Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Spitalele suport COVID-19 au nevoie de medici

Ialomița: Spitalele suport COVID-19 au nevoie de medici

În timp ce numărul cazurilor de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2 cunoaște o creștere alarmantă la nivelul județului nostru, cele două unități medicale care acordă îngrijiri medicale bolnavilor de COVID-19, Spitalul Municipal Urziceni și Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, funcționează în stare de avarie. Totul din cauza faptului că unitățile medicale nu dispun de medici specialiști suficienți pentru a asigura consultații pacienților bolnavi. Situația cea mai gravă din acest punct de vedere se constată la Spitalul Municipal Urziceni acolo unde nici până la momentul de față nu a fost posibil transferul în ve­derea efecturării gărzilor a unui medic pneumolog și a unui medic infecționist. Astfel, unitatea oferă consultații medicale minime pa­cienților cu cadrele medicale pe care le are la dispoziție, urmând ca bolnavii să fie apoi transferați către spitale care dispun de medici suficienți. De asemenea, la Fetești, spitalul din oraș a rămas cu un singur medic infecționist, cel de-al doilea refuzând să mai efectueze gărzi în cadrul acestei unități medicale. În ceea ce privește acordarea de servicii medicale și bolnavilor non-covid, spitalul din Fetești nu are posibilitatea de a asigura circuite separate pentru această categorie de pacienți și cei internați cu diagnosticul de COVID-19. «Există locuri în aceste unități medicale, însă este o problemă cu personalul de specialitate. Sperăm că vom reuși să gestionăm aceste deficiențe!» a explicat Dan Noel, directorul exe­cutiv al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. În momentul de față, la nivelul județului Ialomița, există peste 440 de cazuri de îmbolnăvire.

Ialomița a dat startul testărilor naționale privind depistarea COVID-19
Campania de testare serologică prin care Ministerul Sănătății urmărește să culeagă date cu privire la numărul românilor care au trecut prin infecția cu SARS-CoV-2 a început în urmă cu o săptămână. Startul acestei campanii a fost dat în județul Ialomița, unde au fost prelevate primele mostre care urmează să fie analizate de către Institutul Național de Sănătate Publică. Probele sunt recoltate de la pacienții care se pre­zintă în spitale și doar în baza acordului acestora. De asemenea, nu sunt incluse în studiul Ministerului Sănătății persoanele care suferă de boli cronice, generate de infecții cu virusuri precum VHB, VHC sau HIV. Programul se va încheia la sfârșitul lunii august 2020, astfel că în toamnă epidemiologii și autoritățile vor avea o imagine mai clară despre cum circulă virusul și ce procent din populația României a trecut prin infecție, pe categorii de vârstă.

12 Iulie 2020, 09:50 (1288 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Spitalul Urziceni tratează bolavii de COVID-19 doar pe hârtie

Comentariile cititorilor:


mi-am luat izoleta noua:
(13 Iulie 2020, 09:50)
Lasat caci vine doaman prefect cu doctorii pentru Urziceni, ii are pe raftul din debara.
tratat cu tratament:
(13 Iulie 2020, 09:49)
Mai ''prosoape pe tambal'', rata asta de 4,2 % este una dintre cele mai mari din LUME, chiar daca tie ti se pare mica. Comparatia cu Cernobal este aiurea. Ce rata de imbolnavire a provocat Cernobalul, daca nu te inoportunez ????
Prosoape pe tambal:
(13 Iulie 2020, 07:43)
Guvernul nu mai bate cu jandarmeria,angajeaza mizerabili fara scrupule,intretine starea de frica prin intermediul"medicilor"care pentru "arginti"uita de natura specializarii.Deci Covid are 4,2% rata de imbolnavire dar e descris mai grav decat Cernobalul.Izolare,sedare,fara telefon,oameni puternici ce odata internati ies dupa 5-6zile in pungi,neautopsiati,repeziti la groapa.Am ajuns sa ne bucuram sa ne"manance"cancerul decat sa fi declarati pozitiv Covid!Astia sunt medicii? Asta e medicina?
nihil strategie:
(12 Iulie 2020, 18:56)
Ce va mira? singura strategie a DSP-ului local a fost cam asa: poate avem noroc si la noi nu vine!
In ce priveste medicii, au facut demersuri consistente: au negociat cu singurul medic de la Fetesti(medic care e adus prin detasare oricum) poate pleaca de la aia si vine la Urziceni, resedinta directorului DSP vine pe primul plan, Fetestiul sa moara ca e PSD oricum. Alo PSD-ul, hai bre cu motiunea aia, doar asa avem zile, sa scapam de "I cal u leiter"