Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Extinderea neautorizată a gospodăriilor din Cartierul Bora blochează consolidarea digului de protecție al râului Ialomița

La Slobozia

Extinderea neautorizată a gospodăriilor din Cartierul Bora blochează consolidarea digului de protecție al râului Ialomița

Extinderea fără auto­rizație a gospodăriilor din Cartierul Bora al Sloboziei în apropierea malurilor râului Ialomița blochează desfășurarea lucrărilor inițiate de Apele Române, în vederea consolidării digului de protecție. Reprezentanții instituției au notificat în scris administrația locală cu privire la această situație, însă până acum nu au primit niciun răspuns. Lucrările de la Slobozia fac parte dintr-un proiect mai amplu, care se întinde pe tot sectorul râului Ialomița, a cărui va­loare se ridică la peste 34 mi­lioane de euro.

Ialomița are diguri expirate
Construcția digurilor de protecție din jurul râului Ialomița a început în anul 1977, iar potrivit expertizelor de la acea vreme termenul de valabilitate în ceea ce privește rezistența în timp nu putea depăși 25 de ani. Pentru că acest termen de valabilitate a expirat de foarte mult timp, Ministerul Mediului, prin Apele Române, a inițiat încă din 2012 un proiect întins pe mai mulți ani, de reparații și consolidare a digurilor de protecție. Valoarea proiectului este de 34 mili­oane de euro, iar până în prezent au fost reabilitați aproximativ jumătate din cei peste 100 kilometri de dig care trebuie reparați. 2020 este anul în care lucrările au ajuns la Slobozia și în care, din păcate, au fost suspendate temporar. Totul din cauza porțiunii de dig cuprinsă între podul pietonal și cel rutier, din zona Cartierului Bora. Pe această porțiune lucrările nu pot avansa din cauza gospodăriilor care au fost extinse până aproape de malurile apei. Pentru a întări și înălța digul, constructorii au nevoie de o fâșie de 350 metri liniari de pământ, pe care să așeze materialele de construcție necesare reabilitării digurilor. La toate acestea se adaugă și faptul că, deși extinse, gospo­dăriile sunt neîntreținute de către cei care le dețin. «Acolo vegetația a crescut foarte mult, deși respectivele suprafețe de teren sunt împrejmuite... Într-adevăr, extinderea s-a făcut, din câte se pare, fără o autorizație din partea administrației locale. Noi sperăm ca situația să fie remediată în cel mai scurt timp, pentru a putea să ne reluăm activitatea!» au explicat reprezentanții Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița.

Încă se caută soluții
Situația a fost adusă la cunoștință admi­nistrației locale din Slobozia în baza unei notificări scrise făcută de către oficialii Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița, în urmă cu aproximativ două săptămâni. De la momentul respectiv și până în prezent, situația a rămas neschimbată, chiar dacă reprezentanții Primăriei Slobozia au precizat faptul că vor face toate demersurile necesare pentru a da curs solicitării pe care au primit-o. Mai mult, contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, primarul Adrian Mocioniu a pasat responsabilitatea în curtea celorlalți edili pe care Slobozia i-a avut în ultimii 10 ani. «Pe timpul mandatului meu nu s-a construit nimic ilegal! Știți foarte bine politica mea în ceea ce privește construcțiile ilegale... Situația construcțiilor ilegale din respectiva zonă a Cartierului Bora nu are legătură cu mandatul meu, ar trebui să întrebați pe altcineva despre ele și cum a fost posibilă acea extindere!» a precizat primarul Sloboziei. Într-adevăr, încă de la preluarea mandatului Adrian Mocioniu a declarat public faptul că va sistematiza orașul astfel încât să nu mai existe construcții ilegale. În realitate, situația a rămas neschimbată, iar mandatul său se apropie cu pași repezi de final.

Mii de gospodării în calea apelor Situația de la Slobozia nu este unică la nivelul județului. O serie de date statistice date publicității de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată faptul că, pe linia râului Ialomița, în zona cuprinsă dintre dig și ma­lurile apei, zonă cu un potențial ridicat de a fi inundată, sunt construite mii de construcții. O estimare arată faptul că, la nivelul întregului județ, există peste 4000 de case care au fost ridicate pe această porțiune. La toate acestea se adaugă și peste 2000 de hectare de terenuri agricole și alte 400 de hectare de islazuri... Deși situația este cunoscută la nivel județean, nicio autoritate competentă nu a luat măsurile necesare pentru remedierea ei și intrarea în legalitate. Singurul moment în care edilii localităților care se confrută cu astfel de probleme acționează se ivește atunci când apele Ialomiței ies din matcă și se revarsă asupra gospodăriilor care au fost construite în zonele inundabile.

7 Iulie 2020, 08:10 (1235 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: 3 mașini implicate într-un accident rutier
Locuințe sociale pentru 48 de familii
MAME pentru 47 de suflete

Comentariile cititorilor:


ca pe vlasca:
(7 Iulie 2020, 11:22)
Digurile alea n-au nicio treaba. Daca nu era barajul de la Dridu, toate digurile neintretinute de 30 ani cedau. Baza este la acel baraj de la Dridu care tine Ialomita in frau. E tare zicerea celui de la sistemul de gospodarire al apelor Ialomita (referitoare la constructiile din apropierea digului) :''noi speram ca situatia sa fie remediatain cel mai scurt timp.....''. Remedierea asta consta in demolarea acelor cladiri, case facute ilegal si anormal de aproape de cursul apei. (...) a facut mult rau acestui oras, pe vremea lui s-a construit in draci fiecare cum a vrut si pe unde a vrut.  Spaga era la putere !!!
Cetatean1:
(7 Iulie 2020, 10:36)
Digul era problema ! Ca podul nu mai are mult si cade ! Doamne fereste sa nu cada cu multe masini pe el sa vedeti atunci belea !