Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Procurorii DIICOT au sabotat «Dosarul Țăndărei»

Judecătorii mureșeni explică

Procurorii DIICOT au sabotat «Dosarul Țăndărei»

La 7 luni distanță de la achitările definitive din «Dosarul Țăndărei» de către Curtea de Apel Târgu Mureș, reprezentanții instanței au remis publicității un punct de vedere oficial în care explică detaliat motivele pentru care i-au lăsat în libertate pe cei 25 de inculpați ai cauzei. Reacția instanței survine unei serii de declarații pe care actuala conducere a DIICOT-Structura Centrală, prin vocea procurorului șef Giorgiana Hosu, le-a făcut în spațiul public și incriminează maniera în care a fost judecată cauza. Potrivit documentului redactat de Curtea de Apel Târgu Mureș, insuccesul anchetei aparține în totalitate organului de urmărire penală, adică DIICOT-Structura Centrală. Se pare că procurorii anti-mafia au viciat ancheta prin nerespectarea unor aspecte legate de procedura prin care ea trebuia desfășurată. Lipsa de procedură a cântărit însă suficient în balanța judecătorilor mureșeni, iar aceste aspecte au avut ca efect lăsarea în libertate a tuturor infractorilor, motivându-se astfel că faptele reținute în rechizitoriul DIICOT nu ar exista.

Anchetă tratată cu indiferență
Achitarea inculpaților din «Dosarul Țăndărei» în decembrie 2019 a atras atenția întregii opinii publice care a incriminat sistemul judiciar din România, considerându-l lipsit de responsabilitate. La 7 luni de la pronunțarea sentinței definitive în această cauză, Curtea de Apel Târgu Mureș explică de ce a fost posibilă achitarea celor 25 de inculpați din Țăndărei, acuzați de fapte grave, precum «traficul de minori» sau «constituirea unui grup infracțional organizat». Încă de la începutul pledoariei întinsă pe mai multe pagini, judecătorii mureșeni scot în evidență faptul că procurorii DIICOT care au avut în coordonare activitățile de urmărire penală în acest caz au tratat ancheta cu indiferență. Concret, între instanțele din Mureș, Tribunalul Mureș, Curtea de Apel Mureș și DIICOT s-a purtat o corespondență permanentă între 2011 (anul în care dosarul a fost trimis în judecată) și 2013 (data la care judecata a început efectiv), prin care magistrații au solicitat procurorilor să refacă integral actul de sesizare. Mai mult decât atât, judecătorii au fost obligați să efectueze activități specifice urmăririi penale deși, conform procedurilor, aceasta este sarcina organului de anchetă. «Judecătorul fondului a fost în situația de a efectua unele activități specifice urmăririi penale, respectiv a procedat la identificarea și audierea unor presupuse victime ale traficului de minori, dat fiind faptul că aceste proceduri/activități nu au fost realizate în cursul urmăririi penale» se arată în documentul remis publicității de Curtea de Apel Târgu Mureș.

Procurorii DIICOT și-au sabotat propriul caz
Suficient de stufos astfel încât părea că este înțesat de probe infailibile, rechi­zitoriul «Dosarului Țăndărei» abundă însă de omisiuni, care i-au determinat pe judecători să reconsidere toate faptele descrise în acest document și să încline balanța în favoarea achitării și nu în cea a condamnării. «Autorii Rechizitoriului s-au limitat la o descriere mai mult decât sumară a activității infracționale, arătând în principal că din probele administrate sau din declarațiile martorilor rezultă in­fracțiunile reținute în sarcina fiecărui in­culpat, fără a realiza însă și o descriere amănunțită a acestor activități infrac­țio­nale și a probelor sau declarațiilor pe care se sprijină acuzarea pentru fiecare inculpat în parte» își exprimă opinia judecătorii mureșeni. De asemenea, procurorii DIICOT au omis să indice în actele de sesizare înaintate instanțelor numele păr­ților vătămate. Totodată, anchetatorii au propus spre audiere martori plecați în străinătate pentru care nu s-au făcut de­mersuri în ceea ce privește aducerea în țară pentru a pleda în fața instanței. La toate aceastea se adaugă și confuzia an­chetatorilor cu privire la numărul exact de minori traficați de către inculpați. Deși potrivit Rechizitoriului ar fi fost folosiți în activitatea infracțională 224 de minori, în realitate nominalizați în fața instanței au fost doar 74. Procurorii nu au reușit să stabilească numărul exact de minori traficați de fiecare inculpat în parte astfel că, în timpul dezbaterilor din sala de judecată, s-a constatat faptul că pentru unii inculpați nu s-au putut stabili minorii traficați, iar pentru alții numărul de minori traficați stabilit a fost mai mic decât cel indicat în actele de urmărire penală. Totodată, procurorii DIICOT au fost re­clamați cu privire la faptul că nu au putut justifica motivele de apel și nu au făcut suficiente demersuri pentru a răsturna decizia dată de către Tribunalul Harghita. «Repre­zentanții Structurii Centrale a DIICOT nu au fost interesați în vreun fel de cursul dosarului, deși aceștia au instrumentat cauza în faza urmăririi penale. (...) Oricât de grave ar fi acuzele aduse unei persoane, atâta timp cât nu sunt probe care să-i dovedească vinovăția, aceasta nu poate fi condamnată» este concluzia la care au ajuns oficialii Curții de Apel Târgu Mureș.

23 Iulie 2020, 07:55 (2272 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
EXCLUSIV: Foștii inculpați ai «Dosarului Țăndărei» cer despăgubiri de 1 milion de euro statului român

Comentariile cititorilor:


oare?:
(26 Iulie 2020, 07:18)
se spune ca pe tiganii din tandarei i-a costat vreo doua miloane jumate toata taraganarea asta.
la banii astia te intrebi daca la procurori este  vorba despre incompetenta sau ..... meserie. .
Vali:
(25 Iulie 2020, 09:10)
Oare ce este mai bine acum in Romania?Infractor sau om cinstit?Infractor nu platesti taxe,draci laci si poti cumula,pune deoparte 5...10 miliarde.Cinstit,esti toata ziua la cozi,banci,rate,stai cu chirie sau in apartamentul mostenit...Masini?Unul cu Bemweul,altul cu Loganelul.
Tudor:
(25 Iulie 2020, 06:46)
Neglijență gravă, nu te joci cu libertatea oamenilor. Astfel de procuerori nu au ce căuta în sistemul judiciar. Dati afară și să răspundă material pentru cheltuiala făcută de stat cu acest dosar.
ticu:
(24 Iulie 2020, 10:07)
Toti procurorii implicati vor primi pensii speciale
Gelu :
(24 Iulie 2020, 07:56)
Procurorii englezi frecau palmele linistiti,ca vor sta tandarenii la bulau ca pe vremea comunismului.Avem niste specimene ce pun botul la cascaval la care se adauga o cardasie perfecta in justitie,ce nu a vazut englezul!Pe langa dosarul tandarenilor,cel din 10 august,cu probe video in care jandarmeria batea cetateni cu bratele ridicate?Dar cu cretinul de sef politie la Gerota,care a dat-o elegant si...Clasare!Un amarat nu scapa de condamnare. (inculpatul borcea regula judecatoarea) Vivat judecatore! Vivat procurore!
ciomu:
(23 Iulie 2020, 20:16)
Propriul caz ? Nu prea cred
cetatean:
(23 Iulie 2020, 13:49)
La puscarie.............dati un exemplu concret ?! 
Ionel:
(23 Iulie 2020, 08:41)
Băgați la puscarie toți,ei cică reprezintă legea si de fapt sunt mai infractori decât cei cercetați și să nu mai spunem că au și salarii babane.
tratat cu tratament:
(23 Iulie 2020, 08:15)
Aici e vorba de coruptie la nivel inalt, milioane de euro. In rest, institutii (DNA, DIICOT, ANAF,Curtea de conturi, ANI) care sunt inutile aceste tari, fiind mari consumatoare de resurse.