Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Orașul-stațiune nu poate asigura apa curentă pentru locuitori

Dinastia Moraru asediază Amara

Orașul-stațiune nu poate asigura apa curentă pentru locuitori

În urmă cu 10 ani, administrația Moraru anunța finalizarea investiției într-o nouă sursă de apă potabilă pentru locuitori. La acest moment, Amara se confruntă cu o criză acută de apă curentă. În perioada verii, cererea de apă curentă este de 4 ori mai mare decât capacitatea puțurilor forate în anul 2010! Primarul Ion Măiță susține că vina aparține administrației Moraru, care a gestionat defectuos acest proiect. În replică, fiul lui Victor Moraru, Valentin Moraru, îl cataloghează pe primarul din Amara drept «mincinos». În decursul anilor, apa furnizată locuitorilor din oraș nu s-a mai încadrat în para­metrii de potabilitate impuși de lege...

Moștenirea administrației Moraru În anul 2010, administrația Moraru anunța finalizarea unei investiții de peste 900 mii de euro din fonduri europene pentru o sursă independentă de apă potabilă captată din subteran. Ambiția de la acel moment a edilului Victor Moraru a fost aceea de a desprinde Amara de Urban SA. Derulată în grabă, investiția a generat probleme încă de la inaugurare. Apa furnizată locuitorilor nu a întrunit parametrii de potabilitate impuși de lege, iar volumul de apă furnizat a fost mult sub așteptări. De-abia în anul 2019 admi­nistrația locală a investit aproximativ alte 100 mii de euro pentru o instalație de osmoză inversă pentru tratarea apei. În pofida acestor eforturi tardive, si­tuația de la Amara rămâne dramatică. Conform informațiilor oficiale, capa­citatea celor 5 puțuri forate este de 78 mc pe oră. În mod normal, acest volum este suficient pentru nevoile orașului. În perioada verii însă, consumul mediu de apă crește de la 60 mc la 240 mc, fapt care duce la întreruperea furnizării de apă curentă.

Primarul Ion Măiță se apără La presiunea opiniei publice, primarul Ion Măiță a explicat situația pu­blic, acuzând fosta administrație de gestiune defectuoasă a proiectului: «Forajele, de care fosta administrație s-a ocupat cu „MARE PRICEPERE ȘI ATENȚIE“, au fost concepute pentru a asigura cel mult nivelul minim necesar uzului casnic, perioada de vară, unde consumul explodează, nefiind luată nici măcar în considerare. Din total puțuri disponibile, puțul numărul 4 a fost conceput greșit încă din pro­iectare de către administrația europeană, acesta furnizând un debit total de 5 metri cubi pe oră-un debit insuficient pentru a susține măcar necesarul hotelurilor din Amara. În ultima pe­rioadă, echipa de mentenanță a efectuat o lucrare de deznisipare a puțurilor, pentru a putea monta noile pompe achiziționate, în parametrii optimi. De asemenea, în urma lucrărilor de dez­nisipare s-a constatat faptul că unul din puțuri are o adâncime mult mai mică, deși în fișa tehnică acesta are aproximativ 75 metri adâncime» susține acesta, printre altele.

Dinastia Moraru contraatacă
Paradoxal, nota de plată a acestor investiții perdante e descărcată în ograda primarului Ion Măiță. Cel mai vehement contestatar al acestuia e fiul lui Victor Moraru, Valentin Moraru, pe care tatăl său îl pregătește pentru preluarea mandatului. «Eu te întreb ceva, min­cinosule! Ce făceai dacă hotelurile erau ocupate la capacitate maximă în perioada asta? Ca să îți permiți tu să vorbești de fosta administrație, ți-ar trebui 1000 de ani în care să-ți dai seama cum funcționează treaba! Abia atunci când vei avea contribuție la măcar un euro adus și implementat în Amara, să îți permiți să folo­sești cuvântul „administrație“! Până atunci, ia-l de mână pe Țintă și mergeți să adunați gunoiul de la oameni pentru că e de­licată situația în orașul nostru!» îl in­terpelează Valentin Moraru, grobian, pe primarul Ion Măiță pe Facebook. Interesantă în context este polarizarea opiniei publice din Amara în jurul celor doi viitori contracandidați. Lipsa spa­țiului tipografic nu ne permite reflec­tarea tuturor puncte­lor de vedere. Am ales însă postarea Denisei Daniela, pe care o considerăm suficientă pentru formularea unei con­cluzii. «Potabilă?! Conform DEX: „potabil=Care îndepli­nește toate cali­tățile necesare pentru a putea fi băut. Care se poate bea; bun de băut“. Ce curge la robinete în orașul Amara, NU se numește „apă potabilă“. În niciun caz!».

17 Iulie 2020, 11:05 (3795 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Șantierul din Grădina de Vară de la Amara
Primarul din Amara își exprimă... gratitudinea
Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!

Comentariile cititorilor:


BRISCU:
(11 August 2020, 10:49)
Nu  este  o  probleme  existentiala dar  afecteaza  extrem  de  multa  lume!Numai  150  metri  de asfalt  si  cateva  bancute! Atat  doresc  la  Amara  pentru  a  putea  ajunge  de  la  aleea  principala  la  intrarea  strandului  de  la  hotel  Parc. Iti  rupi  picioarele cand mergi  sau  vii  de  la  lac.De  ani  de  zile,  chiar  nu  se  poate ?
Ionica:
(21 Iulie 2020, 15:30)
Va ofer eu o surpriza in curand celor din primarie care din cati sunteti nu raspundeti la un mail,a trecut termenul legal de mult si ...............Acum pe rand,prefectura,consilul judetetean sa vedem cine ne merita totusi voturile
Mary:
(20 Iulie 2020, 11:09)
  Prostia, este o boală care îmbinată cu hoția afectează  totul cu cine vine în contact. Singurul remediu este școala. Școala adevărată!!! Și cum multora din staful conducerii acestui județ le lipsește școala adevărată, noi, ăștia, muritorii de rând, avem de suferit. 
Sper ca într-o bună zi să fim mândrii de județul, respecriv orașul nostru, iar cei care ne conduc să fie oameni cinstiți, și derștepți. Altfel, nu se poate!!! Scursurile nu au ce căuta aici!!
Cineva:
(19 Iulie 2020, 02:52)
De "războaie" ca cel dintre ăștia 2 au auzit și s-au săturat toți cetățenii, în orice localitate în care există nemulțumiri și lipsă de educație/interes/cooperare, atât din partea conducerii, cât și a comunității. Principalii vinovați pentru "dezastrul" în care s-a transformat orașul Amara sunt chiar locuitorii săi! Oricare dintre cei 2 rivali ar fi la putere, populația nu va fi niciodată mulțumită: dacă nu faci, ești mincinos și trăiești bine de pe urma lor; dacă faci, trebuia altfel sau trebuia să faci mai mult sau mai bine. Pe "(...) Jr", cum îl menționați în comentarii, cu ce argumente îl denigrați? Este "parvenit" pentru că tatăl sau a avut și are o anume funcție? Că familia lui este separată, așa cum poate sfârșesc jumătate din familiile din lumea asta? Că nu este însurat sau că are cunoștințe "din lumea interlopă"!?! Domn' primar al vostru zice si nu face. Zice și (...), destule. Dar aveți oare motive să spuneți și despre el că nu face ceea ce spune? Răspunsul dați-vi-l vouă înșivă, eventual și când vă veți alege noul lider!
ba ma lasi:
(18 Iulie 2020, 21:29)
Amara este oras ???? Ba ma lasi !!!! Este gluma deceniului .
Adi:
(18 Iulie 2020, 19:57)
Fiecare om merita criticat după realizările sau eșecurile sale,pana acum (...) nu a avut ocazia sa demonstreze în administrația locala a orașului Amara ,dar dacă va avea ocazia sunt sigur ca își va da toată silința pentru realizări cât mai bune pentru Amara.Probabil are și el defecte,dar.cine nu are...?
Bajan Nicoleta:
(18 Iulie 2020, 18:52)
Doamne ajuta,speram sa fie binee!
Mihaela:
(18 Iulie 2020, 18:31)
Credeți că oricare altcineva,ar fi reușit sa faca ce s.a făcut pentru Amara din anul 2000?? Toate aceste vorbe vin din invidie și frustrare, fără sa gândiți,măcar puțin,ce înseamnă administrația!
Amara:
(18 Iulie 2020, 17:53)
Vrem alt primar !!
VASILE:
(18 Iulie 2020, 17:15)
Desi nu sunt din Amara am avut ocazia sa-l cunosc pe edilul sef al orasului.Am tras concluzia ca este un mare vorbitor de vorbe goale (sa nu zic mincinos si laudaros ) si bate apa-n piua fara sa rezolve ceva ,Alt primar nu mai estede  gasit prin Amara?
Pentru suveica:
(18 Iulie 2020, 15:11)
Vezi ca și tu lucrezi la primărie..si aveți salarii de 6-7 mii lei, pe care îi ei degeaba,NU VAR FI RUSINE
Pentru "suveica.,unu,amelia, :
(18 Iulie 2020, 15:08)
Amarean, cine mă făcut om mare" Se vede de la o poștă că este una și aceeași persoană care comentează, dacă îți asumi cea ce spui , fii mai explicită ,cu cuvintele tale că nu intelegem nimic..
Suveica:
(18 Iulie 2020, 13:44)
Dupa ce a stat o gramada de ani primar, (...) s-a crezut un geniu al administrtiei locale (fara niciun rezultat in acest domeniu) si l-a momit si propus pe (...) ca sa isi rupa gatul (stia ca nu are nicio valoare ). Dupa 4 ani in care in Amara nu s-a facut nimic (mai mult s-a distrus) vine pe cai mari cu alt geniu - (...) jr. sa ne dea lectii. Astia din Amara chiar isi merita soarta daca il aleg din nou. Am auzit ca (...) candideaza iar ( asa este in Romania, in loc sa stai in puscarie , te visezi primar). Alt candidat, tot de teapa lui (...), (...), alt priceput. Cu asta Amara o sa ajunga la nivelui unui sat izolat din munti. Nu le mai ajungi la nas. Chiar nu este nimeni in Amara care sa candideze pt. ca vrea sa faca ceva, nu sa prosteasca oamenii ?
Sile:
(18 Iulie 2020, 09:43)
Pana sa apara inginerii aveam drumuri si sosele bune.Pana sa avem DSP aveam apa potabila(din diverse surse) dar aveam.Avem si garda de mediu si apa potabila si aer curat nu vom mai avea.Padurile erau falnice pana acum 20 ani.Modernismul ne duce la apa imbuteliata la PET,mancarea industrializata si mobila din plastic si fier.Aveam un dictator care isi imbuiba familia.De 30 de ani se imbuiba mii de familii si amante de politicieni.
Unu:
(18 Iulie 2020, 08:30)
Ce îl recomanda pe acest jucător de pacanele sa critice un primar așa slab pregătit cum este actualul edil de la Amara ? O căpușă ce ce a trăit din sângele părinților . Slab pregătit , un purtător ambulant de creer , cu legături dubioase în lumea interlopa , un aventurier care caută de ani de zile un mod de a parveni având un exemplu clar . Îl recomanda tătucu ? Tătucu ce se lauda cu ce a făcut la Amara ? Tot ce a făcut e varza . Investiții mari realizări slabe prost executate . Sa spună cine cunoaște ce funcționează în Amara așa cum a fost proiectat ?