Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Polițiști detașați în Ialomița pentru susținerea examenului auto

Polițiști detașați în Ialomița pentru susținerea examenului auto

Trei angajați din cadrul Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare Vehicule București au fost detașați în această perioadă în județul Ialomița. Aceștia vor asigura buna desfășurare a probei practice a examenului pentru obținerea permisului de conducere. «Se fac demersuri pentru a suplimenta numărul de examinatori cu încă două persoane!» a explicat Tudorița Ionescu, subprefectul județul Ialomița.

Deficit de personal la SPCRPCIV Ialomița
Scandalurile de corupție, dar și detașările de personal din ultimele luni au diminuat considerabil numărul exa­minatorilor din cadrul Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare Vehicule Ialomița. Rămași fără examinatori, reprezentanții insti­tuției efectuau cu greu programările pentru proba practică a examenului auto. Au fost cazuri în care candidații care au susținut proba teoretică la începutul lunii iulie, în momentul în care s-a deschis oficial sala de examinare după perioada de suspendare generată de pandemia de COVID-19, au fost programați în luna noiembrie. Pentru a reduce timpul de așteptare a candidaților, Prefectura Ialomița a făcut demersuri în sensul detașării în Ialomița a trei examinatori din cadrul Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare Vehicule București. Aceștia vor suplini lipsa de personal din cadrul SPCRPCIV Ialomița. «Într-adevăr, activitatea SPCRPCIV Ialomița este îngreunată din cauza lipsei de personal. Totuși, am reușit să facem demersuri și să obținem o detașare pe o perioadă de timp pentru trei examinatori... Facem eforturi pentru a beneficia de încă o detașare care să vizeze alți doi examinatori. Noi sperăm că această suplimentare să fie benefică, în sensul reducerii timpului de așteptare pentru candidații care doresc să obțină permisul de condu­cere!» a explicat Tudorița Ionescu, subprefectul județul Ialomița. Reamintim faptul că după deschiderea sălii în care se desfășoară proba teoretică a examenului pentru obținerea permisului de conducere, în Ialomița așteptau să fie examinați peste 2000 de candidați.

27 Iulie 2020, 12:40 (1635 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


driver:
(28 Iulie 2020, 09:23)
Cum sa dai sala in iulie si sa faci traseul in noiembrie? Ba, ej nebun? Si la ambasada primeai viza de SUA mai repede. Parca gemea tara asta de hoardele de bugetari? Nu sunt angajati multi la permise de conducere?...angajati breee, unu, doi, cati sunt necesari, ca sa functioneze bine serviciul. Puneti oameni tineri, pregatiti, corecti, transparenti, nu fosile pensionate, corupte, puse politic, asa cum a fost palatinu ala spagar.
Ion:
(28 Iulie 2020, 09:01)
Cunosc cazuri concrete de analfabeti care au obtinut acum doi ani permise auto. Cand spun analfabeti inseamna cu cinci clase primare. Cand se vor verifica dosarele din urma.
Dus scotian:
(28 Iulie 2020, 08:20)
Sa vezi retineri ca doar nu aduce IJP niste corupti..Sa vezi demiteri,schimbari,corectie de personal ca prea mare e bataia de joc.Platesti scoala iar daca pici 1 data examinarea...la a 2a trebuie sa fi admis ca altfel trec 12 luni pentru 2 examinari si pierzi banii. (...)
Ghinea:
(27 Iulie 2020, 18:26)
Examinatorii politisti de frunte din Ialomița unde sunt, au început să fugă de șpagă, sau au taiatt-o la sparanghel. O fii vreo acțiune de sus care sa adune din ei. Au ei sifonul lor acolo sus și știu când sunt luați la țintă. Pădurarule zi  mă, știi ceva se mai anunță taierea plopilor uscați de la marginea șoselelor ?
MGG:
(27 Iulie 2020, 17:28)
da si au venit frustrati si pica toti eleviicare au ghinionul sa dea traseul cu ei