Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Unirea Slobozia a promovat în «B»

Fotbal

Unirea Slobozia a promovat în «B»

Tribunele stadionului «1 Mai» au fost goale duminică. Returul barajului dintre Unirea Slobozia și Mostiștea Ulmu nu a beneficiat de aportul pu­blicului din motive binecunoscute. Dar Slobozia a găsit resursele necesare pentru a arăta cât de mult își iubește echipa. Sute de oameni au înconjurat stadionul și au căutat să prindă frânturi dintr-o victorie de neuitat. S-au bucurat la reușitele echipei, iar la final i-au acompaniat pe Lazăr și coechipierii săi în iureșul galben-albastru al bucuriei. Unirea revine după mai bine de 5 ani în divizia secundă și va fi părtașă la cel mai încins campionat din istoria acestui eșlon.

Toma nu a mai iertat Enache Costea a trecut repede peste bucuria victoriei de 2-0 de la Călărași și a căutat să securizeze acest rezultat. Prin urmare, a gândit o partitură un pic mai defensivă și, față de meciul tur, l-a lăsat pe bancă pe Daniel Unguru, preferându-l în linia mediană pe puternicul Vlad Suciu. Meciul începe la fel cum s-a terminat precedentul, cu Unirea punând stăpânire pe mijlocul terenului. Călărășenii, lipsiți și acum de aportul vedetei Costin Lazăr, au una din rarele lor răbufniri de orgoliu. Silviu Radu pătrunde pe partea stângă, intră în careu, dar Gurău iese inspirat și îl blochează. Ialomițenii îi temperează pe oaspeți și încep să construiască acțiuni către poarta lui Mișu. Punctul pe «i» îl pune Ibrian, cu o impetuoasă pătrundere în careu de pe partea stângă. Este busculat de unul dintre apărătorii Ulmului, iar arbitrul nu ezită să arate punctul cu var. Spre surprinderea multora, Costea îl desemnează să bată penalty-ul tot pe Toma, cel care ratase la Călărași. Căpitanul Unirii nu ezită. Își ia elanul necesar și bate tot în stânga portarului. De data aceasta însă Mișu e simplu spectator, mingea scutură plasa, iar în aer miroase tot mai mult a promovare. La adăpostul avantajului de pe tabelă, coroborat cu succesul din tur, Unirea joacă tactic perfect, făcând imposibilă orice încercare ofensivă a călărășenilor. În partea secundă, galben-albaștrii rămân nestin­gheriți la cârma jocului. Apele se limpezesc în minutul 50, când Suciu pătrunde în careu și este faultat clar de portarul Ionel Mișu. Din nou penalty, din nou Toma. Mingea merge iarăși conform tradiției în stânga portarului, însă nici de data aceasta Mișu n-are cum să intervină. Execuție perfectă și este 2-0, iar Unirea nu mai poate pierde promovarea. Enache Costea este în continuare concentrat la joc. Vrea ca nimic să nu-i umbrească bucuria celei mai mari performanțe din carieră. Face toate schimbările dând posibilitatea cât mai multor jucători să guste din teren bucuria promovării.

Victoria antrenorului Costea Nici nu mai contează că în final oaspeții au câteva ocazii, printre care și o bară. Se termină ca în tur, 2-0, un succes mai concludent decât o arată tabela. Abia pe final tânărul antrenor Enache Costea își permite să se relaxeze. Este victoria jucătorilor, a conducerii, a tuturor celor care au crezut în această promovare. Dar un merit aparte îl are antrenorul Costea. Criticat în multe situații, acesta și-a văzut nestingherit de treabă și a pregătit excelent dubla cu Ulmu din toate punctele de vedere. A citit tactic adversarul, a ales perfect primul 11, iar la ora meciului moralul elevilor săi a fost la cele mai ridicate cote. Finalul, cu bucuria de pe bancă și apoi din teren, a arătat că Enache Costea și președintele Ilie Lemnaru au făcut o adevărată familie din lotul Unirii, chiar dacă de la ultima prezență în liga secundă au rămas doar 3 jucători. Îi vom vedea pe acești băieți peste câteva săptămâni, începând duelurile în liga secundă. Nu va fi deloc ușor, dar dacă nu vor pierde entuziasmul și omogenitatea vor continua să aducă rezultate frumoase de care să se bucure sutele de suporteri care vor ști să-i susțină chiar și din afara stadionului.

Cei 20 de adversari ai Unirii
Până la noi ordine, Liga a II-a va fi alcătuită în sezonul viitor din 21 de echipe. Concret, Unirea Slobozia se va duela cu: Rapid, Petrolul, Metaloglobus, Turis Turnu Măgurele, «U» Cluj, FC U Craiova, Dunărea Călărași, Farul Constanța, Viitorul Târgu Jiu, Pandurii Târgu Jiu, Ripensia Timișoara, Concordia Chiajna, CSM Reșița, FK Csikszereda, Poli Timișoara, Gloria Buzău, Aerostar Bacău, Fotbal Comuna Recea, CSM Slatina și CS Mioveni, dacă nu va reuși să treacă in extremis de Chindia Târgoviște. Ne așteaptă un an plin de fotbal la Slobozia. Sănătoși să fim!

11 August 2020, 14:05 (1583 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Dacia s-a împotmolit în Bărăgan
Debut deziluzionant
Eficiența a făcut diferența

Comentariile cititorilor:


Geo:
(21 August 2020, 00:03)
Bai ista benoit sau mai bn benone chelie butelie tu ai jucat fotbal sau esti pe aici sa critici fotbalu,? Taci dracu din gura si vedetiva de distribuirea voastră de shaormari,voi care nu ati jucat nici la liga 3 vorbiti de antrenori de jucători etc...daca iti dau o minge nu faci 10 duble asa ca ciocu mic istia care nu ati jucat fotbal
Benoit:
(17 August 2020, 20:39)
Bai, Gaby, toată perioada ta de elev a fost în pandemie! Te rog... nu mai scrie... te faci te ras!
Gaby:
(17 August 2020, 01:00)
Nu inteleg dc este a tata ura și prostime in noi toti,dc a tata dușmănie? Băieți care au fost in teren si miscare au intrat si au dat toată răsuflarea pentru a arăta ce pot și câtă dorință au sa joace la liga 2,pe băieți credeti ca ii interesează campania electorală ca iese x sau y,ei au vrut și si au dorit să promoveze cu adevărat în teren oameni fiti mai buni ca viata este la fel pentru toti numai fiti rai și fiti veseli ca aveti șansa să vedeți alte echipe in slobozia tritrate, cu respect pentru jucători care si au arătat cu inimă dorință de victorie ,bv unirea
Benoit:
(14 August 2020, 13:56)
Felicitări domnului antrenor, la liga 2 a tot la fără frecventa antrenează?
Suporter:
(13 August 2020, 09:02)
vreau sa imi explice si mie cum de meciul s-a jucat fara spectatori, iar a 2a zi la festivitate lume cata vrei in tribune! Nu mai exista distanțare?
@unirea:
(12 August 2020, 16:46)
Buna seara! Ușurel cu pianul pe scări ca n-ați câștigat vreo cupa campionilor! Ați promovat din liga satelor si comunelor intr-o liga in care nu cred ca apucați sa faceți purici prea mulți pentru ca alegerile trec si o sa va treziți ca ați fost doar un vehicul electoral pentru (...), fara niciun viitor, prietenii stiu de ce! Pe bune, consiliul județean daca va îndoapă pe voi cu bani, atunci sa dea la toate echipele din județ ca banii nu-i aduce (...) de acasă, sunt banii ialomițenilor si pe ei nu i-a întrebat nimeni cand președintele vremelnic i-a cheltuit asa cum a pohtit domnia sa! Cât despre (...), mai bine ma abțin! In rest, felicitări băieților, e meritul lor si al celor doi secunzi!
Unirea:
(12 August 2020, 07:46)
felicitări! Astia care ati criticat echipa asta de când a început campionatul, unde sunteti? Nu mai este slab Enache? Nu mai sunt jucătorii slabi?
Radu:
(12 August 2020, 01:31)
E bine ca astepti rapidul, ne am obisnuit sa va batem. FZR
Cetățean de la bloc:
(11 August 2020, 22:48)
Felicitări tuturor!!!este o performanta si trebuie tratată ca atare.banuiesc ca obiectivul va fi rămânerea în liga secundă.o sa fie greu dar nu imposibil.hai unirea!asteptam sa avem ocazia pentru a va răsplăti cu aplauze din tribunele bătrânului stadion!hai unirea!!!
Parpala:
(11 August 2020, 22:20)
Foarte bine...dabia astept s a vad Rapidul pe 1 Mai