Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Adora TECH a construit ilegal instalația de piroliză

Bomba ecologică de la Iazu (II)

Adora TECH a construit ilegal instalația de piroliză

Adora TECH a decis să demareze construcția primei instalații de piroliză din Ialomița fără a avea acordul de mediu de la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Ilegalitatea a fost descoperită de către comisarii Gărzii de Mediu care au decis sistarea lucrărilor. Locui­torii din Iazu resping categoric investiția. «Am făcut dezbatere publică la primărie. Le-am zis să plece, că noi nu vrem cauciucuri...» susține unul dintre săteni. Autoritățile locale susțin că nu au nimic împotriva investiției, dacă firma obține toate avizele legale. «Eu nu fac afaceri la Primărie!» declară primarul Georgeta Ilie.

Țara nimănui
La Iazu, lângă groapa de gunoi a sa­tului, în incinta fostului CAP din localitate, firma Adora TECH a decis la începutul acestui an să construiască o instalație de piroliză a cauciucului. Pentru a putea obține Certificatul de Urbanism din partea autorităților locale, reprezentanții firmei au mascat investiția în «două corturi metalice». Imediat după obținerea Certificatului de Urbanism din partea autorităților locale, reprezentanții firmei au cerut Acord de mediu din partea Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. În așteptarea obținerii Acordului, reprezentanții firmei au demarat ilegal investiția. Instalațiile aduse și amplasate la Iazu au fost descoperite de către inspectorii Gărzii de Mediu Ialomița. Aceștia au cerut dezafectarea instalațiilor și sistarea lucrărilor până la obținerea Acordului de mediu. Ca urmare a acestui incident, Comisia de Analiză Tehnică din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului a blocat derularea procedurii pentru obținerea Acordului de mediu. Vineri, 26 iunie 2020, instalațiile aduse de către Adora TECH la Iazu erau la locul lor. «Da, am constatat că inves­tiția a fost demarată... Am cerut sistarea lucrărilor și dezafectarea instalațiilor până la obținerea Acordului de mediu!» confirmă oficial Marin Ștefan, comi­sarul-șef al Gărzii de Mediu Ialomița.

Dascălu neagă evidența
Reprezentantul firmei Adora TECH, Alexandru Dascălu, susține, în pofida evidenței, că investiția nu a fost demarată și că la acest moment se așteaptă o decizie oficială. «Nu am construit nimic! Nu am primit încă Acordul de mediu... Așteptăm să vedem ce se va decide!» a declarat el. Demararea investiției de la Iazu a atras atenția locuitorilor din sat. Ei susțin că nu vor o astfel de investiție, fapt pe care l-au comunicat autorităților locale. «Am văzut ce fac! Și știm că e ilegal, că Primăria nu le-a dat voie... Am făcut dezbatere publică și am spus ce era de spus. Le-am zis să plece, că noi nu vrem cauciucuri...» confirmă unul dintre săteni. Deși oamenii se împotrivesc, reprezentanții firmei continuă să facă demersuri publice pentru mediatizarea investiției. Săptămâna trecută, joi, 25 iunie a.c., ei au fost prezenți la ședința Consiliului Local Scânteia, comună de care aparține satul Iazu, pentru a prezenta investiția. «Ne-a spus ce se va întâmpla acolo, dacă primesc aprobările... Pe hârtie, totul e frumos. Nu poți respinge o astfel de investiție, că nu ai motive! Dar așa e de fiecare dată la început...» explică primarul comunei Scânteia, Georgeta Ilie.

Presiuni politice și administrative
Primarul comunei Scânteia susține că investiția depinde exclusiv de obținerea autori­zațiilor. «Eu nu fac afaceri la Primărie! Și nu pot să merg pe presupuneri... Am eli­berat Certificatul de Urbanism pentru că asta este obligația mea legală. Dar ei nu pot construi fără Autorizație de construire și autorizații legale de la instituțiile abilitate. Nu au Autorizație de construire pentru că nu au prezentat documentele obligatorii!» susține Georgeta Ilie. Surse administrative confirmă faptul că la nivel județean există presiuni politice și admi­nistrative imense pentru relaxarea controalelor Gărzii de Mediu și emiterea Acordului de mediu pentru Adora TECH, în pofida faptului că aceasta a construit ilegal. Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița ne-a declarat laconic că poziția instituției nu s-a schimbat din februarie și până în prezent. La momentul respectiv, Laurențiu Ghiauru declara: «Este o investiție complexă pentru care e nevoie de Autorizație integrată de mediu... Aceasta este opinia mea! Pe cale de consecință, putem vorbi de această investiție începând cu anul viitor...».

De ce ticăie bomba ecologică de la Iazu? Pentru a obține acordul de mediu, Adora TECH trebuie să inițieze o analiză de impact asupra mediului. Această procedură este obligatorie și precede Acordul de mediu. Un memoriu postat pe site-ul Primăriei Scânteia oferă primele informații legate de instalația de piroliză a cauciucului de la Iazu și, implicit, impactul asupra mediului. Con­form memoriului, unitatea va recicla și pro­cesa 36 tone de cauciucuri uzate zilnic. În urma procesului de piroliză rezultă un gaz de sinteză care trebuie neutralizat, carbon reciclat și sârmă de oțel. De asemenea, în urma procesului tehnolo­gic, rezultă lichidul de piroliză, care trebuie depozitat în rezervoare speciale. Canti­tățile anuale estimate sunt impresionante: 3600 tone de produs lichid din piroliză, 900 tone de gaz de sinteză, 2700 tone de carbon reciclat, 1800 tone de sârmă de oțel. Oficial, această investiție de­marată ilegal se ridică la 2,2 milioane de euro.

7 Iulie 2020, 11:40 (2362 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Certificat de urbanism pentru prima fabrică de ars cauciucuri

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(9 Iulie 2020, 07:38)
Fanele tata, tu sustii ca alegerea nostra intre a polua ilegal (plus arderi de substante pentru care nu are licenta - ex pene de pasare, arderi peste capacitatea pentru care a primut licen5a) - si 15 locuri de munca, noi ar trebui sa alegem cele 15 locuri de munca. Chiar crezi ca toata lumea e tampita si usor de manipulat? Chiar nu mai conteaza ilegalismul daca acolo lucreaza niste oameni? Oare locurile de munca sunt mai importante decat Legea? Nu mai spun de 50.000 de oameni care suporta zilnic duhoarea unor nesimtiti.
Mary:
(8 Iulie 2020, 11:44)
Toți factorii de conducere de la Garda de Mediu trebuie să fie dați afară!! 
O bombă ecologică ce funcționează și este tolerată, este fabrica de făină proteică CleanTech Internațional din Ciulnița. Această întreprindere poluează tot în jurul ei, Ciulnița, Slobozia. 
 S-a dat și legea mirosului, dar degeaba!! Garda de Mediu, este ca și inexistentă. 
Muncitorii acestei unități se îmbolnăves pe rând, iar cei rămași și noii angajați sunt susținuți material cu salarii mari. Este inuman ce se întâmplă acolo!!!
Fanel:
(7 Iulie 2020, 18:39)
Fanel sau Gigel...indiferent de nume,apelativul "ma" da nota ca esti prost crescut...mai bine sa dau la lopata( este o munca cinstita) decat sa fiu o trompeta...daca citesti tot ce am scris si nu esti genul care citeste printre randuri ai sa observi ca indemn autoritatile sa forteze fabrica sa investeasca in filtre mai performante...dar o trompeta tot o trompeta ramane...succes pe viitor.
The truth:
(7 Iulie 2020, 17:58)
Când a plecat de la fabrica de duhori de pe deal, Shimonika a lăsat cu limba de moarte o mașină febletei lui, Onita. Acum, Onita nu se mai poate întoarce la duhori, pentru ca noii patroni, împreună cu noua directoare, nu o mai suporta și nu o mai vor înapoi pe Onita. Și cum s-a gândit ea și a plâns în poala lui Shimonika, supărată ca o s.a ocupat locul pe deal, și dorința uli s-a împlinit. Și, gata, se rezolva.
Za truth:
(7 Iulie 2020, 17:35)
Degeaba va stresați cu articole de presa. În spate sta Shimonika, un tip foarte puternic, cu o armata de avocați bine plătiți. Ii va face febletei lui, Onita, o fabrica de duhoare cum vrea ea. Alexutu e doar de umplutura... El doar umfla facturile la CTI
Ma Fanele:
(7 Iulie 2020, 17:31)
Pentru 15 locuri de munca trebuie sa imputi un oraș și un sat întreg? Cumva dai la lopata la mortaciuni pe acolo?
Fanel:
(7 Iulie 2020, 16:28)
Gigele tata, dar tu sti ca la Ciulnita s au creeat peste 15 locuri de munca si localitatea a ajuns sa aibe gaze.?..cred ca mediul trebuie sa-i forteze sa mai investeasca in filtre si totul o sa fie bine pt toata lumea...daca nu...sa inchidem tot...
Economie:
(7 Iulie 2020, 16:23)
bai, primim exact ceea ce meritam...investitii 0 in Ialomita ca asa am facut cu toti care au vrut sa faca ceva...i am gonit pe la Calarasi pe la Braila...daca cei care construiesc, sustin ca nu polueaza si cei de la mediu sunt convinsi ca acest proces de piroliza polueaza, de ce in vest exista astfel de fabrici?..oare aia sunt mai prosti...sau la noi se doreste partea..? Mai bine sa arda cauciucurile uzate la fabricile de ciment ca acolo nu polueaza...lol...
Edy :
(7 Iulie 2020, 16:11)
e vorba cumva de familia (...) in care o doamna e sef la Clean TECH, al loc certat cu mediul, care incinereaza pene si fulgi la Ciulnita imprastiind mirosuri grele peste oras? 
Gigel:
(7 Iulie 2020, 15:39)
@pe bune - esti cu capu frate? Sau esti reprezentantul firmei? Singurul judet din tara in care se face poluare la greu este Ialomita: Clean Tech Ciulnita care a imputit orasul Slobozia. Vivani care face depozit de deseuri periculoase. Combinatul chimic, care desi emite periodic gaze cu mult peste limita, e amendat simbolic cu 10.000 lei. Acum la Iazu, niste smecherasi au construit fara autorizatie "investitia". Iar Garda de Mediu, in loc sa faca plangere penala catre procuratura, cica "sisteaza lucrarile". Primaria Iazu, in loc sa faca plangere penala "investitorului", se face ca ploua. Cum am ajuns in halul acest? Cu cat se cumpara neindeplinirea obiectivelor de serviciu? Ca m-as face si eu comisar la Garda de Mediu, sa ma fac ca ploua.
pe bune:
(7 Iulie 2020, 12:00)
Piroliza nu este similara cu incinerarea anvelopelor. Piroliza inseamna descompunerea anvelopelor uzate in gaze, reziduuri solide (similar cu carbunele), metal (sarma). Gazele si reziduurile solide pot fi folosite drept combustibil. Ca urmare, la Iazu se comite o fapta buna dar cetatenii sunt manipulati iar agentia de mediu o balaceste.