Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Alexandru Potor, candidatul PSD la Primăria Slobozia, propune un proiect de regenerare urbană a orașului în valoare de 25 milioane de euro

După o idee a deputatului Ștefan Mușoiu

Alexandru Potor, candidatul PSD la Primăria Slobozia, propune un proiect de regenerare urbană a orașului în valoare de 25 milioane de euro

În prima sa conferință de presă din această precampanie electorală, Alexandru Potor surprinde electoratul slobozean cu un proiect ambițios, dar riscant. Candidatul PSD la funcția de primar al Sloboziei propune un proiect de regenerare urbană a Sloboziei în valoare de 25 milioane de euro, fondurile urmând a fi asigurate printr-un parteneriat public-privat, în care administrația locală va investi 2 milioane de euro.

Un proiect cât un mandat Alexandru Potor, candidatul PSD la primăria Slobozia, a organizat miercuri, 12 august 2020, prima sa conferință de presă de la nominalizarea de către Partidului Social Democrat. În cadrul întâlnirii, el a propus slobozenilor un proiect-concept, destinat regenerării urbane a municipiului reședință de județ. Proiectul vizează punerea în valoare a unei suprafețe de 4 hectare de teren, în imediata vecinătate a Cartierului Pepinieră. Inițiativa realizării cestui proiect îi aparține deputatului Ștefan Mușoiu, unul dintre apropiații candidatului Alexandru Potor. «Împărtășim îngrijorarea și reținerile celor care cred că există și riscuri legate de implementarea acestui proiect... Dar am avut curajul de a veni în fața slobozenilor cu o astfel de propunere pentru a oferi orașului șansa alinierii la noile tendințe urbanistice. Peste tot în țară apar astfel de inițiative, de proiecte, iar succesul lor este incontestabil! Ideea a fost discutată atât cu locuitorii orașului, cât și cu mediul de afaceri local, iar primele reacții au fost îmbucurătoare...» a declarat, printre altele, Alexandru Potor. Valoarea estimativă a proiectului este de 25 milioane de euro. Administrația locală și Consiliul Județean Ialomița ar urma să asigure 2 milioane de euro din această sumă, restul fondurilor urmând să fie asigurate prin implicarea mediului privat. Alexandru Potor estimează că primele rezultate ale acestei ințiative vor fi vizibile în 2 ani. Proiectul presupune existența unor zone pietonale largi, a unor piețe și piațete pentru recreere și spectacole publice, precum și construirea a 125 de apartamente destinate celor interesați să trăiască într-o astfel de zonă.

Soluții pentru toate
Alexandru Potor nu a uitat nici de parcarea subterană nefinalizată din Piața Revoluției. El susține că a identificat deja soluții pentru finalizarea acestei investiții, dar că așteaptă votul slobozenilor pentru a le putea susține public. «Nu sunt la Primărie ca să știu exact ce se întâmplă... Dar am înțeles că recepția acestei investiții nu a fost realizată! Eu cred că în maximum 2 săptămâni, după ce realizăm o consultare publică cu privire la utilitatea acestei investiții, le vom putea spune oamenilor ce putem face. De asemenea, pentru agora existentă în acest moment, e nevoie de soluții de umbrire și de spații verzi generoase, care să compenseze pierderile inițiale. Important e să folosim judicios resursele pe care le avem. Vă promit că nu voi periclita niciodată bugetul de dezvoltare al Sloboziei pentru poriecte irealizabile sau imposibil de gestionat!» a mai declarat Alexandru Potor. În următoarea perioadă, candidatul PSD va propune slobozenilor un proiect edilitar articulat, care reprezintă rodul muncii echipei PSD din ultimele 6 luni. Proiectul cuprinde principalele direcții de dezvoltare ale Sloboziei în viziunea PSD, precum și modul în care Alexandru Potor intenționează să abordeze actul administrativ. Reamintim că Alexandru Potor are o experiență de peste 10 ani în administrație, el ocupând succesiv funcția de secretar de stat la Ministerul Agriculturii și Ministerul Fondurilor Europene.

12 August 2020, 14:40 (2662 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Colectarea selectivă a deșeurilor, prioritate pentru Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei
Programul de Administrație Locală pentru Municipiul Slobozia
Alexandru Potor, candidatul PSD pentru funcția de primar al Sloboziei, va transforma Slobozia într-un oraș mai curat

Comentariile cititorilor:


Regenerare cu afișul altui ora:
(16 August 2020, 23:29)
Slobozia regenerată de arhitectul Fun and House cu imaginea altui oraș.
Viitor ancorat in Trecut:
(14 August 2020, 16:03)
Timp de 30 de ani, rosii, au tot degenerat... acum vor sa regenereze! Pe bune...!?
Faceti proiectul public, sa il consulte cei care se pricep.
Ialomitean:
(14 August 2020, 06:34)
Marian C nu mai da informații eronate.
colocatar cartier katanga:
(13 August 2020, 09:57)
In orice institutie publica, mai ales CJ si primarii, pentru a realiza ceva in folosul comunitatii (asta au prevazute cele doua institutii in  ''fisa postului) trebuie generata o masa critica de oameni la nivelul consilierilor si functionarilor , masa critica pregatita profesional , onesta si cu respect fata de comunitate.  Poti sa alegi primar din Japonia , Germania sau Coreea de sud, daca n-ai cu cine sa-ti realizezi proiectele, .....vax albina.
Marian C:
(13 August 2020, 07:22)
Nu va cunosc personal dar va stiu activitatea din presa. Stiu ca ati scos din mocirla vremii localitati ca M. Kogalniceanu, Vladeni, Giurgeni, Gura Ialomitei cand le-ati reunit In GAL si au reusit sa realizeze proiectele integrate  de apa curenta si canalizare prin fonduri europene. Stiu ca serviciul de salubrizare de la Dridu, Moldoveni, Cosereni si Movila vi se datoreaza. Si multe alte localitati din tara s-au dezvoltat datorita sustinerii dvs prin atragerea de milioane de euro din fondurile UE in cadrul Grupurilor de Actiune Locala. Nu am auzit decat cuvinte de lauda despre dvs. oriunde v-a purtat activitatea, nimic nefiind umbrit de vre-un aspect imoral. Poate e timpul sa faceti si pentru slobozeni macar jumate din ce ati realizat pentru altii. Stiu ca puteti, datorita tenaticitatii si caraterului incoruptibil de care ati tot dat dovada. Succes!
cetatean:
(13 August 2020, 00:17)
cred ca ar trebui desfiintate dughenele de pe stada mare ,avem aspect de bazar ,fatadele blocurilor ar trebui varuite,a fost o carpeala facuta de fiecare cu asa zisa placare,scarile si intrarile in blocuri ar trbui igenizate ,aici SANEPIDUL ar trebui sa-i amendeze pe administratori, balariile dintre blocuri ,daca aDEPEUL nu face fata gasi solutii .Nici un pimar nu afost capabil sa schimbeinfatisarea orasului.Oricum cei bogati vor face dinnoul cartier un nou cartir pepeniera ,dovada ca ocolo se poate.Problema cainilor ,pisicile ,porumbei dau un aspect si mai dezagreabil orasului ,sa nu miai vorbim de micile cosuri de gunoi sunt o gluma cred ca prioritate ar avea ceea ce tine de cei multi ,bogatiiisi vor construi sinsuri.
Cetatean:
(12 August 2020, 18:21)
..... lsucces! Luati pe langa dvs. Oameni cinstiti, integri?! Fara cei care au probleme cu justitia si nu au bun simt sa faca un pas inapoi. Va tin pumnii!