 Iunie 2020, 11:04)
Sa se inchida Combinatul! Si problema apei nepotabile e grava.Cei ce lucreaza la URBAN mint cu nerusinare ca apa e foarte buna de baut. Traim intr-un oras in care incepand cu primarul nimeni nu face nimic sa schimbe ceva in bine pentru locuitori.
Angela:
(20 Iunie 2020, 10:55)
Sub coperta unui angajator in judet,se permite aceasta poluare.Auzim des povestea cu"bine ca mai merge ceva ". Da,merge,dar cu ce sacrificii pentru tot ce este in jur?De ce sa acceptam poluarea zonei pentru o mana de angajati ce aduc in judet lunar 500 milioane vechi,patronii indeasa zeci de milioane de euro profit,iar efectele poluarii aduc pagube si nenorociri pe termen lung de milioane de euro?In toata expunerea doar proprietarii afacerii sunt multumiti,mai ales ca nici nu locuiesc in apropiere,nu sunt interesati de rezidurile ce vor polua pentru zeci de ani.
Slobozeanul mondial:
(20 Iunie 2020, 00:49)
Să nu fie prea târziu peste câțiva ani!! De fapt simpla prezentă a omenirii pe pământ si foamea ei nemaipomenită de a consuma resursele planetei ne va distruge sigur! Am auzit că pe vremea lui Ceaușescu era dezastru dar nici cu ăștia nu mi este rușine... Stăm si ne uităm cum unii își bat joc de aerul apa si pământul nostru... Si atât!
Locuitor.:
(19 Iunie 2020, 18:07)
Ce sa m ai distruga tata....!? A distrus daja tot in ani lui de glorie Am avut ghinionul sa locuiesc langa combinat.Pe langa zgomotul pe care l facea noapte de noapte ...te trezeai dimineata intr o mireazma de amoniac..deti trebuia masca pe figura ..cu lacrimile siroind pe fata...acuma i mic ..copil!..m ai se trezeste si el din an ..in paste
Patrascu:
(19 Iunie 2020, 16:57)
Garda de mediu Ialomita este de fapt cea care protejeaza poluatorii din judet! Ar trebui sa i se schimbe numele in Protectorii poluatorilor. Incompetenti lipitori de afise electorale!