Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (VIII)

Moraru-omul și opera (VIII)

În cele ce urmează, cititorii noștri vor înțelege de ce, spre exemplu, adminis­trația județeană nu a fost pentru cine s-a pregătit, ci pentru cine s-a nimerit. Chiar dacă, spre exemplu din nou, persoana aflată conjunctural în fruntea județului nu a fost neapărat cea care a inventat administrația și nici vreun pom lăudat al absorbției de fonduri europene. Concursurile de împrejurări și jocurile de culise din cadrul Partidului Social Democrat i-au propulsat în poziția de șefi ai județului, formațiunea politică având, la rându-i, așteptări firești.

Stăpânii județului
Începând cu mandatul lui Gheorghe Savu (2000-2004), mai toată suflarea politică locală a înțeles că rolul președintelui Consiliului Județean este deosebit de relevant. Prefectul și a sa instituție deveneau părți secundare ale Puterii pe plan local. De reținut în context că la acel moment președintele Consiliului Județean era și președinte al Organizației PDSR Ialomița. Revenind, încă de la finele anului 2003 se discuta acerb despre «baronii» social-democrați, președintele Gheorghe Savu fiind încadrat în sintagmă și, firesc, pregătindu-i-se debarcarea. Silvian Ciupercă a fost cel care în 2004, aproape neobservat, s-a instalat în funcția de președinte al Consiliului Județean, preluând în același timp și funcția de președinte al Organizației PDSR Ialomița. Au fost aproape 3 mandate ale profesorului Ciupercă la conducerea Consiliului Județean, o anchetă a DNA, la început de an 2015, tulburând «domnia» președintelui instituției... Cu toate acestea, vom reda în cele ce urmează o declarație a ex-președintelui Silvian Ciupercă, fix de la dezbaterea publică asupra bugetului Consiliului Județean Ialomița de luni, 2 februarie 2015 (chiar cu câteva zile înainte de a se demara cercetările Direcției Naționale Anticorupție în ceea ce îl privește!): «Reflectăm în acest proiect de buget principalele domenii în care pregătim proiecte cu finanțare europeană. Primul dintre acesta este cel al infrastructurii rutiere, un motor al dezvoltării locale. Al doilea este cel al Sănătății! Al treilea, cel al energiei regenerabile și pregătirii județului pentru a face față preocupărilor europene și mondiale legate de eficiența energetică. Al patrulea domeniu este cel legat de colaborarea cu instituțiile publice și societatea civilă și pregătirea pentru un ciclu financiar 2014-2020...». După cum v-am atenționat, ex-președintele Consiliului Județean și al social-democraților ialomițeni a făcut această declarație la dezbaterea publică asupra bugetului instituției la începutul lunii februarie 2015. Am făcut precizarea deoarece discursul ex-președintelui Ciupercă seamănă izbitor cu cel al actualului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, la o lecturare superficială declarația putând fi atribuită cu ușurință acestuia din urmă.

Narcisism și impostură
La 5 ani distanță și după 4 ani de mandat, Victor Moraru copiază aproape identic discursul predecesorului său. În plus, susține el narcisist, modul în care a condus instituția îl transformă într-un reper pentru întreaga administrație națională, iar realizările sunt «spectaculoase». Iată un fragment din discursul susținut de Victor Moraru la finalizarea celor 4 ani de mandat în fruntea Consiliului Județean Ialomița: «Au fost 4 ani grei. Foooarte-fooarte grei! N-aș vrea să vorbesc foarte mult despre asta, însă vreau să vă mulțumesc, fiecăruia dintre dumneavoastră pentru aportul pe care l-ați avut la aceste spectaculoase realizări, să vă felicit pentru comportamentul pe care l-am avut împreună și am făcut ca această instituție a Consiliului Județean Ialomița să de­vină un reper de administrație pentru toate celelalte administrații publice din județ și nu numai din județul Ialomița. Sunt foarte mulți colegi care mă abordează și mă întreabă cum de am reușit aceste performanțe. Și le-am explicat că am reușit cu foarte multă muncă, cu înțelegere, cu pasiune (...)». Delirul administrativ al președintelui Moraru este contrabalansat însă de documente oficiale. Potrivit Strategiei de Dezvoltare a județului Ialomița 2009-2020 (document redactat în anul 2009 de către Grossmann Engineering Group SRL București și plătit cu bani grei de către ex-președintele Ciupercă!), toate proiectele administrative cu care își legitimează acum președintele Moraru realizările «spectaculoase» aparțin defunctei administrații.

Morganele administrației Moraru
Mai grave decât aceste derapaje impardonabile cu care Victor Moraru deja ne-a obișnuit sunt declarațiile sale din mediul on-line, unde președintele a plătit anul acesta 165000 de lei doar pentru «producție de televi­ziune». Iată ce răspunde el, joi 2 iulie 2020, într-o emisiune realizată pentru mediul on-line de către televizi­unea locală, atunci când este întrebat cine va plăti pentru oroarea numită «groapa lui Stoica», investiție pe care a girat-o personal în săptămâna dinaintea Alegerilor din 2016. «Noi răspundem pentru proiectele pe care le inițiem și pentru care garantăm populației că se finali­zează. (...) Dacă noi decontăm greșelile celorlalți nu mi se pare în regulă. După cum niciun cetățean nu cred că vrea să plătească pentru greșelile altcuiva. Noi facem tot ce putem ca să avem proiecte foarte bune, finanțate, și să nu existe astfel de situații nedorite și pentru cetățeni și pentru administrație. (...) Și Consiliul Județean a avut proiecte eșuate... (...)». Nu este singura dată când preșe­dintele Victor Moraru se încurcă în propriile declarații negând evidența. O face constant, de 4 ani încoace, sus­ținând că a semnat contracte pentru investiții administrative în valoare de 160 milioane de euro. În realitate însă, în afara câtorva zeci de kilometri de drumuri județene reabilitate, podul inițial demolat, apoi reconstruit și puțin surpat imediat după inaugurare de la Dridu și a celor 15 milioane de lei cheltuiți prin intermediul ADI Ialomița pentru investiții locale adesea inutile, nu prea avem ce contabiliza după cei 4 ani ai administrației Moraru.

Urmașul lui Silvian Ciupercă
Însă dovada cea mai clară că Victor Moraru rămâne un politician care urmărește strict supraviețuirea politică o reprezintă orientarea sa către PRO România. În cadrul aceleiași emisiuni on-line, președintele nu pierde ocazia de a mulțumi lui Marian Neacșu, liderul de anvergură națională al filialei de mic litraj de la Slobozia. «Unul dintre oamenii care au reușit să ajute enorm pentru a prelua acest obiectiv (n.red.: aeroportul de la Alexeni), de fapt de el a depins, este Marian Neașcu!» spune el confirmând astfel suficient de transparent viitoarea sa candidatură pe listele acestui partid. Evident, Victor Moraru nu e de condamnat pentru că trădează PSD Ialomița, partid care l-a propulsat în funcție și fără de care ar fi rămas un ilustru necunoscut. Nu e nici primul, nici ultimul care calcă pe cadavre pentru a-și păstra funcția. Iar filialele partidelor politice locale sunt pline ochi de astfel de indivizi, pe care electoratul ajunge să-i aleagă ca fiind «răul cel mai mic». Ceea ce e îl descalifică în cursa pentru un nou mandat la președinția Consiliului Județean este demagogia administrativă. Preocuparea exclusivă pentru propria imagine, finanțată exclusiv din bani publici, obsesia de a poza în «inventatorul administrației județene», abuzul de putere și mistificarea permanentă a realității prin intermediul presei aservite pun sub semnul întrebării nu doar legitimitatea sa, ci și viitorul unui județ greu încercat de incompetența celor care au ocupat funcția de președinte al Consiliului Județean în ultimii 30 de ani. Dar, ca de obicei, situația va fi tranșată de către ialomițeni la urnele de vot. Noi pentru azi doar atât am avut de spus!

14 Iulie 2020, 08:05 (2130 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte
Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei
Moștenirea administrației Moraru

Comentariile cititorilor:


Eu:
(21 Iulie 2020, 07:43)
Da chiar va țineți de omul ăsta, daca tot v ați apucat de criticat luatii si pe altii sau cei de la PNL sunt corecti?
Mary:
(20 Iulie 2020, 11:34)
Prostia nu are margini!!
?!?!?:
(14 Iulie 2020, 22:58)
Si cine ar trebui sa vina in locul lui?
Tanti aia de la PNL care a spus ca toti elevii care nu au facut meditatii pot sa ia maxim 5?
Sau cine?
tratat cu tratament:
(14 Iulie 2020, 10:25)
1.Omul a juns acolo ales consilier judetean ,de catre ialomiteni , el doar  s-a propus presedinte CJ iar plevusca a votat pentru.
2.Cand mai criiticati un primar, un consilier local sau judetean  nu uitati ca dv. alegatorii i-ati pus acolo.
3.Din pacate, ignoranta sau indiferenta alegatorilor au dus la aparitia unor asemenea specimene.
4.S-a votat la referendum pentr 300 parlamentari. Ati vazut vreu parlamentar inghesuindu-se sa puna in practica rezultatul referendumului ?
5.Alde Ciolacu si restul din PSD vor sa foloseasca pandemia pentru a obtine voturi, ii doare in koorul de sanatatea publica. 
6.Pentru alte aiureli se gasesc parlamentari sa faca propuneri legislative (in specail ''bengosii'' juristi pesedisti) dar pentru a rezolva cumva imprastierea virusului nu au timp si preocupare.
Unu:
(14 Iulie 2020, 09:43)
Oameni verticali și corecți cred ca mai exista în județ , dar stau în banca lor pentru ca așa mare caracatiță îi sperie și nu au ce sa facă pentru ca de sus se strica treaba . Dacă vreți sa ne facem bine ar trebui conducere militarizata pentru un mandat dar și aia aduși din Coreea de Nord . Boala în clasa politica e de domeniul fantasticului și numai cu glonțul se vaccinează .Amin !