Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Călătoria inițiatică a lui Dragoș Soare, candidat pentru Primăria Slobozia

Reportaj politic

Călătoria inițiatică a lui Dragoș Soare, candidat pentru Primăria Slobozia

Dragoș Soare crede că destinul lui e să devină primar. Se pregătește de 3 ani pentru momentul ăsta... Și, ca să nu dezamăgească, a hotărât să vadă cu ochii lui orașul lui Bolojan. «Dacă Bolojan poate la Oradea, putem și noi la Slobozia!». Iar până la Oradea sunt 716 kilometri numai la dus...

Către Vest cu Dragoș Soare
În 2017, Dragoș Soare a înțeles că trebuie să candideze, pentru că Slobozia este și orașul lui. Povestește lăsând Slobozia în urmă: «De-atunci mă gândesc într-una ce aș vrea să fac eu... Și ce pot să fac. Cum pot să fac din orașul în care trăiesc centrul zonei? Ce ne lipsește de n-am fost în stare până acum?». Povestește apăsat, cu ochii la drum, despre avantajul competitiv al Sloboziei, despre potențialul agroalimentar, despre un viitor în două mandate și despre primele decizii: «Dacă voi fi ales, primul lucru pe care îl fac e să îi cer paznicului de la intrarea în Primărie să schimbe întrebarea... În loc să spună „Unde vreți să mergeți?“ aș vrea să spună „Cu ce vă putem ajuta?“. Ce ziceți?». În capul nostru zicem că la intrarea în Primărie nu e nevoie de paznici. Dar ce habar avem noi de administrație?! Dragoș Soare crede că are, pentru că e consilier județean de două mandate... Și în politică de 15 ani! Își amintește că a ajuns la PNL din întâmplare și că nu a fost atras de cine știe ce. «Eram tânăr, nu mă atrăgea... Am stat cât am stat și apoi am plecat! Am vrut să fiu propriul meu stăpân, să muncesc pentru mine. N-aveam angajați atunci... Căram marfă, făceam facturi și avize de unul singur, mă băgam sub mașină s-o repar... Dar de politică n-am scăpat! Când m-am întors, eram mai copt și deja înțelegeam ce se întâmplă pe lume... N-o fi politica bună, dar e singurul sistem de reprezentare pe care îl avem! Când o să fim în stare să îl înlocuim, o să facem altfel. Dacă nu noi, copiii noștri...». Pomenește des de copii. Îl înțelegem, așteaptă și el unul: «Vreau să fiu lângă el când va crește! Vreau să îl învăț să aibă curaj și să trăiască drept... Aici, în orașul ăsta, nu în altă parte! Iar ca să fie așa, trebuie să demonstrăm că se poate...». Alegem să îl credem pentru că drumul e lung... Și, până la urmă, poate chiar s-o putea. În fond, ce mare brânză ne trebuie?! Drumuri, apă, Educație, viață socială... Trebuie să fii nebun ori prost să vrei doar Primăria și nimic din toate astea!

Haltă la Clujul lui Boc. Emil Boc!
Oradea e departe și până acolo se face vineri... Vineri, 7 august 2020, la Primăria din Cluj, Emil Boc se întâlnește cu viitorii primari din 7 capitale de județe. Dragoș Soare e și el pe listă. Boc e mic de statură și de-abia se vede de sub mască. Dar e bonom și degajă un soi de energie... metro­politană. Poate pentru că vorbește fără să obosească despre metropola clujenilor. Strategii de dezvoltare urbană, metrou, Educație, avantaje competitive ale Clujului... Slobozia are ulițe desfundate și proiecte europene eșuate. Boc are Festiva­lul «Untold» care aduce 70 milioane de euro per ediție și un buget anual de 400 mili­oane de euro! Fără fonduri europene atrase... La Slobozia nu mai vine nici măcar Irina Loghin. Boc are o echipă cu care se mândrește și pe care o apreciază zgomotos: «Fără echipă, primarul nu poate face nimic! Sfatul meu e să vă alegeți cu grijă echipa și să luptați alături de ea. Primarul în funcție pierde procente în campanie, e normal să fie așa... Și mie mi se întâmplă la fel! Aveți o șansă unică în acest mandat. România poate accesa în cadrul următorului exercițiu financiar european 80 miliarde de euro! Echivalentul a tot ce s-a accesat până în prezent. Nu puteți permite ca acești bani să fie risipiți inutil, cum s-a întâmplat în multe dintre cazuri...». Dragoș Soare pune capul în pământ. Și-o aduce aminte de «groapa lui Stoica»... De Parcul Industrial, de inun­dațiile din centrul Sloboziei de peste vară, de sărăcia admi­nistrativă de-acasă. Ori poate își spune că Boc a dus Clujul la ani lumină de Slobozia și că el n-o să fie în stare nici măcar să peticească asfaltul cu alea 20 milioane de lei cât e bugetul de dezvoltare al Sloboziei... Când se încheie întâlnirea, trage concluzia: «O lecție de la „profesorul“ Emil Boc. Mai avem de învățat!».

Prin Centru, cu Bolojan Primăria din Oradea e în clădirea galbenă, din dreapta pieței. Încă se lucrează la fațada ei. Bolojan are o ședință de partid, întârzie... Îl așteptăm cu secretara. Secretara vorbește mult și numai de Bolojan. Cum a venit el la Primărie, ce a făcut el la Oradea, cum vrea să candideze pentru Consiliul Județean și toată lumea e supărată: «Și eu sunt, deși e mult de muncă... Domnul primar vine la 7 dimineața și pleacă la 11 noaptea. Lucrăm în două schimburi ca să facem față!». Și noi care credeam că le-am auzit pe toate de la secretarele primarilor! Ilie Bolojan e impunător și are oleacă de burtă. Deh, are și el 3 mandate de-acum... Primul drum cu el îl facem la ghișeul unic. Dragoș Soare a bătut 700 de kilometri ca să-l vadă! A meritat, pe onoarea noastră. E o bijuterie admi­nistrativă, într-o sală uriașă, dotată ca-n ca­binele de avion... Lăudabil, dar Slobozia n-o să aibă unul cât e veacul. Apoi mergem în Piața Centrală. De-asta are și Slobozia, crește iarba dintr-însa... Bolojan explică pedant: «Pentru ca doamnele să nu-și rupă tocurile, spațiile dintre pietrele pavajului au fost tratate cu o rășină specială... Am adus meșteri pietrari din Nordul Italiei pentru asta, pentru că, din păcate, noi nu mai avem. Scump, dar a meritat!». Și Bolojan vorbește fără să obosească. Noroc că are programul încărcat. După o jumătate de oră se scuză și promite: «Dacă oamenii din Slobozia vă votează și câștigați alegerile, vin două zile la voi și vă învăț tot ce știu! Nu oficial și nu-mi trebuie nimic... Doar să știu că faceți treaba cum se cuvine!». Chipul lui Dragoș Soare se luminează copilărește. Bat palma și se despart prieteni. Dragoș Soare nu se îndură să plece. Nici noi, că Piața Centrală Oradea e frumoasă tare: «Acum știu că se poate! Hai acasă să facem la fel!».

14 August 2020, 14:10 (2323 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
«Trebuie să reușim în 10 ani. Altfel, va fi prea târziu!»
Proiectul lui Dragoș Soare pentru Slobozia în care #sepoate
Dragoș Soare promite cetățenilor «Slobozia în care #sepoate»

Comentariile cititorilor:


ilie:
(16 August 2020, 13:04)
Soare ce trebuie sa intelegi ca Sobozia este un oras secatuit, ingropat in datorii pentru 25 de ani bani furati de actual (...), care a construit vila cu aprobare lui (...) si a cumparat doua mașini pe mandatele lui (...) si (...), amanta sa a construit vila pe mandatul lui (...). si binenteles creditele pentru apa, groapa si parc industrial ce trebuiesc restituite.
Cetatean sincer:
(15 August 2020, 15:55)
Felicitari domnului Soare pentru ca are curajul sa se bata cu masinaria de vot psd/ex psd etc!dupa cum a reusit in mediul privat consider ca avem sansa / posibilitatea sa avem un primar care sa faca ceva pt acest oras napastuit de culoarea rosie si care sa reuseasca restructurarea/reformarea mastodontului administrativ dupa supletea celui multinational/privat!mult succes P.S:gruparea (...) are impresia ca in orasul asta sunt numai imbecili care sunt dispusi sa haleasca prostia/imbecilitatea de revigorare urbana propusa sa distraga atentia de la tunurile date de primarii psd-isti care au cariat aceasta urbe!
vasile:
(14 August 2020, 16:57)
Oradea a fost oras de cand se stie ,iar Slobozia a fost un sat din Baragan care are pretentii sa fie oras.Nu vom fi ca ei nici peste 1000 de ani ,e diferenta mare de cultura ,educatie,civilizatie etc.
Gigel:
(14 August 2020, 13:38)
De data aceasta, la alegerile acestea, totul va fi altfel. Nu va mai castiga PSD. Avem sansa schimbarii! Slobozia in care #sepoate!
lovrin:
(14 August 2020, 10:33)
Bravo,felicitari,ai ce invata de la Bolojan,daca ar venii la Slobozia o zi sa te sustina,ti-ar creste sansele.Fa-ti echipa singur,tu esti candidat.Lasa ciurucurile politice care se vrea sefi peste judet si mergi cu echipa de consilieri printre oameni.Mult succes.
tratat cu tratament:
(14 August 2020, 09:05)
Daca iti aduci consilieri locali si functionari de la Oradea...poate ai ceva sanse sa faci alea,alea,alea.