Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un preot și trei membri ai personalului clerical, confirmați pozitiv la testul pentru depistarea SARS-CoV-2

Focar de COVID-19 la Biserica «Sfânta Treime» Fetești

Un preot și trei membri ai personalului clerical, confirmați pozitiv la testul pentru depistarea SARS-CoV-2

Biserica cu hramul «Sfânta Treime» din Fetești a fost închisă după ce în lăcașul de cult a fost confirmat un focar de COVID-19. Preotul, dar și alți trei membri ai personalului clerical, se află în prezent sub supraveghere medicală după ce au fost confirmați pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au specificat faptul că un al doilea preot care slujește la această biserică este suspect de COVID-19, însă acesta s-a autoizolat la domiciliu și refuză categoric să comunice cu autoritățile.

Anchetă epidemiologică în curs Focarul de la biserica din Fetești a izbucnit la sfârșitul săptămânii trecute, când unul dintre preoți a acuzat faptul că se simte rău. Acestuia i s-a făcut testul pentru COVID-19, rezultatul fiind pozitiv. În perioada 29-30 iunie 2020, alți trei membri ai personalului clerical au fost testați, și în cazul acestora rezultatele fiind pozitive. În prezent, cei patru pacienți se află sub supraveghere medicală, aceștia având forme ușoare de COVID-19. Mai mult, oficialii DSP Ialomița au explicat faptul că la respectiva biserică mai slujește un preot, care refuză categoric să ia legătura cu autoritățile. Acesta a refuzat să fie testat și s-a autoizolat la domiciliu, împreună cu soția și cei opt copii pe care îi are. «Respectivul preot refuză să ia legătura cu noi... Susține că are laringită! Într-adevăr, a discutat cu medicul de familie, dar starea lui nu este tocmai bună... Nu știm dacă are COVID-19 pentru că nu a fost testat!» a declarat Dan Noel, directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. În momentul de față, Biserica «Sfânta Treime» Fetești este închisă din cauza focarului izbucnit.

1 Iulie 2020, 12:35 (3510 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


im partial:
(16 Iulie 2020, 12:17)
Constat ca sunt doua tabere. 1 cei care considera ca este un virus care face ravagii si 2 cei care neaga existenta lui. Suntem destepti toti. Aia care cred si aleg sa respecte regulile si sa (se) protejeze pe ei /ceilalti, dar si mai destepti sunt conspirationistii - aia care s-au prins imediat (dupa vreo juma` de an) ca e o minciuna menita sa-i aresteze pe ei la domiciliu, sa le implanteze "cipuri" si sa le bage bil ghieitz 5Gul in c*r (cap). Pentru cei care o ardeti cu "bravo parinte", luati aminte fiilor ca Mos Pimen nu s-a bazat pe D-zeu cand a luat covid, ci s-a dus val-vartej cu elicopterul la spital la capitala, tragand multe sfori ca sa-i faca ceva tratamente scumpe cu plasma. Va intrebati de ce? Chiar daca avea conexiune directa cu barbosu! Asa ca, nea popica revolutionaru` o avea sau nu covidut, se pare ca nu-i pasa, dar pana una, alta a primit de la D-zeu 8 copii, ca e pacat sa pui prezervativ (si in general orice forma de protectie) si nu-i pasa nici de ei. Daca D-ne fereste, se intampla ceva cu cineva din familie/apropiati, va spune ca asa a fost vointa lui D-zeu?? N-ar recunoaste ca i-a condamnat din prostie/ignoranta! N-am depasit bre veacul cu vanatoarea de vrajitoare si de eretici? Ar trebui sa stie ca D-zeu nu ne vrea prosti, dar ne vrea rationali, buni, altruisti. Altfel, ne facea direct oi.
P.S. eu, mai saracut cu duhul, nu pricep cum romanii sunt cea mai isteata natie de pe planeta; europenii, americanii, asiaticii, toti se conformeaza, doar noi suntem buricul pamantului...adevarate genii.
Gigi:
(2 Iulie 2020, 12:35)
Este guvernul PNL cea mai inalta autoritate publica a statului Român, Ca popa refuza are un motiv. Iaca cât bine face amarâtului de cetațean. Guvernul PNL întoarce armele și atacă la CCR legea care ajută românii aflați în situații vulnerabile să primească măști de protecție de la stat. În condițiile în care masca de protecție este obligatorie în spațiile închise, legea prevedea ca românii defavorizați să primească în fiecare lună câte 30 de măști gratuite. Executivul însă nu este de acord. Guvernul a atacat la Curtea Consituțională proiectul legislativ inițiat de parlamentarii de la Pro România, dar și de la Partidul Social Democrat, prin care românii aflați în situații vulnerabile să primească câte 30 de măști, lunar. Proiectul a fost atacat în virtutea unei duble reglementări, având în vedere că în luna mai, după instituirea stării de alertă, Guvernul a emis o Ordonanță prin care fiecare român defavorizat să poată beneficia de 50 de măști gratuite. La nivelul judetului in conditiile saraciei lucii, la ce va mai așteptati. Doamna prefect domilor PNL isti
Târcovnicu:
(2 Iulie 2020, 05:17)
Și care ma rog, sunt autoritățile alea din corupta Ialomița cu care părintele refuza sa comunice. Poți numii autoritate publica o gașca de hoți angajați sau alesii de pulime inculta, sa administreze urbile si sacii cu bani publici, sau un clan de fete grase și puturoase angajate la oala cu sarmale, pentru satisfacerea,  mizeriilor cu burțile căzute peste cureaua izmenelor, ocupanți de diferite privilegii. Cum sa nu refuzi când și ultimul om de serviciu din spital îți spune ca nu este decât o făcătură ordinara, creata special de hoți politici pentru ca ei sa fure mai mult. Poți numii autoritate publica un pungaș numit politic într-o funcție publica ori o rapandula de infect ales de un grup de retardați. Cum sa nu refuzi asemenea elemente reactionare, intereselor cetățenilor plătitori de taxe și impozite. Ca au nume pompoase prefectura sau eu știu ma ce, dar vedem de cine sunt conduse cu japca........... tot autoritate este când unui bolnav de cancer ii fura dreptul la asistenta medicala.... ce spune doamna aia autoritate  publica............ Bravo părinte și doamne ajuta. 
Ionut:
(1 Iulie 2020, 23:42)
Bravo,parinte!Un om cu coloana vertebrala.Sper ca sa va ia exemplul cat mai multa lume. Nu poate fi acuzat de ceva,deoarece s-a izolat,nu a dorit sa fie ARESTAT ilegal.
DNA:
(1 Iulie 2020, 19:17)
La testare!!!!!sa scapam mai repede!!!
Constantin Marian:
(1 Iulie 2020, 17:37)
Bravo, părinte!!!!
Daniel:
(1 Iulie 2020, 16:39)
Cu mentalitatea asta a voastra, o sa avem mult de suferit. Vedeti ca pierdeti curent pe undeva. Faptul ca poate infecta multi altii, nu-i da dreptul sa faca ce il taie capul, ati inteles? Mai usor cu razboiala asta ca va incalca drepturile. Mi le incalcati voi p-ale mele, cand nu respectati legea.
Fetestean:
(1 Iulie 2020, 16:31)
BRAVOOOO! Un om cu demnitate. Va felicit părinte. Prostia conducătorilor, ca OEL e să mai zicem , e la ea acasa. Bravo PNL ialomița ptr.numirea unui autentic reprezentant al imposturii și prostiei. Am votat pe johanis sperând.... sigur că va vom vota mai ales acum
preotul naravas:
(1 Iulie 2020, 16:25)
Daca nu se interesau autoritatile, pe care le refuza, sa-l testeze iar era balamuc. Probabil ca-l strange patrafirul si de aceea este naravas. 
Victor:
(1 Iulie 2020, 14:52)
Ai dreptate, Stefan; sunt intru totul de acord
Stefan:
(1 Iulie 2020, 14:40)
Nota 10 pentru preotul care refuza sa ia legatura cu autoritatile. Veti vedea ca dupa ce iese din izolare, va fi perfect sanatos si el si copiii. Hotararea CCR e clara, nu ii poti interna fortat, ei au obligatia de a se autoizola.