Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Ion Măiță, candidatul PSD la funcția de primar al orașului Amara

Revenit de la PRO România

Ion Măiță, candidatul PSD la funcția de primar al orașului Amara

bonus: A fost dizolvat Biroul Executiv al Organizației PSD Amara!

Miercuri, 5 august 2020, Comitetul Executiv Județean al PSD a decis dizolvarea Biroului Executiv al filialei locale din Amara și alegerea unei noi conduceri. Aceasta a decis susținerea primarului în funcție, Ion Măiță, racolat anterior de către PRO România. «Ion Măiță nu a plecat niciodată din PSD! El a susținut doar că nu va mai candida în partidul în care candidează și Victor Moraru... Acum problema este rezolvată, pentru că Victor Moraru nu mai candidează pentru PSD la conducerea Consiliului Județean Ialomița!» a declarat ulterior ședinței președintele PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel.

Pavel a tăiat de la rădăcină
Miercuri, 5 august a.c., Comitetul Executiv Județean al PSD Ialomița a decis dizolvarea Biroului Executiv al Organizației PSD Amara și susținerea unei noi conduceri. Decizia vine pe fondul declarațiilor belicoase făcute de către Victor Moraru, președinte al Consiliului Județean Ialomița, dar și al Organizației PSD Amara. Comitetul Executiv Județean al PSD Ialomița a decis să-l susțină drept candidat la Alegerile Locale pe primarul în funcție, Ion Măiță. Reamintim că, anterior, acesta fusese racolat de către PRO România pentru a candida pe listele acestei formațiuni. «Ion Măiță nu a plecat niciodată din PSD! El a susținut doar că nu va mai candida în partidul în care candidează și Victor Moraru... Acum problema este rezolvată, pentru că Victor Moraru nu mai candidează pentru PSD la conducerea Consiliului Județean Ialomița!» a declarat ulterior ședinței președintele PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel.

Moraru are zile numărate
Deciziile politice din cadrul Comitetului Executiv Județean al PSD Ialomița au două rezultate. Primul presupune securizarea Organizației PSD Amara, controlată până la acest moment de către Victor Moraru în calitate de președinte, și revenirea «la vatră» a primarului Ion Măiță. Un alt rezultat (indirect, dar poate mai important decât primul!) este înlăturarea lui Victor Moraru din structurile de decizie ale PSD, ca urmare a declarațiilor lansate împotriva colegilor de partid. «Dacă domnul Moraru va face altceva decât decide partidul în forurile sale statutare, riscă să-și piardă calitatea de membru și sprijinul politic... Asta înseamnă funcția pe care o deține în acest moment, dar și calitatea de consilier județean!» a mai avertizat Marian Pavel. Reamintim că, imediat după anunțarea candidaturii lui Marian Pavel pentru funcția de președinte al Consiliului Județean, Victor Moraru a respins public anunțul declarându-se «victima unei execuții politice».

5 August 2020, 21:05 (3481 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
«Guvernarea locală este o muncă de echipă!»
«Dacă mi se va cere, voi candida la funcția de președinte al Consiliului Județean!»
Parlamentarii PSD au inițiat un proiect de lege pentru despăgubirea fermierilor

Comentariile cititorilor:


Ironie:
(11 August 2020, 20:56)
Au facut schimb de locuri, ce ti-e clanul fiului risipitor sau al rubedeniei sale prin afinitate, ce ti-e clanul lui "vorba multa, saracia omului,", doar ciolanu-i interesul. Poate la vot vom fi rationali si vom alege oameni tineri, fara reputatie patata si care vor sa relanseze orasul Amara. Am dori ca cei care au fost la conducerea institutiei sa ne poate arata ce au facut pentru Amara, nu doar documentatii, vorbe goale, etc..... Dar cine?
Amarean:
(10 August 2020, 22:54)
Ce sa zic, va roade pizma! (...) este un om de toata isprava. Poate Amara nici nu merita un astfel de om. Inainte de toate scolile cu care se lauda altii, ar trebui sa fii om. Probabil ca nimeni nu va intelege vreodata cat rau a facut (...) asta? Numai in interes personal a lucrat, iar cetatenii i a considerat niste sclavi. Voi nu stiti cata munca trebuie, sa poti repara dupa nemerniciile pe care le a facut asta.
Alegator:
(7 August 2020, 16:11)
As fi curios sa citesc Cv ul d nului maita.cred ca ar fi de rasul plansu.pe unde o fi facut si asta facultatile!!
ALT AMAREAN:
(7 August 2020, 14:08)
buna alegere pentru PSD decit printisorul (...) DAR DOMNUL MINTE FOARTE FOARTE MULT SE LASA LA MINTEA TUTUROR SI IN CONCLUZIE /NU SI NU ARE OAMENI IN PRIMARIE COMPETENTI PE POSTURI CLAR /VICELE  ESTE IN ALTA LUME . ASTEPTAM DE LA (...) SPERANTE
Amarean:
(6 August 2020, 21:49)
Cum s-o numi TRASEISMUL politic in inteles popular? Cum se vad unii la putere (cu banii pe maini si nu stiu cum sa- i mai bage in buzunare) nu stiu ce sa mai faca sa nu piarda ciolanul. Rusine sa le fie! Amara nu are nevoie de asa oameni! Unde este plus valoarea ? Aceste lucruri nu-ti provoaca decat sila sa mai traiesti in asa oras, in asa tara. Huuuuuuuuuu. La sapa de lemn cu voi.
Camatarel :
(6 August 2020, 18:22)
(...) hai sa ți dau 10 k cu camata baiat. Ai aruncat cu atâta noroi în nea Nelu asta de ți a curs și ție pe ochi.
VASILE:
(6 August 2020, 16:00)
UN PRIMAR TREBUE SA INDEPLINEASCA MAI MULTE CONDITII...SA FIE MINCINOS,LAUDAROS ETC.INDEPLINESTE ACESTE CONDITII OARE?
Amara nouă :
(6 August 2020, 15:03)
Daca poza asta ar vorbi, sigur ar spune:" Halatul, cat e halatul?" :)) totuși amarenii s-au convins de capacitatea profesionala a individului din imagine. Sau a clonei lui, dar asta e alta poveste....
Amara:
(6 August 2020, 13:16)
Foarte frumos, clanul (...) se cam duce.Fiul cel risipitor a disparut de pe fundalul de primar, l-a retras taticul lui, ca a iesit naspa. Ei, ramine (...) fara butoane, exponentul cel mai de pret al partidului. Hai ca chiar ne-am saturat de tine (...), cu figurile tale de exponent.
Leana:
(6 August 2020, 12:32)
Daca nu îl bagati primul pe lista de primar pe pensionarul comunist, fost suprefect nu are farmec. Îl lasati fara smecherii pe bosorogit? Nu pot sa cred..:
ca pe vlasca:
(6 August 2020, 09:36)
Vrea și (...) un executant umil si l-a gasit /pastrat pe acest primar. In Amara sunt interese oculte de bani multi.
Amarean2:
(6 August 2020, 08:49)
Pai si acum ce mai face fiul lui (...)?pana la urma atata campanie de denigrare impreuna cu acolitii lui conoscuti la jocurile de noroc s-a dovedit a fi in van.. deja devenise penibil .....
Pavel:
(6 August 2020, 08:46)
Cel mai praf primar din câți au existat in Amara! Un om de toata jena!
Amarean :
(6 August 2020, 00:23)
În sfârșit s-a făcut dreptate. Primarul (...) merita aceasta reparație morală,după toate acțiunile negative si denigratoare la care a fost supus pe nedrept de clanul (...). Mult succes in alegerile locale.Aveti tot sprijinul nostru.
Costel:
(5 August 2020, 22:48)
Curge apa-n beci. Se cearta la misto, doar doar or reusi sa schimbe in bine imaginea PSD-ului, ceea ce este imposibil. (...) face pe tapul ispasitor si o sa plece cu buzunarelor doldora si fara o zi de parnaie, asa cum au facut si alti escroci inaintea lui. I se rupe taranului de imaginea sa. Interesul e sa scape de parnaie si cu buzunarelor pline . Tot scandalul asta e praf un ochii fraierilor.