Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia lui Ambruș de la Urbanism

Slobozia lui Ambruș de la Urbanism

Slobozia are o lungă tradiție a construcțiilor ridicate ilegal. Ultima dintre ele a apărut în această primăvară lângă Lem’S, pe fosta terasă de la Hambar. Pentru a înțelege cum a fost posibilă această ilegalitate am solicitat Primăriei Slobozia precizări scrise în baza Legii 544, privind liberul acces la informațiile de interes public.

Cu legea pre lege călcând Ca să nu fie acuzată că permite ridicarea de constucții ilegale, Primăria Slobozia-via Serviciul de Urbanism, via Alexandru Ambruș, urbanistul (ghe)șef(t) al urbei-a făcut slalom printre întrebările transmise regulamentar de redacție. Am cerut copii după certificatul de urbanism, autorizațiile de demolare și de construire, măsurile adoptate pentru revenirea la legalitate precum și numărul de construcții ridicate ilegal în Slobozia în decursul mandatului primarului Adrian Mocioniu. Am primit pasaje copiate din Legea 50, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, Ordinul 849 care aprobă normele meto­dologice și trimiteri la link-uri de pe site-ul instituției care nu sunt active. În concluzie (și sub semnătura oficială a primarului Adrian Mocioniu!), Primăria Slobozia nu poate face dovada că această construcție (vezi foto) este ridicată legal și nici nu are un inventar al construcțiilor ilegale de pe raza municipiului Slobozia.

Ambruș, urmașul lui Stoica Și totuși? Cum a fost posibilă construirea de ziduri în buricul târgului doar pe baza unui Certificat de Urbanism? Surse apropiate instituției confirmă faptul că însuși Alexandru Ambruș, aflat în concediu la momentul demarării construcției, i-ar fi sfătuit pe proprietari să demareze lucrările. E drept, această metodă de construire ilegală nu a inventat-o el, ci Alexandru Stoica, ex-primarul care obișnuia să spună: «Dă-i bătaie și vedem noi cum o băgăm în legalitate dacă termini de construit!». Revenind la subiect, adresa Primăriei Slobozia confirmă că «zidul părăsit și neisprăvit» de la fostul Hambar a fost ridicat fără auto­rizație de demolare a fostei incinte și fără autorizație de construire. Iar pentru a se deroba de orice responsabilități administrative, edilii locali susțin negru pe alb că Poliția Locală are obligația să aplice sancțiuni... Numai că Legea 50, pe care o invocă Ambruș, urbanistul (ghe)șef(t) al urbei, spune clar că funcționarii Serviciului Urbanism sunt singurii care pot aplica legal amenzile și că «o dată cu aplicarea amenzii se dispune oprirea executării lucrărilor, precum și, după caz, luarea măsurilor de încadrare a acestora în prevederile auto­rizației sau de desființare a lucrărilor executate fără autorizație».

6 Iulie 2020, 12:20 (3054 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Coiot patriot :
(29 Iulie 2020, 08:32)
Pt Vali-noul proprietar este și doamna care deține mica cafenea de lângă digi/tribunal de pe colt.dansa asociată cu inca unul.iar legătura ei cu (...)... iti dau un indiciu-doamna cara aur la greu...iar (...) cand e beat la amara are mereu companie o donsoara...
?????:
(10 Iulie 2020, 23:42)
(...)? O marionetă, un incompetent, iar (...) a încercat să bage alți oameni la Pușcărie, susținând că el este intangibil!)... (...) cat esti in functie esti cineva după? Nu te mai baga nimeni în seama!
Vali:
(7 Iulie 2020, 18:25)
Dați nume. Cine este favorizat de autorități? Cine are hambarul ca știu ca să vândut. Dar sa știm și noi smecherii din oraș, sa ne ferim de ei.
Zid nezidit :
(7 Iulie 2020, 08:01)
Biroul urbanism al orasului nu a fost in stare sa vada stalpii de iluminat montati exact in mijlocul trotuarelor in noul cartier si voi vreti sa vada 1 zid?Seful ala cu accent regional doarme pe el si cand nu o face tot asa pare.Daca asa au invatat ei la scoala,ce sa zicem?Asa este estetic si legal.Stramb si nepotrivit!Sef nu au?
Sarpee:
(7 Iulie 2020, 01:39)
Păi e simplu ,cine a pus semnătura pe foaie,sa își ia un bilet dus către Colegiul Penitenciarelor din România ! Atâtea ilegalitați pe față! Își bat joc de contribuabili! Am ajuns noi cei care plătim taxe sa sponsorizam indirect ,pe lângă alte mizerii și petrecerile, din oraș ! Sa va fie RUȘINE !!!
gigica:
(6 Iulie 2020, 23:04)
nici construcția din str Viilor nu o măsoară nimeni se mărește pe zi ce trece este a lui MAREAN Miliardarul patronul tualetelor de lux din municipiul Slobozia nu vede nimeni ? nimicuri
korona:
(6 Iulie 2020, 18:57)
Se pare ca au vrut sa reconstituie zidul Berlinului fiindca nici ala nu avea autorizatie de construire si nici urbanism general...colonel.
Pensionar:
(6 Iulie 2020, 15:21)
Cine credeti ca mai apleaca urechea la nemultumirile  si nevoile noastre.Taxe , impozite si vot. Atat avem voie.
politruci :
(6 Iulie 2020, 15:18)
asta e reversul ca peste tot sunt numiti oameni care sustin un anumit partid politic.  daca pe toate functiile publice, indiferent de nivel, se dau examene corecte pe posturi si acced la ele profesionisti, atunci treaba o sa fie foarte buna pentru toata lumea.  numai ca politrucii nu gandesc si nu vor sa realizeze ceva bun si corect pentru societatea noastra.  ne vaitam ca sunt multe constructii fara autorizatii, intradevar sunt foarte foarte multe si se continua cu astea. mai intai se face constructia/amenajarea si dupa cand e necesar procesul verbal de finalizare (pentru ca il cer pompierii la autorizare) se elibereaza si toate actele necesare constructiei.  haideti sa fim seriosi, cate lucrari fara macar sa fie cunoscute nu se fac in acest oras. acoperisuri la blocuri, tot felul de pereti si stalpi in jurul blocurilor, placari cu materiale inflamabile (toata celuloza e interzisa, dar in Slobozia autoritatile nu cunosc asta) , diverse spatii comerciale care darama vechile structuri si fac altele din materiale noi (numai ca la un cutremur mai serios multe din ele vor cadea si odata  cu ele si locuintele cetatenilor care nu sunt protejate de autoritati !!!). uite si azi la pranz am fost in Piata mare din Slobozia, o carciuma s-a hotarat sa iasa in trotuar si sa isi faca o terasa ca in interior nu mai au voie. au facut o constructie destul de rudimentara si pare nesigura. pentru aceasta constructie exista proiect ? pe baza proiectului a fost emisa autorizatie de constructie ? constructia aflata in desfasurare respecta proiectul initial ? daca nu sunt respectate toate astea poate Primaria Slobozia sa faca publica amenda data respectivilor ? si mai poate sa faca publica si Decizia de demolare a acelei constructii ? cu siguranta nimic din toate astea nu se vor face pentru ca respectivul carciumar a avut grija sa isi asigure linistea si a sustinut campanii electorale si o sa mai sustina si anul asta cel putin doua !  asa ca , SA TRAITI BINE, si
alexa:
(6 Iulie 2020, 15:13)
Sa veniti domnul meu in cartierul 500 .Avem un specimen rar care ne-a terminat cu muzica la maxim , laorice ora din zi si din noapte.Politia trece pe langa, jandarmii la doi pasi.Nici o jena  .El are sprijinul primarului , are omul locuinta sociala , ce il intereseaza pe el ca noi mergem la munca sau copii nostri vor sa se odihneasca.
special pensionar:
(6 Iulie 2020, 13:32)
Politia locala nu ia masuri nici macar cand petrecaretii de la hambar depasesc toti decibelii bunului simt. Unde mai pui ca prin anii trecuti era cate un digei care deschidea larg usile si geamurile stabilimentului pe la 3 dimineata, sa-si dea seama cartierul ca fac ei curat. Iar onorabilii pusi sa pazeasca linistea publica probabil ca isi beau amarul pe acolo din moment ce toate sesizarile au ramas fara rezultat