Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Mocioniu la final de mandat

3 probleme fără soluții, 4 ani ratați

Administrația Mocioniu la final de mandat

În urmă cu 4 ani (și două săptămâni), pe 24 iunie 2016, Adrian Mocioniu depunea jurământul în calitate de primar al Sloboziei. Promisiunile campaniei sale electorale, vreo 24 la număr, ar fi transformat Slobozia într-un oraș «european». N-a fost să fie, iar spațiul tipografic nu ne permite să le detaliem pe toate. Prezentăm azi doar 3 dintre promisiunile importante lansate la în­ceput de mandat. Promisiuni care, în opinia contri­buabililor slobozeni, ar fi putut fi respectate...

«Groapa lui Stoica», eșecul lui Mocioniu
În 2016, cu o săptămână înainte de alegeri, Victor Moraru și Adrian Mocioniu promiteau în tandem că «groapa lui Stoica» va fi finalizată din fonduri europene. «Decizia care s-a luat este soluția salvatoare pe care PSD a promis-o și a realizat-o! (...) Vom demonstra că se poate încheia lucrarea mai devreme de noul termen!» susținea atunci Adrian Mocioniu. Termenul limită pe care cei doi și-au fundamentat declarațiile a fost 31 decembrie 2018, dată până la care investiția din Piața Revoluției din Slobozia ar fi putut fi finalizată cu «corecții financiare». La acest moment, Victor Moraru respinge orice implicare a sa în acest proiect, iar Adrian Mocioniu declară: «suntem pe punctul de a recepționa Piața Revoluției, partea care este finalizată. Pentru intrarea în parcarea subterană am demarat o nouă procedură de expertiză și proiectare... Sperăm ca într-o lună să fie finalizată și să scoatem lucrarea la licitație! Există o nouă soluție tehnică, cu pereți modulați, iar construirea ei nu va mai deranja pe nimeni, așa cum s-a întâmplat în trecut...». Justificate sau nu, declarațiile primarului Mocioniu confirmă proporțiile acestui dezastru edilitar. În plus, trebuie reamintit că Slobozia este obligată să plătească 2 milioane de euro pentru această lucrare. Un termen optimist pentru finalizarea acestei investiții, care ar putea costa alte 2 mi­lioane de euro, ar fi anul 2022!

Stația de tratare a apei, plătită de două ori
O altă promisiune electorală a primarului Adrian Mocioniu a fost potabilizarea apei prin reabilitarea stației de tratare. «Estimez un buget de 260000 de euro și un termen până la 30.06.2018!» declara Mocioniu senin în campania electorală, bazându-se pe «specialiștii» care îl susțineau. La 2 ani distanță, mai precis în septembrie 2018, Adrian Mocioniu de-abia obținea jumătate dintr-o finanțare estimată la 1,6 milioane de euro. La un an și mai bine distanță, în decembrie 2019, în ajun de Crăciun, Adrian Mocioniu făcea stand-up reportericesc pe peluza firmei italiene GEL, promițând că după Sărbători vom avea apă potabilă. Termenul a fost amânat apoi pentru 31 martie 2020, iar acum pe o perioadă nedefinită... Ultima declarație a primarului Adrian Mocioniu, acordată ziarului nostru săptămâna trecută, sună astfel: «Termenul limită este 31 august 2020... Dar eu nu pot grăbi constructorul. Acolo se lucrează cu terți. Tot ce pot să vă spun e că, dacă se va depăși data limită a contractului, constructorul va fi pena­lizat!». Atitudinea tranșantă a primarului Adrian Mocioniu nu scutește orașul de nota de plată. Așa cum am precizat de mai multe ori în ultimii ani, dacă luăm în calcul doar costurile pentru reabilitarea stației de tratare, acestea depășesc la acest moment 4 milioane de euro, dintre care două au fost deja cheltuite fără niciun rezultat. Numai că lor li se adaugă celelalte cheltuieli generate de această investiție megalomanică demarată de Gabi Ionașcu, respectiv 4 milioane de euro pentru sursa de apă, 2,5 mi­lioane de euro pentru înlocuirea țevilor și 7 mili­oane de euro pentru stația de epurare. În total, aproximativ 17,5 milioane de euro...

Asfalt pe ultima sută de metri a mandatului
Asfaltarea Sloboziei reprezintă o altă promisiune perenă a fiecărui edil. Adrian Mocioniu nu a putut face excepție. În campania electorală Mocioniu a promis, asemeni predecesorilor săi, că prin oraș vor curge râuri de asfalt, iar infrastructura rutieră a orașului va fi ca în «țările civilizate». În realitate, asfaltarea Sloboziei s-a redus la «lucrări de asfaltare și întreținere străzi» realizate în regie proprie, cu angajații DADP conduși de acum renegatul Valeriu Roșca. La aceste lucrări se adaugă un contract de aproximativ 2 milioane de lei pentru asfaltarea a 2 kilometri de străzi în Slobozia Nouă și Bora. Contractul a fost încheiat în mai 2019, cu Magnum Con­trans SRL, firmă al cărei obiect principal de activitate este «servirea băuturilor», iar primul strat de asfalt s-a turnat în urmă cu două săptămâni... Urmează al doilea, după expirarea perioadei contractuale. E drept, primarul Adrian Mocioniu a rămas fidel promisiunilor din campanie și va semna un contract finanțat din fonduri europene pentru asfaltarea bulevardelor Matei Basarab și Chimiei. «În câteva zile vom semna acest contract!» a de­clarat Mocioniu optimist și imperturbabil. Dar cum semnarea unui contract nu garan­tează realizarea investiției, credem că e pre­matur să ne bucurăm în vreun fel. Mai ales că respectiva lucrare presupune bloca­rea circulației pe aceste artere de circu­lație și exilarea autoturismelor în parcări care vor fi amenajate la marginea orașului...

13 Iulie 2020, 07:55 (1654 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022
Transportul public la Slobozia produce pierderi de peste 1 milion de lei anual
Administrația Mocioniu încalcă abuziv proprietatea fraților Petrache

Comentariile cititorilor:


Putin (cu ţ):
(14 Iulie 2020, 10:54)
Ca m sărăcuț și cu duhul, dar mai ales cu fapta. În afară de realizarea insignifiantă cu transportul în comun din oraș (deși a mințit că vor fi autobuze electrice noi, dar a adus poluante vechi), nu a avut nicio investiție eficientă; bineînțeles, niciuna eficientă pentru oraș și cetățeni...că pentru buzunarul propriu și/de partid, probabil că da, altfel nu se pot explica zecile de proiecte promise și nefinalizate, dar pentru care a aruncat fără număr banii pe studii de fezabilitate (SF-uri la propriu). Deci, cam atât în 4 ani de mandat, l-a scos pe tușă pe nik pericol cu clocitorile lui și a adus SH-uri din străinătate, 5 buc. Maestre, e obrăznicie curată să te agați de un nou mandat, cerșindu-ne voturi iar. Lasă-l pe altul mai bine intenționat, mai puțin mincinos, mai eficient, mai neimplicat politic, mai netraseist. Poate altul independent va face ceva bun pentru oraș. Dumneata ai demonstrat că nu poți, nu vrei și nu faci nimic bun pentru noi!
Eșecurile matale sunt mult mai multe decât "succesurile"...care nu sunt...sau "nu este"
P.S. de clarificat! Actualul edil(iu) și-a arogat meritele pentru sensurile giratorii de la ieșirea din Slobozia spre CT și BR. Investiția nu cumva a fost realizată integral de către Statul Român prin CNAIR? (proiecte, finanțare) Cine poate clarifica acest aspect și demonta minciuna primatului?
Huuuoooo! :
(14 Iulie 2020, 07:59)
Radeti dar agariciul daca va fi votat de aia cu frezoane,protejatii din Ugira(boierie,stai asistat social la 5 minute de centrul orasului cu caini ca la stână,manele sa fi auzit,smecherie),de aia din fosta Scoala 13 si cartierul Bora,vom avea pe mocio la carma orasului inca un mandat.Ca nervosii nu voteaza.Ei pedepsesc,stand acasa la TV.Bravos natiune,bravos!Aia din Ugira au proceduri aparte.Manele,betii,urlete,10 caini ca iubesc animalele,golănie si tiganism zilnic dar pentru primarie totul e in regula.Politia face razii la dracu dar in Ugira si Scoala 13 nu,ca sunt votantii de serviciu! #vangurademizerabili
Votant:
(13 Iulie 2020, 21:37)
Mai bine ar veni in campania electorala pe strada Iezerului din Slobozia Noua, poate cade in craterele aparute pe aceasta strada si asa ar scapa lumea de un candidat. Halal cartier al Sloboziei.
Mary:
(13 Iulie 2020, 11:19)
Un agarici!!!
colocatar cartier katanga:
(13 Iulie 2020, 10:36)
Daca se ''inerveaza'' Mocioniu si baga presat in Bora, Katanga si Slobozia Noua, iese iar primar. Avand in vedere aberanta lege cu alegerea primarilor dintr-un singur tur de scrutin, se poate iesi primar de Slobozia cu 2-3 mii de voturi valabil exprimate (mai mult de 8-9 mii de bucati cetateni nu vor veni la vot).
Banderas:
(13 Iulie 2020, 09:37)
Daca iese tot Don Juan , care a bifat doar relatii amoroase in mandatul sau, inseamna ca suntem un oras de prosti.
jak shi rak:
(13 Iulie 2020, 08:45)
1.De ce i se spune Piata Revolutiei ? Ce revolutie a avut loc la Slobozia ? Stitia ca mormanul ala de piatra din fata de la Aktas (zisa si sculptura) a costat in anul 1992 2,5 milioane lei (salariul era de 15-20 mii lei).
2.Din 1990 pana astazi, s-au aruncat bani pe ferestra , in orasul asta, cat sa construiesti din temelii un alt oras. Sala de sedinte de la CJ, a fost facuta-refacuta-reparata-rerefacuta si rereparata, din banii cheltuiti acolo mai faceai un sediu de CJ , mai frumos si mai gingas.
3.Sunt institutii care (teoretic) vegheaza la respectarea legaliatii si la cheltuirea cu temei a banului public dar dorm pe ele cu salariii matusalemice si pensii speciale.
4.Daca inainte de 1990, asfaltai peste gurile de canalizare si de aerisirea gaz metan, in secunda doi erai somer si cu dosar penal la usa. De risipa care este acum nici nu se poate discuta. Chestiunea este ca meseriasii isi respectau meseria iar banii erau cheltuiti in scopuri clare.
cetatean:
(13 Iulie 2020, 08:28)
Mocioniul si toata gasc sa de directori sa plateasca toate datoriiile efectuate inutil .Daca es liberali vor singurii care vor cere un audit financiar asupra activitatii lui Mocioniu si vor incerca sa recupereze o parte a pagubelor .