Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022

Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022

Autoritățile locale din Slobozia sunt fără soluții în ceea ce privește finalizarea proiectului de reabilitare a zonei centrale a orașului. Potrivit unor documente oficiale, abia în februarie 2021 municipalitatea va face demersuri pentru a scoate la licitație lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției. Până atunci, Primăria Slobozia va cheltui aproximativ 300 mii de lei de lei pentru a actualiza studiile de fezabilitate și a realiza alte proiecte tehnice care să permită deschiderea șantierului. Între timp Adrian Mocioniu, primarul încă în funcție, lansează declarații prin care scuză eșecul administrației sale în legătură cu acest proiect: «Se lucrează la reproiectarea Pieței Revoluției... Am cerut proiectantului soluții de spațiu verde mai mult pentru că nu mai suportam betoanele acelea peste betoane!».

Același proiect, alte expertize În momentul de față, administrația locală a Sloboziei trebuie să refacă integral întregul proiect de reabilitare a Pieței Revoluției. După conservarea lucrărilor, municipalitatea a decis să elaboreze o altă strategie tehnică, astfel încât șantierul să fie redeschis. Așadar, a fost gândită o actualizare a studiului de fezabilitate și o reproiectare a modului în care Piața Revoluției va arăta la finalul lucrărilor. Partea de reproiectare va include și calea de acces către incinta parcării subterane. Din cauza contes­tațiilor făcute de Episcopia Sloboziei și Călărașilor, lucrările la calea de acces au fost sistate, Inspectoratul de Stat în Construcții obligând Primăria Slobozia să adopte o altă soluție tehnică pentru acest obiectiv, una care să nu pună în pericol siguranța clădirilor din jurul șantierului. Pentru noile documente necesare Primăriei Slobozia în vederea finalizării proiectului de reabilitare a Pieței Revoluției au fost cheltuiți apro­ximativ 300 mii de lei. Cel mai scump document a fost proiectul tehnic, pentru a cărui elaborare s-au plătit 157 mii de lei. Totuși, aceste demersuri reprezintă doar partea scriptică a proiectului care ar fi trebuit finalizat încă din 2015. Potrivit planului de acțiune inițiat de Primăria Slobozia, lucrarea va fi scoasă la licitație în vederea execuției abia în februarie 2021. Iar dacă nu vor fi pro­bleme din acest punct de vedere, lucrările s-ar putea finaliza abia
în vara anului 2022.

«Nu mai suportam betoanele acelea!» Reabilitarea Pieței Revoluției este considerată unul dintre cele mai mari eșecuri ale administrației locale, aflată sub conducerea lui Adrian Mocioniu, actualul primar al Sloboziei. Fără o vi­ziune eficientă în ceea ce privește reali­zarea unui proiect de o asemenea anver­gură, edilul încă în funcție lansează în spațiul public o serie de declarații controversate cu privire la modul în care își dorește să arate centrul Sloboziei. După ce a tratat cu indiferență parcurile din oraș pe toată durata mandatului său, și-a propus ca în Piața Revoluției să existe mai mult spațiu verde: «Se lucrează la repro­iectarea Pieței Revoluției... Am cerut proiectantului soluții de spațiu verde mai mult pentru că nu mai suportam betoanele acelea peste betoane! Am cerut soluții de umbră pentru că suntem în Bărăgan și o soluție ieftină, dar funcțională!, pentru accesul în parcare... A fost un mandat greu pentru că foarte mulți din jurul meu, din Consiliul Local, nu au înțeles că trebuie să facem mai multă administrație și mai puțină politică!».

Istoria unui eșec administrativ
«Reabilitarea funcțională a Pieței Revoluției». Sub acest nume a fost demarată, în 2012, modernizarea centrului administrativ al Sloboziei. Proiectul inițial prevedea amenajarea unei parcări subterare cu 98 de locuri, o agoră pentru desfășurarea de activități cultu­rale în aer liber și montarea statuilor unor personalități din istoria României în zona de esplanadă a Centrului Cultural «Ionel Perlea». Totul ar fi trebuit construit pe banii Uniunii Europene, care a decis să ofere Sloboziei 51,6 milioane de lei pentru a putea realiza proiectul. Lucrările ar fi trebuit încheiate în 37 de luni, însă termenul de finalizare a fost modificat de mai multe ori din cauza constructorului care a câștigat licitația, ACM4 București. Din cauza nerespectării termenelor de execuție, Primăria Slobozia a pierdut sprijinul financiar oferit de Uniunea Europeană, fiind obligată, în vara anului trecut, să returneze 2 milioane de euro pentru partea de lucrări realizate cu bani europeni. Singura sursă de finanțare pe care administrația locală o are pentru a putea continua acest proiect sunt cele 25,4 milioane de lei obținute în urma accesării unei linii de credit, o dată cu alegerea lui Adrian Mocioniu în funcția de primar al Sloboziei...

30 Iulie 2020, 08:20 (1249 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Transportul public la Slobozia produce pierderi de peste 1 milion de lei anual
Administrația Mocioniu la final de mandat
Administrația Mocioniu încalcă abuziv proprietatea fraților Petrache
Piața Revoluției va fi inaugurată la 1 Decembrie

Comentariile cititorilor:


Vali:
(3 August 2020, 07:56)
Ati incercat cu beton ampretant? Este ieftin si va prefaceti ca ati placat cu ceva scump.Dati s-o vopsea...Ca va duce capul!Il mai aveti pe dl (...) sef la urbanizarea orasului?Ca pana in 2024 il aduce la forma anilor 1971.Gropi,santuri,mizerie,ca nu am uitat.Are deja 4 ani groapa dintre cele 2 cladiri administrative.Intrarea,cum ziceti voi pompos!Acolo e centru urbei,maimutoilor daca ati uitat.Mascaricilor,demisionati ca sunteti incapabili!
Anton:
(1 August 2020, 11:50)
Amibele aflate in ultimii 10..12 ani pe fotoliul de primar au slutit orasul in numele fondurilor europene.De care aveam nevoie dar nu cu asa distrugeri.Nu mai avem arbori.Gardul viu este distrus pentru ca e vechi si bolnav.Au disparut artezienele.Aceste fonduri europene ar trebui utilizate in afara orasului pentru ca idiotii astia vor distruge absolut tot in numele accesarii de bani europeni.E o parere.Sa se duca dracului cu fondurile lor,ca decat beculete portocalii,beton si dale,mai bine vechi si toaletat.
George:
(31 Iulie 2020, 09:24)
Cum dle care revoluție?În spatele actualului liceu de arte (care în decembrie 89 se afla in constructie),un cetățean care își făcea nevoile la buda din curte a fost împușcat în inimă. Un singur glonț l a nimerit .norocul lui ca a fost transportat rapid la bucurești și operat.traieste si acum .piata aia ar trebui să poarte numele lui!!!lăsând gluma la o parte ,dar și tragedia omului,ne meritam soarta ,noi alegem ,până acum psd ii, acum soarta nu face decât să avem parte de tineli .pacat,nu avem nici macar de unde alege!!!
Revolu torţionar:
(31 Iulie 2020, 08:44)
1. Propun - odata cu reproiectarea pietei - si schimbarea denumirii acesteia, respectiv Piața îngropată a revolutorționarului Săndel PesedeIalomițeanu. Daca tot ii acordam aceasta onoare, sa-l punem si sa plateasca din buzunarul propriu, pentru punerea in opera a unui proiect pe cat de costisitor si inutil, pe atat de urat si nefunctional. Daca ii este greu sa suporte costurile (poate ce a furat nu-i ajunge), atunci sa-i ceara bani si senatorului lui D-zeu, cel care a "nasit" proiectul, tot erau ei cei mai buni pretini. Si cum in pesedeu este spirit de haita echipa, unitate, ar fii frumos sa dea o mana de ajutor (financiar) si Mucio asta mic, calculandu-se cheltuiala cu groapa, exact de cand ne-au mintit cu nerusinare ca parcarea va fi finantata din fonduri UE (Mocio&Moralu&Marean zis si mapa).
2. S-au suparat frate rau de tot popii ca-i zguduie dracii din ghenele iadului lui stoica si le darama constructiile dupa toata strada Iepi scop iei. Ex-perfectul Jiji si nici Preș Moralul nu s-a mai suparat cand trepida toata cladirea prefecturii ca la cutremuru` din `77; baeti fini, n-au reclamat ca sa ceara oprirea zguduielilor. Au tacut malc, desi topaia cladirea de ziceai ca e pe arcuri. Cand zicea pesedeu, "sari" sareau toti politrucii (cu cladire cu tot).
3. Mucio, nu mai plati din banii nostri alte studii, alta reamenajare, du-te si lasa-ne. O sa vina pretinu` tau marele di rect or Valica si o sa taie toti pomii pe care ii vei pune si amplaseaza iar pavele prin firma lu... . Dupa voi potopul (si oarba, eventual).
zolo:
(30 Iulie 2020, 18:00)
Revolutia inexistenta a emanat destui revolutionari care se bucura de beneficii.
@Solutie:
(30 Iulie 2020, 14:47)
Total de acord dar, să vină și măgarul lui Moș Peleus să-i împingă de la spate
Solutie:
(30 Iulie 2020, 12:16)
La Piata Revolutiei ar trebui ca toti primarii psd ai Sloboziei ( Ionascu, Stoica, Mocioniu) sa lucreze la propriu(la lopata) imbracati in costum de marinar(dar cu dungi verticale).
Primar :
(30 Iulie 2020, 11:11)
Pana in 2050 cu noroc o sa ne reapucam
revolutia de la pasopt:
(30 Iulie 2020, 08:30)
1.De ce i se spune Piata Revolutiei ? Ce revolutie a fost la Slobozia ?
2.Poate ne spune cineva cat a costat prostia megalomanica din fata CJ, ''groapa lui Stoica'', cum i se mai spune.
3.Cand au vazut proiectul initial, n-au remracat ca nu exista spatiu verde, copaci, iarba, sunt numai betoane si dale, d-alea scumpe ?
4.Primarii si consilierii locali care s-au peridat pe la Slobozia, n-au avut pic de mila fata de orasul asta.