Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația locală îngroapă un proiect de 15,3 milioane de lei

Sistem de canalizare subdimensionat la Miloșești

Administrația locală îngroapă un proiect de 15,3 milioane de lei

Comuna Miloșești a accesat prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2 o investiție de 15,3 milioane de lei pentru «sistem de canalizare ape menajere și stație de epurare». Lucrările au început în urmă cu două săptămâni, însă oamenii reclamă că țevile de canalizare sunt subdimensio­nate. «Noi n-am știut, dar ne-au spus muncitorii care lucrează pe străzi... Încă n-o să vedem noi canalizare cât e veacul cu țevile astea. Iar primarul n-are nici o treabă, parcă n-ar trăi și el aici!» susține unul dintre săteni.

Ultima ispravă edilitară a lui Nelu Chițoiu
Locuitorii comunei Miloșești asistă neputincioși la derularea ultimei investiții edilitare a administrației locale. În urmă cu două săptămâni, sub presiunea Alegerilor Locale, primarul Nelu Chițoiu a semnat decizia de începere a lucrărilor pentru cea mai mare investiție din localitate. Conform informațiilor oficiale, în mai puțin de un an, până la data de 24 iunie 2021, comuna Miloșești va avea un sistem de canalizare și o stație de epurare funcționale. Lucrările au început în urmă cu două săptămâni, însă oamenii reclamă că țevile de canalizare sunt subdimensio­nate. «Noi n-am știut, dar ne-au spus mun­citorii care lucrează pe străzi... Încă n-o să vedem noi canalizare cât e veacul cu țevile astea. Iar primarul n-are nicio treabă, parcă n-ar trăi și el aici!» susține unul dintre săteni. Valoarea acestei investiții, derulată prin PNDL 2, se ridică la 15,3 milioane de lei. Firma care execută lucrările este Concivic SRL. Proiectul completează o altă investiție edilitară, în valoare de 287125 de lei, inaugurată în luna ianuarie 2020, pentru o nouă sursă de apă care s-a dovedit... nepotabilă. La aceste costuri se adaugă studii de fezabilitate pentru diferite investiții în valoare de 1 milion de lei, sumă colosală pentru o localitate cu numai 2000 de locuitori. Și exemplele pot continua, căci la Miloșeșți administrația locală excelează în investiții inutile sau prost făcute.

La fața locului e jale
Vineri, 17 iulie 2020, înainte de prânz, la Miloșești se lucrează. Numărăm 3 muncitori care înșiră țevile de canalizare de-a lungul unui șanț săpat anterior. Au nevoie de curent electric și dau cu banul. Cel care pierde pleacă suduind de-a lungul străzii, către un generator industrial. Trage sfoara o dată, de două ori, de trei... Generatorul nu vrea, că i-o fi și lui cald. Muncitorul pomenește de grijanii și se întoarce. Pe drum, ne povestește despre «țevile de 90», subdimensionate și despre lucrări mai vechi unde «țeava avea 130 minim»... Din porți, oamenii privesc neputincioși la muncitori, apoi la țevi. Nu se pricep și sunt oricum prea bătrâni ca să le mai pese. Ion Jipa are 80 de ani și nu crede că o să mai tragă canalizarea în curte: «Eu sunt bătrân de-acum... Nu știu dacă mai prind! Așa că pentru mine nu mai contează nici dacă e, nici dacă nu e...». La strada mare, pe banca din fața porții, Vasile Preda fluieră a pagubă. Muncitorii au lucrat în dreptul lui și au făcut muncă de mântuială. «Ia uitați-vă, nu are scur­gere... Zice că o să facă ceva, să curgă apa. Dar nu trebuie să fii inginer să vezi că n-are cum!» ne spune resemnat. Pentru Vasile Preda canalizarea rămâne cea mai mică dintre probleme. Grija lui e apa... Înainte, așa sărată și sălcie, animalele o beau. Acum, de când a pus Primăria clor în ea, nici vaca n-o mai bea: «Eu nu știu dom’le cum au ajuns aici... Pe vremea lui Ceaușescu aveau bazine cu apă la CAP și apa ajungea la toată lumea. Acum au făcut puțuri peste puțuri și apă nu-i deloc. Iar când e, nu e bună de băut!».

Cu jalba-n proțap la ușa Primăriei
Nea Vasile și nea Ion nu sunt singurii nemulțumiți din comună. Întrebați de vorbă, oamenii povestesc despre groapa de gunoi, despre satele Tovărășia și Nicolești, unde nu se întâmplă nimic de când Nelu Chițoiu a preluat mandatul, despre războaiele politice din Consiliul Local, despre cum i-a amenințat primarul la Alegerile trecute și mereu de-atunci încoace și despre «ăla de la USR, Trifu, care l-a luat pe fostul viceprimar, Man­giu­­rea, și fac campanie ca să iasă ei...». La primărie însă, nu e nimeni, că e zi de vineri și se apropie prânzul. Secretarul primăriei ne spune că primarul Nelu Chițoiu «e aproape» și vine într-o clipită. Îl și anunță chiar, telefonic. Așteptam o jumătate de oră, timp în care dăm ochii cu Titi Mangiurea, acum demisionat din funcția de vice, dar care lucrează aici, la primărie... Se jură că nu știe nimic de proiect, chiar dacă el s-a ocupat de proceduri, pe vremea când era viceprimar. A auzit de țevi, dar trebuie să se uite în proiect «ca să vă spun exact și să nu greșesc...». În «proiect» țevile tot subdimensionate rămân, dar nu este clar cu cât. «Am văzut și de 110 și ai mici...» ne spune ridicând din umeri. Primarul nu vine și nici la telefon nu mai răspunde. Iar Alegerile bat la ușă! Poate anul ăsta or fi cu folos!

29 Iulie 2020, 09:20 (1250 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Autoritățile din Miloșești îngroapă gunoiul în câmp
Autoritățile din Miloșești, acuzate că ar «cosmetiza» rezultatele probelor de apă
Comuna Miloșești schimbă sursa de apă nepotabilă

Comentariile cititorilor:


Costel:
(29 Iulie 2020, 11:03)
Acum vin alegetile,poate vor pleca analfabetii dar ce ne facem ca vor venii altii mai ceva.....
Ioana:
(29 Iulie 2020, 11:00)
Ce sa raspunda Chitoiu,ce sa va radpunda chiar si Mangiurea care sunt analfabetii comunei....stau in conducerea comunei pentru a se imbogatii,dar sunt vinovati si consilierii care sunt de acord cu prostiile lor.Comuna arata ca dupa un bombombardament,dar cui sa-i pese
civic zbang:
(29 Iulie 2020, 09:41)
Muncitori de la Concivic mi-au spus ca au executat multe asemenea lucrari la modul :''le-am facut un sant, le-am aruncat tevile acolo si gata banul''. La nivel judetean si national sunt mii de investitii de acest gen (alimentari cu apa, canalizari, statii epurare) care nu functioneaza. Proiectarea a facut-o Concivicservice, un pui al lui Concivic. La Milosesti, firma Omega Invest a livrat ''pe fatura'' 500 tone piatra sparta pentru drumuri comunale iar in realitate a dus acolo trei masini pe care le-a aruncat ici colo.