Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Președintele Victor Moraru plătește 165000 de lei pentru «producție de televiziune» și «televiziune on-line»

Imagine pe bani publici

Președintele Victor Moraru plătește 165000 de lei pentru «producție de televiziune» și «televiziune on-line»

Președintele Victor Moraru a reînnoit contractele prestatorilor de servicii video pentru mediul on-line. Contractele sunt valabile până anul viitor în luna iunie, semn că președintele celei mai importante instituții din județ speră să fie reales în funcție. Cumulate, contractele de difuzare a imaginii președintelui însumează 4740 de minute de apariție în mediul on-line. Asta da performanță pe bani publici!

Ode pe bani publici Joi, 25 iunie 2020, președintele Victor Moraru a împlinit patru ani și o zi de când se află în fruntea Con­siliului Județean. Patru ani și o zi de când a inventat administrația jude­țeană, patru ani de când plătește pentru «producție de televiziune» și «televiziune on-line». La ceas aniversar, președintele a reînnoit contractele  pentru «servicii de producție de televiziune» și «servicii de promovare, publicitate si informare prin televi­ziune on-line». Valoarea acestor contracte se ridică, în perioada mai 2020-iunie 2021, la suma de 165000 de lei! Pentru această sumă, cele 4 entități care prestează aceste servicii se obligă să presteze o gamă largă de servicii, de la «emisiuni în direct cu participa­rea președintelui, a vicepreșe­dinților, a consilierilor județeni și a altor funcționari de specialitate din cadrul Consiliului Județean Ialomița» la «promovarea tuturor acțiunilor de interes public întreprinse de Consi­liului Județean Ialomița». În realitate însă, singurul beneficiar real al acestor servicii este președintele Victor Moraru. Vă oferim o mostră din ultimul discurs al președintelui, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița din 25 iunie 2020: «Ieri s-au împlinit 4 ani de când fiecare dintre noi a depus jurământul... Au fost 4 ani foarte, foarte grei, dar au fost 4 ani cu cele mai frumoase rezultate din ultimii 30 de ani! N-o spun eu, o spun cifrele, care confirmă asta.. Dacă în 2016 am avut un procent de investiții din totalul bugetului de doar 3%, astăzi discutăm de un procent de 66%, comparativ cu procentul de funcționare! (...)».

Minutul de on-line-34,81 de lei Pentru promovarea imaginii sale, președintele Victor Moraru a ales 4 prestatori de servicii. Cea mai mare sumă a fost adjudecată de televi­ziunea locală, Antena 1 Media, care a primit 75000 de lei pentru 3000 de minute de «producție de televiziune». Pentru același tip de servicii, Impuls Construct SRL, televiziunea din Fierbinți-Târg, primește 30000 de lei pentru 540 de minute anual. Aceeași sumă, 30000 de lei, dar pentru «servicii de promovare, publicitate si informare prin televiziune on-line» primesc și Antena Ialomițeană TV SRL și Noro Production SRL, care au obligația de a furniza «servicii de informare și promovare (on-line) cu o durată de minim 140 minute/lună filmare brută și minim 50 minute/lună filmare difuzată». La un calcul sumar, numărul de minute pentru care pre­ședintele Victor Moraru plătește cei 165000 de lei se ridică la 4740 de minute anual. Asta înseamnă o medie de 34,81 de lei pentru fiecare minut în care președintele Victor Moraru apare în mediul on-line! Evident, toate aceste contracte au fost încheiate prin cum­părare directă și nu conțin con­diții legate de calitatea produsului finit. Altfel spus, președintele Moraru plătește mult pentru produse de proastă calitate și care nu oferă niciun fel de garanții. Insistăm asupra acestui aspect pentru că el ridică nu­meroase semne de întrebare cu privire la rațiunea cheltuirii acestor fonduri publice. Până atunci, vom mai preciza doar că difuzarea acestor «producții de televiziune» se face în principal în mediul on-line, iar numărul de accesări, între 30 și 300 pentru fiecare material, este insignifiant...

Ultima apariție prezidențială
Pentru că foarte mulți dintre ialomițeni nu au avut șansa de a afla ce spune președintele Victor Moraru pentru banii plătiți din buzunarele lor facem oficiul de a monitoriza conținutul uneia dintre «producțiile de televiziune» în care acesta apare. Pentru exemplificare, am ales-o pe ultima, cea a conferinței de presă care a precedat ședința Consiliului Județean Ialomița din 25 iunie 2020. Indiferent de prestator, intervenția președintelui Moraru a presupus aproximativ 30 de minute de filmare «finită». În decursul celor 30 de minute, cu masca pe figură, președintele Moraru a citit cele 24 de proiecte de hotărâre aflate pe ordinea de zi a ședinței și a oferit politically corect, cu masca pe figură, explicații succinte despre fiecare dintre inițiativele care urmau să fie supuse aprobării plenului. Președintele Victor Moraru a fost unicul oficial care apare în acest clip postat pe You Tube de către Noro Production SRL și Antena Ialomițeană TV SRL, și, de asemenea, singurul care vorbește. Videoclipul, în varianta editată de către Antena Ialomițeană TV SRL, a fost accesat în decurs de o săptămână de 23 de ori și este perfect anost chiar și pentru un ialomițean interesat de activitatea instituției/președintelui. QED!

3 Iulie 2020, 07:50 (1559 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte
Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei
Moștenirea administrației Moraru
Administrația Moraru promovează «turismul de nișă»

Comentariile cititorilor:


Mary:
(13 Iulie 2020, 11:36)
Și mai este liber!!
Mentos +Cola:
(6 Iulie 2020, 07:42)
Pemtru cei ce au deschis ochisorii mai tarziu,sa reamintim ca iliescu aparea la TV mai des ca Ceausescu,pliantele propagandistice il aratau color,tanar,zambaret,ca asa spunea la manual.Si l au votat romanii continuu si in pas aleegator!Luai si bataie daca ziceai Ratiu sau Campeanu,asa bine functiona propaganda.Pe aia mu ii vedeai la TV si nici in foto nu aratau bine asa ca romanii au votat masinaria iliesciana.A avut si moraru asta sursa de inspiratie,ca pune in aplicare,nu glumeste.Daca e si cu bani publici,mai bine pentru el!De ce nu este luat la intrebari,totusi?
analiza:
(4 Iulie 2020, 21:29)
am citit numai de rau .oare ce-ar fi bine ,sa isi vada de treaba lui .cind era linga Dragnea il unfla risu ,ADICA ii placea atitudinea de SUPREMATIE .FIUSUL ii jicneste pe cei din primaria Amara ca nu face nimic pentru cetateni INTREBAREA este a muncit undeva vreo data .din ce bani traieste .are familie .are sotie .Nai ce cauta la PRIMARIE .PUNCT
cititor:
(4 Iulie 2020, 18:37)
(...) pare ca esti doctor dar cititorii nu stiu ca dupa revolutie ai fugit in italia cu un prieten din Amara , Petrica si ati muls oile la o stina din Italia .Calitate care a pus amprenta pe comportamentul tau actual .
CONTRIBUABIL:
(4 Iulie 2020, 17:28)
Bine ca scapam de el si concubina sa pe banii nostri . (...) si (...) ati fost cei mai hoti si incompetenti presedinti de Consiliu Judetean .Dna-ul  sa va aiba in pace .
Telesperiat:
(4 Iulie 2020, 09:16)
Ceaușescu apărea de mai puține ori la televizor.
 Zilnic îl vezi ,acolo unde se toarnă asfalt,de ne umple casa de miros de gudron, iar fătuca ,care îi ia interviu, mai mult dă din mâini și își așează pletele pentru a nu-și   strica silueta. Bătaie de joc pe bani publici
Eu:
(4 Iulie 2020, 00:04)
Oameni rai si dezinformati.asa este romanul invidia si raul sa il faci suntem primii.
tratat cu tratament:
(3 Iulie 2020, 11:38)
Maine poimaine auzi ca Moraru este posesorul unui Oscar.
mi-am luat izoleta noua:
(3 Iulie 2020, 09:37)
Moraru Victor se comporta ca pe propria mosie, n-are treaba cu bunul simt si ridicolul. Io in locul lui as fi facut contract si cu CNN !
miratul degeaba:
(3 Iulie 2020, 09:05)
Cum e posibil ca acest domn Moraru sa-si aduca la CJ fetele din Amara (mari consiliere pe te miri ce domenii) platite regeste din bani publici iar opozitia sau alte institutii sa nu se sesizeze ? Omul le face pe fata, nu are grija de discretie iar restul stau drepti in fata lui. 
Taran de la Traian:
(3 Iulie 2020, 09:04)
In loc sa faca ceva util sa se vada, sa se implice activ in bunul mers al lucrurrilor, Taranul de la Traian investeste banii publici in imaginea lui s-asa praf!! Rusineeeeeeeeee