Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Acuzații de «mită electorală» la Vlădeni, plângere penală la Mărculești

A început campania electorală pentru Alegerile Locale 2020

Acuzații de «mită electorală» la Vlădeni, plângere penală la Mărculești

bonus: DREPT LA REPLICĂ

Alegerile Locale din septembrie inflamează spiritele în mediul rural. La Vlădeni, primarul Marian Dinu (PNL) a fost prins în timp ce împărțea «mită electorală» după metoda patentată de PSD prin anii ’90, iar la Mărculești, fostul primar Ciriblan Gheorghe i-a trântit actualului primar Ciriblan Romeo Sorin (PSD) o plângere penală în care îl acuză de «abuz în serviciu, deturnare de fonduri și distrugerea bunurilor publice». Iar asta e doar începutul!

«Mită» cu microbuzul Primăriei
Luni, 27 iulie 2020, patru angajați ai Primăriei Vlădeni, în frunte cu vicele Auraș Anghel, au împărțit gospodărește ulei, macaroane, apă minerală și zahăr pensionarilor din sat timp de 3 ore. Incidentul a fost sesizat la Poliție de către candidatul PSD la Primăria Vlădeni, Cristian Corlău. Solicitat să justifice proveniența ajutoarelor, vicele a prezentat «procesul-verbal pentru situații de urgență», în baza căruia a legitimat împărțirea produselor. Solicitat să explice cum a fost posibilă o astfel de interpretare a legii, primarul Marian Dinu (PNL) s-a încurcat în explicații: «Avem o decizie a Comitetului pentru Situații de Urgență... Nu e „mită electorală“, așa s-a hotărât! (...) Niște oameni de bine din sat care au văzut cât de nemulțumiți sunt pensionarii și cât de mult suferă au hotărât să facă și ei un bine... Am zis să-i ajutăm! A fost și un polițist. Dacă era „mită“, eram eu bătut în cap să împart ziua în amiaza mare?!». Acuma, nu vrem să oferim un răspuns răspicat primărelului Dinu. Dar, cu siguranță, se vor găsi alții care să-i răspundă. Deoarece, în general, în precampanii electorale sau pe perioada campaniei astfel de produse sunt catalogate drept șpăguire a electoratului.

Nu aduce mandatul ce aduce plângerea
Spre deosebire de Vlădeni, rămasă în Evul Mediu, localitatea Mărculești dovedește că a evoluat. Aici, fostul primar Gheorghe Ciriblan, acum candidat al Partidului Ialomițenilor îl acuză într-o plângere penală adresată DNA pe actualul primar, Romeo Sorin Ciriblan (PSD), de «abuz în serviciu, deturnare de fonduri și distrugerea bunurilor publice». În plângere există 14 capete de acuzare, iar faptele incriminate sunt aproape neverosimile. Astfel, primarul Romeo ar fi asfaltat din fonduri publice drumul care duce la ferma sa, ar fi făcut să dispară 123 de podețe, ar fi folosit în interes propriu islazul comunal și ar fi vândut «fără forme legale» piatra decopertată de pe 13 kilometri de drumuri comunale. Însă cea mai aplicată dintre acuzații e că «înlocuirea asterialei la sala de Festivități a Căminului Cultural s-a făcut în proporție de 5%, iar materialele rezultate au fost împărțite astfel: tabla a fost vândută la țigani, iar scândura împărțită la alte persoane sub coordonarea lui Ciornei Nelu, angajat al Primăriei și Sima Adrian, viceprimarul comunei». Primarul Romeo Sorin Ciriblan (PSD) nu a putut fi contactat pentru a răspunde acuzațiilor, dar suntem convinși că o va face, căci Gheorghe Ciriblan (PI) a cerut expres anchetatorilor «să dispună o cercetare amănunțită asupra faptelor ce fac obiectul plângerii penale».

DREPT LA REPLICĂ «Un condamnat penal nu poate acuza!»
În urmă cu o săptămână, sub titlul «Acuzații de „mită electorală“ la Vlădeni, plângere penală la Mărculești», fostul primar Gheorghe Ciriblan îl acuza pe actualul primar al Mărculeștiului, Sorin Romeo Ciriblan, de «abuz în serviciu, deturnare de fonduri și distrugerea bunurilor publice». În urma apariției articolului, primarul Sorin Romeo Ciriblan a solicitat următorul drept la replică:
«Întreaga plângere penală scrisă de Ciriblan Gheorghe este falsă, fapt care poate fi dovedit cu acte. Fiecare învinuire care mi-a fost adusă este o minciună, iar documentele oficiale din cadrul instituției pot demonstra acest fapt. Unele dintre investițiile incriminate în plângere au fost inițiate în perioada în care a fost primar.
În plus, consider că un condamnat penal nu poate acuza pe nimeni. În 2017, la sfârșitul anului, pentru ceea ce a făcut cât a fost primar, Ciriblan Gheorghe a primit o condamnare cu suspendare de 3 ani și 6 luni. Mai are el legitimitate în condițiile astea? Și chiar dacă ar avea, cum cum poate dovedi el acuzațiile, când Primăria Mărculești are acte pentru toate deciziile pe care le-a luat?
În cele două mandate de când sunt primar am realizat proiecte în valoare de 5 milioane de euro. Aceasta este cartea mea de vizită și dovada bunei mele credințe. Oamenii știu ce s-a făcut la Mărculești! Acum avem sursă nouă de apă curenă, canalizare, asfalt... Sunt realizări pentru care s-a muncit 8 ani și care se văd, nu pot fi contestate!
Iar judecata, în cazul în care va fi, nu o face un condamnat penal sau o plângere publicată în ziar. Există instituții abilitate care să verifice activitatea mea și a Primăriei Mărculești. Și, înainte de toate, există voința electoratului care va decide cine merită și cine nu merită încre­derea comunității din Mărculești!».
primarul comunei Mărculești,
Sorin Romeo Ciriblan

31 Iulie 2020, 09:10 (1715 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Pușca:
(2 August 2020, 15:15)
La vladeni se stie ca primarul pnl are sprijinul preotului popa gabriel care face și desface cam totul în satul ăla. În rest, numai de bine. Si ăsta ca și celălalt, urmărește numai să prostească oamenii, iar vladenarii ca de obicei pun botul.
Ion:
(1 August 2020, 17:27)
Cu mita sau fara mita electorala, va meritati soarta dragii mei. Sunteti incapabili sa faceti diferenta, intre un om care vrea binele comunitatii si un talhar care a stat in fotoliu de primar 10-20 ani si int tot acest timp nu a facut nimic pentru,orasul, comuna, satul vostru. Ati votat tot felul de badarani care va rad in fata, va tin cu ca iula si capul aplecat in poarta primariei. Ai votat o astel de javra odata, dar s-o votezi 20 ani la rand, deja sunteti dus cu capul, dragi mei, fosti concetateni. Votati odata la 4 ani unul si daca nu va convine, la urmatoarele alegeri, îl scuipati intre ochi, si dat afara. Pai voi in loc sa votati cu capul , votati cate un excroc, cu picioarele. Va meritati soarta, dar mai rau este ca voi din prostie chinuiti si pe altii, care mai au ceva creier in cap. Ca va da mita si va injositi in fata lor pentru un kil de malai, de prostie tine. Va urez succesuri si mai alegeti odata toate jegurile si toti hotii, sa vedeti cum va rasplateste inca 4 ani.
SAID :
(1 August 2020, 12:01)
I Love you! Vodka-kola!
Emil:
(1 August 2020, 09:45)
Da, cucernice asa este! Pacat canu a fost cu soborul dupa ei, poate data viitoare! Doamne ajuta!
2MAI:
(31 Iulie 2020, 16:52)
E taică venirăți la Kogălniceanu sa vedeți cum dadură in stânga si in dreapta bătrânelul de edil si subprefecta! E tată bate puscaria peste tot!