Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile din Miloșești îngroapă gunoiul în câmp

La fel ca peste tot în Ialomița

Autoritățile din Miloșești îngroapă gunoiul în câmp

Autoritățile din Miloșești sunt acuzate de locuitorii comunei că îngroapă de­șeurile... în câmp! Groapa de gunoi de la marginea comunei Miloșești are o suprafață care depășește un hectar. «În săptămâna Paștelui au dat foc la gunoi, că nu mai făceau față... Toată valea s-a umplut de fum. Și oamenii sunt răi, dar nici ei nu fac nimica!» se plânge un locuitor care are casa în zonă.

Muntele de gunoi... de pe vale În anul 2015, la 6 ani după ce Ialomița a raportat oficial închiderea a 150 de gropi de gunoi, ziarul nostru relata despre situația dramatică cu care se confruntau locuitorii din Miloșești. Iată ce publicam atunci: «În marginea dinspre sat, groapa arde mocnit... În cealaltă margine, către câmp, doi săteni descarcă repede dintr-o căruță gunoi menajer. În urma lor, o altă căruță, plină cu gunoi de grajd, așteaptă să fie descărcată. Unul dintre căruțași ne spune că aici e groapa de gunoi unde aruncă el de când se știe. „Ce să facem, dom’le, dacă avem animale?! Unde să ducem gunoiul?! Îl aruncăm aici și are primăria grijă să îl astupe!”». La 5 ani distanță, la sesizările locuitorilor din zonă, am revenit. Situația e neschimbată, iar pe rețelele de socializare există o filmare în care un excavator îngroapă gunoiul. Realitatea e confirmată de unul dintre locuitorii din zonă: «În săptămâna Paștelui, au dat foc la gunoi, că nu mai făceau față... Toată valea s-a umplut de fum. Și oamenii sunt răi, dar nici ei nu fac nimica! Ba am auzit că mai aduc și de la Grivița gunoi și îl îngroapă aici...».

Autoritățile neagă evidența Primarul Nelu Chițoiu s-a obișnuit cu sesizările. Crede, ca de obicei, că oamenii exagerează. Și se jură că nu a făcut așa ceva niciodată: «Din câte știm noi, așa ceva nu s-a întâmplat niciodată! Poate au fost cei de la Drumuri, că fac lucrări în zonă... Asta or fi văzut oamenii. (...) Într-adevăr, avem o platformă necontrolată la marginea satului. Au fost gunoaie, dar le-am strâns... Poate despre asta e vorba!» ne declară el senin. La marginea satului, pe valea unde autoritățile au «strâns» gunoiul, se lățește către sat. În cealaltă parte a satului, la drumul județean, comuna Miloșești dispune de o platformă de gunoi modernă, realizată în cadrul unui proiect european. Valoarea acestui proiect, în care au fost incluse comunele Reviga, Traianu, Grivița și Miloșești a fost de 2,8 milioane de lei. Pe hârtie, banii au fost folosiți pentru «implementarea sistemului de management integrat al deșeurilor» care presupunea, printre altele, și utilizarea acestor platforme de gunoi pentru colectarea selectivă a deșeurilor menajere. În fapt, niciuna dintre ele nu este funcțională!

Selectiv Deșeuri SRL se jură că nu e vinovată
După implementarea proiectului, problema gestionării deșeurilor menajere a fost pasată firmei Selectiv Deșeuri SRL, controlată de cele 4 administrații locale amintite mai sus printr-o Asociație de Dezvoltare Intercomunitară. Între timp, numărul membrilor Asociației a ajuns la 12, în speranța că astfel vor putea fi acoperite cheltuielile de funcțio­nare. Ultima administrație locală atrasă în Asociație este comuna Valea Ciorii, cu care Selectiv Deșeuri SRL speră să încheie un contract în toamna acestui an. În pofida numărului mare de adminis­trații locale din cadrul Asociației, firma înregistrează pierderi constante. Surse administrative susțin că, în ciuda faptului că încasează bani de la populație, admi­nistrațiile locale nu plătesc cantitățile colectate de firmă. Conform estimărilor, cantitatea lunară de deșeuri menajere colectate din cele 12 localități este de 250 de tone. Oficial, aceste deșeuri ajung la un depozit zonal de la Ulmeni, unde tarifele de colectare sunt mai mici decât cele practicate de Vivani. Restul gunoiului produs în cele 12 loca­lități ajunge la depozitele «necontrolate» de la marginea satelor sau pe câmp.

Slobozia vine din urmă
Situația din mediul rural nu e singulară. La Slobozia, în imediata vecinătate a Parcului IMM, o platformă de deșeuri menajere, scăpată de sub controlul auto­rităților, riscă să contamineze întreaga zonă. Primarul Adrian Mocioniu susține că zona va fi salubrizată, iar gunoiul va fi preluat de către Vivani, însă nu a trecut de stadiul declarațiilor publice.

25 Iunie 2020, 07:55 (897 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Autoritățile din Miloșești, acuzate că ar «cosmetiza» rezultatele probelor de apă
Comuna Miloșești schimbă sursa de apă nepotabilă
Dezastrul administrativ de la Miloșești

Comentariile cititorilor:


marcu:
(26 Iunie 2020, 12:31)
situatie similara si la Ciulnita unde se arde gunoiul sambata si duminica intr:o rapa de langa platforma de gunoi de grajd
gunoiul din primarii:
(25 Iunie 2020, 08:56)
Arde focul in paie ude , intre institutii surde !!!