Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Evaluări «magna cum laude» pentru directorii instituțiilor din subordinea Consiliului Județean

Recalificare la locul de muncă

Evaluări «magna cum laude» pentru directorii instituțiilor din subordinea Consiliului Județean

bonus: Femeile la Putere

În urmă cu 4 ani, directorii instituțiilor din subordinea Consiliului Județean Ialomița scandali­zau opinia publică la numirea în funcții. Plagiat, oportunism politic, servilism, incompetență sunt numai câteva dintre capetele de acuzare de la acel moment. La 4 ani distanță, transformați radical, directori numiți în funcții atunci obțin la evaluările anuale note «magnifice»...

Doi din prea mulți Înainte de a fi lăudați, directorii instituțiilor subordonate Consiliului Județean Ialomița trebuie nominalizați. Căci, altfel, nu vom ști pe cine să aplaudăm. Primul și cel mai vechi dintre ei este directorul Muzeului Național al Agriculturii, Gheorghe Petre. Uitat în funcție de vreo 8 ani de zile, de pe vremea lui Silvian Ciupercă, Gheorghe Petre este un ex-li­beral de frunte al județului, care a ales să pupe ghiulul PSD pentru a rămâne în funcție. Și bine a făcut, căci de ani de zile nu-l mai deranjează nimeni și nici despre Muzeu nu mai știe nimeni nimic... Fiindcă, vorba ceia: cine nu muncește, nu greșește! El a obținut anul acesta la eva­luarea anuală nota 8,92, devansându-l cu 6 sutimi (8,86) pe mult mai longevivul său coleg Florin Vlad, director al Muzeului Județean Ialomița. Longeviv și celebru pentru servilismul său, căci va rămâne în cartea de istorie a directorilor de instituții pentru că și-a comparat șefii cu Mihai Viteazul... Dar toate astea sunt trecut, iar cei doi se pot bucura, grație reconfirmării anuale în funcție, de salariile de director. Gheorghe Petre de 69667 lei anual, iar Florin Vlad de 47267 lei anual. Iar cu muzeele pe care le conduc, rămâne cum am stabilit. Iar dacă dumneavoastră știți altceva, vă rugăm să ne informați și pe noi. Că a ajuns să ni se facă dor de Răzvan Ciucă, pe onoarea noastră de tonomate de presă!

Cultură la legătură de-un leu Următorii directori pe lista de laureați ai Consiliului Județean sunt cei implicați în susținerea actului cultural la nivel ju­dețean. În ordinea numerelor de pe instituțiile pe care le conduc ei au obținut ur­mătoarele rezultate. Elena Balog, director la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița-nota 10! Clementina Tudor, di­rectorul Centrului Cultural «Ionel Perlea»-nota 9,86. Cătălin Stanciu, directorul Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița-nota 9,95. Ca și în cazul lui Florin Vlad și Gheorghe Petre, notele celor trei reprezintă media notelor obținute pentru analiza raportului anual de activitate din 2019 și pentru susținerea acestui raport în fața unei comisii a Consiliului Județean. Ne plecăm în fața acestei performanțe, în condițiile în care doamna Balog este recunoscută pentru locvacitatea sa, doamna Tudor pentru proiectul de ma­nagement plagiat după cel al Centrului Municipal de Cultură «Constantin Brâncuși» Târgu Jiu, iar părintele Stanciu, evident, a impresionat cu vocea sa baritonală, îndelung șlefuită în altar, în timpul programului normat de lucru pentru mai binele culturii tradiționale din Ialomița. Salariile celor trei sunt cunoscute demult, dar ne facem datoria de a le reaminti: Elena Balog-72840 de lei anual, Clementina Tudor-67428 lei anual, Cătălin Stanciu-77712 de lei anual.

Femeile la Putere
Deși lista directorilor evaluați se oprește aici, imaginea de ansamblu a instituțiilor care gravitează în jurul Consiliului Județean nu ar fi completă dacă nu le-am aminti pe Larisa Mihai și Mariana Iancu. Pentru cei care nu-și mai amintesc, Larisa Mihai este administratorul public al județului Ialomița și obține la acest moment venituri salariale de 120805 lei anual! Ce este surprinzător nu e salariul, evident, ci faptul că încasează acești bani fără ca cineva să știe care sunt atribuțiile domnișoarei în cauză în cadrul instituției. Sigur, ceva zvonuri privind utilitatea domniei sale ar fi, dar noi încă o mai așteptăm să explice singură ce a făcut în ăștia 4 ani... Cealaltă femeie de care depinde bunul mers al județului ar fi directorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Mariana Iancu. Cu un salariu care depășește 240000 de lei anual, Mariana Iancu a devenit o figură emblematică a sistemului administrativ județean. Spre deosebire de Larisa Mihai, Mariana Iancu este vocală și convinsă că «nivelul scăzut de performanță al Spitalului este opera unor oameni răi și invidioși» care nu o lasă să-și facă treaba. Dar despre ele și alți directori ai instituțiilor din subordinea Consiliului Județean, ca de exemplu Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, într-una dintre edițiile viitoare. La bună vedere!

30 Iunie 2020, 08:10 (2069 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


pentru vorbareata:
(7 Iulie 2020, 12:10)
 As avea niste intrebari pentru vorbareata:
  Oare stiti cine a propulsat-o  initial in functie de sef pe dna (...) ? Pe ce criterii ati pus sefii? Pe merite profesionale, competenta, simpatie sau...pe ce? Atunci era isteata si acum e analfabeta? Sau poate ati primit cadouri? Un obiect mic dintr-un metal pretios??  Cum nu faceati nimic gratuit...
 Doamna (...)  a invatat multe de la dvs, dna M.R., va copiaza intr-o  oarecare masura, asa ca...nu e cazul sa purtati ranchiuna, fiti multumita cu  cine sunteti, ce functie aveti, bucurati-va de viata, de realizari si... eliberati-va de trecut. Nu e nimeni vinovat.  Cautati mai   adanc....poate ar fi cazul sa nu-i mai ascultati pe cei care canta la doua mese !  Oare sunt  sinceri?
veorica 20-20:
(3 Iulie 2020, 10:06)
veorica cat a luat/?/cacofonia e inclusa...
Toma:
(3 Iulie 2020, 01:30)
Doamna (...) a luat 10? Ce rușine!!!! Nici 10 nu mai e ce a fost odată! Dacă așa arată un director de 10(zece) eu mă duc și mă împușc. Fraților, trăim vremea proștilor! E din ce în ce mai grav!
Vorbareata:
(2 Iulie 2020, 08:54)
Si cand te gandesti ca (...) este analfabeta>>>>
de precizat:
(1 Iulie 2020, 10:46)
Acestea sunt evaluările anuale. Oricum, anul acesta cam toți intră la evaluarea întregului management, le cam expiră mandatele.
Nu directorul Petre este cel mai longeviv dintre directori, ci Florin Vlad de la Muzeul Judetean, un fel de căpusă pesedistă. Stă în funcție de 20 de ani (douăzeci de ani) timp în care a făcut muzeul praf și pulbere. Anul acesta îi expiră al cincilea mandat obținut prin comisii măsluite și evaluări fantasmagonice. Văd că nimeni nu zice nimic de scoaterea postului la concurs. CJI nu a publicat niciodată proiectul lui de management. Oricum toată lumea știe că omul nu prea calcă pe la serviciu, Moraru îl menajează și i-a permis un program de mare chiul. Grijă mare să nu le moară căpușa!
lola:
(1 Iulie 2020, 10:27)
Evaluarile le face dl. Cioaca?
Vorbareata:
(30 Iunie 2020, 20:04)
Nu ne Spuneti și noua ce înseamnă locvacitatea doamnei B.? Faceți o nota de subsol, nu ne lăsați așa, in ceata sau măcar un desen. E o mare calitate dacă a luat 10 la evaluare, nu? A dat cu gura? Si dacă da, unde? La cine și unde, in ce loc? Biblioteca a făcut-o praf in ăștia 4 ani, tot stand si mestecând in cana de cafea. 72840 lei anual? Scandalos!
colocatar cartier katanga:
(30 Iunie 2020, 11:10)
Io crez ca toti functionarii publici, indiferent de locul de munca, sunt de nota 10 (zece). Numai faptul ca au salarii de 2-3 ori mai mari fata de functii similare de la privat, sarcini de serviciu mai cu mila , ii recomanda catre nota maxima. Directorul de la Directia de asistenta sociala are un salariu de 16.600 lei/luna. Cum sa mai reziste tarisoara asta ?
Ofelia:
(30 Iunie 2020, 10:46)
De fanfaronul de la cadastru pus director de regele blaturilor ați uitat și nu ne spuneți nimic.
Proaspăt reconfirmat în funcția de director al Oficiu­lui de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, sprijinit de deputatul PNL Gheorghe Tinel, Tănase Mihalcea și-a început noul mandat cu stângul. Acesta este acuzat public de faptul că a pierdut 1,2 milioane de euro din fondurile alocate pentru desfă­șurarea lucrărilor de cadastrare, în cadrul Programului Național de Cadastru și Carte Funciară. Directorul OCPI Ialomița ar fi trebuit să facă demersuri pe lângă administrațiile locale pentru a încheia contracte cu firmele care desfă­șoară lucrări de cadastrare și să trimită înștiințări în acest sens, până la data de 31 decembrie 2019. Din motive greu de explicat, Tănase Mihalcea a omis să facă aceste formalități, iar în lipsa contractelor în­cheiate, Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) a retras fondurile alocate județului Ialomița. 
De mândria judetului, Coana Chiriță de la prefectura, montata în jilțul de prefect de același făcător de minuni, nu ne spuneți câte ceva? 
PNL nici nu știi cât de mic începi sa fii!
mi-am luat izoleta noua:
(30 Iunie 2020, 09:57)
O bataie de batjocura, asta e chestiunea cu ''ievaluarili'' astea. Niste politruci incompetenti, semidocti, fac evaluari la institutii din subordine. Te apuca depresia...defintiv !!!! Daca vrei sa-l revoci pe unul (politic, asa cum a fost pus), iti da cu ''ievaluarea'' in cap, cica le este cel mai competent si performant.