Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Deputatul Pop vrea naționalizarea patrimoniului UTC

Deputatul Pop vrea naționalizarea patrimoniului UTC

Sunt luni bune de când l-am pierdut din vedere pe deputatul Andrei Pop. El însă a conti­nuat să-și facă datoria de parlamentar (încă PSD) și să uimească alegătorii cu ideile lui revoluționare despre eco­nomie și politică. Ba, chiar, între timp, a avut șansa de a fi martor la publicarea normelor la Legea Bullying-ului, sin­gura sa realizare notabilă de-a lungul între­gului mandat. Însă nu despre nevolnicia zbaterilor sale publice am decis să pomenim azi...

Populism cu idei încrețite
...ci despre o postare apărută pe FB la începutul acestei luni și răsărită, nu ne îndoim, din mintea odihnită în pandemie a domnului deputat. Cităm, ca să nu fim acuzați din nou că dezinformăm: «Fundațiile județene pentru tineret trebuie desființate și redate tinerilor! Să punem fostul patrimoniu al Uniunii Tineretului Comunist (UTC) doar la dispoziția tinerilor și în interesul lor este o prioritate. În momentul de față există 25 de fundații județene pentru tineret, dintre care numai 10 sunt active, care nu servesc interesele tinerilor. Scopul fundațiilor județene pentru tineret, cele care au preluat patrimoniul UTC, este admi­nistrarea patrimoniului propriu în folosul tuturor tinerilor și al organizațiilor de tineret, cu excepția organizațiilor ce aparțin partidelor și formațiunilor politice. Însă, atrag atenția că patrimoniul fundațiilor județene pentru tineret este valorificat nu în interesul tinerilor, ci în interesul unor „băieți deștepți“ care au pus mâna pe acesta pe parcursul tranziției și care își urmăresc mai degrabă interesele personale, decât cele pentru care aceste fundații au fost constituite».

Somnul electoratului naște mandate noi
Și-acum, câteva comentarii sumare, că nu ne rabdă inima să îl lăsăm să vorbească singur, ca televizorul. Este probabil ca, la prima vedere, această solicitare pe care deputatul Pop susține că o va concretiza într-o propu­nere legislativă, să nu vi se pară absurdă. Deși este, căci la acest moment cadrul le­gislativ nu mai permite «expropierea» acestui patrimoniu ajuns demult pe mâinile «băieților deștepți» sprijiniți de PSD. Dar ceea ce este cu adevărat revoltător și merită sancționat public e faptul că deputatul Andrei Pop oferă soluții naționale «în numele tineri­lor», în timp ce patrimoniul UTC din orașul lui a devenit moșia acoliților PSD, Casa de Cultură a Sindicatelor se prăbușește sub ochii indiferenți ai administrațiilor PSD care s-au perindat la Primărie și Consiliul Județean, iar grija pentru tineri (și, implicit, Educație!) a PSD la nivel județean se reduce la cei 2000 de lei oferiți pentru cei care vor să aibă copii ce peste 20 de ani vor avea dreptul să-l voteze tot pe de­putatul Pop. Sigur, veți spune că nu e vina lui. Și vă dăm dreptate! Dar noi nu-l acuzăm pentru ce nu a făcut. Ci pentru că e ipocrit, duplicitar, demagog și interesat exclusiv de imaginea sa publică... Punct!

25 Iunie 2020, 14:10 (1166 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Legea pentru amânarea ratelor bancare, în viziunea parlamentarilor ialomițeni
Bully-Trotinetă vrea președinte al Tineretului Social-Democrat
Legea parlamentarului Bullyi-Pop

Comentariile cititorilor:


filfizon:
(27 Iunie 2020, 21:39)
Nu dispar prea curand din politica personaje de genul acesta, sunt convins ca mai prinde un mandat, sigur mai scoate PSD-ul actiuni la vanzare!
Du-te, Dică, du-te!:
(27 Iunie 2020, 10:39)
flacau lasa iarba sa creasca linistita.
du-te si dispari ca nu ai facut absolut nimic, nimic (sau poate da ai facut ceva, ai ridicat mana la vot ca esti de acord cand a modificat Dragnea codul penal sa scape el de puscarie, dar odata cu modificarile idioate au iesit sute de criminali care uite cum omoara ceteteni simpli nevinovati !).

PSD-ule selecteaza si tu cat de cat candidatii care ii bagi pe gatul alegatorilor sa nu mai existe astfel de nulitati !
TUMOAREA - PSD:
(26 Iunie 2020, 11:15)
Mulțumin din inimă partidului,secretarului general,soției acestuie,organelor de conducere ale PCR.
Suntem trup și suflet alături de PCR,UTC,pionieri și șoimi patriei.
România multilateral dezvoltată are nevoie de cadre de nădejde ca tovarăsul Andrei Pop,un cadru de nădejde.
Trăiască și înflorească România alâturi de PCR(PSD).
utecist :
(26 Iunie 2020, 09:32)
acest patrimoniu  ar trebui valorificat in interesul comunitatii, nu al unor persoane particulare sau societati private. asa ar fi fost corect pentru toti.
si apoi, stie cineva care a fost, care mai este si ce face acum patrimoniul din slobozia al fostului utc ?
care este acum folosul nostru de pe urma acestui patrimoniu ?
sau, mai bine spus, cine este cel care a beneficiat 30 de ani si beneficiaza acum de acesta ?
Antonio :
(26 Iunie 2020, 08:28)
-Casa de cultura a sind. -Ce are sula cu prefectura?
cetatean:
(25 Iunie 2020, 21:48)
Cu toti bani luo Pop speram sa scapam de asemenea neica nimeni ,o nulitate ,nu a inteles care a fost rolul lui in parlament .
mocioman:
(25 Iunie 2020, 19:01)
Parintii baiatului au platit niste bani ptr fotoliul de deputat pe care-l ocupa, e normal sa vorbesca despre probleme care nu au legatura cu realitatea. Interesant este faptul ca la emisiunile televizate nu mai afiseaza limbajul stufos, aproape filozofic, despre dreptate si adevar!
colocatar katanga:
(25 Iunie 2020, 14:48)
Basg si io carnetul de utecist la nationalizare fiindca altceva...kanchi !!!