Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șantierul din Grădina de Vară de la Amara

Adio Festivalul Tinereții 2020

Șantierul din Grădina de Vară de la Amara

Lucrările de reabilitare pentru Grădina de Vară de la Amara sunt în curs de desfășurare. Conform estimărilor oficiale, la acest moment au fost realizate 50% din investiții. Primarul Ion Măiță susține că nu vrea să intre în istorie ca «primul primar care a oprit Festivalul»... La acest moment niciun demers procedural legat de derulare a Festivalului nu a fost inițiat!

O investiție riscantă În urmă cu 8 luni, administrația locală din Amara semna un contract de finanțare în va­loare de 13,8 milioane de lei pentru reabilita­rea Grădinii de Vară. Obiectivul reprezintă locul de desfășurare neîntreruptă a celor 52 de ediții de până acum ale Festivalului «Trofeul Tinereții». La momentul respectiv, oficialii locali susțineau că lucrările vor fi executate până în luna august 2020, luna când prin tradiție este programat acest eveniment. La 8 luni distanță, la Grădina de Vară din Amara... se lucrează. O duzină de muncitori montează «urechile» celor șase stâlpi de beton care vor susține cupola transparentă. Alți doi își fac de lucru în ceea ce are să fie «cabina artiștilor». În mijlocul viitoarelor gradene un escavator bătătorește pământul moale. E vineri, 12 iunie 2020, și săptămâna următoare va ploua în fiecare zi. Dar, la momentul respectiv, susține inginerul Valentin Bogoi, lucrările sunt executate în proporție de 50%: «E o reabilitare totală a Grădinii de Vară... În afara scenei, care doar se cosmetizează, totul a fost demolat și va fi refăcut. Acum terminăm stâlpii, fixăm urechile și așteptam copertina... Am primit asigurări că în două săptămâni va fi aici, iar în alte două săptămâni va fi montată. Apoi ne putem apuca de gradene!». Gradenele reprezintă o zonă înălțată în pantă, sub aco­perișul transparent, pe care urmează să fie instalate scaunele. În spatele sălii, sub gradene, vor fi construite utilitățile. Conform contractului, adjudecat de către Cargo Terra SRL, în asociere cu SC 737 Atelier de Arhitectură SRL, lucrarea trebuie finalizată până la 3 octombrie 2020. În ritmul în care avansează lucrările însă...

Festivalul se amână pentru septembrie Paradoxal, primarului orașului Amara, Ion Măiță pare să îi pese de ce se întâmplă pe șantier. Vine în fiecare zi să vadă ce se întâmplă în Grădină și este preocupat de ritmul de execuție. Dar știe că termenul avansat în urmă cu 8 luni nu va fi respectat. «Fizic, lucrările principale ar putea fi gata până în august... Dar investiția nu va fi finalizată la timp pentru a putea susține Festivalul în această locație. Deocamdată nu am luat o decizie finală privind locația. Pandemia ne-a încurcat și credem că va fi nevoie de măsuri speciale pentru desfășu­rarea lui... Dar se va ține, asta pot să vă spun cu certitudine! Nu vreau să fiu primul primar din Amara care a oprit Festivalul» susține primarul Măiță. De la declarații la fapte drumul e lung. O posibilă locație pentru susținerea Festivalului ar putea fi spațiul verde din imediata apropiere, locație care ar permite distanțarea socială. O altă pro­punere discutată ar fi o sală de spectacole, cel mai probabil la Slobozia, dacă nu vor exista restricții legate de numărul de spectatori. Intențiile administrației locale nu sunt susținute însă de niciun demers oficial. Conform informațiilor publice, la acest moment nu a fost inițiată nicio procedură legată de desfășurarea Festivalului. «Suntem în întârziere din cauza problemelor cu pandemia... Nu am organizat preselecția și nu am discutat cu nimeni pentru recitaluri. De aceea, credem că Festivalul va fi amânat pentru luna septembrie... Până atunci, vom găsi soluții pentru toate!» a ținut să ne asi­gure Ion Măiță.

Încet și foarte încet
Reabilitarea Grădinii de Vară din Amara reprezintă doar una dintre investițiile pe care municipalitatea le-a anunțat pentru această vară. Alte două investiții, care vizează reabili­tarea plajelor «Zorilor» și «Perla», în valoare de 25 milioane de lei, vor fi și ele amânate cu încă un an. «Finanțarea există, e garantată! Suntem pe ultima sută de metri privind procedurile de atribuire a contractelor...» repetă, la fel ca în urmă cu un an, primarul Ion Măiță. Reamintim că toate cele 3 investiții amintite mai sus au fost inițiate în anii precedenți venirii lui Ion Măiță. Gestionarea execuției lucrărilor se dovedește însă tot atât de dificilă ca și obținerea fondurilor. Iar șansele ca în 2020 să fie finalizată vreuna dinte ele tind către zero...

24 Iunie 2020, 13:40 (1136 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!
Grădina de Vară de la Amara va costa 13,8 milioane de lei
Amara: «Caravana filmului românesc»

Comentariile cititorilor:


mi-am luat izoleta noua:
(25 Iunie 2020, 08:58)
La l;icitatie au participat Cargo Terra si Atelierul de arhitectura iar lucrarea o executa alta firma.
Zbang !!!
El:
(24 Iunie 2020, 21:44)
Lasa ca are USR candidat la primarie pe razboinicul pensionar cu doua pensi capabile, de la militie si prefectura, daca iese primar din partea USR ne face copie dupa gradina reginei englejilor, cu dulapuri de fer ca la militie si borduri de 99 cm inaltime si panselute peste ele asa ca sa vaza poporu. Face fostul militian si sera decapotabila plina ochi cu rosii si vinete m, tot gradina de vara este. Dam folia jos dupa solar si dam spectacole si concerte cu Salam si Copilu Minune. Tot pe langa dati cu capul maii primarule I M. Tot la buzunarul vostru va ganditi ma batranilor comunisti. Un leu nu cheltuiti daca nu vine ceva inapoi, bai avarilor nesatui.