Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Două cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 confirmate în cadrul Primăriei Balaciu

Pandemia de COVID-19 închide încă o administrație locală din Ialomița

Două cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 confirmate în cadrul Primăriei Balaciu

UPDATE: 42 de cazuri înregistrate la Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia!

Autoritățile sanitare din Ialomița sunt în alertă după ce noaptea trecută au fost confirmate două noi cazuri de COVID-19 în administrația publică locală. Secretarul comunei Balaciu, precum și o angajată din cadrul Departamentului Taxe și Impozite al Primăriei Balaciu au fost confirmați pozitiv la testul pentru depistarea virusului SARS-CoV-2.

Măsuri speciale de protecție Din cauza celor două cazuri confirmate, la recomandarea Direcției de Sănătate Publică Ialomița, autoritățile locale din Balaciu vor fi nevoite să suspende activitatea din cadrul Primăriei Balaciu. «Pentru a evita orice risc de răspândire firește că luăm în calcul suspendarea activității din instituția noastră... Toată lumea își va lua acasă calculatoarele și va lucra de acasă. Aceasta este situația!» a declarat Mirel Dănuț Simion, primarul comunei Balaciu. Primăria Balaciu are 17 funcționari angajați și este a doua administrație locală din Ialomița care își suspendă activitatea din cauza pandemiei de COVID-19, după ce autoritățile din comuna Sfântu Gheorghe au apelat la această măsură în urmă cu o săptămână.

UPDATE Numărul cazurilor de COVID-19 înregistrate la Centrul de Îngrijire și Asistență Slobozia este în creștere. Potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, au fost confirmate oficial 42 de cazuri de îmbolnăvire. Toți beneficiarii erau cazați la etajul 4 al imobilului. Aceștia au forme de boală ușoare, însă sunt sub monitorizare medicală permanentă din cauza celorlalte afecțiuni de care suferă. De asemenea, un caz de COVID-19 a fost confirmat și la Farmacia Negrilă din Slobozia. Angajata este însă asimptomatică, iar colegele cu care a fost pe tură sunt în acest moment în izolare la domiciliu. Ar fi îndiscuție patru persoane, potrivit DSP Ialomița.

9 Iulie 2020, 11:10 (5264 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


raspuns pentru vi rusu`:
(15 Iulie 2020, 09:06)
Nu neaga nimeni existenta virusului, hai sictir.  Masurile anti-constitutionale le negam. Sub dicatatura medicala ,cati oameni au murit din neglijenta si lipsa actului medical ?  De ce nu faceti autopsii jegurillor, daca tineti asa cu populatia ? De ce intarziati tratarea pacientilor si evitati raspunderea ? Pentru ca OMS-ul face legea, si voi ca o sluga credincioasa ii pupati in c.r. Va cam place asa situatia,va da putere nu ? Sa alegi cine traieste,cine moare ,parca asa zicea media la tv . Ce sentiment de tiran trebuie sa ai,cand stii ca poti sa omori un om prin nepasare. Si lumea se protejeaza ,ne-am saturat sa fim bombardati 24 din 24 cu stiri propagandiste. Cat de curand veti deveni istorie ca si partid in cap cu Klauss al vostru ,papusa lui Merchel. Ar trebui sa sa va asigurati ca pacienti bonlavi si de alte boli ,au acces la tratament si medicamente. Nu se mai gasesc medicamente pentru diabet,tiroida si alte boli. De ce ,pentru ca va doare fix in cr .  Mor mai multi oameni din alte boli pentru ca va jucati de-a puterea si va place importanta pe care o capatati. Faceti reportaje din spitale sa vedem si noi pacienti, nu doar marturiile doctorilor care pot fi puse sub indoiala. Vrem sa vedem tratatea tuturor oamenilor si respectarea drepturilor . Constitutia sta la baza formarii unui stat, cine nu intelege asta,e liber sa se mute in China.
vi rusu`:
(14 Iulie 2020, 15:17)
Pe zi ce trece invat tot mai multe despre acest virus: de exemplu, el nu exista si este fabricat de pene leu ca sa ne tina sub papuc, in dictatura cum ar veni. Deci covidu asta e numai in Romania (nu pe toata planeta) si inteleg ca noi astia prostii, care alegem sa ne protejam de ceilalti destepti (care neaga existenta lui) si nu respecta nicio masura de preventie, suntem automat inclusi in peneleu. Deci virusul are si culoare politica. Pai, daca este asa, voi ceilalti, inseamna ca sunteti pesedei, de`ai lu Buzatu si de`ai CCRului si va revoltati in fata dictaturii galbene. Vi s-au incalcat toate drepturile. La fel ati protestat si pe vremea tatucului Iliescu (sovieto-comunistul)? La fel ati luat atitudine cand ne incalca dreptul la viata, la propriu, in genocidul de la lovilutie, sau de la mineriade? Intai acolo trebuia sa fiti asa vocali, iar apoi, daca scapati cu viata (de securisti si/mineri) atunci erati indreptatiti sa vociferati si impotriva actualei dictaturi. Hai masca pe fata si gelul pe maini, ca pe creier, e clar ca unii sunt spalati corespunzator!
Cam ca Stalin:
(12 Iulie 2020, 13:02)
Se pare ca asa gandesti. Nu e așa ca regreti vremurile bune de pe vremea lui Ceasca, atunci cand putea turna in voie si baga la puscarie pe cine voiai? Cam asta e gandirea ta "liberala" de acum, dar si a celor pentru care trolezi. #gaozarbatran
@@@:
(12 Iulie 2020, 00:00)
Ramane de vazut, cine spune adevărul, bosorog batran si hot. Si nu am treaba cu Psd-ul asa ca sa poti dormi linistit.
Pt@ nemultumitu'2:
(11 Iulie 2020, 20:34)
Bati campii!
Pt@ nemultumitu'1:
(11 Iulie 2020, 20:30)
Daca se imbolnaveste cineva drag tie,mai esti asa viteaz?Te ai gandi asa mult la economie? Se pare ca dreptul meu "de a comenta" mi l contesti dumneata. Si in acelasi timp si dreptul la viata. De unde pana unde statul 14 zile ,sau cat e nevoie,la spital e "lipsire de libertate"? Nu e cumva o exagerare? Esti sigur ca nu esti manipulat dumneata? O tot tragi cu partidele,drag iubitor de PSD(eu nu sunt PNL ist ),dar dragul tau partid a stat pe burta sa vada cum evolueaza situatia fara sa se gandeasca la "liberratea de miscare" . Trebuia sa sara de la primul caz,nu dupa 3 lumi!
@nemultumitu'::
(10 Iulie 2020, 22:19)
Daca ar fi dupa tine ar trebui sa ii privam de libertate pe toti cei defecti. Toti cei ce nu sunt sanatosi(H.IV.,boli autoimune,hepatita,etc). Orice om ce nu intra in tiparul de sanatos , sa fie luat si dus la reeducare. Nemernicul de bonlav asimptomatic ,cum isi permite sa nu fie sanatos cu simptome, e hai ca il ducem la carcera ,asa vreo cateva luni, spune el tot ce vrem noi. Suna familiar filmul ? Aduce asa un pic , a ceva din trecut ? 
@nemultumitu'::
(10 Iulie 2020, 20:28)
Dumneata sa iti vezi de ograda dumitale si de drepturile matale. Iti e frica ca mori , stai in casa , poarta masca. Nu vad cu ce drept vii mata si impui limitarea drepturilor constitutionale. Mars in China  cu restul ca tine. Au murit oameni pentru dreptul matale de a comenta ,nu ai nici un drept sa furi libertatea altor oameni, doar regimurile dictatorile impun asta. A-ti vrea sa blocam economia,sa murim de foame si de prostia voastra. Daca traiti cu frica de moarte ,afla ca nu traiti deloc ci doar va asteptati sfarsitul. Bucurati-va de viata si respectatii pe cei din jurul vostru. Si da ,voi astia din PNL ,va folositi de orice siretlic sa politizati discutatia,vai vai ce victime ,sunteti... Asumati-va odata rezultatele proaste si lipsa de profesionalism, partid de gazetari si pupincuristi, in frunte cu Rares Bairam si Sica Manolina.
INFIRMIER:
(10 Iulie 2020, 15:17)
Cititorul „telesperiat” trebuie să știe că domnul cu arcul a făcut rost de mască și a mers alături de domnul care asfaltează și au inaugurat Centrul de bătrâni de la Fierbinți . Cam mici ușile pentru burta celui cu arcul. Au fost prezentate și WC-urile,. De ce nu se fac toilete separate și la centrul de la Slobozia/?Bă,o să moară asistențele și infirmierele ,12 ore fără apă că nu ai gură pe unde să bei , și după aceea să faci duș în bucătărie ? Sunt nebuni .Aici e dezastru național De ce nu mută bolnavii psihic la Movila unde sunt specialiști și centrul e pentru așa ceva ? Domnule NOEL, DOMNULE NOEL, ia DOMNULE măsuri. Nicăieri în lume  personalul medical nu merge la aceiași toaletă cu bolnavii infectați sau face duș la comun. Sesizările de la Independent vor fi probe l a Parchet dacă se va întâmpla o catastrofă epidemică. Faceți ceva. Asta e realitatea. Sunt lăsați să se îmbolnăvească sau să se epuizeze fizic și psihic 14 zile . Rușine. Tăiem panglici .
nemultumitu':
(10 Iulie 2020, 13:34)
@Flavius ,cred ca faptul ca oamenii se tem pentru cei dragi ,nu-i face nici pnl -isti ,nici prosti,nici destepti , in nici un fel. Dumneata politizezi o situatie care poate degenera intr-un mare dezastru. Esti din acela curajos care nu crede pana nu se imbolnaveste?! Esti din acela care vrea sa vada la propriu virusul ? Din cauza voastra mor oameni ,e adevarat ,si cu alte afectiuni, dar care poate ca ar mai trai ani buni ! Iresponsabililor!
Telesperiat:
(10 Iulie 2020, 12:41)
ALO, ,Independent, domnule POPA, domnule PANAIT, faceți ceva cu personalul de la așa -zisul azil, faceți o anchetă, informați-l pe TOLONTAN ,dacă aveți rețineri, se vor îmbolnăvi toți asistenții ,tot personalul. Nu e posibil să lucrezi 12 ore cu costum de cosmonut, să nu bei apă, și p-aia s-o cumperi tu, să merg  la  toaletă, alături de cei infectați, să faci duș în bucătărie . Cum să stai îmbrăcat așa 12 ore, când în spitalele covit se lucrează în ture de 4 ore. Se va face tămbălău când va muri cineva. Fiți agresivi și titrați cu majuscule pe prima paginăă, poate  fac rost de câte o mască și vin și cei de la DSAPC sau CJ să vadă cum stau lucrurile Aici trebuie personal ptr. bolnavi psihic. Ei, pacienții nu țin cont de nimic. fără mască, scuipă asistenții, urlă și fac scandal mereu .E jale.
BRISCU:
(10 Iulie 2020, 11:40)
Ma  adresez  celui  care semneaza ''ALTUL  CARE  NU  STIE''.  Semnatura  este  corecta :intr-adevar  , nu  stiti!Cunosc  contabil  de  primarie  care gestioneaza, in  afara  de problemele  financiare  curente, 8  proiecte  pe  fonduri  europene  de  11  milioane  euro  intr-o  comuna  nu  foarte  mare.In  anul  de  gratie 2020!
Iar  cine  lucreaza  cu  fonduri  europene, stie  ce  inseamna  asta. Sa  le  respectam  munca  si  raspunderea !
@Flavius:
(9 Iulie 2020, 23:37)
Mai dute in ... voia sortii. Oaie lipsita de gandire, digeri tot ce ti se pune pe tava. Ai creier,ai minte , gandeste. Virusul exista dar nu e chiar cum o da mass-media , sunt in mijloc mari ,mari interese,bani de nu poti sa iti imaginezi ,jocuri politice. Acum e perioada cand poti sa domini adversari politici, poti sa bagi lumea in puscarie si poti sa omori oameni din malpraxis si sa justifici ca e din cauza covidului. Nu iti da nimeni voie sa faci autopsii la cei cu covid. Deci Flavius  ,galben-auriu ,pnl-istule cu 2 neuroni , daca erati asa interesati de sanatatea poporului , luati decizii corecte , si puneati intrebari , cum a facut Trump celor de la OMS, cum le-a retras finantarea. Nu scoateti "experti " pe banda, si hopa gata ii credem . Pai ce facem , nu  mai respectam drepturile si libertatile oamenilor ca se moare de virus ?  Daca vrei instaurarea dicataturi ,mars cu armata ta de oi supuse in China, si stati naibii acolo de galbenusi albastrui. Si asa habar nu aveti ce simbolizeaza partidul vostru, cu atat mai mult sa reprezenti un popor si sa ii aparati pe cetateni. Cetateni trebuie sa se apere de voi, si de aerele voastre de totalitarism, mars in  China sclavilor vanduti. Investigati cine conduce O.M.S-ul si apoi vedeti daca merita si e corect ce faceti, pentru ca poporul nu va mai tolera foarte mult gafele voastre. Oameni mor din cauza incompententei si mai putin a Covid-ului, medicii mai nou pot ucide oameni si nimeni nu poate contesta nimic, ca a murit de covid. Cat de curand vor mai fi si alte tari ce se vor ridica ca Serbia, sa vedem apoi, daca mai stati asa fruntasi , cand restul tarilor nu vor mai sustine hotia si setea de putere a unora din voi.
Flavius:
(9 Iulie 2020, 22:20)
Pe voi vă mai interesează altceva, pe lumea asta, "dăcât" banii? Articolul este despre o boală agresivă care se transmite cu repeziciune. De cei de lângă voi vă pasă? Părinții, bătrânii, ori cei care suferă și de alte boli și cărora voi le puteți transmite virusul, au vreo vină că voi "nu credeți". Mai reflectați!
altul care nu stie:
(9 Iulie 2020, 20:22)
Ia zi frate ''unul care stie'' ce mari treburi comit functionarii dintr-o primarie ? Stii ca un contabil de firma privata are salariu de maximum 2500 lei/net (este contabil, casier, responsabil resurse umane si secretar) iar unul de primarie, care face doar cateva acte contabile , are cel putin dublu ? Ti se pare corect ?