Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

«Candidez la președinția Consiliului Județean Ialomița!»

Victor Moraru nu renunță

«Candidez la președinția Consiliului Județean Ialomița!»

Victor Moraru nu renunță la candidatura sa pentru șefia Consiliului Județean Ialomița. Domnia sa susține că este «cel mai valoros exponent al PSD în Ialomița». Reamintim că marți, 21 iulie a.c., președintele Organizației PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel, a declarat oficial ca va candida pentru această funcție.

Președintele candidează Joi, 23 iulie 2020, în cadrul unei conferințe de presă, Victor Moraru a comentat public declarațiile lui Marian Pavel privind decizia acestuia de a candida pentru președinția Consiliului Județean. «Este o greșeală... Sper ca Marian Pavel să revină asupra acestei decizii! Eu sunt cel mai valoros exponent al partidului în Ialomița. Candidez la președinția Consiliului Județean și vreau să candidez pentru PSD!» a declarat Victor Moraru, printre altele. De asemenea, Moraru a respins acuzațiile care vizau lipsa sa de implicare politică, susținând că «am pe Facebook cu 60% mai multe postări și luări de poziție politice decât Marian Pavel!». De asemenea, el a invocat un sondaj IRES potrivit căruia ialomițenii cred în proporție de 64% că președintele PSD Ialomița este Victor Moraru. Reamintim că Marian Pavel a declarat că nu contestă activitatea administrativă a lui Victor Moraru, dar că activitatea sa politică lasă de dorit. «Înainte de toate suntem o echipă politică... Nu facem administrație pe persoană fizică!» a precizat senatorul PSD Marian Pavel.

Consiliul Județean sunt eu!
Dincolo de miza războiului politic dintre cei doi, este remarcabilă în context poziția publică a președintelui Victor Moraru. Acesta susține permanent în spațiul public că toate investițiile promovate de către Consiliul Județean Ialomița i se datorează. Acestă identificare redundantă a unui om cu instituția ar putea justifica decizia PSD Ialomița de a-l înlocui. «N-am avut concediu, n-am avut Sărbători, am muncit pentru acest județ și pentru acest partid! Dacă sunt oameni în acest partid, cu siguranță vor reacționa în sensul de a mă susține! Dacă sunt oameni... (...) Eu nu le cer nimic! Le cer doar atât: să mă bucur și eu de munca pe care am depus-o aici și să facem ceva pentru ialomițeni. (...) În 53 de localități avem proiecte. A fost și munca mea! Și a echipei, e adevărat... Dar inițiatorul sunt eu, cel care își asumă riscurile! Echipa vine în spate și ajută. Și partidul ajută. Sunt de 20 de ani în administrație și fac politică pentru PSD. Dar s-a schimbat modul de a face politică. Când faci o faptă bună, omul întreabă: „cine a făcut asta?“. „Păi... cutărică!“ (...) Nu mai mergem pe stradă și strigăm „PSD! PSD!“. Nu se mai poate așa...» s-a victimizat contagios în declarații actualul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru.

Grandomanie cu parfum de șantaj politic
Victor Moraru a mai declarat că nu doar Consiliul Județean are nevoie de el, ci și primarii din teritoriu. «Sunt colegi primari care pot pierde la 4-5 procente... Nu știu cât le aduc eu. Dar, probabil aportul meu contează! Pot pierde alegerile 8-10 primari... Marian Pavel trebuie să se gândească la toate astea și să nu facă acest lucru! Pot face cu el orice înțelegere. Dar pe mine nu mă interesează niciuna dintre funcțiile pe care le deține el!» a completat Moraru. De asemenea, Victor Moraru a susținut că fără el PSD va pierde Primăria Slobozia, aportul său în această privință fiind decisiv: «Fără mine nu se va câștiga Primăria Slobozia! Nu e un șantaj, e o realitate! Sunt de 20 de ani aici în zona Amara-Slobozia și unde sunt eu votează și Amara, unde sunt eu votează și Slobozia... Oamenii ăștia de-aici din Slobozia timp de 16 ani s-au uitat către Amara... „Ia uite, domnule, ce face flăcăul ăla acolo? Ce minuni face...“. Și normal că oamenii au aprecieri bune...».

23 Iulie 2020, 14:40 (6059 vizualizări - 34 comentarii)

Citiți și:
Cătălin Grigore asigură interimatul la președinția Consiliului Județean Ialomița
MINCIUNILE ADMINISTRATIVE ale lui Victor Moraru au picioare scurte
Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei
Sinucigașii administrației ialomițene

Comentariile cititorilor:


Varza din west:
(23 Iulie 2020, 20:38)
Bagă mare domnu president si suna-ti pocnitorile, ****iubite**** alea blonde si maritate cu functii de prin primarii sa puna osul la campanie, trimite-le sa faca pe gornistele pe ulitele comunelor, ca doar sânt suflatoare din gura cu staif si pretentii de vip. De baiatu cand faci rau la nevinovati, iti baga doamne, doamne cate o scobitoare la roata. La sapa la porumb, la udat gradina iti este viitorul.
Ipse:
(23 Iulie 2020, 20:18)
Asa se întâmplă (...) cand aperi falsificatori de acte din jurul tau. Dai telefon prietenului primar, idolul femeilor si duceti-va in continuare la hotel cu bocciile ale de 35 ani, maritate. (...) sclav al coruptilor, dumnezeu nu bate cu parul. Capsunile din Spania sau rosiile din Puglia te asteapta bai afemeiatule. Da vezi sa ai testul covid 19.
Comoara:
(23 Iulie 2020, 19:12)
"Sunt cel mai valoros." Atentie, valorile mari se tin bine ferecate sub cheie sau adanc ingropate ..
Mami:
(23 Iulie 2020, 19:08)
Sincer... (...) este peste Gheorghe Lazar cu mult...partea proasta e ca nu fura cat trebuie...asa ca...se iau masuri. Vine unicornul ! Asta e inceputul sfarsitului pt. PSD
Vasile:
(23 Iulie 2020, 18:56)
Cine voteaza parvenitii? Au mai fost si altii care nici nu veneau prin judet (S.N.). (...) ce a facut ca senator? Nimic!!!! Lasati-ne fratilor cu politica voastra. Vrem fapte, vrem investitii in Slobozia asta plina de praf, tantari si amoniac.
cetatean:
(23 Iulie 2020, 18:06)
In fiecare zi bate disperat la portile ALDE ,PRO ROMINIA .sta ore in sir pe la portile sefilor de campanie ale partidelor mentionate tine si masina consiliului jidetean pina la orele 19-20 .Sa nu il bage nimeni in seama ,la fel cum se comporta el cu o aroganta esita din comun fata de toti colaboratorii sai
Consiliu:
(23 Iulie 2020, 17:44)
Mai era '' unul''  care spunea ca primaria este ''el '' . Astia cred ca fara ei nu se poate , ca sunt de neinlocuit . Chiar asa ? Nu si-a luat concediu .Ii plang de mila cat se sacrifica el pentru judet. Intrebarea este cat a stat la seviciu ca din cate stiu numai plecat a fost .Fara partid este un nimeni , il doare in pantof de binele nostru , ii este drag serviciul la stat platit regeste si functia care ii permite sa fie un mic dictator A venit din Italia un anonim , a ajuns mare si a inceput sa-i tradeze pe cei care l-au ajutat . Cultul personalitatii este o boala ce trebuie tratata corespunzator. Aceasta abordare ca el a facut si a dres este una jalnica , ca si cum ne-a facut un favor ca din functia pe care a detinut-o si-a indeplinit atributiunile .. Aceste lectii pe care incearca sa  ni le dea , despre cum se face politica , bla bla bla ,  denota cat de mult ne sfideaza insuldandu-ne inteligenta. Du-te '' flacaule'' ca m-am saturat de politica ta . De la mine oricum nu vei avea votul !
Ana Pauker:
(23 Iulie 2020, 17:16)
Doamne ferește, asta se crede ceaușescu!
solo:
(23 Iulie 2020, 17:01)
Ce măscău pe fățău - vorba unei contabile din zonă.
Claudiu Serban:
(23 Iulie 2020, 16:41)
Mult succes Moraru! Cel mai bun sa castige
Darius2:
(23 Iulie 2020, 16:37)
Vă este frică la toți de el..așa că sunt 3 -4postaci pe aici care își face treaba
Darius:
(23 Iulie 2020, 16:35)
Ciocul mic că vă fărâmă Moraru ..tu ce ai facut Ionuț (...)ai uitat că te-ai băgat sub masă?
gigel:
(23 Iulie 2020, 16:01)
Omul asta e dus rau pe aratura! Dupa atatia ani cu lingai in jurul sau a pierdut simtul realitatii. Sa candideze independent, sa vedem cate voturi aduce. Dar nu are curaj, se duce la Pro...
Geo:
(23 Iulie 2020, 15:54)
bv.Sustin Moraru!!!
Liviu:
(23 Iulie 2020, 15:54)
Maaaare bagabont, vrea sa ia partidu pe persoana fizica, pai a bagat miliarde in imaginea lui si doar a lui de prost??? Nu domle , si-a poleit chipul de armasar cu aur de 24k sa fie el miezu judetului. Jos cu aceste specimene individualiste cu apucaturi dictatoriale! Bine Pavele! nu imi erai simpatic dar vad ca judeci rational.