Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apă mai bună la robinetele locuitorilor din Perieți

Apă mai bună la robinetele locuitorilor din Perieți

În timp ce majoritatea comunelor din Ialomița se confrută cu problema potabilizării apei, se pare că administrația locală din Perieți a reușit performanța de a le oferi cetățenilor apă cu adevărat potabilă. Astfel, au fost instalate o serie de filtre care să permită distribuirea apei în rețeaua pu­blică respectând parametrii de potabilitate impuși de legislația în vigoare.

Vești bune pentru locuitori Satul Misleanu, care aparține de comuna Perieți, este prima localitate în care a fost implementat noul sistem de potabilizare a apei distribuită de admi­nistrația locală în rețeaua publică. Este vorba de filtre speciale care să asigure un nivel de potabilitate care se încadrează în parametrii impuși de actuala legislație. «Noi am început potabilizarea apei în satul Misleanu... Locuitorii se bucură de apă aflată în parametrii de potabilitate!» a precizat Adrian Merlea, edilul loca­lității Perieți. De asemenea, în cel mai scurt timp, un sistem similar va fi montat și în celelalte sate aparținătoare comunei Perieți. «Ceea ce am realizat noi se face fără un prea mare efort financiar... Tocmai de aceea ne-am decis să oferim apă bună de băut tuturor locuitorilor din comuna noastră. Au fost într-adevăr probleme, dar având experiența de la Misleanu, considerăm faptul că știm cum să gestionăm această situație... Da, oamenii din Perieți vor avea apă bună de băut!» a mai spus Adrian Merlea, primarul localității Perieți. Noile echipamente utilizate de administrația locală nu vor aduce însă costuri mai mari pentru prețul apei potabile. Astfel, adminis­trația locală a promis public faptul că nu va majora prețurile pentru acest serviciu. «Știum că pe rețelele de socializare au existat o serie de comentarii legate de faptul că se mărește prețul apei... Îi asigur pe toți cetățenii din comuna Perieți că apa va avea același preț și că nu va fi modificat în perioada următoare!»a dat asigurări edilul Adrian Merlea.

Un sfert dintre localitățile ialomițene nu au rețele publice de apă
Comuna Perieți este printre puți­nele modele de succes în ceea ce privește asigurarea apei potabile. În alte localități din județ, apa potabilă rămâne pro­blema nerezolvată a ad­minis­trației locale. Deși au cheltuit milioane de lei pentru amenajarea de rețele publice de apă, un sfert din lo­calități încă sunt dependente de fântâni sau puțuri forate pentru a putea oferi apă de băut locuitorilor. Din fericire, calitatea apei de la fântâni este mai bună decât cea furni­zată în rețelele publice pe care unele administrații locale au reușit să le construiască. Esti­mările arată că în Ialomița s-au cheltuit peste 70 milioane de lei pentru construcția de rețele de apă care, din păcate, astăzi nu pot fi funcționale.

26 Iulie 2020, 13:50 (1156 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor
«Împreună pentru Educație» la Perieți
Internet în două instituții școlare

Comentariile cititorilor:


Drideea Ionut:
(29 Iulie 2020, 15:58)
Dar domn primar al nostru făcea poze cu Muceoniu!
Gogu:
(28 Iulie 2020, 12:35)
Un buletin de analiză al DSP ar ĺămuri pe toată lumea!
Pavel:
(28 Iulie 2020, 00:05)
PSD Este tot ca viceprimarul de la Perieti
Delia :
(27 Iulie 2020, 23:34)
Il susținem pe cel mai bun primar din județul nostru, Adrian Merlea. Trebuie să câștige cu 90 %. Merită, merită...
Gheorghe din PSD:
(27 Iulie 2020, 22:39)
Stiti ce e bine? Ca PSD inca odată se arată a fi prost. Cum dle să candideze Mustatea? Nu are nici o sansa. Se zvonea că ar candida madam STIETOT de la gunoi...pardon de la spital. (...) și tu te arunci tot către prostie. Păi baaai fata de golanas susținut de analfabeti.nu ca tu ai fi mai procopsit intelectual.nu stii ca asta n are nici o sansa?
Irinel:
(27 Iulie 2020, 11:47)
Multumim domnul primar pentru tot! Omul potrivit la locul potrivit. Câștigătorul sunteți dvs
apa fara filtru:
(27 Iulie 2020, 09:41)
Cati bani s-au cheltuit in Perieti cu alimentare apa din 1995 pana astazi ? Daca aflati suma va cruciti.
Avem acasa si e scump:
(27 Iulie 2020, 08:09)
Costul filtrelor ce vor trebui inlocuite nu va ridica pretul apei?Ori sunt filtre extraterestre si nu necesita inlocuire?
Tică :
(26 Iulie 2020, 22:56)
Doar nu era în stare Mustatea să facă ceva. Normal că Merlea a facut apa bună. Votăm Merlea!
Lică:
(26 Iulie 2020, 20:35)
A sunat lumea și nu a afișat listele să creadă lumea că sunt de la PSD.Huaaă
Ionela:
(26 Iulie 2020, 18:56)
Il susținem pe cel mai bun.Felicitari,Adrian!
apa aproape potabila:
(26 Iulie 2020, 17:48)
In sudul tarii, nu exista apa potabila, dupa toti parametrii apei potabile, cu toate filtrele si megafiltrele. Daca apa are nitriti , filtrele o gadila la kooruletz. Daca apa are probleme chimice, filtrele iar o gadila la koorishor.
Ioana :
(26 Iulie 2020, 16:56)
Avem cel mai bun primar! Succes in toate proiectele și în alegerile locale!Nu este ca Mustațea care a dat ajutoarele CUI a vrut el.Rusine viceprimarul nostru!