Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Război între Primăria Slobozia și taximetriști din cauza panourilor despărțitoare

Război între Primăria Slobozia și taximetriști din cauza panourilor despărțitoare

Sub amenințarea amenzilor, șoferii de taxi din Slobozia au fost obligați de administrația locală să-și monteze separatoare între scaunele din față și bancheta din spate, cu scopul de a preveni răspândirea infecției cu SARS-CoV-2. Metoda de protecție are însă nevoie de o omologare din partea unor instituții abilitate, însă deocamdată nu există un cadru legal prin care acest demers să poată fi reali­zat. Șoferii se tem ca mașinile lor să rămână fără Inspecție Tehnică Periodică din cauza se­para­toarelor, așa că preferă să nu le folosească.

Haos în taximetrie Străzile din Slobozia sunt străbătute zi de zi de aproximativ 150 de mașini de taxi. Potrivit unei decizii a administrației locale, toate mașinile trebuie să aibă separatoare între bancheta din spate și scaunele din față, pentru ca atât șoferii, cât și pasagerii, să fie feriți de posibila infectare cu SARS-CoV-2. Deși obligatorie, măsura nu a fost reglementată prin niciun act normativ, în sensul omologării respectivelor separatoare. Iar în lipsa omologărilor, separatoarele nu pot fi utilizate pentru că ar fi considerat un demers ilegal de către reprezentanții service-urilor auto unde se realizează Inspecția Tehnică Periodică a automobilelor. Tocmai de aceea mulți șoferi de taxi din Slobozia peferă să nu apeleze la această metodă de protecție. «Ne-au zis că ne dau amenzi că nu avem separatoare! Să facă un cadru legal prin care să ne explice cum trebuie pus și în ce condiții... Altfel, dacă te duci la ITP cu separatorul și nu e omologat, ăia nici nu te bagă în seamă!» spune, sub protecția anonimatului, unul dintre taximetriștii din Slobozia. Până la omolo­garea separatoarelor, unii șoferi au preferat să nu riște în a fi amendați de administrația locală, motiv pentru care au improvizat un separator, dintr-un material transparent legat de tetierele scaunelor din față. «E făcut că au zis că vor da amendă dacă nu le avem... M-am descurcat și eu cu ce am putut și am avut la îndemână! Nu e ce trebuie, dar decât deloc e bine și așa...» spune Mihai Neagu, un alt taximetrist din oraș.

14 Iulie 2020, 14:05 (2869 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Pace socială între taximetriști și autoritățile locale
Începe războiul taximetriștilor cu administrația Sloboziei

Comentariile cititorilor:


IXAT:
(16 Iulie 2020, 11:44)
Rar folosesc un taxi, insa "ma impiedic" zilnic de ei in trafic, deoarece nu respecta nicio regula de circulatie; intorc si opresc tot in locuri in care aceste manevre sunt interzise, incurcand de cele mai multe ori circulatia fara sa le pese de ceilalti. Majoritatea beau cafea la pahar, mananca ceva, fumeaza si apoi deschid usa/geamul si arunca pe strada/trotuar gunoaiele, resturile de ambalaje, mucurile de la tigari. Pe principiul: platesc taxe, sa stranga altii mizeria dupa mine! Nu sunt adeptul amenzilor usturatoare, incat sa-i bage in faliment, ca or avea si ei familii de intretinut si ideal ar fi ca toata lumea sa aiba un loc de munca si un venit decent... insa...cred ca ar trebui sa li se dea ceva avertismente initial, urmate de amenzi graduale, pana se civilizeaza. Politia comunitara, aveti camere de supraveghere instalate mai peste tot. Ceea ce tine de voi, sanctionati-i, iar ce tine de regimul circulatiei, furnizati imaginile la politia rutiera ca sa poata lua masuri. In occident, de frica amenzilor nu ar face asa ceva; in Romania toti cei certati cu regulile si cu legea fac ce vor nestinghieriti, tocmai pe motivul ca autoritatile care ar trebui sa aplice legea nu o fac!
Mary:
(16 Iulie 2020, 11:21)
:Și credeți că aceste panouri îi ajută pe acești pirați fără scrupule ai traficului slobozean să îi cizeleze? Cu excepția câtorva, restul sunt parcă scăpați de la nebuni care până să ia permisul de conducere pozau în fete mari, iar după ce sau transformat în taximetriști, au întărit și mai mult încrucișarea nefericită între om și bizon.
George:
(16 Iulie 2020, 08:04)
Nu exista taxi pentru saraci/bogati.Un turism taxi trebuie sa fie curat,intretinut si tehnic functional. Avem taxiuri care la viraje trosnesc din toate bucsile si planetarele.Usile abia se inchid.In interior aerul este irespirabil,soferii plangandu-se continuu ca nu"merge".Dar de ce sunt asa multi la"pacanele"?Igiena in auto se poate face cu carpa,perie si ceva de curatat ieftin.Sunt soferi ce duhnesc a transpiratie,sunt nespalati.Sunt murdari pe maini,este ceva incredibil,unghii netaiate,par neingrijit,cum sa fie atestati asa soferi?Putine taxiuri au soferi ingrijiti,cu limbaj adecvat si tinuta corespunzatoare.Cinste lor!
Florin'a lu pastaie:
(15 Iulie 2020, 13:38)
Auzi ne-am saturat de politruci si de persoane ca tine Florine  si restul profesorilor. Mai lasati oamenii in pace . Daca era vorba de serviciul vostru si de familia voastra ,erati primii ce ieseati in strada. Hai gata cu gargara. Faceti umbra pamantului degeaba,stati cu ochii pe oamenii simpli.
@:
(15 Iulie 2020, 13:26)
Cand mai luati taxiul sa nu uitati sa le spuneti si ce parere aveti despre ei. Avem dreptul sa refuzam persoanele rupte in cur ,ce comenteaza. Aviz profesorului de limba romana ,spagar ce  nu declara veniturile la meditatii.
Florin:
(15 Iulie 2020, 12:59)
A ajuns să-ți fie scarba sa mergi cu taxiu,masini super jegoase,șubrede, șoferi negri si urat mirositori care nu stiu sa vorbeasca,abea mai găsești un Roman sofer de taxi.
@Socrate:
(15 Iulie 2020, 11:24)
"Sunt medic."Flacau, esti doar mincinos, nu medic.  Greselile elementare de gramatica te dau de gol: "i-a(ia) virusul", "ce(ca) majoritatea", "asimptomatici(i)","lasati oameni(i)" etc. Nu mai zic de semnele de punctuatie..
@Jilava.:
(15 Iulie 2020, 11:11)
Da..Socrate:Bine zici eu,personal, pe la sfarsitul lunii februarie am avut asa ceva:Febra ,frisoane,dureri musculare..ce m ai tot tacamul...Dar in cateva zile a trecut cu paracetamol si ceaiuri lichide la greu...Sanatate!
Socrate:
(15 Iulie 2020, 09:17)
Toti ati avut covid prin luna ianuarie-februarie. Atunci  ii spuneam viroza . Simptomele erau aceleasi , dureri de cap,dureri in piept,dificultate in a respira,ameteli,febra,dureri de gat tuse seaca. Lumea nu i-a virusul pentru ca a fost deja luat in lunile precedente. Asta cu asimptomatici e un mare c.cat. Nu se testeaza prezenta virusului ci prezenta anticorpilor si ghici ce majoritatea ii avem. Lasati oameni sa isi faca munca, sunt medic si imi e scarba de ce fac colegii mei.
@Jilava.:
(15 Iulie 2020, 08:51)
Da mi am dat seama dupa postasem deja...simptome.Aveti grija oameni buni apropo...de virus este circula .ca nu se manifesta atat de violent la un om sanatos este altceva.Nu stiti..ma repet inca o data cat de hot,parsiv,murdar este..Odata intrat,in organism,sta asteapta cauta ..ce cauta!? Un organ afectat..rinichi,pancreas,ficat,plaman apropo de plaman acolo.ai place lui cel m ai mult..sunt niste enzime,acolo distruge tot inunda plamanii cu o rapiditate fantastica.Ai place la nebunie acest lucru,blocheaza tot sistemul imunitar.Asadar cei care aveti probleme cardiovasculare,diabet,probleme la plamani,rinichi..protejativa..m ai mult fata de un om sanatos...care om m ai fi:))sanatate.
Orașu'lu"nimenea:
(15 Iulie 2020, 08:17)
Sofer de taxi in slapi(siguranta rutiera=0 plus inestetic).In maieu(!!??!).Fumatori in turism cu client?Soferi cu tatuaje expuse ostentativ,conducere cu bratul scos sa vada lumea" bratarili"si "tatoajele"? Nu se mai conduce cu ambele maini pe volan? Cum isi primesc aceste specimene atestatele(nea David?) si cate atestate au fost retrase in urma miilor de sesizari si nereguli? Mergea un taxi cu un Logan cu toata partea dreapta lipsa luni prin oras.Cum naiba? De ce in statiile taxi colegii vorbesc cu ăia din turism stand in sosea,ocupand spatiu din banda 1? Că îs rromi?Că îs din Bora? D aia? Serios?
@@Jilava:
(14 Iulie 2020, 22:50)
Cand ai indoieli asupra unor cuvinte verifica-le prin Dex-online. Ex: simptome, nu 'simtome'.
@Jilava.:
(14 Iulie 2020, 20:04)
Da domnule doctor.Inainte de asta cu..invitatul explicatile oamenilor abilitatea noului virus de a trece de la o persoana la alta ..inainte de manifestarea simtomelor..ori de la persoane care nu au niciodata o manifestare a simtomelor.Da este un virus ,smecher'.Si oameni daca nu au simtome ..nu cred.Un om infectat cu SARS CoV-2 devine contagios o data cu manifestare deplina a bolii...Si dv ar trebuii atunci sa l ..izolati..
taxime trist:
(14 Iulie 2020, 14:54)
ITP-ul se face la 1/2 ani, in functie de vechimea masinii. Deci nu zilnic! Asa incat acea bucata de plexiglas, sau folie se poate monta in masina pana in ziua cand se face inspectia tehnica periodica. Pentru cele 1000 de cruciulite, iconite, stegulete, fanioane care le acopera parbrizul si le obtureaza campul vizual nu se mai tem de ITP? Dar pentru planetarele care bat si rontaie atunci cand intorc in mijlocul intersectiilor? Cu alea trec ITPul, da?
Ar trebui amendati pentru conducere ilegala majoritatea taxime tristilor. Intorc direct unde si cand au chef:in intersectii, peste linie continua, dubla sau simpla; opresc exact unde "vrea muschii lor" pe banda de mers chiar daca la 20 de metri este un loc unde pot parca fara sa incurce circulatia. Inteleg si p`asta cu opritul la "botul calului" respectiv al clientului, dar trebuie sa-i respectam si pe ceilalti in trafic. Nu ma tine 2 minute blocat in trafic pe banda de mers, pe care o ocupi tu, stationand "pe avarii" ca nu esti nici ambulanta la interventii si nici tramvai! Idem si pentru cocalarii si bombardierii cu "vemveuri pa bulgaria" care "opreste pe banda de mers ca asa vrea muschii lor" aia tatuati cu de puta madre.
Viorel:
(14 Iulie 2020, 14:51)
Unde i igienizarea după fiecare client?unde este codul deontologic?Te rupe cu maneaua si cu seminte sparte prin masina!!!le put picioarele prin papucii nespălati!!!asta i taximetrie?poate da,prin bangladesh,nu în ue.in afara de câțiva care își respectă meseria,inclusiv prin paravan de plastic intre locul din fata si cele din spate 99% sunt cocalari,nu urmăresc decât profitul si sunt o sursa de răspândire a virusului ucigaș. Asta trebuie să urmărească politia locala!nu sa stea la cafele cu ei prin stațiile de taxi.