Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

«Tinerii sunt șansa de care orașul are nevoie. Să-i ascultăm pe ei!»

Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia

«Tinerii sunt șansa de care orașul are nevoie. Să-i ascultăm pe ei!»

Slobozia nu duce lipsă de candidați. Fiecare partid politic are cel puțin unul. Dragoș Soare, consilier județean PNL, este primul care și-a anunțat candidatura la funcția de primar al Sloboziei, în urmă cu aproape un an. Și unul dintre puținii care propune, în locul proiectelor salvatoare, soluții imediate pentru orașul Slobozia: «Oamenii vor ceea ce li se promite de 20 de ani: o viață mai bună. Acum avem din nou șansa să o trăim. Împreună!».

Bunăstare pentru toți Cursa pentru Alegeri inflamează discursurile publice ale candidaților pentru Primăria Slobozia. Bani europeni, inves­tiții guvernamentale, proiecte de infrastructură... Totul este posibil și totul este promis fără discernământ. Dragoș Soare susține că această inflație de promisiuni electorale afectează percepția electoratului asupra candidaților. «E normal să nu mai creadă nimeni nimic din ce aude. Și să spună că toți suntem la fel... Dar nu suntem! Eu n-am promis niciodată nimănui nimic de dragul de a promite... Și sunt conștient că Slobozia nu poate deveni un oraș european peste noapte. Dar cred că liniștea și bunăstarea noastră stau în lucruri mici, banale aș spune... Apă potabilă, străzi fără gropi, facilități reale pentru oamenii de afaceri, politici admi­nistrative care să genereze locuri de muncă... Asta este definiția bunăstării după mine. Și pentru asta Slobozia are bani căci taxele și impozitele noastre sunt suficiente pentru a ne face viața mai bună!» declară Dragoș Soare.

Soare vrea să asculte tinerii orașului «Viața mai bună» pe care o așteaptă slobozenii reprezintă doar jumătate din soluție. Dragoș Soare susține că mai im­portant decât acest obiectiv este să oferim orașului șansa unui viitor real. «Sunt încă tânăr și am prieteni tineri... Mulți dintre ei foarte tineri, pe care i-am cunoscut sus­ținându-le proiectele școlare. Așa am în­țeles că tinerii sunt șansa de care orașul are nevoie. Să-i ascultăm pe ei! Îmi doresc să fiu primul primar din istoria orașului meu care ascultă de tineri. Pentru că administrația care nu e orientată către ei și nevoile lor imediate e o administrație inutilă! Sunt gata oricând să urmez un tânăr care vrea să schimbe lumea, în locul unor „specialiști“ care promit 20 de ani și nu realizează nimic...» adaugă Dragoș Soare.

Orașul în 4 cuvinte
Proiectul electoral al candidatului Dragoș Soare pentru Slobozia așteaptă prima zi de campanie. În avanpremieră însă, candidatul PNL nu s-a putut abține să nu facă declarații: «Viitorul orașului se reduce la 4 coordonate: apă potabilă, infrastructură rutieră, viață socială și Educație de calitate. Acesta e proiectul meu pentru Slobozia. Pentru că oamenii sunt prioritatea mea numărul 1! Și ar trebui să fie prioritatea oricărui candidat responsabil...».

20 Iulie 2020, 12:40 (1644 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Dragoș Soare promite cetățenilor «Slobozia în care #sepoate»
«Parcările multi-nivel, soluția pentru decongestionarea străzilor din Slobozia!»
Luminița Barcari, candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, tur electoral de forță

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(21 Iulie 2020, 13:05)
pt. Gigel:ai perfecta dreptate ! hai sa numim tineri in functii ca ne salveaza ?! si ei la randul lor vor angaja  grup de prieteni, veri, neamuri........asa cum se face ?! 
gigel:
(21 Iulie 2020, 09:01)
"Tinerii sunt șansa". Sa ne asteptam, ca si in cazul lui Mocioniu, sa-si angajeze toti prietenii... Am mai vazut asta. Tineretea nu e musai o competenta.
alegator:
(21 Iulie 2020, 07:03)
Succes si sa mergeti sa primiti sfaturi de la primarul din Oradea .Cand vrei,se poate si se gasesc si fonduri.De 30 de ani speram la un oras curat si cu apa potabila.
Fitofagu:
(20 Iulie 2020, 17:39)
Apa potabila nu va avea Slobozia niciodata. Primarul in functie acum , va face niste cheltuieli in ultimele luni de mandat cu niste costuri enorme, de care va trebui sa traga viitorul primar. Deci nu vor fi bani deloc , ca sa mai ai ce sa faci in viitor. Asa ca ascultam la o campanie mai de criza, mai pe covid asa. De facut o sa se faca in minim 20-30 ani.
Cetatean:
(20 Iulie 2020, 16:44)
Eu stiu atat: este un om corect!
:-):
(20 Iulie 2020, 14:57)
1) Asa cum a zis si cel care a postat anterior, ar trebui precizat cum vede rezolvarea apei potabile.
2) In frastructura... In afara de demolat garaje si facut locuri de parcare (ca in locul a 2 garaje nefolosite intra 3 locuri de parcare sau 6 daca se contruieste carusel de parcare) iar cei care vor garaje pt. depozitare amenajat la marginea orasului ca la americani boxe de depozitare.
Sa dezvolti un serviciu de transport local cu mai multe trasee care sa permita locuitorilor sa nu isi mai foloseasca masina personala o sa fie si mai ineficient ca actualul.
3) Viata sociala.... Ce poate face primaria pt. viata sociala a orasului cand oamenii nu mai sunt interesati de nimic? Dale pacanele, manele, banci unde sa stea sa sparga seminte, etc.
4) Educatie de calitate... primaria nu prea are nimic de spus in ceea ce priveste educatia, tine de ministerul educatiei. 
guvidu:
(20 Iulie 2020, 13:32)
1.Apa potabila inseamna alta investitie in alta captare. Utopie !!!
2.Bunastare pentru toti . Utopie. Bunastare se realizeaza prin munca, daca ai unde sa prestezi. Bunastarea nu o aduce primarul.  
In rest, va doresc succes !