Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițeni amendați pentru că nu purtau măștile de protecție

Ialomițeni amendați pentru că nu purtau măștile de protecție

Tot mai evidentă, ignoranța afișată și de ialomițeni în ceea ce privește respectarea măsurilor de protecție împotriva infecției cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2) aduce și primele sancțiuni. În ultimele două săptămâni, polițiștii au aplicat amenzi în valoare de aproximativ 100 mii de lei celor care, în special, au refuzat să poarte măștile de protecție acolo unde există o obligativitate în acest sens.

Valuri de controale La fel ca în toate județele din țară și în Ialomița situația cazurilor de COVID-19 a cunoscut o creștere semnificativă în ultimele săptămâni. Așa se face că la momentul de față, de la debutul pandemiei și până în prezent, autoritățile sanitare au confirmat 425 de cazuri de infecții respiratorii provocate de noul Coronavirus (SARS-CoV-2). Deși pericolul infectării este ridicat, autoritățile explicând faptul că asistăm la o transmitere comunitară accentuată, ialomițenii refuză să respecte măsurile de protecție. Cea mai mare problemă o repre­zintă purtatul măștilor de protecție acolo unde este obligatoriu, adică în spațiile închise. Inspectorii Direcției de Sănătate Publică Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au efectuat controale amănunțite în centrele comerciale și magazinele de pe raza județului. Astfel, în ultimele două săptămâni, peste 200 de persoane au fost surprinse în spații închise fără a purta măștile de protecție. Autoritățile i-au sancționat pe cei pe care i-au identificat, valoarea amenzilor fiind de aproximativ 100 mii de lei. Pe această cale, oamenii legii atrag atenția cu privire la faptul că orice faptă de neres­pectare a măsurilor de protecție va fi sancționată conform legii prin care a fost instituită Starea de Alertă în România. De asemenea, polițiștii au acționat și pe linia combaterii infracțiunilor de natură economică, efectuând razii de amploare în magazinele de pe raza întregului județ.

3 Iulie 2020, 12:20 (2005 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Firmele de confecții din Ialomița pot produce măști de protecție pentru populație!

Comentariile cititorilor:


Dorian:
(7 Iulie 2020, 22:00)
La primărie șoferul primarului face ce știe mai bine,nu tu masca,spală mașina personală pe banii noștri și nu numai a lui,ci și a vecinilor care dau o bere.... parcarea inscripționată de ele ilegal,mărita de el ilegal,cu complicitatea poliției locale,bine-nțeles .... paznicul asta de la cimitir numai are frâna,puscariasul asta numai are lege.... bravo primarului și poliției locale care îl protejează.... și asta pt ca știe multe ,de voi.
elle:
(6 Iulie 2020, 08:19)
sa vedeți cum "umbla" cetatenii prin primarie, fara masti! de altfel, nu au voie in instituie, cheama functionaru de la biroul respectiv care coboara la parter. daca e cetatean mai de vaza, il lasa portaru sa urce, ca deh...unii are, altii n-are. dress-code-ul masca este obligatorie la intrarea in institutie, ca dupa ce urca doua trepte o da cetateanul jos si intra si prin 3-4 birouri, sa-si rezolve omu treaba, unde gaseste deja 2-3-4 functionari in birou. dar nah...el e cetatean care plateste taxe. are voie fara masca!
Mishto :
(5 Iulie 2020, 19:55)
Evreii purtau Steaua lui David,azi se poarta masca și posibil că pe viitor sa oblige purtarea unui om insemn"infectat cu Covid perioada:(...) ".
guvidu:
(5 Iulie 2020, 15:03)
Daca era PSD cu Dancila in frunte la guvern, va dadea masti din acelea megaperformante. 
CETATEAN:
(4 Iulie 2020, 17:24)
Atita stiti sa dati amenzi sa poarte lumea mastile acelea infecte intermediate de PNL si Iohanis .Sa va fie rusine pentru modul cum se comporta organele de represiune din societate .