Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dosarul «Terra Tourism», uitat în sertarele Poliției Române

Dosarul «Terra Tourism», uitat în sertarele Poliției Române

Anul acesta se împlinesc 2 ani de când organele judiciare au demarat cercetă­rile în dosarul «Terra Toursim», fără ca vinovații să fie trași la răspundere. Ancheta a fost uitată în birourile Direcției de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, în timp ce societateaa cere Tribunalului Călărași să aprobe intrarea în faliment. În ceea ce privește despăgubirile, niciunul clienții păgubiți nu și-a primit banii înapoi. Potrivit instanței de judecată, aceștia s-au înscris la masa credală și așteaptă decizia judecătorilor.

Filmul unui scandal În vara anului 2018, aproximativ 30 de persoane protestau în fața Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița și a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, cerând insistent organelor judiciare să le facă dreptate. Oamenii au reclamat faptul că au fost înșelați de reprezentanții Agenției de Turism «Terra Tourism» din Slobozia, în sensul că au plătit mii de euro pentru a pleca în vacanțe fără a mai ajunge în respectivele destinații. Păgubiții au aflat întreaga situație în momentul în care și-au făcut bagajele pentru a pleca în vacanță și au verificat situația la hotelurile la care urmau să fie cazați. Hotelierii le-au explicat faptul că sumele de bani pe care le-au plătit Agenției nu au ajuns în conturile lor, motiv pentru care nu le mai pot pune la dispoziție spațiile de cazare. Încercarea de a lua legătura cu reprezentanții Agenției de Turism din Slobozia a fost sortită eșecului întrucât reprezentanții «Terra Tourism» nu le-au mai răspuns la telefoane persoanelor păgubite...

O anchetă uitată Toate plângerile penale depuse pe numele reprezentanților Agenției de Tu­rism au fost conexate într-un dosar penal ce s-a aflat vreme de câteva luni la Serviciul de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Pentru că scandalul a depășit granițele județului Ialomița și a luat amploare națională, ancheta polițiș­tilor ialomițeni a fost transferată la București. Cei care au decis să continue cercetările începute la Slobozia au fost ofițerii Direcției de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române. La 2 ani de la preluarea anchetei, oficialii de la București nu au înaintat cu verificările, surse neoficiale apreciind faptul că «ancheta a fost preluată de polițiștii de la DICE-București ca să i se șteargă urmele, nu ca să fie soluționată...». Între timp, la Tribunalul București, reprezentanții Terra Tourism au învestit instanța de judecată cu o cerere prin care solicită aprobarea intrării în faliment. Pe lista creditorilor se numără și persoanele care au făcut demersurile juridice în vederea tragerii la răspundere penală a celor care i-au înșelat. Recuperarea sumelor plătite de clienții Agenției se va dovedi însă un demers aproape imposibil, având în vedere că prioritate la masa credală o au alte entități, potrivit legii.

Păgubiți și fără sprijin Amploarea scandalului din 2018 a atras reacția Asociației Naționale a Agențiilor de Turism. Într-o informare publică, reprezentanții instituției au precizat faptul că acordă sprijin clienților păgubiți în vederea recuperării sumelor. Potrivit informațiilor, ajutorul oferit de ANAT a fost acela de a le recomanda păgubiților să se adreseze societății de asigurări City Insurance cu care Agenția de Turism «Terra Tourism» avea încheiată o poliță în valoare de 50 mii de dolari. Ceea ce a omis să precizeze însă ANAT este faptul că și societatea de asigurări are de recuperat sume de bani de la reprezentanții Terra Tourism. City Insurance apare pe tabelul creditorilor societății în procesul în care Agenția de Turism solicită intrarea în faliment la Tribunalul Călărași. Deocamdată, în urma dezbaterilor purtate în sala de judecată, nu s-a ajuns la nicio concluzie,un nou termen în acest proces fiind stabilit pentru data de 30 iunie 2020.

22 Iunie 2020, 07:50 (1510 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Agenția Terra Tourism din Slobozia și-a țepuit clienții

Comentariile cititorilor:


coruptia din sistem:
(23 Iunie 2020, 11:22)
Cu Adriana si Ion la volan in vecii, vecilor nu o sa vedeti vreodata justitie la Slobozia, daca nu aveti boasele de taur. Puteti voi sa aveti dovezi de la isus cristos, ca pentru ei nu reprezinta nimic. Lasati-va pagubasi oameni buni si pagubiti. Fugiti unde vedeti cu ochii de procesele din ialomita corupta.Traiasca hotii aparati de tribunalul din Slobozia !
Pacalita?:
(22 Iunie 2020, 23:05)
Poate acum se va face dreptate pt oamenii PACALITI. A avut de unde învața sa PĂCĂLEASCĂ. Mama tinerei “doamne” (...), pe numele ei, practica de mult timp astfel de tehnici (...), PACALICILOR !!!
Vaduva neagra:
(22 Iunie 2020, 20:33)
La ce coruptie este in politie si justitie este, la revedere si prazul verde, mai ales in ialomita. Cu politist de la BICE si procuror care te arde si prosteste in fata, vreti voi dreptate. E lasa ma haiducule ca aia galbeni albastrii sunt de jdă mii de ori mai hoti decat aia rosii. Ce nu inteleg. Cât timp va mai dura pana se sparge buboiul politiei si justitiei, beneficiarii de salarii si pensii speciale. Mai e ceva ce nu mai am vazut de mult. La un cilclu de 4 sau 5 ani, cineva mai aresta si condamna cate un comisar sef de politie, cate un procuror, cate un zmardoi de primar.... acum o fii linistea dinaintea furtunii ca prea des ploua dupa secata di primavara asta. Doamne ajuta, cel putin 5.
Mioara :
(22 Iunie 2020, 15:21)
Despre ce asigurator este vorba? ING sau Omniasig?
Victor:
(22 Iunie 2020, 13:41)
Eu am primit de la societatea de asigurari, anul trecut, intreaga suma, de 1500 de lei. Ce-i drept, am fost la asigurator si am inregistrat dosar de despagubire, cu toate ca am fost tentat sa nu o fac, cu gandul ca nu am nicio sansa.
Vulpița:
(22 Iunie 2020, 13:03)
nu mai e nimic. totul sa furat.  nu o sa primeasca nimeni despagubiri ! Adio si-un praz verde !
coruptia ucide !:
(22 Iunie 2020, 12:58)
Politia o sa se invarta in jurul cozii 10 ani. Fapta se prescrie. Oamenii raman cu paguba. Smecherii cu banii. Asta pentru ca politia noastra are un precedent greu. Banda de tigani din Tandarei care traficau copii la furat si cersit in Anglia. Englezii au dat toate probele politiei romane, englezii au judecat si bagat la puscarie complicii celor din Tandarei, dar la noi au zis ca nu sunt probe concrete (!) si i-au facut scapati pe infractori. Si atunci cum sa mai ai incredere in corectitudinea politiei Ialomita ?
@haiduc:
(22 Iunie 2020, 10:50)
Poate nu stiati ca, mama doamnei este membra marcanta a Partidului Rosu. Partid care a pus si sefii ce au condus Politia pana mai deunăzi.
dezastrul mondial:
(22 Iunie 2020, 10:33)
In urma unor controale ale ANAF, doua companii sunt facute zdrente prin abuzuri fara limite. Se face contestatie in instanta si de 5 (CINCI) ani procurorii cer copii de pe actele contabile (au fost trimise in copii xerox iar apoi scanate si salvate pe stick) si nici acum dosarul n-a ajuns in instanta. E dezastrul mondial in justitie si  nimeni nu raspunde .
infractoarea:
(22 Iunie 2020, 09:00)
nu ma mira. ei pun tergiversarea pe faptul ca nu exista procurori. am un dosar din 2018, desi am pus la dosar toate documentele care atesta nevinovatia, inclusiv ca a mai existat o plangere asemanatoare la Parchetul de pe langa CAB si care a fost transata definitiv de CAB in favoarea mea,inca din 2018, aici inca nu s-a dat solutia pentru ca nu exista procurori