Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia

Începutul sfârșitului

Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia

Joi, 25 iunie 2020, în Sala de Spectacole a Casei Municipale din Slobozia, s-a desfășurat ședința ordinară a Consiliului Local Slobozia. Pe ordinea de zi au figurat 19 proiecte de hotărâri care au vizat activitatea administrativă a municipiului. Așa cum era de așteptat, cel mai disputat proiect a fost cel care a vizat «aprobarea alocării fondurilor necesare pentru finanțarea progra­melor sportive în anul competițional 2020-2021».

Bani pentru stația de epurare Unul dintre proiectele de hotărâre de interes pentru slobozeni ar putea fi cel care a permis alocarea sumei de 800000 de lei pentru «realizarea unei investiții privind înlăturarea emanațiilor Stației de Epurare a Municipiului Slobozia». Consilierii locali au aprobat în unanimitate această investiție prin care municipalitatea speră să înlăture disconfortul creat de mirosurile emanate în zonă. Reamintim că Stația de Epurare a orașului a beneficiat în urmă cu 12 ani de o investiție de 28,6 milioane de lei pentru modernizare. Investiția a fost considerată un eșec, în condițiile în care sistemul de aerare mecanică a apei s-a dovedit energofag.

Multe și mărunte Consilierii locali au aprobat, de asemenea, vânzarea a 3 locuințe ANL, la prețuri care au oscilat între 85000 și 95000 de lei, în funcție de suprafață. De asemenea, a fost aprobată o nouă listă de repartiție a locuințelor ANL disponibile, cu 6 poziții. Pe ordinea de zi au mai figurat o rectificare de buget, 3 propuneri de acordare a titlului de «Cetățean de Onoare» unor slobozeni și un proiect de hotărâre care a vizat aprobarea normelor metodologice pentru acordarea sprijinului financiar pentru angajarea unei bone, conform Legii 35 din 2020. Cel mai disputat proiect de hotărâre rămâne însă cel privind «aprobarea alocării fondurilor necesare pentru finanțarea programelor sportive în anul competițional 2020-2021».

Cei 7 ani de-acasă Conform proiectului, cele 2 milioane de lei alocate de municipalitate în luna iunie, vor fi utilizate pentru finanțarea tuturor activităților asociațiilor sportive din Slobozia. Decizia plenului anulează șansele HCM Slobozia de a reveni în Liga Națio­nală și pune punct fenomenului handbalistic local. Anterior votului, primarul Adrian Mocioniu a avut o ieșire necontrolată, apostrofându-l dur pe consilierul local PNL Robert Bocu: «Ți-aduc aminte că timp de 2 ani nu ai votat bugetul pentru handbal! Și cred că nici rectificarea bugetară de azi nu o să o votezi. Asta ca să știm cum stăm cu susținerea...». În replică, consilierul local PNL Robert Bocu a declarat: «Am votat, domnu’ primar, rectificarea bugetară... Ori nu ați fost atent, ori nu sunteți aici, în sală, cu noi!».

Sacul și peticele
Disputa dintre cei doi rea­mintește neplăcut de conflictele permanente care au afectat Consiliul Local Slobozia în ultimii 4 ani. Deciși să-și plătească polițe politice restante, consilierii locali și primarul Adrian Mocioniu au reușit, mereu în numele electoratului, să boicoteze viața administrativă a orașului și să ofere un spectacol public grobian. Inițial, lupta politică a fost dusă pentru anihilarea aripii PNL din Consiliul Local, iar ulterior, după afilierea primarului Adrian Mocioniu la PRO România, consilierii PSD au sabotat deschis majoritatea inițiativelor acestuia. O soluție posibilă de ieșire din acest cerc vicios, în perspectiva apropia­telor Alegeri Locale, ar fi ca viitorul primar să poată beneficia de votul unei majorități compusă din consilierii partidului din care face parte. În caz contrar, următorii 4 ani vor fi dominați de același spectacol uman grotesc care a împiedicat și împiedică obținerea de performanțe administrative, indiferent de calitatea umană sau nivelul de competență al primarului în funcție.

2 Iulie 2020, 09:20 (2054 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»
Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei
Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020
Consiliul Local Slobozia preia controlul asupra Primăriei

Comentariile cititorilor:


profu`:
(6 Iulie 2020, 12:21)
A gresi este omeneste. La exprimare ma refer. A "gresi" in cheltuirea banilor publici, nu mai e omeneste, este "politicianeste". Fiecare persoana are dreptul sa se exprime liber; unii o facem mai putin bine decat altii. Totusi, cand citesc pe aici, ma intereseaza mesajul, ideea expusa si nu faptul ca se mai scrie agramat, se mai incurca un datorita cu din cauza. Insa, "datorita" celor care ne fac analiza si corectura pe text (cu rosu...poate de la culoarea partidului), pierdem esenta articolului si a comentariilor.
Propun publicatiei sa posteze un articol pentru asii limbii romane, in care sa-si etaleze cunostintele de gramatica si sa corecteze tot ceea ce le zgarie retina.
Altfel...s-ar chema diversiune ceea ce se intampla pe aici: nu iti convin comentariile critice la adresa unui(or) politician(eni) si te apuci sa dai cu batul.
@colocatar catanga:
(2 Iulie 2020, 19:37)
Mesajul extras din postarea ta:"asa-i in Romania, sluga la UE". Intrebare: te simti sluga?
colocatar katanga:
(2 Iulie 2020, 16:46)
Stimabile domn, ati vazut, auzit, vreun colocatar din katanga exprimandu-se academic ?
Imi cer scuze ca v-am inoportunat cu exprimarea mea culeasa din almanahe. 
Din postarile de aici trebuie extrase mesajele, greselile de exprimare sau neatentia la tastare au mai putina importanta , doar nu suntem la concurs. O viata linistita , sa aveti ! 
tratat cu tratament:
(2 Iulie 2020, 16:40)
Consilierii locali, platiti din bani publici, ar trebui sa fie cu atentia indreptata catre cerintele stringente ale orasului si nu catre  interesele lor , ca de aia i-au ales cetatenii acolo. Multi consilieri voteaza o neghiobie fiindca la randul lor cer votul altor consilieri tot pentru o neghiobie. Iti votez aiureala daca mi-o sustii si tu pe a mea. Groapa de la CJ este cel mai tare exemplu. 
@colocatar cartier katanga:
(2 Iulie 2020, 16:21)
stimabile dupa cum te exprimi in scris rezulta clar ca esti cititor de ALMANAHE.
asa ca mergi degraba si fa meditatii.  la cineva pe persoana fizica, CARE ESTE   :))
Urbanistul:
(2 Iulie 2020, 12:15)
Cum,iarasi bani de la bugetul primariei pentru investitii la statia de epurare? Nu va este rusine domnilor consilieri? Trei sferturi din actualii consilieri locali erau si acum 12 ani, basca domnul vice Gradea care era sef la URBAN. Cine se face vinovat, cine a semnat receptia acelei lucrari? Acum a-ti mirosit rost de a mai pradui niste bani la fel ca si la statia de apa, mai mult ca sigur nu vor avea nici o finalitate. Aceasta statie de epurare trebuie rasa cu buldozerele si facuta una moderna cu bani europeni. Orice carpeala inseamna furt din banii nostrii dar, acest lucru se doreste si anume tinerea in viata a URBANU-lui. Votati cu incredere PSD.
colocatar cartier katanga:
(2 Iulie 2020, 10:46)
1.Statia de epurare era depasita tehnologic si moral inca de la darea ei in folosinta.
2.Orice asa zisa modernizare nu este decat bani aruncati in vant.
3.Solutia este realizarea unei noi statii de epurare calibrata pe numarul de unitati locative din oras si dotata cu ce este actual in aceasta zona.
4.In urma cu 12 ani, o ''mare firma portugheza'' (se pare ca are legatura cu Barosso) a incasat 50 milioane lei avans pentru ''modernizarea'' statiei de epurare. Modernazirea , se vede, banii nu se mai vad, ca asa-i in Romania, sluga la UE.