Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Adrian Mocioniu, mandatul tău s-a încheiat!»

Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia

«Adrian Mocioniu, mandatul tău s-a încheiat!»

Candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei, Dragoș Soare, a declanșat o campanie furibundă pe paginile de socializare. Soare prezintă o ima­gine a Sloboziei pe care administrația locală o ignoră și îi cere primarului în funcție, Adrian Mocioniu, să își recunoască public erorile administrative.

«Slobozia a pierdut încă 4 ani!»
Ploile din ultima perioadă au afectat dramatic locuitorii orașului Slobozia. Iar pentru înlăturarea efectelor, administrația Mocioniu a recurs, ca de fiecare dată, la soluții de moment, fără efect pe termen lung. În aceste condiții, Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei, a inițiat o campanie on-line în care prezintă starea de fapt de la acest moment. Mesajul acestei campanii este: «Adrian, mandatul tău s-a terminat. Acestea sunt realizările tale. Slobozia a pierdut încă 4 ani! Iar admi­nistrația Mocioniu-PSD este ultima care ne minte!». Contactat telefonic, Dragoș Soare a explicat demersul său. «Toți vedem ce se întâmplă în oraș! Și bune, și rele... Dar puțini ajungem în cartierele Sloboziei. Acolo, oamenii, trăiesc ca în secolul trecut, fără apă, fără canalizare, iar uneori și fără lumină! Sigur că avem nevoie de locuri de joacă pentru copii, proiecte de infrastructură, de mobilitate urbană la standarde europene... Dar Slobozia nu se reduce la bulevardul Matei Basarab. Acesta a fost motivul pentru care am inițiat această campanie!» a declarat Dragoș Soare.

#Moștenirea lui Mocioniu
Campania candidatului liberal Dragoș Soare vizează trei dintre cartierele Sloboziei, respectiv Slobozia Nouă, Bora și Cartierul Gării Noi. Fotografiile pre­zentate reflectă o situație îngrijorătoare, confirmată și de către locuitorii din zonă, susține Dragoș Soare. «Slobozia Nouă nu are canalizare, iar groapa aia de gunoi e un focar de infecție... La Bora străzile au luat-o la vale și noroiul a ajuns în siste­mul de colectare a apelor pluviale! În Cartierul Gării Noi străzile sunt impracticabile... Pentru cei care trăiesc acolo, viața e un coșmar zilnic! Asta e moștenirea pe care o lasă actualul primar slobozenilor. El și toți primarii care l-au precedat!» mai susține Dragoș Soare. Candidatul PNL consideră că viitorul primar trebuie să concentreze cu prioritate resursele bugetare ale orașului pentru a face locuibile aceste cartiere și obligația morală de a îndrepta erorile administrațiilor precedente: «Adrian Mocioniu nu a fost singur! Are în spate 30 de ani de administrație PSD, sub o formă sau alta...». Dragoș Soare va concretiza concluziile acestei campanii on-line într-un proiect pe care îl va prezenta Sloboziei înainte de debutul campaniei electorale.

29 Iunie 2020, 11:50 (2008 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
«Sunt candidatul orașului meu!»
«Slobozia nu e groapa de gunoi a nimănui!»
«Da, candidez!»

Comentariile cititorilor:


PT. DL. SOARE DRAGOS:
(30 Iunie 2020, 14:19)
Este posibil sa faci ceva in orasul asta blestemat de hotii de la PSD, dar vezi ca si tu ai un hot in spate, pe Tinel si s-ar putea sa joci pe sarma daca mai vrei sa stai pe la PNL. Poate tu esti singurul om cu mintea acasa fata de cei pe care i-a pus Tinel prin functii, de fapt, sunt aceeasi din totdeauna. Cred ca nu a mai avut vreun parvenit pentru functia asta de primar si a avut loc un om mai deschis pentru populatie. Mare noroc. Succese.
Citește d-le Soare:
(30 Iunie 2020, 13:39)
De ce sa te votez d-le Soare de la PNL? Pe lângă incompetență administrativă și apărarea hoților corupți de către Prefectura PNL Ialomița de data aceasta am văzut și tendințe grave de dictatură.  Și asta pentru că: Guvernul PNL Orban și acoliții din teritoriu au abordat combaterea pandemiei de coronavirus cu măsuri excesive în raport cu alte state, ajungând să priveze oamenii în mod nejustificat de drepturile și libertățile lor. Doar la noi, asimptomaticii au fost internați în spitale, ocupând paturile necesare bolnavilor cronici. Aceste persoane se puteau trata la domiciliu, ca peste tot în lume. Doar la noi, mii de români au fost ținuți cu forța în spitale și în carantină, unii chiar și o lună de zile, fără ca asemenea măsuri să se justifice. După ce legi starea de urgență îți dă dreptul la dictatură? Cam atât despre grija pentru viețile românilor! Guvernul și acoliții PNL din teritoriu  au hărțuit românii pe străzi și a dat peste 300.000 de amenzi contravenționale cu o valoare totală de 600 de milioane de lei. Cele mai numeroase și cele mai mari ca sumă totală din Europa. Măsuri fără precedent pe care CCR le-a declarat, ulterior, neconstituționale. Mai ales că, în tot acest timp, ei încălcau legea grosolan, în birourile de la Guvern și dând petreceri private cu sute de invitați în spații închise. Cam atât despre puterea exemplului! Aceste amenzi au fost marele plan al PNL de colectare de fonduri la Bugetul de Stat? Guvernul PNL și acoliții din teritoriu au închis toate spitalele pentru orice alte categorii de bolnavi în afara celor infectați sau suspecți de coronavirus. În timp ce se lamentau la televiziuni că sistemul nostru sanitar nu face față, spitalele stăteau goale, mare parte dintre medici șomau, iar sute de mii de români cu boli grave erau lipsiți de dreptul la asistență medicală de specialitate. Câte mii de morți are Guvernul PNL pe conștiință pe lângă cei 1.500 decedați de coronavirus? Premierul PNL și acoliții din teritoriu au afirmat „Suntem pregătiți
Pt.@George si PNL::
(30 Iunie 2020, 11:54)
Pt.@George si PNL dacă mai vrei îți ma zic, în viata mea nu am lucrat o secunda pentru stat! Auto pe care-l dețin nu își permite gume de iarna vara și de vara pentru iarna. Ar însemna să-mi bat joc de firma auto. De clacsonat în trafic nu pot, pentru ca am 7,5 ani de acasă. M-au dat părinții mai târziu la școală, asa erau vremurile atunci când părinții tineua la copilăria pruncilor. Aia cu masca este valabila pentru al vostru țuicar dezalcolizatul Sică, și pentru borfași PNL care fac chermeze cu alcool și țigări chiar în sediul guvernului, care fac adunări pe la sugiteava (Suceava) ignorând tot restul cetățenilor României. Mai vrei George? Stai și vindeți liniștit rasadurile gândiri, zic eu. De băiețaș ul din poza atât pot să-ți spun, ca este un iepuraș băgat înaintare de chilotarii bătrâni ai PNL. Săracul naiv a mai dat și probabil ceva bănuți să-l pună în fruntea listei. George adunați memoria, da un reset și vezi începând din 1990 pana în 2020 cât timp a fost guvernata România de ciumă roșie PSD și cât timp a fost guvernata de PDL, PNL, PNT. etc. cima galbena. Hotia în România post decembrista a fost inventata după alegerile din 1996, guvernările PNL. + PNTcd.  Dute G și săpați gradina cai seceta iar la iarna o sa.mananci morcov chinezesc. Mai vei? 
cetatean:
(30 Iunie 2020, 10:40)
Foame.............peste tot !? oare mai este ceva ?! de-ale gurii ?!
George:
(30 Iunie 2020, 00:10)
Nu halesti Psd dar esti un functionar public care tine cu dintii de locul de munca. Pai joaca hora Unirii pt ca nu exista virusul si tot asa. Am impresia ca tu esti din ala care pleaca pe zapda cu cauciucuri de vara tocite, care claxoneaza cand e aglomerat la trecere la Scoala 2. Masca trebuie pusa la gura si nas, tie ti-a obturat gandirea.
Pt.@George si PNL:
(29 Iunie 2020, 22:35)
Georgică pe bune mai instetule... eu te rog sa vezi asa la un simplu calcul. Din 1990 pana in 2020 cati ani a guvernat dreapta cu PNL+PDL in frunte si cati ani a fost guvernata Romania PSD in frunte? RASPUNDE GEORGE. Nu halesc PSD dar urasc de moarte PNL care este plin de hoti. Mai mult: Intr-o tara cu adevarat DEMOCRATICA, intr- tara cu un popor care refuza sa se lase dezinformat si manipulat PNL prin CoronaKlaus, Lucovid, Corona(...) si de ce nu (...)Vidu ar fi fost in acest moment cercetati in arest preventiv: * Peste 7 000 de decese înregistrate ca urmare a refuzului autorităților de a deschide spitalele, pentru cei cu nevoi urgente de analize și tratament. *Cea mai dură carantină din Europa și una dintre cele mai dure din lume; * Cele mai mari amenzi din Europa în timpul stării de urgență; * Cel mai mare număr de morți din Estul Europei(!!!); * Cea mai târzie „aplatizare a curbei” din Europa; * Situarea, în continuare, în eșalonul trei(ultimul!) al rezolvării crizei COVID-19; * Cel mai mare număr de cadre medicale infectate din Europa; * Cele mai mari prețuri medii din Europa pe obiect medical de urgență achiziționat în timpul stării de urgență(măști de protecție, ventilatoare, etc.); * Cele mai mari prețuri medii de vânzare pentru măștile de protecție, în condițiile obligativității purtării acestora; * Singura țară din Europa în care Ministrul Sănătății a demisionat(a fost demis?); * Cel mai mare număr de angajări în aparatul de stat(în sectoare non-medicale) din Europa în perioada stării de urgență; * Cel mai nefundamentat științific mod de raportare a deceselor din cauza coronavirus din Europa; * Cele mai multe erori de raportare din Europa; * Cele mai haotice reglementări în ceea ce privește învățământul; * Cea mai stupidă strategie de luptă cu virusul: imnul național cântat în megafoanele miliției; * Singura țară din Europa în care Ministerul Sănătății nu a declarat oficial că avem de-a face cu o epidemie; * Cel mai mare număr de fake-news în presă; * Singura
George :
(29 Iunie 2020, 18:53)
@ PANDEMIA - cat crezi ca mai merge vrajeala asta Psd-ista , degeaba v-ati luat cu totii aroganta de la coada vacii din Gh Lazar. Judetul nostru a fost rosu dupa ‘90. S-a ales praful de nivelul de trai si calitatea vietii. Hai sa ne mai uitam la ce se intampla prin tara. Lumea nu mai merge prostita cu sticla de ulei, cu galeti de plastic si incaltatoare de pantofi
Pandemia:
(29 Iunie 2020, 14:37)
Auzi dle, Soare pnl.ist, intradevar ar fii bine fara Mocioniupsd.istu, dar nici cu voi pnl care in 7 luni, nu ati facut altceva decat sa va bateti joc de români. Stare de urgenta, ne-ati tinut arestati 30 zile, ati abuzat cu amenzile de milioane de euro.V-ati batut joc de români cum a fost mai rau. Romani obligati cu masca, voi pnl cu sprituri si sinfrofi chipurile la terasa. Orban al vostru mai pnl.istilor bea si fumeaza chiar in sediul guvernului. Voi obligati cetatenii, dar voi miseleste va tineti numai de bascalie. Ati pus industria la pamant, ati vandut hoteste, graul din rezervele tarii, ati ingropat agricultura, somajul in crestere alarmanta, locuri de munca, nu exista, ati lupuit romanul in 7 luni. Ce te reprezinta dle Soare de apus, pnl.ul ? Omule a furat psd nu zic nu si a fost aparat de bratul legii prin manevre ticaloase. Dar dle, pnl.ist, Soare de asfintit voi ati mermelit toata speranta românilor. Nu pot sa-ti dau pe fata toate ca adminul ziarului Independent sigur ar cenzura. Cum sa voteze românul cu un partid ca pnl. Mergi ma baietica acasa la tine si lasa prostiile, cati pierzi banii, cu care ai cumparat locul de candidat al pnl. Numai visa vrabii cu cantec de canar si bugetul primariei Slobozia. Voi pnl si tu mai Soare fara straluicire sunteti blestemati si urati de populatie, mai mult decat sunt urati psd.isti. Cine mai haleste galgara voastra cand in afara de schimbarea hotilor cu alti hoti in 7 luni nu ati facut nimic. Ati tinut romanii arestati si voi ati ciordit pentru voi, mai dle Soare stins. Ce mai vreti sa mai schimbati, nu a schimbat dl deputat al plopilor, toti hotii cu alti hoti. Te pupa pandemia prefabricata.