Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Frizerie cu dosar penal

La Slobozia

Frizerie cu dosar penal

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspec­to­ra­tului de Poliție al Județului Ialomița fac cercetări într-un dosar penal privind fapte de «evaziune fiscală» comise de reprezentanții unei frizerii din Slobozia. Potrivit informațiilor, respectiva unitate a fost deschisă ilegal în perioada Sării de Urgență și a oferit servicii mai multor clienți.

Verificările sunt în curs Pe toată perioada Stării de Urgență, activitatea cabinetelor stomatologice, a cabinetelor medicale private, precum și a saloanelor de înfrumusețare și frizeriilor a fost suspendată prin Ordonanțele Militare. Toate aceste spații au fost redeschise o dată cu intrarea în Starea de Alertă, începând din 15 iunie 2020. Numai că, la Slobozia, nu toți reprezentanții societăților care desfășoară acest tip de activitate s-au conformat. Este vorba despre reprezentanții unei fri­zerii, amplasată în zona centrală a orașului care, în spatele obloanelor trase, au desfășurat activități comerciale, deși era interzis de lege. Cazul a intrat în atenția polițiștilor Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Potrivit informațiilor oficiale, oamenii legii fac verificări sub aspectul comiterii infracțiunii de «evaziune fiscală», întrucât clienților care s-au tuns pe perioada Stării de Urgență în cadrul acestei fri­zerii nu le-au fost emise bonuri fiscale. Surse judiciare susțin faptul că verificările sunt în curs, la momentul de față fiind audiate în acest caz mai multe persoane. Printre cei care au fost chemați la audieri de către polițiști se numără chiar și clienții care au beneficiat de serviciile oferite de angajații fri­zeriei deschisă clandestin. Datele Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată că pe tot parcursul Stării de Urgență, la nivelul județului Ialomița au fost întocmite 7 dosare penale privind încălcarea prevederilor Ordonanțelor Militare. Pe lângă zădărnicirea combaterii bolilor, anchetele au ca obiect și desfășurarea de activități comerciale în spații care ar fi trebuit să fie închise, așa cum este și cazul frizeriei din centrul municipiului Slobozia.

26 Iunie 2020, 07:55 (4170 vizualizări - 37 comentarii)

Citiți și:
La nea Sandu, frizeru’

Comentariile cititorilor:


Stelu:
(12 Iulie 2020, 17:08)
Nu sunt interlopi că ei sunt platitori nu oameni de bataie. Dar dau bani cu camata si fac schimb valutar. Pe A.V. G.G., I.de la Hermes și alții i-au rupt cu camata.
Gheorghe :
(10 Iulie 2020, 08:20)
Nu este nimic adevarat din ceia ce ziceti , nu ii mai asociati cu lumea interlopa ,, lumea interlopa nu munceste de dimineata pana seara ,, nu ii mai denigrati fara motiv ! Sunt niste baieti foarte muncitori si tot ce au facut au facut prin munca !
Neagu Vasile:
(6 Iulie 2020, 10:31)
Pensionare dacă nu ști nu vorbi, la acea frizerie se vând lucruri furate de cei din Țăndărei, mărfuri contrafăcute aduse din Turcia, se face trafic de influență cu polițiștii care le sunt neamuri si prieteni, se face cămătărie si specula. Nu ma apuc sa detaliez ca ar trebui sa scriu eu încă un articol. Iar despre aceste lucruri polițiștii știau ba mai mult îi acopereau si chiar erau părtași. Deja unii din polițiștii implicati sunt și ei cercetați iar unii au si fost destituit. Iar ăștia gen "pensionaru" care încercați sa le luați apărarea mai bine stați cuminți ca ma apuc sa dau si nume si fapte si se mai încarcă si polițiștii si fonfăitii ăia cu câteva dosare.
Pensionar:
(2 Iulie 2020, 10:15)
Vechea problema a Romanului ,, Prostul moare de grija altuia . Ce relatii domnule ,in viata cine greseste plateste Cu totii avem o ruda in politie mai indepartata mai apropiata si asta nu inseamna ca putem face ilegalitati . Puneti mana la munca si nu mai promovati prostia O frizerie excelenta cu personal extrem de muncitori si atenti cu clientii !
Cristian:
(2 Iulie 2020, 09:47)
Eu tot timpul merg la tuns cu baiatul meu duminica , baietii au programul afisat pe usa pana la ora 12 si tot timpul am primit bon fiscal si duminica ....
Client Bogdan :
(2 Iulie 2020, 09:30)
Domnu Pipinezu ... Eu lucrez in distributie, termin serviciul la orele 20-21 eu am mers sa ma tund si am primit bon si la ora 22.00 . BonulZSGOPH se bate pana la ora 0.00 cand se schimba data bonului
Silviu:
(2 Iulie 2020, 01:08)
Da nici ei nu vindeau lucrurile furate de suedezii din Țăndărei nici nevasta lu (...) nu umbla cu sacoșa la vânzare prin oraș cu aceleași haine de firmă si parfumuri furate. Hai lăsați-o moartă ca toată lumea știe ca vindeau lucrurile de furat ale Țăndăreiului, ca doar nu își vând intre ei cei din Țăndărei si nici cu traista nu umblă prin oraș. Știe toată lumea de legăturile lor cu polițiștii mai ales că se lăudau la toată lumea cu relațiile lor si ca pot rezolva si problemele altora cu poliția.
Vasile Pipinezu:
(2 Iulie 2020, 01:01)
Ăștia care le luati apărarea si spuneți că muncesc băieții 14-15 ore pe zi si duminica... vedeți că îi cam dați in primire. Cum tăiau ei bon duminica sau la 11 noaptea? ;) Iar cumatrul lor de e prim adjunct la poliție nu vedea, nu știa.
Cristina:
(30 Iunie 2020, 22:48)
Am fost azi la salonul baietiilor si vreau sa va zic ca m-am simtit super , canta Julio Iglesias o atmosfera incantatoare .... foarte respectosi, m-au servit cu o cafeluta ....mi-am facut pedichiura si am primit si bon fiscal ! Cel mai frumos si curat salon !!!
Madalin:
(30 Iunie 2020, 18:00)
Niște băieți cu bun simt și foarte muncitori, lasati oamenii sa-și facă treaba și nu mai promovați prostia.
Catre Clientul elev:
(30 Iunie 2020, 17:43)
Daca este elev de liceu ,sa se tunda normal clasic si costa 20 lei.... daca vrea mai complicat ( skin fade ) timpul se dubleaza la tunsoare si este normal sa coste 30 lei ..... friptura de pui costa 15 lei iar friptura de vita costa 80 lei ..... sa mentionam ca si tunsorile platim in functie de pretentii ....
Client fidel:
(30 Iunie 2020, 17:00)
Niste baieti foarte muncitori si cu bun simt, nu au facut nimic rau doar si au facut meseria, altii care fura si dau in cap numai pațesc nimic si patesc ei care doar au muncit... sunteti nebuni???
client:
(30 Iunie 2020, 11:48)
Ce 20 de lei ptr.tuns?  Unde,cand?  Pentru elevi de liceu 30 lei clar!  Ce bon fiscal, ce aveti?  Nu se prctica asa ceva.
Daca erau cistiti cu taxele, nu se ajungeau asa.
Hristescu:
(29 Iunie 2020, 00:08)
Felicitari politistilor de la Directia de Investigare a Criminalitatii pt marea captura pe timpul pandemiei 6 -7 tunsori la domiciliu
Sandu:
(28 Iunie 2020, 23:33)
Felicitari Baietilor pt conditiile create clientilor ! Frizerie de nu gasesti la Bucuresti si personal extrem de politicos si foarte bine pregatit !