Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Dragoș Soare, candidatul PNL la Primăria Slobozia: «Vom câștiga pentru că Dreapta este unită la Slobozia!»

Ciprian Bocioagă, candidatul USR PLUS pentru Primăria Slobozia, s-a retras din cursa electorală

Dragoș Soare, candidatul PNL la Primăria Slobozia: «Vom câștiga pentru că Dreapta este unită la Slobozia!»

«Uniți pentru Slobozia» este mesajul pe care l-au transmis liderii USR PLUS pentru a justifica retragerea candidatului Ciprian Bocioagă. Anunțul a fost făcut miercuri, 19 august 2020, de la orele 10,00, pe treptele Centrului Cultural «Ionel Perlea». «Nu am cerut nimic și nu am negociat nimic pentru mine personal...» a declarat Ciprian Bocioagă în cadrul conferinței de presă.

Un sacrificiu istoric După 30 de ani de așteptare, Slobozia reușește să coalizeze forțele de Dreapta de pe scena politică pentru a-și maximiza șansele împotriva mașinii de vot a PSD. Miercuri, 19 august 2020, de la orele 10,00, pe treptele Centrului Cultural «Ionel Perlea», liderii Alianței USR PLUS, Alexandru Horhocea și Octavian Săvoiu, alături de candidatul Alianței pentru Primăria Slobozia, Ciprian Bocioagă, au organizat o conferință de presă la care a participat și candidatul PNL, Dragoș Soare. În cadrul întâlnirii, Octavian Săvoiu a declarat că va retrage candidatul USR PLUS, Ciprian Bocioagă, pentru a oferi o altfel de șansă Sloboziei: «Este
prima oară când pe umerii filialei noastre apasă o responsabilitate deosebită... Suntem aici pentru a vă propune o soluție pentru viitorul Sloboziei! (...) Și, dacă nu am fi avut alegeri dintr-un singur tur, vă asigur că nu am avea această discuție... Dar întrebarea la care a trebuit să răspundem este următoarea: „Mergem până la capăt și ne jucăm șansa reală pe care o avem?“. Sau, de fapt, jucăm șansa Sloboziei de a ieși din era PSD? Și atunci am luat decizia pe care o comunicăm astăzi... A fost o decizie grea, incredibil de grea!»
. Prezent la conferință, candidatul USR PLUS pentru Primăria Slobozia, Ciprian Bocioagă, a ținut să precizeze că sacrificiul acceptat de USR-PLUS nu reprezintă rezultatul unei negocieri cu PNL și nu ii aduce niciun avantaj politic sau material: «Dacă aș rămâne candidat, aș spori șansele Stângii în acest scrutin... Cea mai importantă schimbare pentru noi, ca oraș, e să scăpăm de administrația PSD! De aceea nu am cerut nimic și nu am negociat nimic pentru mine personal... Aleg să-l susțin pe Dragoș Soare la funcția de primar al Sloboziei, dar asta nu înseamnă că susțin PNL! Le mulțumesc tuturor celor care m-au susținut semnând listele de candidați pentru mine și colegii mei. Îi asigur că nu a fost inutil și că ne vor regăsi pe buletinele de vor pentru Consiliul Local...».

Dragoș Soare are șansa lui Prezent la conferința de presă, Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia, a apreciat decizia USR PLUS ca fiind una matură și de o mare responsabilitate politică. «Mulțumesc Ciprian! Este un moment de o intesitate extraordinar de mare în această bătălie pe care o ducem pentru Slobozia. Colegii și prieteni mei de la USR PLUS au dat dovadă de maturitate prin această decizie politică... Ei au lăsat la o parte orgoliile, dorințele personale și chiar propriile proiecte pentru a veni lângă mine și a mă susține! Ne-am unit forțele pentru Slobozia pentru că dorim să producem o schimbare reală pentru comunitate. Nu putem reuși decât uniți, așa cum, doar uniți, slobozenii ne vor putea ajuta să îndepărtăm echipa PSD care timp de 30 de ani a condus Slobozia într-o direcție total greșită! Cercetările sociologice efectuate confirmă că peste 50% din populația orașului susține că ne îndreptăm într-o direcție greșită... Iar cei care au condus până acum știu acest lucru... Proiectul nostru administrativ este unul pentru 10 ani, răspunde așteptărilor comunității, iar oamenii au garanția prin votul pe care îl vor acorda în 27 septembrie 2020, că resursele nu le vor mai fi irosite. Vom câștiga pentru că suntem uniți! Vom câștiga pentru că scopul nostru este ca Slobozia să se dezvolte economic, social, politic și administrativ!» a declarat Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia.

19 August 2020, 16:05 (2013 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
«Am votat pentru un nou început la Slobozia!»
Tur electoral al premierului Ludovic Orban în Ialomița
Scrisoare pentru tine

Comentariile cititorilor:


excludeti "traseistii" politic:
(27 Septembrie 2020, 08:40)
Bine ca o sa pice PSD, sa sperăm... Parerea mea e ca timp de 12 luni cei ce au făcut parte dintr-un partid si au plecat la altul dupa cum bate vantul in vela sa le interzicem înscrierea în oricare alt partid pentru perioada de mai sus. Aviz domnu' "Ozmozocioniu" , omu a ramas in vene cu sange alterat de la PSD
vaidenoi:
(24 August 2020, 11:17)
Cu stangu-n dreptu`, era o vorba de duh, dar acum se pare ca ciuma galbena va bate ciuma rosie, mai ales acum cand s-a unit dreapta. Dincolo de faptul ca (virgula) candidatul dreptei poate reprezenta o solutie pentru Slobozia, partidul ciuma galbena il va determina sa faca unele combinatii. Pnlul nu este vreun stant, ba dimpotriva rivalizeaza cu ciuma rosie la traseism, minciuna si "alte valori politice".
Pacat ca nu avem de unde alege, de exemplu un primar independent, instruit, cinstit si nemanevrat politic.
Asta este, macar scapam de mizeria pesedista ce s-a perpetuat 4 mandate la carma orasului si l-a adus in stadiul de ruina. Chiar si acum, analfabetii astia (ne)functionali prin candidatul stangii o ard in continuare cu mega-proiecte de enshpe milioane de ieuro... . Pai bre distinsilor, n-avem apa potabila, trotuare ca sa iesim din noroi, iar wcul este inca in fundul curtii, iar prin parcuri si peste tot pe domeniul public colcaie serpii prin balarii, mai ceva decat prin serparia de partid.
Sacrificiu inutil?!:
(21 August 2020, 18:35)
(continuare) : După părerea mea candidatul PNL la funcția de Primar al Sloboziei va câștiga din alte considerente: 1- fiindcă este candidatul unui partid care în momentul de față are o mai mare ADERENȚĂ la electoratul slobozean în comparație cu PSD-ul care este un partid ce a scăzut îngrijorător ca procente și credibilitate în toată țara și chiar aici la Slobozia unde până acum nu a avut probleme deloc. 2- calitățile profesionale și menageriale de bun administrator, precum și caracterul uman care îl definește plus alte aspecte prin care se poate impune în fața alegătorilor sunt vectori importanți care îl pot conduce spre victorie. 3- va beneficia de o campanie electorală bine făcută cu sfătuitori atenți la toate detaliile care aduc voturi. Vizitele făcute la Cluj și Oradea, la primarii celebrii din acele orașe și gestul făcut de d-nul Bocioagă îl vor ajuta într-o foarte mică măsură! Știu că se spune: „vorbă multă, sărăcia omului”. Poate că acest comentariu are rostul lui și nu a fost făcut degeaba! ...Și nici sacrificiul istoric amintit să fie „suspect” de nulitate!
Sacrificiu inutil?!:
(21 August 2020, 17:57)
Zilele trecute la Slobozia a avut loc un eveniment politic prezentat de ziarul Independent ca ceva ce seamănă cu un sacrificiu (politic, nu uman), ce nu s-a mai pomenit în acest municipiu! Candidatul USR-PLUS la funcția de PRIMAR al orașului, respectiv d-nul CIPRIAN BOCIOAGĂ s-a retras din cursa electorală la Alegerile Locale care probabil vor avea loc în data de 27 septembrie a.c. Se spune că prin această „mișcare politică”, candidatul PNL-ului la funcția de Primar al Sloboziei, d-nul DRAGOȘ SOARE are șanse foarte mari să ocupe scaunul de Primar la apropiatele Alegeri. Triumfător, d-nul DRAGOȘ SOARE spune: „Vom câștiga pentru că Dreapta este unită la Slobozia”. Cel  care s-a retras spune: „Nu am cerut nimic și nu am negociat nimic pentru mine personal”(vai, ce exprimare!!) -- se înțelege că a făcut un „sacrificiu politic” personal și a negociat pentru alte persoane!!! D-nul Ciprian Bocioagă mai spune ceva „fabulos” la așa - zisă conferință de presă din care orice om care gândește logic este pus în dificultate în a înțelege rostul și sensul spuselor sale din următorul citat: „Aleg să-l susțin pe Dragoș Soare la funcția de primar al Sloboziei, dar asta nu înseamnă că susțin PNL! Le mulțumesc tuturor celor care m-au susținut semnând listele de candidați pentru mine și colegii mei. Îi asigur că nu a fost inutil și că ne vom regăsi pe buletinele de vot pentru Consiliul Local...” După gestul făcut și spusele d-nului Bocioagă, ceilalți candidați la funcția de primar al orașului vor candida DEGEABA! Retrăgeți-vă din „cursa electorală” fiindcă sunteți ca la Cazinou unde:„Les Jeux sont faits, rien ne va plus!” Printr-un joc de cuvinte se putea spune... și așa: „Les Jeux sont faits, rien ne va USR-PLUS!” Ăsta, DA, sacrificiu domnule fost candidat la funcția de Primar al orașului Slobozia...!     

buni:
(20 August 2020, 09:16)
(...) nici nu stii cat de mic incepi sa fii!
Semn bun:
(19 August 2020, 22:34)
Felicitari, sansele ca psd sa plece de la carma orasului sunt tot mai mari!