Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un proiect de 25 milioane de euro pentru ADI Distribuție Gaze Ialomița Centrală

Reversul medaliei

Un proiect de 25 milioane de euro pentru ADI Distribuție Gaze Ialomița Centrală

La nivelul județului Ialomița există o Asociație similară ADI Ialomița formată din 8 localități. Scopul declarat al Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Distribuție Gaz Ialomița Centrală este acela de a accesa fonduri pentru extinderea rețelei de gaze naturale de-a lungul DN2A. Administrația Moraru a ignorat și, mai grav, a sabotat această Asociație care funcționează fără costuri. «Președintele Victor Moraru a refuzat să susțină eforturile noastre în condițiile în care l-am invitat să facă parte din această structură!» declară președintele Asociației, Ioan Martin.

Se poate și fără bani publici În timp de președintele Moraru cheltuiește milioane de lei pentru investiții marginale și fără utilitate, un grup de 8 localități din Ialomița încearcă să obțină finanțare pentru o rețea de aducțiune a gazelor naturale de-a lungul DN2A, de la Slobozia la Urziceni. În anul 2018, orașul Căzănești, în asociere cu comunele Andrășești, Balaciu, Ciochina, Gheorghe Doja, Munteni-Buzău, Perieți și comuna Sărățeni au înființat Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Distribuție Gaz Ialomița Centrală. Asociația are drept scop declarat «dezvoltarea și concesionarea serviciului public de distribuție a gazelor naturale pe teritoriul localităților noastre». În anul 2019, pentru a urgenta procedurile, Asociația a cerut sprijinul Consiliului Județean Ialomița. În februarie 2020, după ce Victor Moraru cere administrațiilor locale din județ să adere la o Asociație de Dezvoltare Intercomunitară care să se ocupe exclusiv cu «gestionarea procedurilor de înființare și extindere a rețelei de distribuție de gaze naturale», primarul orașului Căzănești, Alexandru Măchiță, revine asupra solicitării inițiale: «(...)suntem interesați de inițiativa dumneavoastră și dacă considerați oportun, pentru a câștiga timp, revenim la adresele înregistrate la dumneavoastră cu nr. 7498/08.04.2019 și 8583/18.04.2019 și vă invităm să fiți membri, să preluați Asociația și să o extindeți la nivel județean». Evident, Victor Moraru NU a acceptat propunerea.

Victor Moraru sabotează inițiativa Mai gravă decât indiferența administrației județene este încercarea președintelui Victor Moraru de a sabota această inițiativă. Potrivit unei adrese remisă Asociației, Consiliul Județean Ialomița susține că racordarea viitoarei rețele de gaze la cea existentă la Slobozia nu este posibilă. Mai mult decât atât, susține președintele ADI Distribuție Gaze Ialomița Centrală, Ioan Martin, fost vicepreședinte al Consiliului Județean, Victor Moraru a refuzat să cofinanțeze studiile de fezabilitate pentru extinderea rețelei de gaze naturale: «Am participat la două ședințe informale, în perioada în care Victor Moraru a decis finanțarea echipei de fotbal a Sloboziei... I-am cerut 640 mii de lei pentru cofinanțarea studiilor de fezabilitate. A refuzat susținând că prioritățile județului le hotărăște el, nu noi! Suma pentru aceste studii e de zece ori mai mai mică decât cele plătite de instituție. Probabil de aceea a refuzat cofinanțarea...». Ulterior acestui incident, ADI Distribuție Gaze Ialomița Centrală a continuat să facă demersuri pentru obținerea unui acord de principiu privind racordarea la rețeaua de gaze. Pe 27 mai 2020, Transgaz SA confirmă că Victor Moraru a mințit și informează oficial că racordarea e posibilă la conducta de înaltă presiune Jugureanu-Slobozia «la limita zonei teritoriale a localității Păltinișu (localitate aparținătoare comunei Perieți) prin intermediul unei conducte de racord DN 200, PN 40 bar în lungime de circa 1,08 km».

O investiție de 25 milioane de euro
Investiția așteptată de cele 8 administrații locale, dar și de toate celelalte loca­lități situate de-a lungul DN2A, poate fi accesată în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare 2014-2020, Axa Prioritară 8 și ar putea fi finalizată până la sfârșitul anului 2023. Adică mult mai devreme decât proiectele de infrastructură ale administrației Moraru! Valoarea ma­ximă a finanțării este de 25 milioane de euro, iar de această investiție în extinderea rețelei de gaze ar putea beneficia aproximativ 70000 de locuitori din Ialomița.

28 Iulie 2020, 14:40 (2972 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Stanescu:
(3 August 2020, 11:41)
Dorim sa construim o sectie de panificatie in zona , accesul la gaze naturale faciliteaza functionarea cuptoarelor . Suntem direct interesati !
Oops:
(31 Iulie 2020, 08:56)
Stimate d-le I.M., va multumesc pentru link; atat scrie acolo:

"Consultare publică, POIM: Ghidul pentru racordarea la rețeua de gaze naturale
Ministerul Fondurilor Europene lansează în consultare publică proiectul ghidul solicitantului „Dezvoltarea rețelelor inteligente de distribuție a gazelor naturale în vederea creșterii nivelului de flexibilitate, siguranță, eficiență în operare, precum și de integrare a activităților de transport, distribuție și consum final” din cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare aferent Obiectivului Specific 8.2 Creșterea gradului de interconectare a Sistemului Național de Transport a gazelor naturale cu alte state vecine.
Ghidul solicitantului a fost elaborat în scopul sprijinirii investițiilor de dezvoltare a rețelelor inteligente de distribuție a gazelor naturale în vederea creșterii nivelului de flexibilitate, siguranță, eficiență în operare, precum și de integrare a activităților de transport, distribuție și consum final, cu respectarea condițiilor de finanțare din cadrul programului.
Propunerile și comentariile pe marginea documentului pot fi trimise la sediul MFE din Șos. București-Ploiești, nr. 1 – 1B, Victoria Office Intrarea str. Menuetului, nr. 7, București, Sector 1 și/sau la adresa de email: secretariat.dgpim@mfe.gov.ro timp de 15 zile calendaristice (până pe 10 august) de la data prezentului anunț"

Nu este important ce cred eu, important ar fi daca l-ati da in judecata pe cel (sau pe cei) care s-a(u) opus acestui proiect - care ar fi putut sa aduca un plus de confort locuitorilor. Asta cred eu ca este important: sa plateasca cei care ne provoaca prejudicii; sa-i descurajeze pe viitor sa aiba astfel de atitudine! Sa plateasca paguba provocata si sa stea putin la racoare dupa gratii. Pe caldurile astea e ok sa stai la racoare, zic!
Ioan M.:
(29 Iulie 2020, 23:04)
@ Marius - d-nii primari din com.Cosâmbești,Mărculești, Bucu di Gh.Lazăr doresc aderarea la acest A.D.I. și depunerea unei cerere de finanțare, suntem in discuții si avem timpul fizic pt. o face ;
@ Matescu - prin program se finanțeaza nerambursabil studii, proiectare, asistența , executie si inclusiv racorduri persoane fizice ;  
@ Ooops puteti verifica veridicitatea pe site-ul ministerului fondurilor europene la link-ul http://mfe.gov.ro/consultare-publica-poim-ghidul-pentru-rapordarea-la-reteua-de-gaze-natural/ sesiune de depunere 18 august-18 octombrie 2020;
@ Luminița se incerca la fel racord are pt. Sălcioara,Albesti, Buiești . 
bio ragaz:
(29 Iulie 2020, 11:13)
Mie mi-a refuzat seful CJ si prefectul o investitie intr-o statie de biogaz utilizand biomasa din Baragan. Daca se realiza aceasta investitie, 3/4 din judetul Ialomita avea incalzire centrala si curent gratis. Finantarea venea de la prietenul meu Kim Jong doi.
Marius:
(29 Iulie 2020, 09:20)
Ar fi îmbucurătoare și o inițiativă pe tronsonul Cosambesti-Gimbasani-Marculesti.
Oops:
(29 Iulie 2020, 07:55)
Daca informatiile prezentate in articol sunt adevarate, de ce nu-i face nimeni o plangere penala lui marele pres moralu? Sa-i ceara daune cat valoarea investitiei pe care a refuzat-o! Judet european tinut in mizerie; dar imaginea intaiului fiu iubit al giudetului poleita cu aur chiar din banii amaratilor tinuti in subdezvoltare. Si cica mai vrea un mandat ca el a ridicat Ialomita pe cele mai inalte culmi...ale saraciei!
Traian:
(28 Iulie 2020, 22:31)
Va astept cu interes sa incepeti lucrarile !
Luminita:
(28 Iulie 2020, 22:15)
Lăsați politica și faceți ceva pentru locuitorii de la sat . Sunt sătulă de parcuri cu băncuțe , de teren de sport cu gazon artificial și mașini la primărie . Comuna Albești se poate conecta .? Dacă tot ajunge pina la Andrasesti. Spor !
Matescu:
(28 Iulie 2020, 22:07)
In com Perieti peste 1000 de doritori de legare la reteua de gaze.Au trecut vremurile cind jupuiau plopii de pe sosea ! Am inteles ca se fac si racordurile pt.persoane fizice ?
capusa fara gusa:
(28 Iulie 2020, 17:40)
Domnul din poza ar face bine sa povesteasca cum a capusat Fabrica de paine impreuna cu Mare   a N ea csu, au furat pana si lambriurile de pe pereti.
gigi friptu:
(28 Iulie 2020, 17:37)
Bai fratilor, mai lasati-o in fasole cu retea de gaze la sate si comune. Cetatenii n-au bani sa achite apa si costurile cu gunoiul si le trebuie gaze. Casele, multe dintre ele, sunt ca vai de mama lor, gaze le mai lipsesc. E ca si cand n-ai ce pune pe masa dar iti sunt ochii la BMW.
Un ialomitean:
(28 Iulie 2020, 15:48)
Pentru (...) e mai important sa investeasca in imaginea sa sute de mii de lei decat modernizarea judetului.
Ramona:
(28 Iulie 2020, 15:41)
Hopa, replica d-lui Marian Pavel, din gura d-lui Martin.
Sorin:
(28 Iulie 2020, 15:32)
De admirat hotărârea si tenacitatea lor ! In com. Gh.Doja așteptam cu ineres această rețea de gaze !