Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Utilajele Infrastructură Drumuri și Poduri SA, parcate în curtea directorului Dan Anton

Oamenii Președintelui Moraru

Utilajele Infrastructură Drumuri și Poduri SA, parcate în curtea directorului Dan Anton

Joi, 25 iunie 2020, Consiliul Județean Ialomița a aprobat majorarea capitalului social al Infrastructură Drumuri și Poduri SA pentru achiziția de utilaje noi. Utilajele achiziționate anterior sunt păstrate în curtea personală a directorului Dan Anton, la Brâncoveni, județul Călărași. «Există un contract de comodat încheiat între mine și firmă... Dacă vreți mai multe amănunte, faceți o solicitare scrisă!» a recunoscut el senin. Consiliul Județean Ialomița a demarat deja proce­dura de selecție pentru un nou director la această firmă.

Mână moartă cu Dan Anton Infrastructură Drumuri și Poduri SA aparține Consiliului Județean Ialomița. Firma a fost înființată la cererea președintelui Victor Moraru pentru «(...) ca firma să obțină profit și să creeze locuri de muncă. Să ne ajute pe noi la reabilitarea celor 500 kilometri de drum județean, dintre care la acest moment 200 se află în diferite stadii de finanțare...». În cei 3 ani de funcționare, singurele contracte obținute de către firmă sunt cele oferite de către Consiliul Județean Ialomița pentru lucrări de întreținere a drumurilor județene. Ultimul dintre acestea, în valoare de 65059 de lei a fost obținut în 5 iunie 2020 și constă în «servicii de scoatere rădăcini».

Majorare de capital social În pofida situației dezastruoase cu care se confruntă firma (în anul 2019 cheltuielile au fost de 10 ori mai mari decât veniturile!), președintele Victor Moraru continuă să aloce fonduri publice în această societate. Joi, 25 iunie 2020, sprijinit de votul consilierilor județeni PSD-ALDE, el a decis majorarea capitalului social cu 2,6 milioane de lei. Banii vor fi utilizați pentru «achiziția de utilaje și echipamente utile funcționării societății». Paradoxal, Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, declară însă că aceste utilaje au fost deja achiziționate. «Utilajele au fost deja cumpărate și ele vor fi folosite pentru întreținerea drumu­rilor județene!» ne-a precizat el.

Dintr-o ilegalitate în alta În așteptarea noilor utilaje, Dan Anton a parcat utilajele din dotarea Infrastructură Drumuri și Poduri SA în curtea proprie. Aceasta se află la 11 kilometri de Slobozia, la Brâncoveni, județul Călărași. Solicitat să explice situația Dan Anton a declarat senin că totul este perfect legal: «Există un contract de comodat încheiat între mine și firmă... Dacă vreți mai multe amănunte, faceți o solicitare scrisă!». În timp ce Dan Anton își încordează mușchii în public, gura lumii spune vrute și nevrute. Printre altele, susțin sătenii din Brâncoveni, și că acesta împrumută utilajele societății celor care au nevoie de ele. Dan Anton este deja celebru pentru modul în care înțelege să gestioneze patrimoniul societății. În urmă cu un an, el a declarat printre altele, că unele dintre achizițiile de utilaje au fost făcute pe OLX...

Se caută un nou director
Exasperat de ineficiența lui Dan Anton, președintele Victor Moraru dorește înlocuirea acestuia din funcție. Pentru a da un aer de legalitate procedurii, președintele a angajat o firmă specializată în recrutarea de personal. Surse administrative interne susțin însă că procedura este întârziată pentru că președintele nu are candidați: «Nu găsește pe nimeni cu care să-l înlocuiască! Cine vine și vede ce-i acolo, se lasă păgubaș...». Reamintim că până la acest moment, Infrastructură Drumuri și Poduri SA a cheltuit din bugetul județului Ialomița peste 8 milioane de lei.

8 Iulie 2020, 07:55 (2066 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Vânzătorii de iluzii administrative de la Consiliul Județean
Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, angajare ilegală
«Juma’ de creier» conduce Infrastructură Drumuri și Poduri

Comentariile cititorilor:


romica:
(12 Iulie 2020, 07:32)
Bravo lui, băiat deștept, așa se fac banii, băiat orientat, fără licitație fara nimic. Și câte ori mai fi așa combinații de care nu stim
Jakăre :
(10 Iulie 2020, 17:48)
Auzi magarul! A luat de pe olx in loc sa cumpere de pe"vanzari ialomita" si in loc sa inchirieze satenilor ialomiteni,al naibii tine cu calarasenii!Preturi mici doar pentru Brancoveni. Sa vorbim cu ISU poate parcheaza si ei cisternele pe undeva sa udam soselele cu pret mic prin oras...
cainii latra ursul merge:
(9 Iulie 2020, 11:34)
De peste 30 ani Romania este o tara in care cei mai ''zmekeri'' fac ce vor. Fura ca in codru, distrug ce a fost bun pe vremea comunismului (CAP-uri, uzine viabile, sisteme de irigatii, taie padurile fara mila si fara limite) iar institutii cu personal platit regeste le tin de sase, in loc sa se implice. Romania este ca un sat fara caini.
Marus :
(9 Iulie 2020, 08:18)
Bine ca avem politai sef din Cluj,ca altfel gaseam autospecialele la el in batatura!Ca oricum nu prea au loc de parcare!Normal Antoane ca ai contract cu drept de utilizare al utilajelor non stop,pe carburantul societatii,ca nu e usor ce faci tu!Multumim,#tuvangura de nesimtiti!
Amarean:
(8 Iulie 2020, 20:02)
De ce nu le parcheaza la conacul d-lui (...)? Ar arata minunat langa calul de la Primaria Amara.
Vali:
(8 Iulie 2020, 19:43)
Alooooo DNA trezirea ca dormi pe tine!Suntem satui de lichele de genu astuia!Dupa 30 de ani suntem in aceasi hazna!!!!
Anonim:
(8 Iulie 2020, 18:52)
Domnule Brancovean, persoanele care jignesc cum faceti dvs dau dovada ca au caracter deosebit,  nu va place sa va uitati in curtea vecinului si cred ca aveti si un IQ ridicat...
Brancovean:
(8 Iulie 2020, 11:39)
Aceiași locatie este închiriata si unui negustor de cereale. Juma de creier impusca doi iepuri in acelasi timp
Mary:
(8 Iulie 2020, 11:29)
Moraru, trebuie anchetat urgent!!!
tratat cu tratament:
(8 Iulie 2020, 10:36)
Faza asta cu contractul de comodat intre el si firma de STAT, e de domeniul incredibilului. UNde se baga politrucul, se alege praful. Din pacate, el ramane cu salariul luat si nimeni nu raspunde.
Cetatean:
(8 Iulie 2020, 10:30)
Asa se cotizeaza la partid. Aici sunt banii pentru autocarele caré ii plimba pe prosti la vot si la moaste.