Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un deținut a terorizat localitatea Ciochina

Evadat de 4 luni din Penitenciarul Rahova

Un deținut a terorizat localitatea Ciochina

Evadat din luna martie din Penitenciarul Rahova, un ialomițean domiciliat în comuna Ciochina a semănat groaza printre localnici. Oamenii au reclamat în repetate rânduri faptul că acesta le fură din gospodării tot ce-i stă la îndemână. Deși există probe suficiente pentru a-l prinde, polițiștii sunt mereu cu un pas în urma sa.

«Haiducul» din Ciochina În vârstă de 32 de ani, ialomițeanul Marinel Anghel a fost condamnat definitiv la 2 ani de închisoare cu executare pentru că a fost prins la volanul unei mașini fără a avea permis de conducere. Instanța a stabilit ca acesta să-și ispășeașcă pedeapsa în regim deschis la Penitenciarul Rahova din București. Pe 11 martie 2020, tânărul a părăsit punctul de lucru exterior în care se afla și care apaținea închisorii în care își ispășea pedeapsa. Deși au fost mobilizate 5 instituții pu­blice pentru a-l prinde, deținutul pare că a intrat în pământ. Într-o postare făcută de reprezentanții organizației locale a Uniunii Salvați România Ciochina, reiese faptul că individul nu ar sta atât de bine ascuns de autorități și că, mai mult decât atât, îi terorizează pe oamenii din localitate. «A devenit un real pericol pentru cetățenii din Comuna Ciochina, respectiv satele Orezu și Bordușelu-care este localitatea sa de domiciliu și zona în care a fost văzut de cele mai multe ori de către cetățeni. Ce fac autoritățile? Autoritățile vin, constată, iau probe și pleacă. De fiecare dată se repetă această procedură de tărăgănare și tratare cu indiferență a infracțiunilor dar și a infractorului. Cum să mai fie luată în seamă și respectată instituția MAI-ului dacă ea procedează așa? Parcă autoritățile responsa­bile cu prinderea acestui fugar sunt trase pe dreapta, cu atât mai mult, competența de organizare și strategie în a prinde o persoană fără experiența tactică și de camuflaj lipsește cu desăvârșire. Se așteaptă că această persoană printr-un exces de teamă să reacționeze violent și să rănească pe cineva în propria ogradă pentru a fi luat în serios și oamenii apărați cores­punzător? De ce așteptăm să apară victime în urma acestui bărbat pentru o mobilizare mai amplă? De ce forțați oamenii să ia legea în propria mână deși în acest fel s-ar întoarce împotriva lor?» este mesajul pe care reprezentanții locali ai USR Ciochina l-au postat pe internet.

Autoritățile pasează responsabilitatea Cazul este cunoscut chiar și de aleșii locali din comuna Ciochina care, fără a se implica prea mult în rezolvarea situației, pasează responsabilitatea în curtea Poliției ialomițene. «Am auzit că există, dar noi nu l-am văzut la față niciodată... Ce pu­tere avem noi în cazul ăsta? Să facă treaba Poliția, că e de datoria ei să prindă hoții dacă ei fură de la oameni. Primarul are altă treabă!» a declarat Vasile Câmpulungeanu, primarul comunei Ciochina. Deși au trecut 4 luni de la evadare și există date certe cu privire la locul în care s-ar ascunde deținutul, polițiștii din Ialomița încă fac demersuri în ceea ce privește identificarea sa. «A fost transmisă o alertă, iar de la acel mo­ment și până în prezent, polițiștii efectuează misiuni de căutare. Există o preocupare în acest sens!» au declarat reprezentanții Biroului de Presă al Inspectora­tului de Poliție al Județului Ialomița.

28 Iunie 2020, 08:10 (1943 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Calm si tutun :
(30 Iunie 2020, 06:56)
Sa mai avem putina rabdare pentru ca saptamana viitoare citeste noul comandant al IJP Ialomita articolul cu procedurile de capturare al evadatilor.Pana acum a citit si aplicat amprentarea si identificarea rromilor scandalagii in comunitati si abateri de la circulatia rutiera.Sa avem rabdare,ca nu ppate citi mai mult de doua pagini pe zi,fiindca ar trebui platite ore suplimentare.Incet domnu Rus,ca ardelenii sunt cunoscuti pentru rapiditatea lor!
Prison"breik"de câmpie :
(29 Iunie 2020, 07:47)
Va fi retinut dupa 10-15violuri,este lasat liber pentru a se face un film despre viata noului Terente.Vela a facut intelegerea cu studiourile Buftea pentru a reda cat mai real viata unui talhar in vreme de pandemie,stare de urgenta si alerta.Deocamdata nu a violat decat niste bursuci obositi care l au cam bulversat dar sa stitu ca totul e sub control,stati in case si așteptati-l!Babutele sunt rugate sa indrume violatorul sa faca ce trebuie,cum e la tara,chiar daca le doare piciorul,sa atentioneze cat mai clar:"Viorel, piciorul!".
Duti ai:
(28 Iunie 2020, 21:29)
Nu pot sa cred ca politia nu-l gaseste pe omul evadat de 4 luni de Rahova, ai ma ne credeti tampiti pe toti, cand militia are praduitori, sifoane in toate satele si comunele. Sau agentu termic din comuna, Cioc hina are party prii cu evadatul, sau este ascuns cu buna stiinta chiar de agentul termic. Ar mai fi protectia oferita de cineava cu bilele mari, ca altfel este imposibil, sau de ce nu incompetenti, ca sa nu spun simplu, prosti de impung noroiul satelor. O fii jungla la Cioc hina si moi nu stim si evadatul Papi on sa se fii ratacit. La ce mai consumati carburant si uzati masinile de serviciu, la ce mai luati salariu mai Robylor Dorofteii de rasu plansu Las Fierbinti. Mamicule pe zi ce trece ma inspaimanta cea ce se petrece in Ialomita. Iremediabil, moarte cerebrala, judet distrus.
giani:
(28 Iunie 2020, 16:23)
De tot rahatul <> Pai cum sa-l vedeți cand politia este posibil sai zică la telefon <>. Voi chiar mai credeți in poliția din Ialomița? Inseamnă că sunteți mereu beți. Hai sa fim serioși, cu 7-8 mii de fapte penale de furturi, talharii cu autori necunoscuți. Auzi politie! Potoliti-vă cu politia de aici.
ardelean maria:
(28 Iunie 2020, 15:11)
Am vazut un documentar despre inchisorile din Romania: in ce conditii si cum merg treburile acolo. Documentarul era facut de romania pe https://portalultautv.net la sectiunea documentare, daca va intereseaza.
colocatar katanga:
(28 Iunie 2020, 10:48)
Lumea nu stie ca se toarna un film si totul este regie ! Filmul se cheama (la catalog) ''Cum sa te prefaci ca ..faci'' in regia Politiei Romane.
Ph alcalin:
(28 Iunie 2020, 10:25)
Dacă trebuia prinsa o bătrână ce vindea pătrunjel,ar fi avut loc o descindere cu elicoptere,mascați,dislocare de trupe din alte judete dar pentru unul tânăr,trecut prin pușcărie nu se găsesc resurse.Se așteaptă să obosească,sa aibe o zi cu ghinion,de ce sa fie deranjate forțele de ordine?
CELENTANO:
(28 Iunie 2020, 09:19)
O FI CHIAR CELENTANO DIN LAS-FIERBINTI, SI ASTIA SE SUPARA CA AU ASA UN ARTIST IN COMUNA.  IL ASTEPTAM SI LA COCORA