Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Am o datorie morală față de acești oameni!»

Gabi Ionașcu aka «senatorul lui Dumnezeu» vrea primar la Slobozia din nou!

«Am o datorie morală față de acești oameni!»

După 4 ani de mandat ca senator, Gabi Ionașcu se întoarce la Slobozia. El va candida pe listele PMP, partid care l-a propulsat în Parlament, și promite să readucă Slobozia «cel puțin la nivelul la care am lăsat-o...».

Se îndesesc candidații Supranumit «senatorul lui Dumnezeu» (pentru că a declarat, imediat după obținerea mandatului de senator, că «ceea ce au stricat oamenii, a reparat Dumnezeu!») Gabi Ionașcu va candida la Alegerile din toamnă pentru fotoliul de primar al Sloboziei. El susține că decizia sa se bazează pe obligațiile morale pe care le are față de locuitorii acestui oraș: «Da, particip la Alegerile Locale! Vreau să readuc orașul măcar la stadiul în care l-am lăsat acum 8 ani. Este inadmisibil ceea ce se întâmplă, este incredibil că poate exista atâta incompetență! Îmi pare rău că s-a ajuns aici... Eu nu am nevoie de nimic! Am pensie, am trecut prin toate treptele sociale, nu vin la Primărie fiindcă îmi trebuie funcția. Vin pentru că am o datorie față de acești oameni care mă opresc pe stradă și regretă că am fost înlăturat... Candidez din respect pentru acest oraș! Am o datorie morală față de acești oameni, căci am venit dintr-un sat din Moldova și am ajuns datorită lor să conduc un oraș care este acum casa mea!».

Epoca Ionașcu nu a apus Reamintim că senatorul Gabi Ionascu a ocupat funcția de primar timp de un mandat și jumătate, până în anul 2012, când PSD a decis înlocuirea lui cu Alexandru Stoica. În perioada în care a fost primar a inițiat unul dintre cele mai controversate proiecte edili­tare ale orașului, rămas în istoria locală drept «apa lui Ionașcu». Tot în perioada în care a gestionat destinele Sloboziei din poziția de primar, Gabi Ionașcu a făcut primele demersuri pentru ceea ce avea să devină «groapa lui Stoica». Și exemplele pot continua. Paradoxal, în pofida erorilor administrative și politice din această perioadă, Gabi Ionașcu nu și-a pierdut popularitatea și, în 2016, cu aproximativ 4000 de voturi, a devenit senator PMP de Ialomița. Imediat după ce a luat decizia de a candida, Gabi Ionașcu a postat pe pagina sa de socializare o întrebare deschisă, calchiată după site-ul PMP solutiata.ro «Care este soluția ta pentru Slobozia și Ialomița?» întreabă senatorul Gabi Ionașcu. Așteptăm cu interes răspunsurile oferite de către internauți!

27 Iunie 2020, 09:15 (2436 vizualizări - 26 comentarii)

Citiți și:
«Candidez pentru Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița!»
Nimeni nu-l cumpără pe «senatorul lui Dumnezeu»!
Senatorul Ionașcu se reinventează politic

Comentariile cititorilor:


in dependent:
(7 Iulie 2020, 12:33)
Domnule Ofuscat, sunteti vreun fan al candidatului respectiv? Observ ca-i promovati "profilul" si...sunteti cam singurul. A contat faptul ca are studii tehnice? NU! Din contra; ne-a nenorocit cu sursa de apa nepotabila si proiectul inutil si pagubos al gropii. Mai scriu de investitorii chinezi? "Conducere unitara" a avut si el...un soi de dictatura. Lasati aiurelile; noi romanii suntem "renumiti" pentru amnezia noastra, ca sa ma exprim diplomat. "Uitam" mizeriile facute de politicieni si-i votam iar si iar, invocand tot felul de motive idioate.
Uitati-va prin cele cateva comune in care a reusit sa castige alegerile cate un primar independent (neinregimentat politic), de ex: Pestera, Cumpana, etc. Acei primari au dezvoltat comunele lor exclusiv pe fonduri europene, cei sustinuti politic nici nu vor sa auda de bani UE, deoarece nu-i pot fura, pentru ei, pentru partidul la care are datorii si pentru firmele de casa.
Asa ca: hai cu un independent la Slobozia! I se opun consilierii angrenati politic? Nicio problema, asistam la sedintele CL (care sunt publice) si apoi le cerem demisia, daca voteaza politic si/impotriva unor proiecte utile orasului /cetatenilor. Trezirea, putin spirit civic! Stam cu capul plecat, ca sa ne jigneasca un agramat ca (...), facandu-ne "prosti de impungem" :(
@Ofuscatii:
(2 Iulie 2020, 11:48)
Vezi ca te-ai murdarit de dex la gura! "Conducere unitară de la „centru”?! Da a existat si se numea comunism. Te deranjeaza "mozaicul" rezultat in urma alegerilor? Cred ca inainte sa cauti in dex cuvinte pompoase ar trebui sa cauti "democratie"
Ofuscații:
(2 Iulie 2020, 10:14)
(continuare) : Am făcut această remarcă , nu pentru că pledez pentru un viitor Primar provenit de la P.N.L., dar o conducere unitară de la „centru” ar fi mai bună decât „mozaicul” rezultat din Alegeri care până acum s-a „văzut” că funcționează greoi, datorită conflictelor politice absurde și cu efecte vizibile pentru oamenii de rând. De aceea eu zic să vă decideți încă de pe acum și dacă întradevăr doriți să „ajutați” în alegerea Primarului, să pledați în clar pentru persoana care în opinia d-astră „merită” să fie „Alesul”, nu al lui Dumnezeu, ci al pământenilor din orașul Slobozia. Haideți să „impunem” și să alegem Primarul Comentatorilor, poate că alegătorii slobozeni vor fi de acord cu noi! De asemenea cu „ajutorul” foarte important al ziarului Independent putem „impune” un Primar, nu ideal, dar mai apropiat de problemele și dezideratele urbei noastre. Prin comentariile noastre să nu mai jignim tot timpul, dar nici noi să nu fim ofuscații celor care ne conduc la nivel local, încât parcă a devenit o „modă politică” care nu se mai schimbă deloc!  
Ofuscații:
(2 Iulie 2020, 09:41)
Îmi permit dragi comentatori să fac niște observații pe care să nu le considerați neapărat critice la adresa d-astră, fiindcă sunteți liberi să scrieți ce doriți, dar am constatat că aveți niște opinii -- șablon, ceea ce fac din comentariile d-astră un amalgan ideologic lipsit de forța necesară de a penetra și fluidiza spre un filon constructiv și productiv în definirea subiectului despre care faceți vorbire. Dacă doriți să „ajutați” cu ceva palpabil pe cei care citesc ziarul acesta, eu spun că ar fi mai bine să susțineți în clar pe cineva anume care după opiniile domniilor voastre, „merită” să candideze la o funcție administrativă la Alegerile Locale din septembrie a. c. Sunteți împotriva celor trecuți de vârsta de 50 ani și preferați candidați tineri și independenți... În primul rând, legal, are dreptul să candideze orice persoană indeferent de vârstă, care îndeplinește o serie de reguli impuse de lege. Pentru funcția de Primar al municipiului Slobozia, după părerea mea, ideal ar fi ca persoana respectivă să aibă cunoștințe temeinice în domeniul edilitar, al alimentării cu apă, energie electrică, termică, canalizare menajeră și pluvială, transporturi, rețele stradale, spații verzi, arhitectură de nivel mediu, legislație adecvată, etc. Cel care dorește să ajungă Primar ar avea un avantaj substanțial dacă anterior a condus o societate comercială cu angajați mulți de tipul celor amintite mai sus. Candidatul respectiv să fie un om cu o cultură generală solidă și studii superioare „făcute” pe bune! Să vorbească corect românește și să convingă prin spusele sale că ideile și proiectele prezentate poate să le pună în practică. După părerea mea, ar fi bine dacă din punct de vedere al apartenenței politice, Primarul Ales face parte din partidul care în momentul Alegerilor Locale, guvernează țara.
beesting:
(1 Iulie 2020, 10:28)
Ionascule, dar ai tupeu, nu gluma ! Ipocritule, basistule....du-te....si ramai acolo !... Lasa urbea asta in pace !
Portocala:
(29 Iunie 2020, 19:29)
Te asteptam pe la Kaufland acu cand e sezon la pepeni, ai scapat usor la bataia precedenta cu portocale ! Te bagi?!!!
votant ?:
(29 Iunie 2020, 09:28)
avem de ales intre :
-un tanar imberb, cu pretentii dar fara experienta administrativa,
-un adolescent intarziat, asta cu experienta acumulata....la fetite, dar fara stofa,
-un batran uns cu toate alifiile, harsit dar......cu trecut,
-alti amatori care cred ca tot ce zboara se mananca si ajung sa fie mancati ei insisi de un sistem greoi, anchilozat, inert, care consuma mai multa energie ca sa subziste decat ca sa produca ceva folositor..
si uite asa, oare, chiar avem ceva de ales de aici ?
Slobozean:
(29 Iunie 2020, 09:25)
Constat cu uimire ca aceleasi personaje care au distrus insista la functii. Cat tupeu are basistul asta de 63 ani cu sloganul de, datoria morala. De unde datorie morala ma rama de balegar basist. Duceti/va ma hartelor batrane in pensie si lasati tineretul sa repare ce ati distrus ma hotilor. Tot ca mustele de de closet atarnati ma ofilitilor or va este frica de ce se va descoperii.
PRIMARUL VOSTRU DRAG:
(28 Iunie 2020, 21:38)
https://www.youtube.com/watch?v=w0A59mo8Zdk
Cat tupeu poti sa ai! Trebuia sa te scoatem cu batele din primarie in anul 2009. Cum sa sapi atatea puturi cand stiai ca apa nu i buna? Ce politicieni sunteti voi? Va mutati cand colo, cand colo, in functie DOAR de interesele voastre. DISPARI, stai acasa, gata, ti s a dus vremea, lasa i pe altii, mai capabili. Datorie morala...sa mor de ras. Fals, mincinos, pervers, manipulator, asta sunteti domnule.  
otrava in aer !:
(28 Iunie 2020, 20:44)
Acum in seara zilei de 28 iunie 2020, la ora 20,50, in Slobozia e un miros oribil. Mirosul vine ca de obicei de la Ciulnita Sat de la mortaciunile in putrefactie din care aia fac mancare pentru pisici si caini. Hai cu totii odata sa protestam impotriva acestei otrave care ne ucude lent !
gigi friptu:
(28 Iunie 2020, 10:52)
El are niste polite de platit catre unii functionari, asta e toata fenta, datoria morala este pentru prosti.
Slo Bozean:
(28 Iunie 2020, 10:18)
Orașul este sufocat de PETuri la 5L datorita lucioasei tale idei cu sursa de apa a orașului.Nu am fi avut atât de mult PET fara ajutorul tau.Cum să îți"mulțumim"?In care gaura a corpului tausa ne înfigem mulțumirea?De ce nu ne saluți de la Poarta Alba ?Cine te protejează?
Viorel:
(28 Iunie 2020, 09:19)
Aș putea spune că a condus primăria chiar două mandate și jumătate, până în anul 2012. Zic și eu!
un cetatean sarac:
(28 Iunie 2020, 07:28)
daca va uitati pe declaratia de avere a acestui individ care este publicata pe Senat, veti constata ca e sarac . doar sotia are  bani. dar acum nici ea nu mai are pentru ca i-a investit in acel apartament. de unde a avut o profesoara 60000 de euro? de unde are familia ionascu bani sa-i cumpere lu domnisoara doctor un BMW de sute de mii de euro? cati dintre voi va permiteti aceste achizitii cu banii jos?
Galeria:
(28 Iunie 2020, 07:19)
Vinde,pleaca,mori!