Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are 116 mii hectare de terenuri agricole calamitate

Peste 80% din culturi sunt afectate

Ialomița are 116 mii hectare de terenuri agricole calamitate

Seceta pedologică extremă cu care Ialomița se confruntă de mai bine de 6 luni a produs pagube însemnate pe câmpurile din județ. Estimările oficiale arată că din cele 146 mii hectare pe care au fost însămânțate culturi de toamnă, peste 116 mii au fost declarate calamitate în proporție de peste 80%. Lipsa apei din sol a afectat și culturile de primăvară. Specialiștii Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița au precizat că termenul estimat pentru verificarea stadiului culturilor de floarea-soarelui sau porumb se va încheia pe data de 7 iulie 2020.

Verificările la final, banii mai târziu
După aproximativ două luni de verificări, comisiile alcătuite pentru a estima pagubele provocate de seceta pedologică în județul Ialomița și-au finalizat lucrările în teren. Potrivit datelor funizate de Direc­ția pentru Agricultură Județeană Ialomița, instituție care a coordonat acti­vitatea acestor comisii, la nivelul județului Ialomița, din cele 146 mii de hectare în­sămânțate în toamnă, 137 mii au fost afectate de secetă, iar dintre acestea 116 mii de hectare au un grad de calamitate de peste 80%. În perioada următoare, urmează să fie stabilite și procedu­rile prin care fermierii puternic afectați de secetă vor fi despăgubiți. Aflat în vizită în județul Ialomița la sfârșitul lunii mai 2020, ministrul Agriculturii, Adrian Oros, a dat asigurări că se fac demersuri în sensul despăgubi­rilor, iar o estimare a sumelor alocate va fi făcută publică după 15 iunie. Până la începutul săptămânii, oficialii Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița nu aveau nicio informație cu privire la sumele care ar uma să fie distribuite fermierilor din județul nostru. «Într-adevăr, domnul mi­nistru a precizat că se vor da bani, dar la momentul de față nu există o reglementare în acest sens, așa că nu putem avansa nicio sumă... Urmează în aceste săptămâni să se colecteze toate datele de la nivelul întregii țări, iar abia apoi se vor dispune măsuri în sensul acordării ba­nilor. Oricum dosarele vor cuprinde multe documente!» au precizat reprezentanții Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița.

Seceta a distrus și culturile de primăvară
În așteptarea fondurilor pentru despă­gubirile aferente culturilor însămânțate în toamna anului trecut și calamitate de secetă, fermierii din Ialomița trebuie să facă față calamităților produse la culturile de primăvară. Astfel, comisiile de inventeriere a pagubelor trebuie să ofere detalii Ministerului Agriculturii cu privire la efectele produse de secetă pe câmpu­rile unde au fost însămânțate culturi de porumb sau de floarea-soarelui. Terme­nul limită expiră pe 7 iulie 2020, iar in­ventarierea suprafețelor s-a făcut în proporție de aproximaiv 30% în momentul de față. Estimările avansate de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița arată faptul că aproximativ 150 mii de hectare cultivate cu porumb sau floarea-soarelui au fost deja calamitate din cauza lipsei apei din sol. «Sunt probleme și în ceea ce privește culturile de primăvară pentru că, deși au fost precipitații, ele nu s-au ma­nifestat pe suprafețele cultivate, din păcate... Verificările sunt în curs, iar în mo­mentul în care datele vor fi complete le vom face publice!» au mai spus reprezentanții Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița.

Meteorologii au vești proaste În ceea ce privește condițiile meteo, specialiștii în agrometeorologie ai Administrației Naționale de Meteorologie nu au cele mai bune vești pentru fermierii ialomițeni. Astfel, în următoarele două săptămâni fenomenul secetei pedo­logice va persista, în ciuda Codurilor Galbene și Portocalii emise și pentru județul Ialomița. «Conținutul de apă pe profilul de sol 0-100 cm, în cultura grâului de toamnă, se va încadra în limite scăzute (secetă pedologică moderată) și deosebit de scăzute (secetă pedologică puternică și extremă) în Moldova, Dobrogea și Crișana, cea mai mare parte  a Munteniei. Astfel, se recomandă aplicarea irigațiilor pe suprafețele agricole afectate de fenomenul de secetă pedologică» se arată în ultimul buletin agrometeorologic publicat de oficialii Administrației Naționale de Meteorologie.

23 Iunie 2020, 11:55 (751 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Vizită de lucru a ministrului Agriculturii în Ialomița: Despăgubirile pentru secetă, după 15 iunie 2020
Ialomița are peste 126 mii de hectare calamitate de seceta pedologică severă

Comentariile cititorilor:


branzila:
(23 Iunie 2020, 19:14)
Nici dumnezeu nu mai este ialomitean ! Scuze: ăla de sus nu bate cu parul si dă după sufletul fiecaruia ! Nu am vazut nicaieri in lume ce am vazit in ialomița, prosteala pe fata, hotie si coruptie la ficare cm patrat, si am umblat, fara gluma. Restul salutari celor buni, ca la restul le da, cel de sus cand nu se asteapta.
din lanul de lavanda:
(23 Iunie 2020, 17:58)
Ar trebui sa  stii, inainte de a-ti da cu parerea,ca in lumea asta  nici o institutie a asigurarilor nu asigura riscul de seceta! Cat despre sefii de la DGA-niste tarani,scuze adevaratilor tarani, care cam uita de unde iau  salarii.In afara de frecat menta,sau  ma rog,frecat lavanda,nu fac nimic.Macar o singura propunere de strategie de combaterea secetei sa ne spuna!
de veghe in lanul de lavanda:
(23 Iunie 2020, 15:20)
Io nu inteleg de ce trebuie sa-i despagubeasca pe astia daca in lumea asta exista institutia asigurarilor  !!! Imi place zicerea sefilor de la Directia agricola : ''...oricum dosarele vor contine multe documente ;;;""