Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Porumbeii slobozenilor

Porumbeii slobozenilor

În urmă cu câteva săptămâni, o țiglă desprinsă din șarpanta unui bloc din Ansamblul PECO din Slobozia a căzut pe un trecător. Vinovații au fost găsiți porumbeii. Peste tot în oraș, podurile blocurilor sunt transformate în porumbare. Vinovați sunt porumbeii. În Piața Revoluției, zilnic, oamenii hrănesc până la sațiu stolul de porumbei aciuat în podul Centrului Cultural «Ionel Perlea» Vinovați sunt... ați ghicit, porumbeii!

Orașul porumbeilor de pripas
Acum câțiva ani aveau doar columbofilii, la marginea orașului. Erau frumoși, erau de rasă, câștigau concursuri de profil... De când a crescut groapa de gunoi de la Vivani sunt peste tot și nu mai deranjează pe nimeni. În Piața Revoluției, în fiecare dimineață, cu o precizie de ceasornic, un domn între două vârste varsă demonstrativ o sacoșă de mălai și păzește perimetrul până când porumbeii ciugulesc tot de pe dalele de andezit. Se poartă ca un proprietar grijuliu. Alungă copiii care aleargă după porumbei, admonestează pedant părinții, se plânge că nu e ajutat de autorități. «Numai eu vin și le dau de mâncare. Știți cât mă costă?!» se plânge demonstrativ. În 6 luni, numărul porumbeilor din Piața Revoluției s-a dublat, iar agora a devenit un focar latent de infecție. Cui îi pasă? Autoritățile au alte grji, Alegerile bat la ușă... Iar porumbeii sunt frumoși. «În sfârșit, avem și noi ceva frumos. Ce dacă murdăresc?! Să spele, că de-aia plătim taxe și impozite...». Dar de spălat, nu mai spală nimeni.

Porumbăria din Ansamblul PECO
Joi, 23 iulie a.c., la audiențele susținute de primarul Adrian Mocioniu, o doamnă care locuiește la blocul A1 din Ansamblul PECO cere inter­venția autorităților pentru curățarea podului blocului în care locuiește. Primarul pasează responsabilitatea în sarcina funcționarilor din subordine și a Poliției Locale. Ancheta are loc la scară, iar Laurențiu Abaza, șeful Poliției Locale, concluzionează: «Am constatat că există problemele sesizate, însă ele pot fi rezolvate doar de proprietari cu sprijinul Asociației de care aparțin. Primăria nu poate interveni în acest caz!». La o zi distanță, ne împinge curiozitatea să urcăm în podul cu pricina. Începând de la etajul 2 mirosul devine insuportabil. În pod se lucrează pentru că unul dintre proprietari a fost lovit de o țiglă desprinsă din șarpantă de un porumbel. Șarpanta e reparată, dar podul rămâne la fel. Găinațul de porumbel s-a amestecat cu apa ultimelor ploi și a început să fermenteze. Zeama se scurge prin pereți în casele celor de la ultimul etaj. Ca să se rezolve e nevoie de intervenția unei firme de salubritate. Dar firmele trebuie angajate de Asociația de Proprietari. Și costă bani!

Să se rezolve, primim, dar să nu se schimbe nimic!
Asociația blocului A1 din Ansamblul PECO e lipită de sediul Urban. Suntem sfătuiți să ne grăbim, că doamna administrator vine doar două ore pe săptămână, să citească apometrele. Și azi avem noroc. «Dar vă duceți degeaba... Ce să facă ea?! Ar trebui să se repare acoperișul, că am auzit că o țiglă de-aia a căzut peste un om. Dacă era un copil?» ne spune cu îngrijorare studiată o bunică ieșită cu nepoții în parculeț. «Și dacă scrieți, ce?! Mai bine spuneți-le să ne facă trotuarele, că e mai mare rușinea...». Asociația e gestionată de Adina Dobrin. Știe care sunt proble­mele, dar nu are bani. «Oamenii vor, dar nu dau niciun ban! În blocul ăla nu există fond de rulment... De unde să dau eu bani?! Și nu e doar pro­blema blocului ăstuia. În tot orașul, unde sunt blocuri cu țiglă, porumbeii au intrat prin spărturile din șarpantă și fac mizerie în poduri. Peste tot e la fel!» ne spune ridicând senină din umeri. Ne întoarcem spășiți în Piața Revoluției. În cârdul de porumbei s-au aciuat niște pescăruși și o cioară. Ciugulesc toți, tovărășește, dintr-o sacoșă plină cu pâine uscată. Îi privim cot la cot cu o doamnă pensionară, protejată de mască: «Porumbei am mai văzut... Dar pescăruși n-am văzut niciodată! Eu stau pe Ardealului și am podul plin de ei. Dimineața nu poți dormi de țipetele lor...».

1 August 2020, 09:40 (1373 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


porumbelul pacii:
(3 August 2020, 08:39)
Lume multa, oameni putini...si mici la suflet. Deci singurul vinovat este un mos care hraneste porumbeii! Pff. vai de capul nostru. Tot el i-a inmultit si le-a gasit cazare in podurile stricate ale blocurilor? Daca nu-i hraneste mosulica, ei nu se pot hrani cu ce arunca lumea pe strada, pe la gunoaie, sau pe campurile din imediata apropiere a orasului? Am gasit acarul paun. In toate orasele civilizate sunt pasari si animale, in Londra gasiti porumbei, veverite care sunt hraniti de oameni. Numai in Romania bunatatea nu este o virtute, este o slabiciune ce se incearca a fi eradicata. Nu trebuie sa fim buni, empatici, nu trebuie sa facem bine, dimpotriva: sa fim cat mai rai, mici si negri la suflet. Si ghici ce: asa ne invatam si copiii, sa goneasca porumbeii, sa omoare si sa chinuie caini si pisici. O viitoare generatie de scelerati si posibil criminali.
Reparati-va naibi casele in care locuinti, in comun, sau individual, inchideti podurile incat sa nu mai patrunda "pasarea cerului" si nu mai criticati oamenii care sunt altfel decat voi!
.Proprietarii caselor individuale isi repara totul singuri pe banii lor, nu pe banii publici de la primarie. La blocuri, ala de la etajul 2 nu da bani nici pentru acoperis caa la el nu ploua, dar nici la subsol, ca nu l-a inundat. Repet: lume multa, oameni putini!
Robert:
(2 August 2020, 13:26)
Si sa vedeti preturi la apartamentele din ansamblu PECO! Mai ceva ca in Bucuresti.80000 euro ap cu 3 camere:)). Fereasca Dumnezeu. Eu ma intreb cum naiba sa dai atatia bani si sa stai toata ziua cu porumbeii la geam, cu miros de gainat si cu apa la subsol de se inneaca si sobolanii
ady:
(2 August 2020, 10:26)
sa vedeti la bl.MB19 ap.33 al doamnei (...)
Alexandra:
(1 August 2020, 22:08)
Primaria are toate parghiile legale sa-i oblige pe proprietari sa reabiliteze constructia! Chiar trebuie sa moara cineva?
gigi friptu:
(1 August 2020, 12:31)
1.Podul , sarpanta si subsolul sunt ale blocului ale carui apartamente sunt PROPRIETATE PRIVATA.
2.Ca urmare, responsabilitatea pentru astfel de incidente apartine PROPRIETARILOR de apartamente.
3.Cum ar fi ca un gospodar care nu e grijuliu este napadit de rozatoare si merge la primarie pentru a-l rezolva primaria ?
4.Daca cetateanul care hraneste porumbeii  comite o fapta ilegala, sunt institutii abilitate. Daca cetatenilor nu le convine fapta lui, sa intervina si sa-l opreasca.
Gigel:
(1 August 2020, 10:49)
Acum mai multi ani, cand a inceput nebunia cu "repararea" acoperisurilor in oras, am intrebat diversi administratori de bloc, precum si echipele de muncitori, care este rolul acoperirii lemnului putrezit cu un lambriu de plastic, ce va ceda usor ulterior. Raspunsul a fost mereu sa imi vad de treaba mea. Bineinteles, inevitabilul s-a intamplat deoarece majoritatea acoperisurilor au fost reparate "la misto" prin acoperire cu un plastic. Prin acest plastic spart cad si tigle, in afara de cele care aluneca direct de pe acoperis. Este efectul mentalitatii "merge si asa". Cu aceasta mentalitate a fost construit in 1990 acoperisul acela (il cunosc foarte bine, am fost in podul blocului A1), si tot cu aceasta mentalitate a fost si "reparat". Tiglele nu au fost prinse, ci doar asezate pe fragilele scanduri de lemn puse extrem de rar (ca in 1990 se daduse liber la furt material de constructii de pe santiere). Acum, multe tigle sunt desprinse si cad. Nu este din vina porumbeilor, ci din vina neimplicarii. La fel cum este si subsolul acestui bloc, total neingrijit si plin de apa.