Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școlile ialomițene «repetente» la Evaluarea Națională

Școlile ialomițene «repetente» la Evaluarea Națională

La sfârșitul săptămânii precedente au fost afișate rezultatele finale ale Evaulării Naționale. Potrivit informațiilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, județul nostru a fost cu 6,43 procente sub media națională a mediilor egale sau mai mari de 5. Fără să mai surprindă pe nimeni, la nivelul județului au existat 8 unități de învățământ în care niciunul dintre elevii prezenți la examen nu a promovat.

Rezultate îngrijorătoare
Desfășurată în condiții speciale din cauza pandemiei de COVID-19, la Evaluarea Națională din acest an au participat 2021 de elevi de clasa a VIII-a, din cei 2130 înscriși. Sâmbătă, pe 27 iunie 2020, au fost publicate rezultatele finale ale Evaluării Națio­nale. Dacă la nivel național procentul mediilor egale cu 5 sau mai mari a fost de 76,2%, Ialomița s-a si­tuat sub acest prag. Procentul mediilor egale cu 5 sau mai mari înregistrat la nivelul județului nostru a fost de 69,77. Matematica a fost disciplina la care au fost depuse cele mai multe contestații, 300 la număr, dar cu toate acestea recorectarea lucrărilor nu a modificat semnificativ procentul de promovare, prin comparație cu cel obținut în momentul publicării rezultatelor preliminarii. Fără să mai surprindă pe nimeni, în Ialomița au existat și unități de învățământ în care niciunul dintre elevii participanți la Evaluarea Națională nu a reușit să obțină medii peste 5. Este vorba despre școlile gimnaziale din loca­litățile Malu, Grindu, Giugeni, Bărbulești, Broșteni, Maia, Mărculești, precum și despre școala gimnazială din Cartierul Bora al Sloboziei. Nu este prima dată când aceste unități de învățământ întâm­pină probleme în ceea ce privește promovarea Evaluării Naționale. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au precizat public de nenumărate ori că se fac eforturi pentru susținerea școlilor în care niciun elev nu reușește să obțină note de trecere la Examenele Naționale, însă dezinteresul afișat de instituție se vede în fiecare an, o dată cu afișarea rezultatelor finale ale Examenelor Naționale.

Calendarul admiterii la liceu Conform regulamentului stabilit de Ministerul Educației, înscrierea la liceu se desfășoară în perioada 2-6 iulie 2020. După ce și-au stabilit opțiunile, elevii vor participa la repartizarea computerizată, care se va desfășura pe data de 10 iulie 2020. De asemenea, între 2-5 iulie 2020 se vor desfășura probele de aptitudini la liceele cu profil vocațional.

5 Iulie 2020, 08:40 (1384 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Lucrări întârziate pe șantierele deschise în cadrul școlilor din Ialomița
Un elev al Colegiului Național «Grigore Moisil» Urziceni a încercat să se sinucidă
20 de școli și grădinițe nu asigură paza copiilor

Comentariile cititorilor:


Zoe:
(7 Iulie 2020, 08:09)
Sa ascultati dialogurile elevilor navetisti,ce vin devreme in oras si isi beau cafelele/tigarile până intra la cursuri.(cafeneaua este sub ferestrele noastre).Realizezi ca gradina Domnului e mare si ca in Romania caruta cu prosti s-a varsat exact acolo!Actiuni sexuale,nopti petrecute pana la ziua prin sat,betii,orgii,furturi,iar limbajul depaseste imaginatia normalitatii.Si atunci?Ce note sa obtina astia?
BRISCU:
(6 Iulie 2020, 08:01)
CRED  CA  ESTE  O  GRESEALA  DE  REDACTARE.Citez : ,,Invatamantul romanesc  este  la  stadiul  in  care nu sti....''Pe  fond, totul  mi  se  pare  corect!
@Edu Katzie ncsf:
(5 Iulie 2020, 12:31)
si lui Dan Voiculescu ! ca asa ne-a invatat pe noi nea Jiji  ;)
Edu Katzie ncsf :
(5 Iulie 2020, 11:28)
Sa nu ne surprinda,fiindca peste tot auzi"bă co@¦€",apelativ folosit de dimineata pana tarziu in noapte,injuraturi ca la grajdul armatei, cu lipsa de respect si tupeu golanesc.Toate elementele bunului simt si al responsabilitatii lipsesc de peste 20 ani.Invatamantul romanesc este la stadiul in care nu sti exact rezultatul adunarii cu 2 termeni dar trebuie sa inveti matricele,funcțiile si logaritmii!Nu ai habar ce este unghiul de 90°sau intoarcerea la 180°dar trebuie sa cunosti latimea banchizei polare,care oricum se modifica permament.Nu se solidifica cunostintele cumulate,totul e de-a valma,volume,litraje,calcul de metri cubi,patrati...ceva ce este util..de folos zilnic,la serviciu ,acasa...nu avem.Totul este pe repede inainte ca asa e"programa"!Iar in clasa a Xa,nimeni nu stie ce este un sfert,o treime...Dar avem premianti la cunostintele cosmosului,al supernovelor si al cunoasterii numelor de dinozauri!!Fetite boite, in jupe si sutien la 12 ani care sunt"vedete", la fel de fel de concursuri penibile,cu parinti chiar mandri de asa ceva,posteaza totul pe retelele sociale!Serios?Va suna cunoscut? La ce folosesc toate astea? Pentru ca nici unul din copiii orasului nu saluta pe scara,strada,ca asa vede la mă-sa,ta-su bunica-sa...